Jump to content

gondoljerzy

użytkownik
 • Content Count

  2319
 • Joined

 • Last visited

 • Time Online

  2d 9h 4m 10s

About gondoljerzy

 • Rank
  mistrz kierownicy

Profile Information

 • Lokalizacja
  Łomża.
 • Zainteresowania
  samochody, rzecz jasna.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Mazda jest jak kot, często chadza swoimi drogami. Pamiętacie coś takiego jak comprex diesel? Też się zdziwiłem, że tym razem zastosowali doładowanie. Ale biorąc na rozum, najwyraźniej nie dało się inaczej. Wyższe ciśnienie w komorze spalania daje wyższą ekonomię w produkcji energii z paliwa. Wykorzystanie bardzo ubogiej mieszanki pozwala ją sprężać w miarę bezkarnie, bez obawy o detonacje, a w odpowiednim momencie dotrysk małej dawki w okolice świecy i iskra. Chociaż, patrząc na parametry Skyactive-X , to doładowanie jest na pewno umiarkowane. Pewnie głównie dla poprawy charakterystyki silnika i wyrównania spadku mocy przy spalaniu tak ekstremalnie ubogich mieszanek. Nie było by zachwytów, gdyby nowa generacja silników była słabsza od poprzedniej.
 2. Panowie, dyskutujecie od czapy ciuteczkę, może z przyzwyczajenia, wolnossaki vs ciurbo. Wstrzymajcie konie i poczekajcie na więcej testów. Przecież nowy Skyactive-X nie jest wolnossący. Mazda pękła i wsadziła mu kompresor.
 3. Wybacz, ale samozapłon w dieslu nie następuje od ciśnienia, tylko od temperatury.
 4. Samoczynnie, jak w dieslu, czyli jak? Jak w starym dieslu z wielkim klekotem, czy jak w nowszym, gdzie jeden wtrysk jest rozłożony na kilka dawek i kilka strumieni? Przecież w dieslu sprężasz powietrze i do sprężonego, gorącego wtryskujesz ropę. Musi się to w trakcie spalania wymieszać. U Mazdy jest benzyna odporna na detonację, a nie ropa. Sprężasz nie powietrze, ale bardzo ubogą mieszanką. Cały czas jest inicjacja spalania świecą zapłonową. W nazwie jest jak wół Spark Controlled... Spalana jest mieszanka, więc musi być czoło płomienia rozchodzące się w mieszance po komorze spalania. Rozchodzące się od świecy i od tej magicznej kuli ognia do krańców komory. Cudów nie ma, jest dopracowane, stare rozwiązanie uwarstwionej mieszanki i jest dobry marketing, że niby jest jak w dieslu.
 5. Zauważ, że artykuły o nowym silniku Mazdy wieszczą rewolucję, że pierwszy taki produkcyjny itp. Grubo mijają się z prawdą. Pracuje jak diesel, ale zapłon jest jednak inicjowany iskrą. Jedno wielkie ściemnianie i marketing. Jak napisałem, nawet w ZSRR robili już dawno temu tak pracujący silnik.
 6. Próby robiliście na podniesionym samochodzie, ale wtedy most opada i wał napędowy jest w innej pozycji niż w sytuacji gdy wóz jedzie na własnych kołach. Zwykle będzie wtedy bardziej rozciągnięty. A że słychać to dalej od skrzyni? Może akurat tam wał jest podatny na generowanie jakiegokolwiek hałasu w sytuacji nadmiernego ściśnięcia (lub rozciągnięcia?).
 7. Ciekawe, że na niższych biegach hałasuje, i to coraz bardziej, a na wyższych już nie. Czy skrzynia jest wewnętrznie zbudowana jako czterobiegowa z dołożonym reduktorem (multiplikatorem?) mnożącym biegi x2 ? Bo jeśli tak, to ja bym podejrzewał jednak skrzynię. Nadmierny luz poosiowy np?
 8. Przecież to zostało wymyślone już daaawno temu. Uwarstwienie mieszanki w komorze spalania. Różne marki motoryzacyjne z tym eksperymentowały. Nawet radziecka Wołga miała produkcyjny silnik trzyzaworowy z analogicznym systemem. Dwa zawory ssące: jeden duży zawór podawał do cylindra ubogą mieszankę. Drugi, mniejszy zawór podawał wzbogaconą mieszankę w okolice świecy zapłonowej.
 9. ad4. Chyba żaden z kolegów nie tankował za wschodnią granicą. Tam nie tylko z samochodu trzeba wyjść, ale i maskę silnika otworzyć.
 10. Nie zawsze widać. Miałem ułamaną końcówkę zwoju sprężyny, która nadal siedziała sobie na swoim miejscu w kielichu amortyzatora. Nic nie było widać, samochód stał prosto, a na niewielkich wybojach pukało blaszanym dźwiękiem.
 11. Mi z przodu przypomina Lancera. Trochę za mały rozstaw osi do wielkości samochodu, jakby napompowany wóz kompaktowy. Tylko ten telewizor w środku - stylistycznie porażka. Chyba, że wóz sam się będzie prowadził, a kierowca zajmie się wertowaniem neta.
 12. Z małżeńskiej sypialni masz daleko do łazienki i toalety. Jeśli już bawić się oddzielne strefy sypialne dla dzieci i dla rodziców, to może też zrobić dwie pełnozakresowe łazienki, z czego jedna przy waszej sypialni?
 13. Spirtem lub denaturatem też powinno dać radę.
 14. Że "tak się robi" nie musi oznaczać, że tak jest dobrze. W mniejszym lub większym stopniu ciepło ucieka do gruntu. Lepiej, żeby z rur uciekało do wnętrza domu.
 15. Uszczelniacz dekarski jest zawsze plastyczny. Nigdy do końca nie twardnieje. Mi przychodzi na myśl to: https://allegro.pl/oferta/boll-poliuretanowa-masa-klejaco-uszczelniajaca-6529938856 albo https://allegro.pl/oferta/klej-i-szczeliwo-szare-300ml-wurth-sabesto-k-d-6482283767
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.