Skocz do zawartości

ztj

użytkownik
  • Liczba zawartości

    1 820
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez ztj

  1. Możesz ten wątek rozwinąć? Zaczyna zwykle od gotowca i coś tam przecież dostraja. Pytanie czy nie jest to sztuka dla sztuki.
  2. ztj

    Alternatywa dla tipo

    Trzy miesiące temu kupowałem do naszej firmy Megane IV Life 1.3 Turbo za 55 tys. Bieda wersja + lakier metalik i czujniki parkowania, nowy z rocznika 2019. Oglądałem też m.in. Tipo i te auta dzieli jakościowo i silnikowo przepaść. Na korzyść Megane oczywiście, nawet biorąc pod uwagę lepsze wyposażenie Tipo.
  3. ztj

    Mazda CX5 2.0

    Zbiera się zdecydowanie gorzej w przedziale obrotów, w którym silnik podczas codziennej jazdy znajduje się przez jakieś 95% czasu.
  4. ztj

    Dokker 1.3 tce

    Przy spokojnej jeździe (w większości poza miastem po "krajówkach") średnia wedle dystrybutora ok. 6,0 l/100km
  5. ztj

    Dokker 1.3 tce

    Jeździłem Megane 4 z tym silnikiem (1.33 102KM). Odpycha się zaskakująco dobrze, a przy tym bardzo mało spala. Jak na razie nie słychać nic o jakichś wadach konstrukcyjnych. Silnik ten jest montowany w Renault, Mercedesach, Daciach i Nissanach.
  6. ztj

    Kura 1,2 TSI 85 KM

    Chyba na czeskim rynku była oferowana 1.4 60KM i to przez krótki czas. W Polsce, z tego co pamiętam z tamtych lat, tego silnika w Octavii nie oferowano.
  7. Nie lubię głośnych wydechów, dlatego też skupiam się na dolocie, bo dźwięk turbiny mnie "jara", a nie jest on zarazem uciążliwy dla otoczenia i pasażerów auta. No ale nie chcę robić tego kosztem pogorszonej kilkunastokrotnie jakości dostarczanego do silnika powietrza, a taki obraz wyłania się z testów, które znajduję w sieci. Tutaj na przykład test wkładki K&N, która kompletnie nie spełnia swojego zadania (bycia filtrem): Materiał taki sam, z jakiego są popularne stożki.
  8. Mylisz się. W silnikach wolnossących faktycznie przyrosty są często w granicach błędu pomiarowego. W turbo benzynie natomiast odetkany dolot potrafi dać już całkiem pokaźny przyrost mocy, a przede wszystkim dźwięk turbo zaczyna być wyraźnie słyszalny. Pytanie tylko czy musi to być obarczone radykalnym pogorszeniem filtracji.
  9. O oleju słyszałem, ale nie znalazłem nigdzie wiarygodnych danych jakie parametry (flitracja, opór) ma stożek nasączony olejem. Podejrzewam, że bawić motoryzacją będę się do późnej starości. TTTM.
  10. Chciałbym założyć "stożek" dla poprawy wrażeń akustycznych towarzyszących pracy silnika. Nie zależy mi na poprawie osiągów i tę kwestię zupełnie pomińmy. Z informacji jakie znajduję w sieci wynika, że zastosowanie filtra stożkowego praktycznie równoznaczne jest drastycznemu pogorszeniu właściwości filtracyjnych względem standardowego filtra papierowego. Mowa tu o bawełnianych "suchych" filtrach lub - podobno jeszcze gorszych pod tym względem - filtrach z gąbki. Przykładowy test: http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-3eb58cea-da9b-4086-8ffc-6ac8cecca20f/c/183927_9_.pdf Czy istnieje jakiś typ otwartego filtra, który wyróżnia się in plus właściwościami filtracyjnymi i zapewnia je na porównywalnym poziomie co tradycyjny filtr, czy też wszystkie stożki (mokre, suche) są pod tym względem jednakowo kiepskie?
  11. Mam w tym konkretnym silniku doświadczenie osobiste zarówno z boxem, jak i programem. Polecam boxa, bo polscy tunerzy (przynajmniej ten z którym ja miałem do czynienia, wymieniony przez Ciebie w tym wątku nomen omen) radzą sobie z tymi sterownikami jak dzieci we mgle. Potwierdzam przy okazji, że po przywróceniu do ustawień fabrycznych program jest w ASO niewykrywany.
  12. Zawsze można zastosować boxa, jeśli nie chce się człowiek stresować wizytami w ASO. W nowym 1.5 Forda box sprawuje się bardzo dobrze.
  13. Taka sytuacja była w czterocylindrowym 1.5 w MK3. W MK4 wersja 182 pokazuje zawsze więcej na hamowni od 150. Mechanicznie obie wersje są indentyczne oprócz przełożenia glownego, ktore w 182 jest nieco krótsze.
  14. Dzięki za merytoryczną wypowiedź. Pechowa sprawa ogólnie. Coś się stało na pewno - nie jest to pierwsze moje auto po tego typu modzie ani tym bardziej pierwsze auto w ogóle. Żaden dotychczasowy samochód nie spalało mi tyle oleju i żadne normy tutaj mi nie poprawią humoru. Norma producenta, to maksymalne możliwe spalanie oleju przy ekstremalnych warunkach. Gdyby nowy silnik spalał mi 0,4l/1000 km podczas jazdy na torze lub z gazem w podłodze po autostradzie, to bym nie widział problemu. To auto jest natomiast naprawdę delikatnie i zgodnie ze sztuką użytkowane i coś mu nagle się stało ze spalaniem oleju, przypadkiem tuż po modyfikacji wzmacniającej.
  15. Rzadkie auto, nowość rynkowa. Wystarczy jeden pracownik z ASO na forum i już mnie mają ;). Podanie marki i modelu nic tu nie zmieni, bo nie ma żadnych informacji, jakoby te silniki brały olej, a tym bardziej zaczynały go brać w tak nagły sposób. Chodzi mi o czystą teorię, co może się stać w silniku turbobenzynowym podczas pomiarów na stanowisku hamowni, że zaczyna spalać olej. UPG nie padła, nagle pojawiających się luzów na pierścieniach nie potrafię sobie wyobrazić, więc skłaniam się ku awarii turbosprężarki.
  16. Rozważam właśnie dalsze mody turbiny zamiast jazdy do ASO, jeśli znajdę potwierdzenie, że to turbo mi w taki sposób padło. Dlatego właśnie założyłem ten wątek licząc na to, że ktoś mi wyjaśni jak mogło dojść do tego typu awarii - turbo jest ciche, moc jest w całym zakresie obrotów, spalanie OK, a zużycie oleju nagle z dnia na dzień osiągnęło nieakceptowalną wartość.
  17. Moje auto jest bodaj pierwszym z tym silnikiem robionym w PL i było swoistym polem doświadczalnym dla tunera i poświęcił mu dużo czasu. Może zbyt dużo, bo pomiarów na hamowni było dużo więcej niż zwykle się robi. Tuning w pełni się udał poza jednym aspektem - bierze teraz olej, bo coś nie wytrzymało :D. Styl jazdy się nie zmienił, dodatkowa moc potrzebna jest mi tylko do bezpiecznych manewrów wyprzedzania.
  18. Auto na gwarancji. Wolę tematu póki co nie nagłaśniać. 1. To nie gotowiec. Firma tuningowa o dobrej, jak nie najlepszej reputacji. 2. To dupowóz, styl jazdy pozostał bez zmian.
  19. Jeszcze raz dla jasności. Może tym razem skrócę pytanie - czy od przegrzania/przeciążenia turbo może ono zacząć puszczać olej do wydechu? Jakie dokładnie zjawisko może to spowodować? Odpowiadając na wasze wątpliwości: - silnik do 10 tys km nie bierze oleju - silnik po 10 tys km wymaga dolewki co 2 tys km - wiem jak wyglada rura okopcona przez spalony olej mając doświadczenia z rajdówki palącej 1 litr na 100 km oesowych. W tym przypadku osad na wydechu to olej, a nie zbyt bogata mieszanka tudzież sadza spowodowana wtryskiem bezpośrednim - mieszanka jest dobra, spalanie takie samo jak przed strojeniem - styl jazdy pozostał taki sam - głównie ekodriving, moc wykorzystywana jest tylko przy manewrach wyprzedzania, sporadycznie. To zwyczajny dupowóz.
  20. Turbobenzyna, 10 tys. km przebiegu. Od nowości brak problemów, tylko mocy było mało, więc auto pojechało do tunera. Podczas ostatniego pomiaru na hamowni auto przy odcince puściło czarnego "bąka", którego wtedy zbagatelizowałem. Po wizycie u tunera jeździ dużo lepiej, ale... zaczął palić 0,4 l oleum na 1000 km i okopcił błyskawicznie rurę wydechową na czarno. Do głowy przychodzi mi awaria turbiny tylko chętnie poznałabym opinie kogoś zaznajomionego z tematem - co dokładnie mogło jej się stać.
  21. Z tym silnikiem Leon oferowany jest wyłącznie z DSG.
  22. To był tylko pierwszy z brzegu przykład, bez sprawdzania dostępności rozmiaru. Praktycznie każda opona Michelina z serii Pilot Sport będzie lepszym wyborem do tego typu auta niż Toyo. R888 to opona na wodzie niebezpieczna, na suchym trzymająca dobrze, ale bez szału. Poza tym bardzo głośna, ciężka, mało trwała i stosunkowo droga. Jej największą zaletą jest na dzień dzisiejszy chyba jedynie ładny, sportowy wygląd.
  23. na przykład Michelin Pilot Super Sport
  24. R888 to kompletny przeżytek, zarówno w świecie amatorskiego motorsportu, jak i alternatywy dla opon cywilnych do jazdy na co dzień. Na rynku jest mnóstwo opon UHP, które pod każdym względem byłyby tu lepszym wyborem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.