Jump to content

Tomo

użytkownik
 • Posts

  29442
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  40

Everything posted by Tomo

 1. Nowa brama płytowa kosztuje w markecie 850 PLN - nie chcę iść w jakieś niesamowite koszty.
 2. Koleżanka kupiła Dysona (z tego co widzę po kształcie to V7 lub V8). Do okruchów się jak najbardziej nadaje, ale jako główny odkurzacz w mieszkaniu to słabo. Poza tym bateria starcza na jakieś max. 15 minut przy pełnej mocy. Moc ssania w porównaniu do zwykłego odkurzacza tak ze 3 razy mniejsza.
 3. Nie - to marnie by wyglądało, poza tym niepotrzebnie obciąży bramę - będzie się ciężej podnosić.
 4. Bramę mogę do malowania zdjąć i położyć na płask. Cała reszta brązowa zostaje - bo o ile wymienić rynny to nie problem, o tyle już oblachowanie to za dużo roboty (zresztą na domu też jest brązowa blacha).
 5. Zwykła blacha. Malowałem panele ścienne takim wałkiem kształtowym i jednak marna faktura wychodziła w tych zagłębieniach. A na panelach ściennych zagłębienie ma ok. 8 mm szerokości i ze 2 mm głębokości. W bramie to przetłoczenie jest sporo głębsze - ok. 5 mm. Żaden z moich sąsiadów nie posiada pistoletu i kompresora. Poza tym malowane pistoletem pierwszy raz, to zdaje się też nie jest takie proste - łatwo zacieków narobić
 6. Tak po prostu - to północna ściana, ma tylko ok. 2 godzin dziennie światło.
 7. Cały dom ma tą samą konstrukcję: 24 cm gazobeton, 2x3 mm styropian w ścianie, 12 cm gazobeton. Te ślady na ścianie (jest to klatka schodowa), to skutek tuj, które najpierw rosły po mojej stronie (wycięte z 12 lat temu), a później u sąsiada za płotem. Klatka schodowa jest w odległości 3m od ogrodzenia, reszta ściany 4m. Ściana jest sucha, na poziomie ok. 70 cm od dolnych luksferów jest strop, a pod nim nieogrzewana spiżarnia (wentylowana - widać nawiewnik).
 8. Bardzo dobra cena Ale nie szedłem w farby z kosmosu, no i przede wszystkim wykonawca się trafił tanio. Absolutnie nieopłacalne. Docieplenie kosztowałoby dodatkowo ok. 20 kPLN Przy rocznym koszcie gazu na poziomie ok. 4 kPLN (co + cwu + gotowanie) ew. oszczędność to max. 1 kPLN Więc czas ew. zwrotu inwestycji zbyt długi. Poza kwestią ekonomiczną podwójne ocieplanie nie jest właściwe ze względów technologicznych - ściana powinna być jedno, dwu lub trzywarstwowa. Przy 4 warstwach punkt rosy mógłby się przesunąć na wewnętrzny mur i wilgoć by zostawała w ścianie. Klimatyzator (skraplacz) stoi na balkonie.
 9. Chciałem domknąć temat. Od strony kosztowej wyglądało to tak: robocizna: 7800 PLN zakup 8 elementów rusztowania warszawskiego: 400 PLN deski na podesty: 150 PLN wynajem 16 elementów rusztowania na 1 dobę (malowanie wysokiej klatki schodowej): 80 PLN farba: poszło 8 (10-litrowych) opakowań szarej i 2 opakowania (także 10-litrowe) ciemnoszarej - Śnieżka elewacyjna (seria tylko dla Leroya) - około 100 litrów za 1200 PLN 3 worki kleju styropianu Bolix (łatanie pęknięć), 2 worku zaprawy tynkarskiej (równanie ściany po skuciu płytek), wiadro, kuweta, pędzle, folia, taśmy do oklejania, tarcze ścierne do szlifowania - ok. 500 PLN Robota trwała jakieś 5 tygodni.
 10. Tomo

  Smar do kranu

  Ja bym chyba użył wazeliny technicznej. Tylko doczytaj, czy woda jej nie wypłucze. +
 11. Po zmianie koloru domu brązowe bramy do garażu nie pasują do reszty elewacji. Oprócz tego po 20 latach kolor jest już mocno spłowiały (od wewnątrz są sporo ciemniejsze). Przymierzam się do ich pomalowania na jakiś szary/grafitowy kolor. No i teraz pytanie - czym i jak je pomalować, żeby wyszła ładna powierzchnia/faktura. Nie muszę uzyskać idealnej powierzchni, bo musiałbym iść w malowanie natryskowe - a do tego nie mam narzędzi. Rok temu malowałem drzwi wejściowe - normalną jakąś farbą z Leroya i małym wałkiem - wyszło bardzo dobrze. Tutaj natomiast największy problem widzę w malowaniu tych wąskich zagłębień. Bo te szerokie panele, to machnę wałkiem. Może ktoś z was malował już taką bramę i ma doświadczenie/może pokazać fotki.
 12. A jak to w końcu jest ? Jest w sprzedaży czy nie ?
 13. Ale oranie wymaga sprzętu, który trzeba wynająć. A oprysk można wykonać samemu.
 14. To przy okazji ja podłączę się do wątku. Potrzebuję zniszczyć zieleń na kilku działkach - ma zostać goła ziemia, która nie będzie odrastać samosiejkami. Potrzebuję i urządzenia i preparatu. W sumie ok. 5000m2
 15. Bardzo dziwny ten dom. Po pierwsze wygląda trochę jak hotel robotniczy - 3 identyczne sypialnie - czy na pewno potrzeba aż 3 sypialni (oprócz głównej) ? To trochę sugeruje dom dla rodziny z 3 dzieci. Poza tym pokoje te są malutkie - mają po 9,5m2 Brak wiatrołapu - jak dla mnie dyskwalifikacja przy naszej strefie klimatycznej - należy postawić dodatkową ściankę z drzwiami. Do tego drzwi wejściowe należy przesunąć w prawo, bo inaczej nie da się zabudować jedynej ściany, gdzie może być szafa w wiatrołapie. Jakie jest przeznaczenie pomieszczeń 11 i 4 ? W 11 zapewne będzie kotłownia i jest to spoko miejsce (ew. można zrobić mniejsze okno, bo jest przewidziane normalne wysokie, a wystarczy mały kwadrat. Natomiast pomieszczenie 4 ma nieznane mi przeznaczenie - istnieją w nim 5 kanałów wentylacyjnych i 1 kanał palny. W jakim celu jest zrobiony ten kanał palny ? Kuchnia nie ma swojego komina, więc położenie kanałów wentylacyjnych sugeruje, że albo kanały te pójdą po poddaszu (w warstwie ocieplenia, lub powyżej belek stropowych), albo w podwieszonym suficie - spójrz gdzie masz rozkładowo płytę i jak trzeba iść kanałami do wentylacji. Więc pomieszczenie 4 to spiżarnia + pomieszczenie zbiorcze do wentylacji. Bardzo wąskie przejście między planowanym stołem w jadalni, a narożnikiem pomieszczenia 4. Poza tym miejsce tego stołu (które wyznacza okno) jest za bardzo w salonie. Jedna łazienka na tak dużą ilość pomieszczeń to zły pomysł. Należałoby powiększyć (kosztem spiżarni lub łazienki) pomieszczenie WC i tam zrobić jeszcze dodatkowo kabinę (wtedy można z niej zrezygnować w dużej łazience). Jakie jest przeznaczenie pomieszczenia 12 ? Nie ma okna, więc wyklucza to użytkowanie jako pokój. Garderoba ? Strasznie duża - w garderobie zabudowuje się boczne ściany i pozostawia wąski środek. Tutaj po zabudowaniu dookoła zostanie trochę zmarnowanej powierzchni. Drzwi zewnętrzne w korytarzu. Rozumiem, że ze względu na brak okien na prawej ścianie tam będzie garaż ? Przejście spoko, tylko że idziesz z zakupami z samochodu przez część sypialną. Może być, ale trochę się to kłóci z zasadami. Podsumowując - przede wszystkim pytanie dla jakiej rodziny jest to projektowany dom ? Bo w dzisiejszych czasach trzeba zacząć od tego, żeby wiedzieć ile osób będzie mieszkać w danym domu. W jakim wieku są te osoby (zarówno dorośli jak i dzieci). Bo może się okazać, że za kilka lat po wybudowaniu i urządzeniu tego domu, zostanie w nim dwoje starszych ludzi.
 16. To nie jest jednak wielka miejscowość i zapewne wszyscy się znają - trzeba by popytać, czy ktoś ma wolne kilka baniek i nie chciałby dokupić kolejnego obiektu. Znam człowieka, który ma kilkanaście mieszkań we Władku - wszystkie na jednej ulicy (chyba Abrahama, ale pewności nie mam). Nie wiem dlaczego, ale stwierdził, że wszystkie kupuje obok siebie.
 17. Miałem na myśli raczej dzierżawę osobie, a nie pośrednikowi. Czyli człowiek zamiast wykładać (kwoty z sufitu) 5 MPLN na zakup, płaci co rok (w miesięcznych transzach) 100 kPLN. Zarabia na wynajmie np. 200 kPLN, więc jego zysk (bez kosztów i podatku) to 100 kPLN. Umowę podpisujecie np. na 1-3 lat z możliwością przedłużenia. Obie strony muszą mieć jakąś stabilizację - ty, że najemca się nie rozmyśli, najemca - że może choć trochę inwestować w jakiejś perspektywie czasowej. Ja bym nieruchomości z ręki nie wypuszczał. Tym bardziej, że jeśli po spłacie ew. zobowiązań na nowe lokum zostaną znaczne środki - to co z nimi zrobić, żeby nie traciły na wartości ?
 18. Chyba zapomniałeś, że na kącikach tematycznych nie śmieci się jak na HP.
 19. Miałem na myśli, żeby dzierżawić w całości obiekt. Mama się wyprowadza do nowego mieszkania, dzierżawca bierze cały budynek i on decyduje kto i jak będzie mieszkał.
 20. Wydaje mi się (ale mogę się mylić), że potencjalny inwestor będzie doskonale wiedział, jakie są stopy zwrotu z tej inwestycji. Całkiem możliwe, że kupi to ktoś miejscowy, który ma już kilka pensjonatów - takiej osobie trzeba tylko pokazać dokumenty i plany domu - sama sobie da radę.
 21. Moim zdaniem teraz jest najlepszy moment na zakup takiego biznesu. Już po pandemii (4 czy 5 fala nie ma już znaczenia - najgorsze minęło). Wielu ludzi ma spore pieniądze, Jeżeli masz czas na sprzedaż (np. rok lub więcej) to ja bym rozpoznał rynek i dał cenę sporo zawyżoną (+20-30%). W ciągu roku-półtorej inflacja powinna spowodować, że nawet ten, który nie kupił wcześniej, może ponownie rozważyć zakup. Najważniejsza sprawa to porządek w papierach - żadnych krewnych do spółki, którzy muszą przyjechać na akt. Żadnych zaległości urzędowych/papierologicznych, u wszystkich dostawców mediów (nie mam na myśli brak płacenia rachunków, ale porządek z umowami itp.) Kupującym będzie osoba z dużymi pieniędzmi i on nie ma czasu i chęci na załatwianie spraw "to tylko trzeba iść do urzędu i od ręki się zrobi" (taki odpowiednik klimatyzacji w samochodzie - działa, ale nie nabita, w warsztacie za rogiem zrobią za 80 złotych). I nawiązując do pierwszego akapitu - jest świetny moment na kupowanie, ale po co sprzedawać ? Nie lepiej dzierżawić (jeżeli mama już tego sama nie pociągnie) ?
 22. Ale pensjonat to nie stary Passat, że musisz się tłumaczyć czemu sprzedajesz "perełkę". Przychodzi inwestor z (niemałymi) pieniędzmi i raczej on już będzie wiedział ile z tego wyciśnie.
 23. Dach będzie z desek/płyty OSB ? Kłaść to co ci się bardziej podoba Absolutnie żadnej folii - jedynie miejsce do urośnięcia potencjalnego grzyba. Mocować takerem - tylko odpowiednio mocnym, żeby przestrzelił przez gont i wbił się w płytę.
 24. Rozumiem, że chodzi o Władka ? Najważniejsze rzeczy to powierzchnia działki (czy da się coś dostawić) oraz konstrukcja domu (rozbudowa, przeróbki). Przy atrakcyjnych lokalizacjach na dużych działkach, może się okazać, że lepiej jest wyburzyć istniejący budynek, niż bawić się w przeróbki starego. Ogłoszenie nie jest dla Kowalskiego, więc poszedłbym w fora/grupy FB dla inwestorów itp. Oczywiście OLX i Otodom też.
 25. Ale uszy są mocowane do burt - nie jest to za szczęśliwe rozwiązanie. Jednak przez podłogę do belki to solidniejsze mocowanie.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.