Jump to content

punktak

użytkownik
 • Content Count

  435
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

61 Normalny

About punktak

 • Rank
  leniwy kierowca

Profile Information

 • Lokalizacja
  Jędrzejów, STHLM
 • Zainteresowania
  technika

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Te zawory też mogą zawieść. Najczęściej to nie tylko zawory ale i sterowanie.
 2. Nie ingeruję w nią bo 1. jest na gwarancji, 2. kiedy ją kupiłem nie znałem jeszcze HA i używałem kilku termometrów cyfrowych DS18x na magistrali 1Wire podłączonych do LanKonrolera. Działający układ 1Wire podłączyłem do ESP8266 a ten zintegrowałem z Home Assistantem, co umożliwia np. zobrazowanie temperatur i zużycia energii (pokazałem na screenie) HA posiadam od ośmiu miesięcy i jestem pod wrażeniem możliwości - np. z rzeczoną Althermą można go połączyć przy pomocy https://github.com/raomin/ESPAltherma Po zakończeniu gwarancji - jeśli będę miał czas i potrzebę - też zintegruję ją z H
 3. Kartek sobie nie wyrwałem..... Nie widzę uzasadnienia ekonomicznego dla monobloku, chyba że dostałeś jakąś dobrą ofertę.
 4. Screen pochodzi z Home Assistanta i to nie koniec jego możliwości... Mam zobrazowane zużycie w taniej i drogiej taryfie, zużycie na tle produkcji PV oraz wykresy temperatur.... Grzeję na podstawie krzywej bez termostatu pokojowego.
 5. To nie jest takie proste, widziałem już opracowania na ten temat....
 6. No tak, właśnie tam jest woda. Aby sprostać przepisom trzeba albo zapewnić odpowiednią powierzchnię kotłowni, albo przenieść wymiennik woda-freon na zewnątrz budynku....
 7. Twierdzę tak, bo nawet jedno (ale długie) wyłączenie prądu raz na dziesięć lat może doprowadzić do zniszczenia jednostki zewnętrznej. Układy zabezpieczające to też tylko technika i ona też może zawieść. Jest tylko jeden plus monobloka - fabrycznie zamknięty układ freonowy.
 8. To jest split. Monoblok to w naszym klimacie zbyt duże ryzyko. Do nowego domu który będę budował z synem, też biorę PC PW Daikina ale 4 kW - dom 100 metrów z garażem, dobrze ocieplony (takie jest założenie....) Ogólnie z wyliczeń na Ciepłowłasciwe.pl wychodziło zużycie kWh odpowiadające ilości spalanego węgla, ale dla nowego domu zleciłem profesjonalne OZC.
 9. Daikin Altherma 3,powietrze-woda moc 8 kW dom 130 m2 tylko 10 cm styropianu w jednej warstwie, tylko podłogówka,G12w praca nonstop z podbiciem w taniej taryfie. Mieszka 5 osób. Screen z kosztem ogrzewania i CWU za dzisiaj. Nie uwzględnia PV. W czasie największych mrozów (max -18 trzy noce pod rząd, w dzień -12) dobowe zużycie sięgało 60 kWh. Dobowe średnie zużycie za ten sezon to 22 kWh.
 10. W czasie pomiarów w większości nie było produkcji. Mam na myśli wyłącznie sumę kilowatogodzin w taniej i drogiej w porównaniu z kilowatami tylko w taniej. Oczywiście łączną cenę też. Dopiero rok mam PV, a licznik jeszcze krócej ale wygląda to dobrze..... Poszukam jeszcze statystyk z poprzedniego miesiąca tylko znowu coś pogrzebałem i nie kasuje się dzienne... Oczywiście w dzień taki jak dzisiaj wygląda to jeszcze inaczej. Screen z Home Assistanta z teraz:
 11. Ja do nowego domu syna zastanawiałem się jeszcze nad PC powietrze-powietrze - ale ostatecznie wybrałem wodną podłogówkę. Myślałem że będzie to rozwiązanie tańsze, ale cena wychodzi podobna, a do tego ryzyko popełnienia błędów skutkujących późniejszym hałasem lub przeciągami. Jedynym plusem pompy PP jest klimatyzacja latem i szybka zmiana temperatury w domu. Potem są tylko wady: brak grzania CWU, duże ryzyko popełnienia błędów przy obliczaniu i montażu przewodów i najważniejszy czyli brak akumulacyjności. Wodna podłogówka sprawdziła się u mnie przez 11 lat -9 lat na kotle węglowym i dwie o
 12. A ja napiszę przewrotnie że pompa ciepła nie grzeje prądem tylko powietrzem.....Dobra, prąd jest potrzebny ale trzy razy mniej niż przy "grzaniu czystym prądem". Przy ogromnej bezwładności podłogówki przerwy w dostawie elektryczności nie nie są dużym problem. U mnie najdłuższa przerwa trwała całą dobę przy -26 stopni i nie ocieplonym mokrym domu - brak oznak wychłodzenia... Panele na podczerwień odradzam - pracowałem kiedyś pod takim parasolem, a właściwie takim powieszonym na ścianie. Wrażenie bardzo przyjemne jeśli stoisz w wiązce promieniowania, ale krok w bok i jakbyś wyszedł na dwór.
 13. Zależy jaki operator. PGE prawdopodobnie stosuje zasadę że nadprodukcja w drogiej najpierw pokrywa zużycie w drogiej, a następnie to co zostanie pokrywa zużycie w taniej. Sam tego jeszcze nie mogę potwierdzić. Do tej pory w taniej włączałem zmywarkę i pralkę, reszta jak leci i się opłacało. Potem założyłem pompę ciepła i pracowała 90 procent w taniej, teraz - po opomiarowaniu PC z uwzględnieniem taryf - pompa pracuje non stop ze zwiększeniem mocy w taniej. Dam znać jakie wnioski po dłuższym użytkowaniu.
 14. Już komplikujesz i już ponosisz niepotrzebne koszty. Oczywiście zakładam że mówimy o podłogówce? Bo jeśli tak - to grube betonowe (nie anhydrytowe) płyty ogrzewania podłogowego same w sobie stanowią wystarczający akumulator ciepła. Żeby je naładować w tanim prądzie wystarczy grzałka bez żadnych buforów. Do tych samych płyt możesz zawsze podpiąć jakikolwiek kociołek - ewentualnie dasz zawór mieszający jeśli będzie to kocioł wysokotemperaturowy. Grzanie pompą ciepła bufora z którego są ładowane podłogi jest bez sensu. Gaz płynny ze zbiornika to strzał w stopę. Osobne ste
 15. Po co jeszcze dwie pompy? Jakie źródło?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.