Skocz do zawartości

TIMMY

użytkownik
  • Liczba zawartości

    1 430
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez TIMMY

  1. No to i u mnie w zmywarce Electrolux jest podobnie. Też ma około sześć lat. Zdarza sie to losowo. Kiedyś jakiś magik rozbierał ją i próbował namierzyć problem, ale oczywiście przy nim się to nie stało... Zauważyłem, że jak zaczyna pikać i nie wypompowuje, to wystarczy otworzyć drzwiczki i zamknąć. Po pilku minutach program sam próbuje ponownie wystartować i kontynuować. Najczęściej się udaje, jednak jak po dwóch próbach nie pójdzie, robię reset i puszczam jeszcze raz na najkrótszy program (30min) żeby dokończyć zmywanie. Na tym krótkim programie jeszcze się nie zdarzyło, zeby nie dokończyła.
  2. https://allegro.pl/uzytkownik/gmoronski https://pl-pl.facebook.com/FhMoskit https://www.fhmoskit.pl/ Magnesy punktowo w trzech miejscach wpuszczone w profil (można było wybrać taką opcję) Pomimo taśmy ze "szczoteczką" dookoła moskitiery, głośno trzaska przy zamykaniu. Pewnie coś na to zaradzę we własnym zakresie. Niestey nasz kot panicznie boi się tego wyłazu Trzeba go będzie dłuuugo uczyć przechodzenia. Na razie jest otwarty żeby się oswoił.
  3. Moskitiera dotarła. Od razu zamontowalem. Musze przyznać, że produkt pierwsza klasa. Starannie wykonany z porządnych aluminiowych profili. Wziąłem wersję FULL OPCJA, z profilami w kolorze i ze strukturką, oraz chowanymi maglesami. Całość bardzo dobrze zabezpieczona i zapakowana do transportu. Cena za taką wersję trochę zaporowa... Na razie jestem zadowolony.
  4. Na dniach przyjedzie do mnie moskitiera w formie drzwi i jeszcze z wyłazem dla sierściucha. Jak zamontuję to opiszę co i jak i czy polecam tą firmę. Sprzedają także na Allegro.
  5. Cześć, Polecicie jakiś sprawdzony impregnat typu "efekt mokrej kostki"? Pełno jest tego na rynku i każdy oczywiście najlepszy, ale jak w praktyce?
  6. Cześć, Odpowiadając jednoczesnie na kilka pytań, watpliwości i rozwiązań w tym wątku. Miałem przez około 10 lat taras z kostki. Niestety był wykonany przez partaczy i schody powoli się "rozpływały" Chodniki z resztą też... Póbowałem to ratować ale nie było sensu. Zapadła decyzja o wykonaniu wszystkiego na nowo. Taras stykał się bezpośrednio z elewacją i po rozbiórce nie było żadnego śladu jakichś zniszczeń, wilgoci itp. Ekipa (oczywiście inna ) ułowyła nowy w taki sam sposób. Też dotyka do elewacji. Zamiast kostki, na taras wybraliśmy większe betonowe płyty a schody zostały ułożone z betonowych stopni. To się nie powinno rozjeżdżać Też denerwował mnie piasek który mrówki wynosiły z tarasu. Nowa ekpia odradziła mi piaskowanie szpar. Nie ma piasku, nie ma problemu. Betonowej podbudowy raczej mrówki nie wyniosą Czy to się sprawdzi, zobaczymy za jakiś czas. Myślałem też o tarasie z desek ale bezobsługowość i ogólna wytrzymałość przeważyła o wyborze betonu. Tak to mniej więcej wygląda:
  7. Jest wersja bez S. Pisałem o nich post wyżej Te z S są bardziej przeznaczone do wybitnie sportowej jazdy. Tutaj wyjaśnienie różnic:
  8. Dzięki! Przekazałem do poczytania. Na ten moment zapadła decyzja o wygłuszeniu i wymianie głośników.
  9. Hejka, Ja zmieniałem rozmiar felg i wybierałem nowe opony. Poprzednio miałem Conti Premium Contact 6 i bylem bardzo zadowolony, ale postanowiłem coś zmienić. Wybrałem Micheliny Pilot Sport 4 (bez S) Na razie po paru tysiącach kilometrów mogę śmiało powiedzieć, że nie żałuję. Pomimo niższego profilu i większej szerokości opony są znacznie bardzie komfortowe i bardziej ciche (!) Jedną różnicę pomiędzy tymi oponami którą wyłapałem od razu podczas jazdy jest fakt, że Micheliny bardziej uginają się podczas ostrych zakrętów. Nie tracę przy tym żadnej pewności prowadzenia itp, ale naprawdę daje się to odczuć. Conti na pewno miały sztywniejsze ścianki boczne i może dlatego sprawiały wrażenie mniej komfortowych. Teraz jeszcze kwestia zużycia. Napęd na 4 koła, "wystarczająca" moc, oraz spora masa pojazdu - zobaczymy po kilkudziesięciu tysiącach km jak się będą trzymać, choć przy moich przebiegach raczej nieprędko to nastąpi
  10. Ok, tylko jaki wzmacniacz? Radio na 100% nie ma bezpośrednich wyjść. Radio musi zostać.
  11. Budżet max 2000 pln. W tym momencie auto jest wygłuszane.
  12. Tak, tak, to jest jasne. Bardziej chodziło mi o to, czy ktoś może miał jakieś doświadczenia dokładnie z tym autem i z konkretnymi elementami które wymienił i jakie uzyskał rezultaty.
  13. Cześć, Kolega posiada Leona III z systemem Media System Plus i chciałby trochę poprawić brzmienie. Radio raczej chciałby zostawić fabryczne z wiadomych przyczyn. Dobrze współpracuje z systemami auta. Był nawet w zakładzie Car Audio i chciano mu tam "na szybko" zamontować jakiś wzmacniacz chowany za wyświetlaczem ale coś nie pykło i nie dali rady. Czy ktoś może ma jakieś doświadczenie z tym autem i tymi bebechami? W co warto bardziej zainwestować? We wzmacniacz? A może głośniki? Tylko nie wiadomo czy radio da radę... Każda podpowiedź mile widziana.
  14. Dzięki za konkretne odpowiedz! Tak jak napisałeś CiniO, trudno znaleźć coś sensownego. Namierzyłem taką informację: https://polisa.nl/blog/sprzedaz-auta-w-holandii-krok-po-kroku/ Wg nich, lepiej żeby nabywca wykupił ubezpieczenie w NL. Dzięki temu sprzedający uniknie problemów w razie jakiegoś fuckupu. A tak nawiasem mówiąc, rozwalił mnie ten fragment: Jeśli kupiec posiada już holenderskie prawo jazdy. Sprzedający (ciągle jako kierowca auta) z kupującym muszą razem wybrać się na Post NL – oddział poczty (znajdziesz je często w supermarketach lub księgarni Bruna) lub do innego, uznanego przez RDW punktu rejestracji. Tutaj zostanie wydrukowany tymczasowy dowód rejestracyjny dla nowego kierowcy. Dokument ten zawsze musi być w samochodzie. Nowy kierowca otrzyma na podany adres plastikową kartę oraz 9-cyfrowy meldcode, unikalny, na podstawie którego można sprzedać ponownie auto. Zmiana właściciela to koszt 10.40€ i odbywa się na koszt kupującego. Drukowanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego w księgarni lub na poczcie!!!
  15. Witajcie! No właśnie, taka sytuacja. Znajomy z Holandii upatrzył sobie furkę na Mobile.de. Obejrzeliśmy ją dla niego i jest OK. Jeżeli zdecyduje się ją kupić to co dalej? Co z papierologią? Może sobie wyjechać nim z kraju na umowę kupna-sprzedaży? Czy ubezpieczenie będzie obowiązywało? Czy będzie obowiązywało jeżeli ktoś mu auto przewiezie przez granicę? Czy zarejestruje je u siebie na naszą umowę? Pomożecie? Nigdy nie robiłem tego w drugą stronę
  16. TIMMY

    Polerka DA

    Całe auto chcesz pojechać średnicą 75? No to się trochę namachasz W takiej sytuacji też rotacja ma tą przewagę, że mocujesz sobie BP o różnych średnicach w zależności od elementu który polerujesz. No, ale to twój wybór
  17. TIMMY

    Polerka DA

    Skoro do amatorki, to chyba nie warto wydawać sześciu stówek... Obskoczysz jedno, dwa auta i rzucisz w kąt na długi czas (wiem po sobie ) Ja akurat poszedłem w rotację i po zrobieniu trzy etapowej korekty na dwóch autach, zastanawiam się jak trzeba napierdzielać, żeby spalić lakier? Wracając do Twojego pytania, może ta polecana z tańszych czyli YATO/Hamron w zalezności od dystrybutora Opinie raczej pozytywne nawet od zawodowców:
  18. Cześć, Polecam Ci Windyy. Ciekawe rozwiązanie. Znalazłem to, kiedy szukałem takich "drabinek" jak Ty teraz. Pierwszą sztukę kupiłem kilka ładnych lat temu, jak jeszcze nie mało to nazwy i opakowania. Chyba było prototypem Działa do dziś. Niedawno dokupiłem jeszcze do innych okien. Zaletą jest to, że jest prawie niewidoczne, ma bezstopniową regulację, prosty montaż i ewentualny demontaż nie pozostawiający widocznych dziur. Jedyna wada, to że nieco hałasuje kiedy ruszasz skrzydłem. Słychać taki "strzał" w momencie w którym pokonujesz siłę magnesu. https://windyy.pl/
  19. Dla mnie najlepsze audio jest w obecnym Audi A6. Zestaw BOSE z 13 głośnikami, wzmacniaczem i DSP naprawdę daje radę. Najlepszy efekt jest podczas oglądania filmów To pierwszy samochód w którym nie planuję niczego zmieniać w audio. Tak jak ktoś już wcześniej wspomniał, w Stilo dźwięk był całkiem przyzwoity. Pozostałe auta (Maluchy, CC, Matiz, Golf) były całkowitą porażką w tej kwestii i w każdym z nich coś poprawiałem. Podobnie jak Vadero, w Matizie miałem odseparowany zestaw z przodu, wzmacniacz i suba w bagażniku. Auto było wygłuszone. Grało i wyglądało bardzo dobrze jak na tamte czasy
  20. Klima naprawiona. Elektryk znalazł przyczynę. Winny był przegnity, lub naderwany kabel masowy zasilania kompresora. Niby pierdółka, a trudno ją było namierzyć Dzięki wszystkim za odpowiedzi!
  21. Tak, to tzw klimatronik. Niestety nie mogę teraz tego zrobić. Tak naprawdę, to auto już sprzedałem. Kupił je kolega i chcę pomóc mu znaleźć przyczynę usterki. Jeżeli mechanik\elektryk nic nie znajdzie, podepniemy się pod sterownik.
  22. Cześć. Dziwna sytuacja. Klimatyzacja przestała się uruchamiać po zimie. Pierwsza myśl - nieszczelność i czynnik się ulotnił. Samochód odstawiony do zakładu zajmującego się serwisem klimatyzacji. Czynnik sprawdzony, jest pełno. Włączenie klimatyzacji powoduje wzrost obrotów silinka, ale kompresor i wentylator nie ruszają. Czujnik ciśnienia podmieniony - nie pomogło. Mechanik wpadł na pomysł i podpiął jakoś na lewo masę - układ ruszył! Doszedł do wniosku, że układ nie dostaje impulsu z komputera i że nic więcej tu nie pomoże... Co dalej? Spotkał się ktoś z czymś podobnym????????????? Zapomniałem dodać - klima automatyczna dwustrefowa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.