Skocz do zawartości

Artur S.

użytkownik
  • Liczba zawartości

    42
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Artur S.

  1. No tak, ale na czym dokładnie polegają te "większe możliwości"...? Tego się właśnie obawiam i to tym bardziej, że jak zauważył "kondziu" zimówki nie są u nas obowiązkowe... Pzdr - Artur S.
  2. Witam, jakieś 2 m-ce temu kupiłem od dealera samochodów komplet nowych kół zimowych (zestaw alufelgi+opony był w promocyjnej cenie). Przez miesiąc leżały u niego w magazynie po czym przyjechałem na ich wymianę. Do dzisiaj zrobiłem na nich 1000-1200km i w zasadzie od samego początku coś mi nie pasowało - czuć było drżenie nadwozia, ale nie na kolumnie kierownicy. Tym niemniej pojechałem na doważenie kół, co oczywiście nic nie dało. Z czasem drgania zaczęły być coraz bardziej odczuwalne, więc w ub. tygodniu podskoczyłem do zakładu wulkanizacyjnego. Tam zdjęli dwie tylne opony i stwierdzili minimalny guzek/wybrzuszenie na każdej z nich, co wygląda na wadę fabryczną i być może wadliwą serię opon. W poniedziałek jestem umówiony u dealera, wstępnie ustaliliśmy że tymczasowo założą mi oryginalne letnie koła które u nich przechowuję, a zimowe pójdą do reklamacji. I teraz mam pytania: - czy na czas rozpatrywania reklamacji dealer nie jest prawnie zobowiązany dostarczyć mi zastępczy komplet zimowych opon? W końcu jest zima... - jak radzicie reklamować opony: z tytułu gwarancji czy rękojmi? AFAIK w przypadku rękojmi gwarantem jest dealer, w przypadku gwarancji producent, zgadza się? Jeżeli tak - jakie to ma dla mnie znaczenie w praktyce...? - co jeżeli dealer stwierdzi, że według niego opony są OK? Coś w stylu "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?" Celowo pomijam nazwę dealera, markę samochodu czy np. nazwę opon bo raczej chodzi mi Wasze sugestie jak rozmawiać i co mi się ewentualnie prawnie należy. Mam nadzieję, że dealer u którego od wielu lat serwisuję auta podejdzie do tematu profesjonalnie, ale wolę być przygotowany gdyby tak się nie stało. Z góry THX i pzdr - Artur S.
  3. Witam, jaki wpływ na zużycie akumulatora może mieć włączenie trybu czuwania na postoju czyli tzw. "tryb monitorowania podczas parkowania" w kamerce - rejestratorze jazdy? Jest to na tyle mały pobór prądu, że nawet przy rzadkim używaniu auta - np. 1-2 razy w tygodniu po 40km - akumulator tego nie odczuje? Czy może jednak zacznie szybciej niedomagać niż gdyby nie było podłączonej kamerki? Mam na myśli jakiś lepszy model rejestratora - powiedzmy w okolicach 1000PLN. Z góry THX i pzdr - Artur S.
  4. Gdzieś czytałem, że wymienne baterie nie wejdą do powszechnego użytku głównie z powodu ograniczeń związanych z ich przechowywaniem. W szczególności chodzi tutaj o ilość miejsca którym taka "stacja bateryjna" musiałaby dysponować, żeby mieć ich sensowny zapas. Do tego dochodzą brak ustandaryzowania (jednakowe wymiary, złącza, napięcie, etc...) i technologia ich wymiany. Nie pamiętam gdzie to czytałem, ale chyba ma to sens. Pzdr - Artur S.
  5. Np. Honda na civica. A to jest dobre bo szczerze mówiąc nie przyszło mi do głowy, że można spróbować negocjacji (tudzież szantażu ) - "...kupię GAP ale pod warunkiem, że opony czy felgi dostanę za pól ceny.." Spróbować nie zawadzi Pzdr - Artur
  6. Witam, chciałbym poznać Waszą opinię na temat ubezpieczenia GAP. Dla niezorientowanych: przy wykupieniu polisy np. na 5 lat, przy szkodzie całkowitej lub kradzieży takie ubezpieczenie pokrywa różnicę pomiędzy wypłatą z polisy AC a wartością fakturową auta z dnia jego zakupu. Warunkiem koniecznym jest oczywiście posiadanie wspominanego AC. Auto nowe, kupione na użytek prywatny, przebieg roczny to jakieś 10-12kkm, koszt GAP w wariancie na trzy lata to jakieś 2100PLN, na pięć lat to ok 3200 . Warto zakładając, że te kilka tysi stanowiłoby jednak pewną wyrwę budżecie domowym...? Może ktoś wie czy są jakieś "haczyki" w takiej polisie...? Z góry THX za opinie i pzdr - Artur S.
  7. Częściowo to miałem na myśli, chociaż może "spisek" " i na złość" to zbyt dosadne określenia Raczej może zwyczajne "zniechęcenie" poprzez fakt, że coś się kończy i trzeba sobie szukać nowej roboty więc nie warto już się aż tak bardzo starać.. Pzdr - Artur
  8. Witam, ciekawy jestem Waszych opinii - najchętniej popartych osobistymi doświadczeniami - zakupu auta z salonu (nowego), ale z końcówki produkcji danego modelu lub generacji. Weźmy np. Civica X gen. produkowanego w UK. AFAIR fabryka ma działać jeszcze tylko przez kilka miesięcy, po czym zostanie zamknięta a produkcja przeniesiona do Japonii. I teraz pytanie: czy Waszym zdaniem auta które zjadą z taśmy tuż przed jej zamknięciem będą nadal tak samo wykonane jak np. te "środkowe", czy też "tumiwisizm" przeważy i takie auto może być potencjalną "miną"? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kontrola jakości teoretycznie powinna zawsze trzymać ten sam poziom a moje pytanie jest raczej czysto teoretyczne, i być może powinno powinno być raczej rozpatrywane "per-marka" albo "per-fabryka", ale co o tym sądzicie - jak to może wyglądać w praktyce? Z góry THX i pzdr - Artur S.
  9. Witam, z kompaktów polecam CIVIC VIII (UFO) w benzynie 1.8. Kupiony z pewnych rąk jest w zasadzie gwarancją bezawaryjnej eksploatacji. Od nowości użytkowałem takie auto przez 9 lat i miałem zero - literalnie: zero jakichkolwiek awarii. Według mnie ma obszerne wnętrze i jeden z większych bagażników w swojej klasie. Silnik 1.8 nie jest może demonem prędkości (ok 8,9 do setki), ale umożliwia sprawne a nawet bardzo sprawne przemieszczanie się, dodatkowo rewanżuje się rozsądnym zużyciem paliwa - moje może raz czy dwa przekroczyło 9 litrów jak wpadłem w mega-korek. Do wad zaliczyłbym skrzypiące plastiki - u mnie ogarnęło to ASO ale ich mocno ścignąłem na gwarancji, i niestety ale trochę słabo wyciszone wnętrze. Przy większych prędkościach silnik jest dość wyraźnie słyszalny. Nie każdemu też może przypaść do gustu charakterystyka zawieszenia, które jest nastawione raczej na doznania sportowe (rewelacyjne trzymanie się w zakrętach!), niż komfort jazdy. O wyglądzie się nie wypowiadam bo to rzecz gustu, ale dla mnie to był pełen odjazd w dobrym tego słowa znaczeniu. IMHO w czasach kiedy był produkowany, do CIVIC-a UFO nie miał startu żaden inny porównywalny cenowo kompakt. Reasumując - osobiście bardzo polecam, chociaż może być trudno wyhaczyć dobry egzemplarz w rozsądnej cenie bo na rynku jest sporo sprowadzone szrotu. Pzdr - Artur S.
  10. Chyba trochę źle postawiłem pytanie, właściwe powinno brzmieć: "...Z ciekawości: ktoś z Was odebrał ostatnio* nowy samochód od dealera a potem okazało się, że był po naprawach blacharsko lakierniczych i o tym nie wiedział?.... *ostatnio = jakieś 5-10 lat wstecz Pisząc: "Według mnie żaden autoryzowany (!!!) dealer nie sprzeda takiego auta bez informowania o tym klienta, bo mu się to po prostu na dłuższą metę nie opłaci...." chodziło mi wlaśnie m.in. o to, na co zwrócił uwagę "Iwik". Pzdr - Artur S.
  11. Z ciekawości: ktoś z Was odebrał nowy samochód od dealera a potem okazało się, że był po naprawach blacharsko lakierniczych i o tym nie wiedział? Bo ja nie. Według mnie żaden autoryzowany (!!!) dealer nie sprzeda takiego auta bez informowania o tym klienta, bo mu się to po prostu na dłuższą metę nie opłaci. Ale jeżeli ktoś z Was miał taki przypadek - chętnie posłucham, ale nie opowieści z n-tej ręki, tj. kumpel kumpla...... Pzdr - Artur S.
  12. Artur S.

    alkomat

    Witam, polecam: https://www.promil-lab.pl/pl/p/Alkomat-AlcoFind-Expert-10-lat-gwarancji-okresowe-kalibracje-gratis-PREZENT/758 Mam i jestem mega-zadowolony, i piszę to jako osoba która już od ok 10 lat używa "domowych" alkomatów. Uważam, że jest to szalenie przydatne urządzenie którego wadą jest rzeczywiście okresowa konieczność kalibracji, ale jak się dobrze trafi - można przez pierwszy rok mieć ją za darmo. Nie polecam natomiast alkomatów z serii "Alkosafe". Do stwierdzeń w stylu: radzę podchodzić ostrożnie. p.s. tutaj na szybko znaleziony jakiś ranking z 2018: https://alkomaty.net.pl/blog/46_https---alkomaty-net-pl-alkomaty-elektrochemi Pzdr - Artur S.
  13. Witam, przez blisko 10 lat jeździłem UFO z silnikiem 1.8 i zgadzam się z tym co pisali moi przedmówcy o jego zaletach: - auto z bardzo dużym bagażnikiem (jednym z większych, jeżeli nie największym w swojej klasie w latach kiedy był produkowany); - miejsca w środku spokojnie wystarcza dla 4 dorosłych osób; - magic-seats - genialna sprawa; - schowek przed pasażerem taki, że słonia w nim schowasz, w dodatku podświetlany i klimatyzowany (!); - silnik nie do zajeżdżenia, skrzynia biegów chodziła jak marzenie (o tzw "haczeniu" nie było mowy); - w zakrętach pomimo belki z tyłu, auto trzymało się drogi jak przyklejone (kiedyś nawet był test w automaniaku); - no i wygląd: dla mnie absolutna rewelacja przy wszystkich nudnych i pospolitych golfach, peugetoach czy renaultach - oczywiście bez obrazy dla właścicieli - civic ufo to był i chyba wciąż jest po prostu totalny odjazd choć oczywiście wiem, że to bardzo subiektywna opinia. Do wad zaliczyłbym: - niestety "skrzypiące" wnętrze. Na szczęście na gwarancji tak długo męczyłem ASO, aż zrobili z tym porządek; - rysujące się elementy kokpitu - mnie na gwarancji wymienili jego obudowę na poliftową która się już nie rysowała, a na szybkę obrotomierza bardzo uważałem; - miękki lakier - to chyba wada wspólna dla większości współczesnych aut. Nie znam się na tym, ale podobno ze względów ekologicznych używa się w nich więcej wody, co powoduje, że lakier jest bardziej podatny na zarysowania; - słabo wyciszone wnętrze - jak przedmówcy już wspominali, przy prędkościach już powyżej 120-130 robi się w samochodzie odczuwalnie głośno; - nie każdemu może odpowiadać charakterystyka silnika (mnie akurat pasowała, ale to dlatego, że od ponad 15 lat jeżdżę tylko hondami ) - do 3,5 tys nic się nie dzieje, ale potem ładnie ciągnie. Na dwójce rozpędzałem się spokojnie do ok 105km/h, i czasami uwielbiałem sobie zafundować taki start spod świateł do odcinki - twarde zawieszenie - rzeczywiście komfort podróżowania po nierównościach jest delikatnie mówiąc - dyskusyjny. Z drugiej strony jest to co wspominałem w zaletach - auto bardzo dobrze trzyma się drogi. - brak USB i tym samym możliwości odtwarzania plików mp3, co wymuszało wożenie ze sobą płyt CD; Podsumowując: przez ponad 9 lat nie miałem ani jednej usterki! Literalnie - ani jednej pomimo, iż auto było używane w 80% po mieście! Po prostu lałem benzynę, zmieniałem olej i jeździłem. UFO kupiłem jako nowe, w salonie i regularnie serwisowałem tylko w ASO. W mieście paliło mi średnio ok 9 litrów przy bynajmniej nie emeryckiej jeździe, ale też i bez szaleństw. Co ciekawe - sprzedałem je z przebiegiem 100kkm na wciąż oryginalnych tarczach z przodu! Za to z tyłu musiałem je wymienić, ale już nie pamiętam przy jakim przebiegu. Jak dla mnie, auto było jednym z najbardziej praktycznych i niezawodnych kompaktów w swojej klasie i przedziale cenowym w latach, kiedy było produkowane. Osobiście - gorąco polecam, ale jedynie sprawdzony egzemplarz, najlepiej bezpośrednio od właściciela. Niestety, swego czasu UFO było bardzo popularne - oprócz tego, że na tamte czasy było prawdziwą "bombą" stylistyczną, to IMHO honda genialnie skalkulowała cenę w stosunku do wyposażenia - więc w sieci jest bardzo dużo używek o wątpliwej historii. No i złodzieje też je lubią Pzdr - Artur S.
  14. IMHO: zimówki są węższe 205 vs 225 - mniejsza powierzchnia styku z podłożem=mniejsze tarcie a więc opory co przekłada się na zużycie paliwa i opory. Co do hałasu - być może letnie opony są nieco bardziej zużyte, i po prostu już "huczą" (wyząbkowanie) Pzdr - Artur
  15. Witam, jeszcze nic nie wybrałem Szczerze mówiąc, właśnie najmniej skłaniam się ku civicowi - kontrowersyjny (a dla mnie jak wspomniałem - brzydki) wygląd i słaby silnik ustawiły go na końcu stawki. Szkoda bardzo, bo jako właściciel UFO i od kilkunastu już lat użytkownik różnych hond - chciałem pozostać wierny marce, tymczasem najbardziej skłaniam się ku nissanowi (sic!). Trochę jednak obawiam się trwałości i silnika i generalnie samochodu jako całości... Ale wybór jest naprawdę niełatwy, stąd niniejszy post Do OZI: w PL nie ma "trójki" w wersji z silnikiem 2,5. Jest 2.0 o mocy 120 i 165KM. Co ciekawe - śledząc forum mazdy okazuje się, że we wszystkich "shamowanych" przez userów egzemplarzach, faktyczna moc wersji 120 konnej jest większa. Oscyluje ona w okolicach 130-140KM, w przeciwieństwie do mocniejszej wersji w której takiego "bonusu" już nie ma.. Pzdr - Artur S.
  16. Witam, zastanawiam się właśnie między trzema wymienionymi w temacie samochodami. Jeździłem każdym z nich, niestety podczas zwyklej jazdy testowej a więc stosunkowo krótko (szkoda, że nie można dostać takiego auta na dzień albo dwa..), tym nie mniej poniżej subiektywne porównanie z prośbą o pomoc w podjęciu ewentualnej decyzji w kwestii wyboru któregoś z nich: 1. CIVIC 5D 1.8 140KM wersja Lifestyle (ewentualnie SPORT). WADY: - najsłabszy silnik który nawet wkręcony na wysokie obroty, radzi sobie gorzej niż mazdy czy nissana; - kontrowersyjny wygląd - IMHO tył jest zwyczajnie brzydki i szczerze mówiąc niewiele znam osób, które mają odmienne zdanie; ZALETY: - futurystyczny kokpit z dobrymi jakościowo materiałami - IMHO wykończenia wnętrza stoi na wysokim poziomie, w dodatku oferuje bardzo dużo miejsca zarówno z przodu jak i ztyłu; - dobrze zestrojone zawieszenie i układ kierowniczy - samochód prowadzi się bardzo pewnie i przewidywalnie; - wyciszenie wnętrza - do 100km/h (więcej nie miałem okazji jechać) w środku jest znacznie ciszej niż np. w 5D 8gen (UFO); - sprawdzona konstrukcja gwarantująca w zasadzie niezawodność - CIVIC 2015 to praktycznie ta sama technologia co UFO, nieco jedynie udoskonalona; 2. MAZDA 5D 2.0 165KM SKY PASSION. WADY: - kiepskie wykończenie wnętrza z małą ilością schowków (np. w drzwiach jest tylko otwór na butelkę, brak typowej "kieszeni"); - pomimo dużego rozstawu osi, ilość miejsca w środku oraz bagażnik wcale nie są rewelacyjne (IMHO CIVIC deklasuje tutaj mazdę); - mocowany na stałe tablet, w dodatku sterowany dotykowo tylko w trakcie postoju, podczas jazdy trzeba używać wielofunkcyjnego pokrętła; - brak wskaźnika temperatury silnika i generalnie IMHO kokpit w porównaniu z CIVICEM, sprawia wrażenie mocno "ascetycznego"; ZALETY: - silnik - jak dla mnie absolutna rewelacja! - wygląd zewnętrzny - jak dla mnie absolutna rewelacja! - zawieszenie wielowahaczowe dające dobry komfort jazdy i dobre prowadzenie się auta; - 5 lat gwarancji (do standardowych już 3lat mazda dodaje za 1zł 2 lata na identycznych warunkach); 3. NISSAN QASHQKAI 1.6 163KM N-TEC WADY: - uturbiony silnik - nigdy nie miałem auta z turbiną więc o sposobie jego eksploatacji wiem tyle, ile można poczytać w necie. W dodatku AFAIK jest to stosunkowo nowa konstrukcja, więc HGW na ile będzie trwała; - nowy czynnik w układzie klimatyzacji - koszt wymiany oscyluje w ASO w okolicach 1tys PLN (pytałem w serwisie); - trochę za cieńka kierownica (być może jest to kwestia przyzwyczajenia). ZALETY: - bardzo duża ilość miejsca zarówno z przodu jak i z tyłu; - ergonomiczne wnętrze z dużą ilością schowków, w dodatku bardzo dobrze wykończone; - koło dojazdowe zamiast zestawu naprawczego; - bardzo dobre prowadzenie się auta, pomimo chyba najwyżej położonego środka ciężkości; - wyciszenie wnętrza - przy ok 120km/h było naprawdę cicho. IMHO wszystkie trzy auta prowadzą się bardzo dobrze (chyba najlepiej CIVIC), są nieźle wyciszone (chyba najlepiej NISSAN) i mają ciekawe silniki (bezwzględnie najlepszy mazda). Pominąłem porównanie dotyczące wposażenia, bo każde z aut jest w zasadzie w pełnej wersji (2xclimatronic, grzane stołki, NAVI etc...). Zakładając, że budżet nie stanowi problemu, które auto będzie najlepszym wyborem do jazdy po mieście (90%) i w trasy (10%)...? p.s. Miałbym prośbę o nie podrzucanie kolejnych propozycji, chciałbym poznać Wasze zdanie porównując tylko te trzy auta. Z góry THX i pzdr - Artur S.
  17. Witam, nie wiem czy ma to dla Ciebie znaczenie, ale IMHO warto dowiedzieć się jaki jest czynnik klimatyzacji w w "h", a jaki w "s". AFAIK przynajmniej w nowej i30 (i prawie na pewno w i20) jest nowy 1234yf, którego serwisowanie będzie wielokrotnie droższe niż układów z R-134a. Gdzieś czytałem, że napełnienie klimy może kosztować nawet 1000PLN, ponadto nowy czynnik jest mniej wydajny i podobno bardzo niebezpieczny w przypadku kolizji. Wprawdzie nie mam doświadczenia w tej materii, ale sporo informacji można znaleźć w necie. Pzdr - Artur S.
  18. Witam, Miałbym prośbę o odp. następujące pytania: 1. poruszam się drogą dwujezdniową, dla każdego kierunku są po dwa pasy, na której ustawiono ograniczenie do 70km/h. W nieistotnej odległości za w/w ograniczeniem, ustawiono znak informujący o tym, że droga przechodzi w autostradę (D-9). Co ważne: między ograniczeniem prędkości a znakiem "autostrada" nie ma żadnego skrzyżowania ani innych znaków drogowych. Pytanie: a) czy znak D-9 odwołuje ograniczenie do 70km/h? b) czy jeżeli między znakiem ograniczenia prędkości i "autostrada" jest zjazd w prawo, ale jest on zastawiony barierkami, dodatkowo znaki informujące o nim są zaklejone - czy następuje odwołanie ograniczenia? c) czy jeżeli między znakiem ograniczenia prędkości i "autostrada" jezdnie połączone są ze sobą pasem asfaltu który umożliwia zawrócenie - znak "autostrada" odwołuje ograniczenie? d) jak w c), z tym że "zawrotka" jest zatarasowana barierkami. 2. Podobny przypadek, z tym że wjeżdżamy w teren zabudowany na którym jest dodatkowe ograniczenie np. do 30km/h - co ważne: nie pod ale za znakiem informującym o terenie zabudowanym. Pytanie: czy znak "koniec terenu zabudowanego" odwołuje ograniczenie prędkości, jeżeli między znakiem początku a końcem terenu zabudowanego nie było żadnego skrzyżowania ani innych znaków drogowych? 3. Droga dwujezdniowa jak w p.1, przedzielona np. barierkami czy trawnikiem. Znak nakaz jazdy prosto ustawiony tylko po prawej stronie - po lewej brak jakiegokolwiek oznakowania. Za znakiem zamiast barierki lub trawnika jest asfaltowa wysepka łącząca obie jezdnie umożliwiająca np. zawrotkę lub skręt w lewo. Pytanie: a) czy można zawrócić lub skręcić w lewo? b) wysepka zatarasowana jest barierkami, natomiast następna jest 100m dalej. Czy na niej można zawrócić jeżeli między znakiem nakazu po prawej stronie nie ma żadnych innych znaków ani skrzyżowań? Z góry thx i pzdr Artur S.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.