Skocz do zawartości

damntomas

użytkownik
  • Liczba zawartości

    215
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez damntomas

  1. No tutaj kłania się niestety jakość informacji publikowanych w internecie, np. "Kierowcy aut benzynowych od filtrów cząstek stałych byli wolni bardzo długo. Te są obowiązkowe dopiero od września 2018 roku, gdy w całej Unii Europejskiej stworzono wymóg mówiący o tym, że każde nowe auto wyprodukowane po tej dacie musi posiadać filtr cząstek stałych GPF." https://samochody.pl/blog/wpis/od-kiedy-w-samochodach-benzynowych-jest-montowany-filtr-czastek-stalych-gpf Nie wiedziałem, że dotyczy to tylko aut z wtryskiem bezpośrednim.
  2. Odnosiłem sie tylko do tego, że montaż GPF to od 2018 wymóg UE i od tego roku nie można sprzedawać nowych aut w Unii bez niego. Jeśli H rzeczywiście takie sprzedaje to może jest jakaś furtka. https://autokult.pl/amp/obowiazkowe-filtry-czastek-stalych-w-benzyniakach-od-2018-roku,6809113747310721a Artykuł z 2017, ale to weszło w życie.
  3. Raczej nie możliwe. Od liftingu w 2018 roku nawet wolnossący 1.6GDI w Sportage dostał GPF, więc w Hyundaiu powinno być podobnie. BTW mam od 2 lat 1.6T-GDI w KSIV, robię raczej krótkie trasy i 0 problemów z GPF. Ewidentnie spraprali coś w najnowszych Tucsonach i KSV.
  4. Tylko co ten trop mi daje? Nic Trzeba szukać mniej czułego UPSa z sinusem na wyjściu i możliwością podłączenia zewnetrznego aku... O ile taki istnieje.
  5. Dzięki, tak podejrzewam, że łatwo i tanio nie będzie. Instrukcja obsługi to w sumie może 1 strona A4. Nie wiem co dokładnie mógłbym tam przestudiować... Nie wiem o której w nocy/nad ranem dokładnie problemy się kończą, zawsze po alarmie na piecu, odpinałem UPS i tak stał sobie kilka razy do ok. godz. 9 kiedy go ponownie włączałem do testów - i wtedy już było ok. Może ktoś coś włącza w okolicy na nocnej taryfie? Chyba zaczyna się w PGE o 22...
  6. Ok, też tak zakładałem na początku, ale niemożliwe żeby psuł się tylko po godz. 23 Nieważne czy jest pod prądem od 12h czy od 2h. Włączony np. o 9 rano działa bez zająknięcia do tej pechowej 23. Obudowa ciągle jest zimna, więc się nie przegrzewa.
  7. Nie, bo takiego przycisku nie mam. To model bez obsługi PV. Nie mam fotowoltaiki.
  8. Stały obok siebie podłączone do tego samego gniazdka. APC nawet nie zapiszczał, ale to tani UPS bez żadnego wyświetlacza itp. Sinus Volt ma na panelu przednim lampki informujące o za małym napięciu, za dużym, przeciążeniu itp. i nic z tego się nie włącza w momencie "awarii" - tylko stycznik bateria<->zasilanie z sieci szaleje. Identyczna sytuacja jest tutaj (nie mój film)
  9. Czy jest na sali jakiś elektryk? UPS wraz z akumulatorem 100Ah zasila piec CO z podajnikiem. Albo napisze, że zasilał, bo w tej chwili stoi odłączony. Kupiony jakiś rok temu i od samego początku były z nim problemy, pomimo ciągłego zasilania z sieci, przełączał się chwilowo na zasilanie bateryjne, nie wracał z niego aż wydrenowywał akumulator. I tak chyba ze 2 razy. Wiosną 2022 poszedł na serwis, odesłali niby z wymienionym środkiem i nowym aku, bo podobno stary był już zużyty (po 4 msc użytkowania). Ok, wtedy pomyślałem, że pewnie rozwiązalo to problemy, a że było już po sezonie, zestaw przelezakowal w pudłach do grudnia, kiedy to postanowiłem go znowu podłączyć. No i jak się domyślacie - niespodzianka - piec w okolicy godz. 23 - 1 w nocy głupieje - UPS zachowuje się podobnie jak po zakupie - przełącza się z 230V na baterię, poza tym 0 innych komunikatów, napięcie na wyświetlaczu 230-235V. Nie ważne czy UPS działa od 9 rano czy od 22 wieczorem, czy zasila piec czy jest włączony bez podpiętego obciążenia - z reguły po 23 następuje problem. I przez to domniemuje, że to jednak nie UPS jest przyczyną a coś włączanego? w instalacji o tej porze gdzieś w mojej okolicy. Pytanie co i jak to odkryć? Bo chyba to nie wina elektrowni... Przed wysłaniem na serwis przełączenia 230V/bateria były raczej losowe, w ciągu dnia, nie wyłapałem wtedy stałej pory jak teraz. Dom 10 letni, robił doświadczony elektryk. Żarowki nie przygasają, żadne urządzenia w domu nie zauważają "problemu" oprocz UPS SinusVolta (do kompa mam APC 700VA i ten non stop działa normalnie). A, i od chwili wprowadzenia nie spaliło mi się też żadne urządzenie AGD/RTV. Czy jakoś można sprawdzić co się dzieje po tej 23 w instalacji? Jakimś lepszym miernikiem czy czymś? Ma ktoś jakiś pomysł od czego zacząć?
  10. damntomas

    Elewacja

    Dzięki za wskazówkę. Troche pogooglalem, chociaż nie znalazłem jeszcze tego w formie "czarno na białym" - od 2021 nowobudowane ale również modernizowane domy muszą mieć U ściany na poziomie 0,2 lub mniejszym, więc rzeczywiście ważna jest lambda materiału ocieplającego i obecne U ściany. W mojej sytuacji dodatkowe 10 cm grafitu powinno spokojnie wystarczyć, żeby zejść poniżej 0.2, bo trochę tego styropianu już w ścianie mam...
  11. damntomas

    Elewacja

    Taki jest plan, żeby ogarnęła to jedna ekipa. O tynkach końcowych muszę jeszcze poczytać, dzięki. O parapetach też wiem, z kupionych specjalnie pod kolor okien od strony wschodniej i południowej całkowicie zeszła wierzchnia warstwa, więc ich mi nawet nie szkoda. A trzeba było posłuchać gościa od dachu i wygiąć je z blachy z obróbki dachu Czy w domu rodziców nie ma żadnych problemów z wilgocią po przyklejeniu dodatkowego ocieplenia? Sporo jest opinii, że taka operacja zrobi termos ze ściany zewnętrznej i na jej powierzchni czy wnętrzu będzie wykraplac się woda a w środku może pojawić się grzyb. I tak naprawdę boję się najbardziej tego...
  12. damntomas

    Elewacja

    Hmmm, a jakie znaczenie ma całkowita grubość ściany? Jesli chodzi o aspekt wizualny to jestem w stanie pogodzić się z tym, że ściana będzie 10cm grubsza i otwory okienne będą niestety głębiej... Ściana obecnie to niecałe 50cm.
  13. Jak w temacie, do zrobienia jest elewacja na domu jednorodzinnym jakieś 200-250m2 ścian. I teraz mam dylemat, czy zdecydować się na: Opcja nr 1 - tynk cementowy + siatka + klej + tynk akrylowy/silikonowy czy tam mineralny Opcja nr 2 - styropian grafitowy 10cm + siatka + klej + tynk a/s/m bo ściana jest w technologii 3W, czyli już ze styro w środku. Mocno kusi 2, bo a) Chciałbym też ocieplić fundamenty XPSem i przy opcji nr 1 będzie słabo wyglądać wystający próg nad powierzchnią gruntu. Nie będzie też ciągłości ocieplenia. b) Przy opcji nr 2 jakiś % kosztów zniweluje pewnie trochę ulga termomodernizacyjna. c) Lepiaczy styropianu jest sporo, do położenia tynku trudniej znaleźć porządną ekipę. d) Dodatkowe docieplenie chyba było by na plus patrząc na to co się dzieje z cenami czy to węgla, gazu czy prądu. Czy ktoś przerabiał ostatnio temat elewacji i podzieli się kosztami? Bo szczerze mówiąc nie wiem w którym kierunku iść.
  14. Mam Sportage poprzedniej generacji czyli 4 z AWD. Wolałbym za pieniądze włożone w napęd dostać jednak porządny automat, bo przez rok jazdy AWD chyba ani razu mi się nie przydał, albo tego nie zauważyłem. Niestety byłem zmuszony brać manual, bo oczywiście kija ma w d... opinie o DCT i wszędzie ładowała ten pseudoautomat zamiast sprawdzonego hydrokinetyka. W wersji 5 skrzynia AT jest, ale dopiero z hybrydą. W niższych wersjach pchają, a jakże - super niezawodną 7DCT gdzie sprzęgła (w KS4) potrafią być do wymiany po kilkunastu kkm...
  15. Jeśli ta gałąź ma 1 do 2 cm średnicy to ciąć 1-2 cm od podstawy? Te odrosty są długie, mają 30-40 cm, czyli praktycznie mam uciąć je całe?
  16. Mam na działce ok. 4 metrowy świerk srebrny. Niestety, w zeszłym roku siadające na jego czubku różnego rodzaju ptaszyska uszkodziły mu "czubek" tzn. na wiosnę nie wyrósł centralny, główny odrost, za to pojawiły się 3 boczne, które teraz pretendują do przejęcia roli tego głównego. Pytanie do @bez lub innych ogrodników - czy mogę obciąć teraz na wiosnę 2 pędy boczne i zostawić tylko 1? Bo może jakoś ten zabieg uratuje kształt drzewka, które do tej pory rosło bardzo ładnie i przede wszystkim pionowo. Jeśli tego nie zrobię, to pewnie będę miał latem karakana z 3 czubkami. Pytanie gdzie dokładnie ciąć te 2 pędy (u podstawy czy same czubki) i dokładnie kiedy (luty, marzec czy kwiecień)? Edit: czy może nic nie przycinać a po prostu te 2 pędy przygiąć do kąta 45-60 stopni? Bo teraz próbują rosnąć blisko 90 st. Przywiązałbym je jakimś sznurkiem do gałęzi niżej. A ten jeden, wybrany na głównego, rósł by sobie jak rośnie.
  17. damntomas

    Fotelik 9-18kg

    Ogólnie w necie polecany jest Britax & Romer Dualfix M I-Size. Na BF można go było kupić za 1350zł, ale często zdarzają się promocje za ok. 1500zł Tylko najpierw proponuje przymierzyć do auta, bo fotelik jest duży i może się okazać, że pasażer z przodu już do auta nie wejdzie.
  18. Od kilku tygodni mam nową Sportage AWD manual 1.6T-gdi, opony 245/45r19. Wg mnie w tej wersji prezentuje się świetnie, jeździ też niczego sobie, chociaż te 177KM to powiedziałbym takie minimum jak na tę masę... Jeśli komuś zależy na jak najmniejszym spalaniu, niech idzie w stronę Ateca'i, Karoq'a czy wspomnianego Formentora z 1.5TSI. Kia w koło komina spala od 9 litrów w górę a na razie traktuję ją baaardzo delikatnie z racji znikomego przebiegu. P.S. przy 2WD i na oponach 225/60r17 pewnie spalanie będzie odrobinę niższe...
  19. Pytanie mam do osób obytych w zakupach aut nowych lub jakiegoś handlowca z salonu Kia/Hyundai: Podpisałem kilka tygodni temu umowę rezerwacyjną na auto gdzie jest wpisana kwota wpłaty własnej i że pozostała część będzie na kredyt na xx miesięcy. O warunkach kredytu nie ma tam żadnej innej wzmianki. Po kilku dniach dostałem pozytywną opinię nt. zdolności. Teraz pojawiła się oficjalnie na stronie producenta informacja, że wprowadzają promocję na finansowanie typu kredyt 50/50 za 0% czy zwykły kredyt z obniżonym % i oczywiście obecne warunki finansowe są lepsze niż w momencie podpisywania umowy rezerwacyjnej (jakby co to nie reklama K i H ). Czy to co w podpisanej umowie obliguje mnie do wzięcia kredytu na starych warunkach (przypominam, że żadnych % tam nie ma) czy jest szansa na renegocjacje/aneks i wstrzelenie się na promocję? Chodzi o +- kilka tys. zł na kosztach kredytu i zamiast bankowi, za tę kasę mógłbym dać zarobić bezpośrednio salonowi i u nich, od razu z autem, np. koła zimowe dokupić...
  20. W P307 też mam 2 zestawy śrub. Takie jak na fotce do alu i bez tej dodatkowej podkładki, chyba nieco krótsze do stalówek. A np. w Lanosie i alu i stalówki kręcone są na jednym zestawie śrub, ale tam rzeczywiście trzeba uważać było z tyłu, żeby nie przesadzić bo o bębny w którymś przypadku tarło
  21. Sorento już za długie - max dł. to jakieś 4,5m - ogranicza mnie niestety długość garażu. I ten model Sorento to tylko diesel a auto będzie jeździć raczej na krótkich odcinkach, więc patrzę na benzyny.
  22. Ale podobno TTTM - na początku w nowym aucie jest wszystko super hiper a po już kilkunastu/20/30 tys. km zaczynają się problemy właśnie z poszarpywaniem, zużyciem sprzęgieł - ale to opinie userów Sportków i Tucsonów, więc może waga tych aut też robi swoje. Z drugiej strony znalazłem opinie, że 6biegowy manual też potrafi sprawiać problemy po kilkudziesięciu tys km i zdarzały się wymiany tych skrzyń na gwarancji... I bądź tu człowieku mądry Nic innego nowego z AWD, gw min. 5 lat i wielkości Sportage chyba nie kupi się do 130 tys zł? Nie biorę pod uwagę takich aut jak Duster, Sx4 S-cross czy Vitara - za małe i środek odstrasza, ASX podobnie, Outlander już za długi i brzydal (aczkolwiek to subiektywne) Jakiś VAG z 4x4 to już silnik 2.0 TSI i ceny lecą powyżej 150 tys a tyle dać nie chce bo musi być gdzieś granica rozsądku...
  23. Właśnie, zapomniałem kolegę oznaczyć, bo widzę, że był/jest bardzo aktywny na forum H i ma auto z 7DCT tyle, że diesla
  24. Jako, że na dedykowany dla Koreańczyków kącik niewiele osób zagląda, piszę tutaj. Czy obecnie jest się czego bać kupując auto z 7DCT? Chodzi mi po głowie Kia Sportage z 1.6T-GDI, AWD i właśnie z 7DCT. Niby w tym roku ma wyjść nowy model, ale bliźniaczy nowy Tucson jakoś mnie nie przekonuje z zewnątrz ani wewnątrz + oczywiście jest drożej. Boję się ,że to samo może być z nowym Sportagem i że to ostatni moment na zakup starego Sportka z wyposażeniem "pod siebie". No właśnie, tylko z jaka skrzynią? Naczytałem się wiele niedobrego zarówno na forum K jak i H, ale negatywne wpisy to głównie lata 2017, 2018 i 2019. Od jakiegoś roku takie tematy ucichły - czy to może oznaczać, że K/H naprawili wady wieku dziecięcego tych skrzyń? Dodam, że auto planowane na dłużej, 10 lat+ i zależałoby mi na jako takiej bezawaryjności... A jeżdżąc 20 kilka lat manualne mam ochotę na spróbowanie czegoś bez pedału sprzęgła...
  25. damntomas

    Podwójne OC

    Dzięki za link, byłem tam wcześniej i czytałem to. Tylko, że wszędzie jest napisane, że w przypadku podwójnego oc można wypowiedzieć umowę automatycznie wznowioną a u mnie jest przypadek odwrotny, wypowiadam nowo zawartą. Niby jest na to aż 30 dni po zawarciu umowy na odległość, ale to już zostało zakwestionowane w firmie A, gdzie chciałem wypowiedzieć po 11 dniach bodajże a odpowiedzieli, że to za późno - oni na to dają tylko 7 i co im zrobisz? Umowę z B wypowiedziałem dzień po zawarciu i czekam... Dodam, że wszystkie te ruchy były dokonywane co najmniej na 2 dni przed wygaśnięciem starej polisy i gdyby B od razu rozpatrzyła wniosek o odstąpienie, to nowa polisa by nawet nie wystartowała...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.