Skocz do zawartości

kolos7

użytkownik
  • Liczba zawartości

    215
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Zawartość dodana przez kolos7

  1. kolos7

    VC 1.9CDTi błąd filtra

    Błędy skasowane raz, drugi raz też i...dalej to samo tylko częściej. Od trzech dni rano po zapaleniu od razu zaświeca się żólty zilnik z kluczem po czym wyłączam silnik, zapalam ponownie i jadę w trase i wszystko OK. Nic nie świeci nic się nie zapala, auto normalnie pracuje. Może koledzy podpowiedzą które wtyczki są wypinane przy wymianie kolektora ssącego bo może tam dopatrywać się problemu. Nawet po wypaleniu DPF przy stanie 44% nasycenia też tak samo się działo, komp odczytywał błąd "filtra cząstek stałych". Czy jest opacja , że inny komp odczyta inaczej ten błąd?
  2. Pacjent VC 2004 1.9 CDTi 150 KM. Po wymianie kolektora z klapami wirowymi niby wszystko OK. lecz co kilka dni zaraz po odpaleniu silnika po dłuższym postoju pokazuje się błąd "awaria filtra cząstek stałych". Wtedy wyłączam zapłon odpalam ponownie i samochód śmiga normalnie. Mało tego po skasowaniu błędu DPF się wypalił normalnie i po jego wypaleniu po jakiś 350 km znowu to samo, czyli odpalenie zimnego silnika i po sekundzie zapala się samochodzik z kluczem. Wyłączam zapłon, odpalam ponownie i jeźdźę normalnie. Jadę na kompa i ten sam błąd a filtr wypalony w 44% i ciśnienia tak jak poprzednio książkowe. Niechce sugerować jakiegoś luźnego styku po tej wymianie kolektora ale czy coś takiego możliwe ? Proszę o posty i z góry za nie dziękuję.
  3. > stuka czy terkocze? > Raczej obstawiam silniczek napędu klapy obiegu wewnętrznego. To częsta usterka polegająca na > wyłamaniu lub wyrobieniu się zębatki napędzającej dźwignie. U mnie wyłamały się 4 ząbki i > terkotał w skrajnym położeniu. Trudno określić co jest terkotem a stukaniem. Napewno u mnie jest to idealnie w równych odstepach stukot trwajacy około 5 sekund. Może faktycznie to ślizganie zębatki lub jakby tak silnik nie mógł sie zdecydować jak ustawic klapę. Ile taki silnik kosztuje i czy sam go wymienię ?
  4. Po wymianie chłodnicy klimatyzacji, nabiciu czynnika z olejem i odgrzybieniu ozonem klima działa idealnie lecz - głośno stukają klapy przy wentylatorze nawiewów. Stukanie występuje nawet /około 5 sekund/ po otwarciu pilotem drzwi nawet ich nie odmykając fizycznie, podczas jazdy też sie zdarza, że nagle zaczyna stukać tak na 5 sekund po czym ustaje i jest ok. Zdarza się też, że zaczynaja stukać po włączeniu obiegu wewnetrznego / też tak przez kilka sekund/. Odkręciłem schowek pasażera i tam na tej bańce z wentylatorem jest jakiś sterownik i to on właśnie tak stuka. Dał ciała, wymienić, czy jakieś inne rady ? Z góry dziękuje za posty.
  5. > A nie miałeś problemu z rozmiarem 205/60/16 z obcieraniem opon o nadkola przy skręcie? Przymierzam > się do założenia letnich właśnie w tym rozmiarze, tylko szukam jeszcze opinii osób które ich > używały. rzadnych problemów, lekko tylko buja na nierównościach i koleinach ale to pewnie takie złudzenie ponieważ wcześniej jeżdziłem na 225/45r17.
  6. > A nie myślałeś o 215/50r17? Podobno lepiej się prowadzi. Na takim rozmiarze wychodziły też > fabrycznie, ale komplet 100-200 droższy niż 225/45 Ja będę chyba szedł w tym kierunku bo 17 > wygląda optymalnie do budy VC. Teraz mam 225/45 i w koleinach jest bardzo nieciekawie . Ma > ktoś porównanie 225/45 vs 215/50? myślałem o 215/50r17 nawet miałem to tych opon felgi lecz sie pozbyłem poniewaz potrzebuje wygody a nie lansu. Teraz szukam cos na 16 cali i moje pytanie - czy ktoś zakładał na 16 calowe obręcze o szerokości 6 i pół cala oponki 225/55 ? Te sa tanie, ale czy nie za szerokie do tej felgi ? No i jakie one by miały wygląd?
  7. > Sprawdz cene 225 bo 215 to zadki rozmiar. Już zaklepane, że na sezon letni kupuje opony 16 i zostaje jeszcze problem rozmiaru. Teraz mam zime 205/60 i jest dużo lepsza jazda jak na 17 w lecie o profilu 225/45. Mam zamiar załozyc butki 225/55/16 lub takie jak zaleca producent czyli 215/55/16 i jeszcze jedna opcja taki rozmiar jak mam teraz zimowe czyli 205/60/16. Chetnie bym założył jak największy balon bo auto potrzebuje do jazdy a nie do lansu lecz niewiem jak by leżała opona 225/55/ na feldze 6,5 cala ? Może zostać przy tych oryginalnych 215/55/16 ?
  8. > Sprawdz cene 225 bo 215 to zadki rozmiar. 225/45/17 mam i sa niedrogie ale strasznie trzepie w aucie i szkoda zawieszenia, dlatego tez chce jakis wiekszy balon i żeby było w granicach tolerancji to wychodzi z obliczeń zamienników właśnie 205/60R16. A swoja droga to 215 to dedykowany rozmiar do VC i niezgadzam sie, że to rzadki rozmiar. jest dość popularny ale droższy od 205
  9. Używam zima takich właśnie opon Continentala TS-810 205/60R16 i jestem z nich zimą zadowolony mimo troszke dużego balonu. Na lato mam 17 cali z oponami 225/45 i musze je wymienić na inny rozmiar z dwóch powodów: 1/ są juz niezaciekawe 2/ na dziurawy asfalt zero komfortu. 3/ cena 215/55 wyższa znacznie od 205/60 Czy może ktoś jeżdzi na rozmiarze 205/60R16 latem ? Czy do kombi taki rozmiar pasuje ? Cena jest napewno lepsza jak dedykowanych w/g VIN-u 215/55R16. Prosze o opinie.
  10. Ja z kącika Opla ale żonka ma zamiar wozić sie Quashqaiem i mam prosbę aby Koledzy podpowiedzieli na co zwrócić uwage przy zakupie. Autko ma być w benzynie 1.6 cm3 i z rocznika około 2007-2009. Dzięki za posty
  11. kolos7

    cdc 40 Opera do vectra c

    > Zależy co powinieneś mieć w oryginale. > Jeśli CDR2005 albo inne radio kodowane ze starej serii, to aby założyć radio z serii CDxx, np. > właśnie Operę musisz przerobić instalację radia (z ISO na FAKRA), zmienić ramkę nawiewów pod > nowy wyświetlacz, w przypadku klimatronika jego panel, dodać instalację CAN radio-wyświetlacz, > przerobić lub założyć nową kieszeń radia, zmienić przyciski w kierownicy. Widzę, że trafiłem na pomocna duszę, dzięki za podpowiedż i prosze o jakieś dodatkowe informacje typu, Czy to wszystko opłaca sie robić ? Pewnie, że chciałbym radio serii CDC 40 Opera lub podobne w swojej VC ale czy koszty nie przewyższą zakupu jakiegoś dobrego radia + złącze za 150 zł do sterowania z kierownicy ? A tak z drugiej strony to mam radio i wyświetlacz do niego to co teraz jeszcze brakuje ? Czego szukać ? Czy te wiązki są drogie wyświetlacz-radio CAN ? No i dlaczego i na jaki trzeba wymieniać panel klimatronika ?
  12. Jestem laikiem w tych sprawach i prosze o poradę. Mam VC przed lift i niefabryczne radio, nie działa sterowanie kiery i oczywiście na wyświetlaczu głównym też nic. Teraz chciałem zamontować fabryczne radio CDC 40 Opera, które mam w komplecie z wyświetlaczem wyjęte z Vectry GTS 2005 r niestety nie był ten sprzęt wylogowany, niemam żadnych kodów, pinów i vinów. Chce aby działał wyświetlacz i było sterowanie z kiery. Co dalej ? Czy są elektronicy którzy potrafią coś z tym sprzetem zrobić aby włożyć je do mojego auta i wszystko grało ? Jaki ewntualny przybliżony koszt tych zabiegów ?
  13. Jestem laikiem w tych sprawach i prosze o poradę. Mam VC przed lift i niefabryczne radio, nie działa sterowanie kiery i oczywiście na wyświetlaczu głównym też nic. Teraz chciałem zamontować fabryczne radio CDC 40 Opera, które mam w komplecie z wyświetlaczem wyjęte z Vectry GTS 2005 r niestety nie był ten sprzęt wylogowany, niemam żadnych kodów, pinów i vinów. Co dalej ? Czy są elektronicy którzy potrafią coś z tym sprzetem zrobić aby włożyć je do mojego auta i wszystko grało ? Jaki ewntualny przybliżony koszt tych zabiegów ?
  14. kolos7

    Zafira A + 4 rowery.

    > Przerabiał ktoś taki temat? Jak najlepiej to przewozić? Na dachu, na tylnej klapie, na haku? > Chodzi o 4 rowery, kilka razy w roku. Praktycznie i w miarę tanio. Może ktoś się wypowie - > najlepiej z autopsji... Woziłem na zafce 4 rowery, miałem wtedy bagażniki thule /belki, łapy, uchwyty rowerowe/. Mocno siedziały i bez obawy. Pamiętam, że w jednym rowerku trzeba było skręcić kierownice bo nijak 4 górale nie chciały wejść. Normą było u mnie wożenie na dachu 2 rowery + 2 deski windsurfingowe /jedna na drugiej/ i obok jeszcze wciśnięty maszt a na deskach żagiel w pokrowcu. Zafka daje radę a tyko trzeba pamietać o wjeżdżaniu do garażu !!!!!!
  15. taką oto śrubkę jak myłem VC znalazłem w autku na podszybiu - zdjęcie w załączniku. Miałem ostatnio robiony rozrząd i wymieniany filtr paliwa, pewnie to pozostałość po tej robocie. Stawiam raczej na śrubke od pojemnika filtra paliwa choć mechanik jak dzwoniłem do niego to mówił, że niemożliwe że coś mu brakło jakiejś śrubki a tak na dobrą sprawę to jak chwycę ręką obudowę filtra to się ona lekko telepie. Więc moje pytanie skąd ta śrubka i gdzie jej brakuje ?
  16. > imho przepustnica mówi papa > możesz spróbować ją poczyścić, ale czy to coś da- nie wiem > sąsiad w z19dtl wymieniał na nową W silniku 1,9 dtl jest na stówę przepustnica ale czy w 150-dziesięcio konnym też występuje taki sam element ?
  17. Taki właśnie błąd P1125 wreszcie się zapisał i teraz można już nie z fusów ale wokół tego błędu coś poszukać, ale co ? Nadmieniam, że ten chck pojawia sie raz na jakiś czas podczas jazdy równomiernej bez nogi na gazie lub zaraz po odpaleniu auta. Nastepnie silnik gasze i odpalam po chwili i znowu jazda normalna do czasu tego błędu, czasem 500 km, czasem 200. Jakieś podpowiedzi Kolegów ? Z góry dzięki !
  18. kolos7

    pojawiający sie check

    > Nikt tutaj raczej nie wróży z kart czy też z kuli. > Zatarłeś skutecznie błędy, zamiast sprawdzić co się dzieje, może zostały zamrożone ramki z błędami > i coś by tam odczytał. > Przyczyn może być wiele, począwszy od błędnych wskazań czujników czyli elektryki, poprzez > niedomagania przepustnicy czy też zaworu EGR czyli elementów mechanicznych. > Bezpieczniki i przekaźniki nie mają dużo wspólnego jeśli chodzi o błędy silnika, prędzej coś > przestanie działać. Wreszcie trafiłem na fachowca, ok. Musiałem odpiąć aku i udało sie dojechać do domku, była to sobota i nie było szans znależć jakikolwiek warsztat aby coś naprawić. Nadmienie, że ruszałem te bezpieczniki bo jak pisałem w poście na samym początku te rzeczy zaczeły sie dziać po lekkim dzwonie około 2 miesiące temu. Dla podpowiedzi podam, że check zapala się przy jeżdzie na niskich obrotach, wczoraj właśnie włączył się jak jechałem za ciężarówką i mieszałem między biegami 2 i 3 a kiedyś to było na parkingu przy parkowaniu auta, a kiedyś z kolei jadąc na niskich obrotach bez dodawaniu gazu, około 1600 obr/min i V około 50 km/h zaraz przed tym jak miałem zmienić bieg na niższy. Czyli znowu nie ma sensu jechać sprawdzić błędy bo ich niema ? A czekać jak się coś zwali i zostawić auto i szukać mechanika ? Czy w trybie awaryjnym można jechać ? Ile kilometrów ?
  19. kolos7

    pojawiający sie check

    > Racja, mój błąd > Aczkolwiek jeśli chodzi o błąd ciśnienia doładowania to w AH dość częsta usterka, często jest to > pęknięty jakiś wężyk lub zawór do wymiany. cały czas zero błędów a dzisiaj check i..............dojazd do miejsca przeznaczenia 3km w trybie awaryjnym / wyłączenie silnika nic nie dało, po ponownym zapaleniu silnika nie gasła kontrolka silnika ta mała żółta po prawej stronie konsoli zegarów/ na głównym w tarczy prędkościomierza zgasł silniczek z kluczem płaskim. Po pół godziny odpięcie na minutkę aku i .................wszystko ok. na postoju. Po 6 h otworzyłem skrzynke bezpieczników w komorze silnika, docisnąłem wszystkie tam klocki do gniazd / wszystkie bezpieczniki i przekażniki poszły delikatnie w dół do gniazd/ i wyjazd do domu około 55 km wszystko OK. bez jakichkolwiek kombinacji !!!! Co jest grane ??? Prosze o pomoc i sugestie !!!
  20. kolos7

    pojawiający sie check

    > No to, do wróżki > A na serio. Błąd jest, ale chwilowy. Po kolejnym włączeniu zapłonu, nie ma po nim śladu. > 1. czujnik położenia wału > 2. przeładowanie/niedoładowanie turbiny. > Musisz podjechać pod opcom lub tech do warsztatu - z tym błędem - w trybie awaryjnym i do czasu > podłączenia urządzenia, nie wyłączać silnika. > Jak będziesz miał błąd - poradzimy co dalej. czujnik położenia to wiem co to jest ale odnośnie pkt.2 to niewiem co to przeładowanie turbiny. Dodam, że te przygody z check zaczęły się po stłuczce /wjechałem w stojące samochody, awaryjne hamowanie i.brakło pół metra/. Może coś sie wypieło delikatnie ? a może cos innego mogło sie stać ? Jakieś sugestie ? A co do jazdy awaryjnej do jakiegos kompa to raczej odpada, dzisiaj mi zaświciła sie kontrolka podczas parkowania, po przejechaniu 250 km jednym ciagiem, po drodze wszystko OK i na "P" ..check". Oczywiście następne 250 km drogi powrotnej wszystko OK.
  21. Silnik Z19DTH VC. Po około 1000 do 1500 km przejechanych cyklicznie zaświeca sie słynna kontrolka "żółty samochodzik z kluczykiem". Wystarczy stanąć, wyłączyć zapłon, włączyć silnik ponownie i jest wszystko OK. i dopiero za kilkaset km pojawi się znowu check. Juz dwa razy po tym zajściu sprawdzałem raz na Tech-u i raz na OP-Com-ie błędy w celu ich zidentyfikowania i ............błędów niema ! O co w tym chodzi? Co to może być ? Czy możliwe jest jakieś błędne zaświcenie kontrolki? A dodam, że po zaświeceniu sie tej kontrolki po kilkuset metrach silnik przechodzi w tryb awaryjny i jedzie tylko na wolnych obrotach z małą prędkością. Prosze o porady, domysły ip.
  22. Ja z kącika obok i właśnie mam zamiar kupić nie młode autko jak w temacie. Najlepiej Sharan w nowej budzie czyli po roku 2000. Na co zwracać szczególna uwagę w tych autach ? Jakie są objawy zużytego koła dwumasowego i rozrządu ? A może macie cos takiego na pozbyciu ? Dzięki za posty.
  23. Wracam do tego tematu, poniważ jakiś pech mnie prześladuje i..............kluczyk zamówiony w ASO NIE PASUJE !!!! ha ha jakaś kiszka czy co ? Chciałem natomiast zdemontować stacyjkę,ale coś mi przeszkodziło, niewiedziałem gdzie wtyknąć ten drucik. Patrząc na zdjęcia to u mnie jest jeszcze taki plastikowy pierścien dookoła stacyjki i zaraz pod nia jakiś moduł chyba immobilaizera. Niewiedziałem czy to trzeba zciągnąć czy nie ? Aku trzeba odpiąć czy nie ? Proszę o posty !!!!!!!!!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.