Skocz do zawartości

Pytanie o 1.2 16V Bosch osprzęt


LordFalcon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych Centomaniaków.

Ja z sąsiedniego kącika ;) Czyli Fiata Uno... tak tak, one istnieją jeszcze i jeżdżą xD

 

Pytanie mam następujące o silnik 1.2 16V 82KM na ECU Bosch...

Czy osprzęt z wiązki nadwozia tj.

 

1. Wyłacznik na pedale sprzęgła

2. Czujnik pompy wspomagania kierownicy

3. Czujnik położenia pedału gazu (TPS jest na przepustnicy i jest ona na linkę)

4. Czujnik przyspieszenia pionowego (co to jest w ogóle?)

5. Czujnik prędkości samochodu

6. Czujnik pedału hamulca

 

musi być podłaczony do ECU?
Co jeśli nie będą w/w rzeczy podpięte, odpali czy nie? Jakieś negatywne skutki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za rozpiske znalazles? Jestes pewien, ze to do tego kompa?

Bosz na linke podlacza sie "normalnie" dwa plusy i immo i dziala.

No rozpiske z Bravo, nie napisałem że to silnik z bravo ;)

Schemat podłaczeń bla bla ... z silnikami 80 16V (EOBD)

ECU na dwie wtyczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja już od kilku dni wkładam ten sam silnik do budy marbelity (połączony ze skrzyną Uno 1.0).

 

Mi zostanie wolny czujnik od wspomagania.

Z elektryką kupa roboty była.

Niby tylko dwa plusy. Te na pomarańczowych dałem przez przekaźnik sterowany plusem po stacyjce.

 

Ale końca prac jeszcze nie widać...

 

A ten czujnik sprzęgła to nawet nie zauważyłem przy rozbieraniu samochodu że coś takiego było po drodze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde, jak masz kawalek instalacj z kabiny z dawcy, ten kawalek od kompa ktory idzie do przekaznikow i bezpiecznikow (po dwa) i cztery kabelki do bentralki immo to odpala sie takiego swapa w 30mimut.

Na dbiach bede odpalal kolejne cento na boszu z bravo, z przepustnicą na linke. Prosta robota i bardzo ladnie chidzący, nie trykolący silniczek jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi przy okazji może ktoś powie skąd zabrać sygnał do czujnika temp na deskę rozdzielczą. No bo mogę na żywca podpiąć się w czujnik albo szukać kabla jakiegoś na końcu wiązki bo to albo przechodzi przez kompa dalej albo tą płaską kostką. Chyba raczej przez kompa bo komp cyka przekaźnik do wentylatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze pytanie w jaki sposób sterowane są wtryskiwacze? Plusem czy minusem? Jak to jest zrealizowane że 1, 2 i 3 są podłączone wiązką silnika bezpośrednio z ECU a 4 jakimiś kosmicznymi obejściami do drugiej wtyczki... na dodatek jeszcze się rozgałęzia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, cos zle szukasz. Wtryskiwaze maja wspolny plus po stacyjce, idzie ten plus jednym kabelkiem przez waska wtyczke "z budy", ten sam plus zasila tez cewke zaplonowa i podgrzewacz sondy. Wtryskiwacze poza tym sterowane sa w pelnej sekwencji, kazdy wtryskiwacz,dostaje sygnal "masy" z kompa. Kazdy osobno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lesiu czy ja dobrze wnioskuję po schemacie że ECU masę bierze z obudowy?

W jaki sposób włącza wentylator chłodnicy? Czy dobrze rozumiem że temp cieczy czyta z tego czujnika w kolektorze ssącym?

O co chodzi z elementem S231 (Power steering pressure switch)? Bo pompa jest mechaniczna przy tym silniku...

To samo z elementem S341 (dotyczy klimy) bo na sprężarce klimy jest tylko wtyczka 2pin do sprzęgła...

Czy zawór cyrkulacji par paliwa (Y104) musi być podłączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor nje musi byc podlaczony. Klime podlacza sie czujnik cisnienia, nie sprezarke... Chyba, zaraz spojze na to.

Czujnik do wspomagania, nie,podlaczalem, nie wiem po co to jest

Moze jak jest duze cisnienie,na wspomie to komp podnosi sam obroty silnika,zeby nie,mulio? Nie wiem.

Masa,ecu jest z obudowy, sa,masy na wtyczce, ale,to masy czujnikow itp. Obudowa musi byc zmasowana. Jak nie masz,jak go przykrecic to dorob odpowiedniej gtubosci przewodzik i przykres na oczka do karoserii.

Wentylator chlodnicy wlaczany jest za,pomoca przekaznika, z,kompa wychodzi syfnal ktory przekaznikiem steruje. Ale nke,musisz,tego tak robic, mozna,zostawic stary uklad z czujnikiem w chlodnicy i kompa do tego nie angazowac. Tak, komp czyta z jednego czujnika temperature, steruje tym wtryskiem oraz wlacza,wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak kilka dni temu podpinałem ecu to wlasnie widzialem ten kabelek od masowania ecu. W nim juz masa chyba jest i dochodzi z wiązki. Bo w oruginale obudowa blaszana ecu i przekaźników siedzi na mocowaniu na gumach bo nadwozia i chyba nie przewodzi prądu. Ale dzieki za rade też dodatkowo zmasuję.

 

Co do przekaźnika chłodnicy to w mojej wersji zostawię deccyzję ECU ale też zepnę z przekaźnikiem od czujnika chłodniczy i recznego przełanczania z kabiny.

 

A swoj czujnik temp sprawdziłem. Miałes racje jest na 3 kable!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to  wstępny rozruch po swapie.

 

Test pompy paliwa. Składam wężyki. Start.

Kręci ale nie startuje.

Lipa. Po kilku chwilach. Pompa już nie pompuje. Chyba regulator ciśnienia padł w baku. No to na bok.

 

No to mały test na plaku czy iskra jest. Start. Ok. 2000 obr silnik gada/

 

Zakładam lpg i odpinam kostkę listwy wtryskowej paliwa.

Kręci i kręci ale lipa. Gaśnie. Szarpie. Idzie jak traktor. Gaśnie, szarpie, dusi, gaśnie. Tak jakby przewody zapłonowe były zamienione albo coś

Podpinam kostkę wtrysku spowrotem.

Odpalam na lpg. Ok. Start równo. 2000obr/min. Po chwili spada na 1000. Równo. Ok.

 

No ale tak nie mogę jeździć? Wtrsykiwacze pracujące na sucho się zajadą? Po odpięciu silnik nie odpala a jak odpala to z biedą i gaśnie. W planie mam przekaźnik i prossty emulator z żarówek.

 

Sonda lambda jest za blisko rury chłodniczej. Dotyka i może przepalić bo się mocno nagrzewa.

 

Zabrałem białym kablem sygnał z sondy do wskaźnika AFR ale źle trafiłem z kolorem bo nie działa. 

 

Wskaźnik temp w zegarach też jeszcze nie wiem jak bedzie działał bo po spięciu z czujnikiem bravy na razie nie wstał z zimnej pozycji, ale silnik krótko chodził.

 

W filtrze powietrza brawy była zwężka odlana na zatrzaskach w przekroju przepływu. Po co to było fabrycznie???? Co to za dziw???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz standardową sondę 4 przewodowa gdzie są 2 białe, szary i czarny to białe służą do zasilania grzałki a sygnał masz na szarym jak dobrze pamiętam (no i logika podpowiada, że czarny to masa).

 

A gdzie tam jest jakiś regulator w baku bo nie czaję? Grzebałem nie tak dawno w baku uno i nie zauważyłem  ;) A kolega to nawet dosłownie całą rękę w paliwo włożył :phi: , co by zagiąć takie dytki na dnie bo koszyk z pompą Seja SPI nie chciał wleźć Jemu w Uno akurat padła kilka dni po tym jak ja u siebie na wysokociśnieniowa wymieniałem. A propos, może to głupie pytanie ale wymieniałeś pompę na wysokociśnieniową? Choć i bez tego cokolwiek by tam lało.

 

No ale ogólnie fajnie, że coś już pali :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, co masz za pompe?

Moze podebranie sygnalu z bialego kabla sondy bruzdzi? Na bialych jes +12 do grzalki, jest to wspolny prad zasilajacy sinde i wtryskiwacze. Moze etryski nie pracuja z tego powodu.

Przy okazji mogles uwalic wskaznik afr :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w bracie kolory w sondzie są zupełnie inne i dziwne. Biały jest jeden, zielony, żółty i jakis inny jeszcze. 12 v było na żółtym chyba....

 

Z racji braku ciśnienia paliwa silnik naradzie gada tylko na lpg.

 

Pompa była to denso z nissana przerobiona na niskie ciśnienie na gaznik. Teraz jest ta sama ale w baku pływa korektor ciśnienia wydłubany z modułu pompy paliwa z bravy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod innym kablem czujnik afr dziala. Na wolnych obrotach mieszanka lpg ok. Na wyższych się doreguluje w trasie.

 

Wkurzajace są te 2000 obr trzymane chwile przez przepustnice po starcie. Sssanie było lepsze...

 

Nie wiem czy nie zamienilem kontrolek. Bo po odpaleniu świeci code zamiast kontrolka wtryskowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni miał się odbyć pierwszy przelot testowy. Ale zawsze coś wypadało nie tak przed startem.

 

Dziś dałem rady. Co prawda z trzygodzinnym opóźnieniem...

 

Bo pół podwójnej cewki odmówiło współpracy. Rdza miedzy cewką a masą głowicy. Później cykało iskrę zamiast na świecy to na gumie kabla wysokiego napięicia z wężem chłodnicy. Magia normalnie. Po kilku próbach ogarnięcia i izolowania założyłem inne przewody z seata i OK.

 

Test drogowy. 24 km. 

 

Lipa ze skrzynią. W skrzyni (uno 1.0) biegi wybierają się bardzo trudno i ciężko. Haczą. Ale wchodzą pewnie i nic nie zgrzyta. W skrzyni seata 900 skrzynia chodziła bardzo lekko (patyk w wiadrze) ale ciężko się znajdywało bieg, łatwo się myliło 1 z 3 i 5 z 3. Muszę zerknąć na drążek popychania bo tam trochę przespawywałem uchwyt  żeby nie wadził o wydech.

 

Na wolnych obr  coś nieprzyjemnie cicho dudni. I się to przenosi na karoserię. Nie umiem odszukać dzięku. I np jest przy 950 obr/min a po dodaniu gazu np do 1100 obr/min zanika i słychać tylko pracę silnika. Denerwujące.

 

Albo źle podpiąłem ARF czujnik albo nie umiem ustawić blosa. Wykręcam dużą srubę w blosie i wykrecam plastikową srubę w reduktorze lpg a mieszanka cały czas uboga w czasie jazdy. 

 

Z zalet. Silnik fire jest o wiele wiele wiele cichszy od 903. Po raz pierwszy w życiu stojąc na skrzyżowaniu słyszałem cykanie przekaźnika kierunkowskazów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Musisz z plastikowego weza,paliwowego odzyskac ten kruciec ktory wchodzi w listwe. Nie pmaietam, ale to chyba kolanko jest u Ciebie. Byly tez proste. No i jak ten kruciec odzyskasz to na niego da sie zalozyc waz gumowy paliwowy i zacisnac opaską,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie jestem pewien czy mowa o takim samym zatrzasku - taki żółto czarny, który potrafi się swobodnie obracać na stalowym króćcu? Ja nałożyłem na króciec z listwy waż gumowy do paliwa przeznaczony i było na styk miejsca za kołnierzem żeby zmieścił się cybant (no może trochę na ten kołnierz nachodzi). Jak na razie wycieków nie stwierdziłem.

 

Ale jeżeli się da to chętnie się dowiem jak można bezpiecznie zdjąć oryginalny waz z tego króćca plastikowego z szybkozłączką bo wydaje się to odrobinę bardziej eleganckie i bezpieczniejsze może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.