Skocz do zawartości

CCinek

użytkownik
  • Liczba zawartości

    1 083
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

3 obserwujących

O CCinek

  • Urodziny 28.01.1984

Profile Information

  • Imię
    Marcin
  • Płeć
    Male
  • Lokalizacja
    Wrocław
  • Zainteresowania
    motoryzacja, kobiety, sex ;)
  • Samochód
    m62b44

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

CCinek's Achievements

kierowca

kierowca (12/20)

28

Reputacja

  1. Witam ponownie. Trochę czasu już upłynęło i CC z auta codziennego użytku stał się youngtimerem. Kolega jest na etapie odbudowy CCSa. Samochód ma być zbudowany w stylu OEM+ czyli dopasiona baza wyposażona w smaczki z epoki. W aucie będzie wsadzona 1.2 16v. Ale wracając do meritum. Dawno temu zrobiłem manuala jak przerobić wiązkę 1.1spi na 1.2 16v który był dostępny na stronie CM. Strona CM już nie istnieje, ale może ktoś z Was ma zachomikowanego tego manuala i był by chętny się nim podzielić. Nie ukrywam, że nie chce mi się od nowa studiować schematów i chciałem skorzystać ze swojego starego dzieła Pozdrawiam starą gwardię CCinek
  2. Zastanawia mnie jedna sprawa. Czy DMC przyczepy z hamulcem musi być tylko mniejsze od tego podanego w dowodzie czy jeszcze dodatkowo musi spełniać warunek 1,33.
  3. Fajnie było by jeszcze wiedzieć czy te 5 szt. razem to rodzice + 3 dzieci. Czy może układ rodzice + dzieci + dziadkowie. Jeśli ma 3 dzieci to szukał bym auta które ma w 2 rzędzie siedzeń 3 fotele. Wtedy po złożeniu/wyjęciu 3 rzędu mamy do dyspozycji mega duży bagażnik. Jak kupi auto w stylu amerykańskim (układ siedzeń 2+2+3) po pierwsze może być kłótnia u młodzieży kto siedzi 2 a kto w 3 rzędzie. A po drugie nie masz możliwości powiększeni bagażnika. Niby można by wyciągnąć środkowy rząd i ustawić tam bagaże ale w przypadku kolizji może być nieciekawie.
  4. Jeszcze nie tak dawno miałem podobny dylemat co Ty. jeśli potrzebujesz upchać z tyłu 3 foteliki to wyboru nie ma dużego. Szukaj czegoś co ma 3 oddzielne fotele. Rozważ też opcję auta 7 osobowego. Zazwyczaj nie zwraca się na to uwagi, ale jak masz 5 osobową rodzinkę to nieraz przytrafi się potrzeba zabrania kogoś, a tu miejsca brak. Ja skończyłem w Discovery 3. Dzieci (5l, 2,5l, 5m) bez problemu mieszczą się w 2 rzędzie. Fotele z 3 rzędu chowają się w podłogę i pozwalają przewieźć komfortowo 2 dorosłe osoby.
  5. Od kilku dni jestem posiadaczem Discovery 3. Jest to moje pierwsze auto tego typu (do tej pory obniżałem auta a nie podnosiłem). Jednakże z dnia na dzień coraz bardziej podoba mi się ten samochód. Został on zakupiony w celu wożenia dość licznej rodzinki (2+3) w związku z czym głównym użytkownikiem będzie moja żona. Naszła mnie jednakże taka myśl czy nie poszukać sobie np. takiego Range Rover Sport z uszkodzonym silnikiem i wsadzić do niego silnik z BMW. Znalazłem informacje, że nasi wschodni sąsiedzi i brytole robią takie swapy. Co nieco miałem styczności z tym silnikiem i nie wydaje mi się on jakoś mocno elektronicznie rozbudowany. Bawił się ktoś z Was w takie swapy silnika. Filmik z takim autem poniżej https://www.youtube.com/watch?v=ZoWVNztL1_E
  6. Witam Z racji tego, że rodzina się powiększyła prezentuje nowy nabytek.
  7. U nas da się przykręcić podstawę do bloku bez problemów. Jedynie trzeba ją trochę podszlifować, żeby zmieścił się bagnet. Nie wiem niestety jak zrobić żeby alternator i kompresor były w osi z kołem pasowym. Może ktoś ma jakieś fotki
  8. Witam wszystkich. Może mnie jeszcze ktoś pamięta. Kolega buduje sobie taką zabawkę jak w temacie. Wraz z Olo pomagamy mu poskładać to cudo. Mamy na swoim koncie kilka jak nie kilkanaście swapów w CC/SC ale po pierwsze to było ponad 10 lat wstecz a po drugie nigdy nie mieliśmy kontaktu z klimą. Ale wracając do tematu. Zrobiliśmy dzisiaj przymiarkę łapy kompresora i alternatora do 16v i pojawił się problem odsadzenia tych elementów względem koła pasowego (tego z 1.1 oczywiście). Jak to rozwiązane jest w tych pojazdach które się już poruszają. No i drugie pytanie czy są gdzieś do dostania adaptery do czujnika położenia wału (chyba Lesiu je robił) albo może ktoś pamięta jaką pompę oleju kupić żeby było to gotowe bez przerabiania (Arturo miał tak chyba zrobione). Wiem mozna to zrobic za pomocą zwykłego kawałka blachy ale chcemy zrobić to bardziej profi. Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi
  9. CCinek

    Kupiłem e39 528i...

    Opadanie prawego lusterka blokuje się przełącznikiem prawe-lewe lusterko. Jeśli jest ustawiony w lewo to podczas wrzucania wstecznego będzie ono opadało. Jeśli natomiast przełącznik będzie w prawo to lusterko nie będzie nam opadać podczas cofania. Co do wału to warto sprawdzić w jakim stanie jest krzyżak.
  10. CCinek

    Kupiłem e39 528i...

    Zgadza się oba bloki są aluminiowe. tylko, że w jednym tuleje są aluminiowe chemicznie utwardzane, a w drugim stalowe. Ale osobiście M52 uważam za serię silników najbardziej idiotoodpornych. Fakt M50 były jeszcze bardziej pancerne ale z racji wieku coraz trudniej o zdrowy egzemplarz. No i występował on tylko w e36 i e34.
  11. CCinek

    Kupiłem e39 528i...

    Największa przewaga M52TU nad M52 to aluminiowy blok z stalowymi tulejami. M52 ma nikasil który jest niestety delikatniejszy. PS. Ja od dłuższeog czasu nie potrafię się uwolnić od e39 Miałem 528i a obecnie posiadam 540i no i żona ma 530d.
  12. Zgadzam się z Tobą w 100 %. Wartość 10kg/1KM uważam za max.
  13. Prawda jest taka, że operowanie mocą jest trochę błędne gdy nie znamy masy auta. Chcąc sprecyzować swoją wypowiedz jestem skłonny stwierdzić, że auto z stosunkiem mocy do masy na poziomie 10kg/1KM jest już naprawdę dynamiczne i AT jakoś specjalnie tej dynamiki nie popsuje.
  14. Moim zdaniem wystarczy taki silnik do automatu. Jeśli był by diesel to jestem skłonny stwierdzić, że 100KM wystarczy z powodu dużo większego momentu na dzień dobry. Mam w domu 540i oraz 530d. obie w automacie i przy spokojnej jeździe po mieście w ogóle nie czuć tego, że pomiędzy tymi autami jest 100KM różnicy. Ok przy dynamicznej jeździe jest przepaść ale podczas normalnej spokojnej jazdy nie czuć jakoś specjalnie różnicy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.