Skocz do zawartości

Wyro76

użytkownik
  • Liczba zawartości

    1 230
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Wyro76

  1. Zanim się połapali co się stało było za późno. Jakby choć jeden się zorientował mogło być inaczej. Widok pompowanego na poboczu jest bezcenny. Pierwszy raz widziałem zespół ratowników w akcji na poboczu. Ratowali rowerzystę. Po raz wtóry pod Wrocławiem wiosną tego roku ktoś pompował serce motocyklisty. Karetkę już było słychać. Tego się nie da opisać. Od razu odechciewa się dusić na gaz.
  2. Zazdraszczam. Swojego poniaka 301 z 1989 r. sprzedałem jak wyrosłem. Był problem z trzymaniem jej w piwnicy, w bloku. Dziś żałuję tego bardzo.
  3. Witam kolegów. Kilka miesięcy temu przesiadłem się do Stilona MW z fiatowskim 1.6 pod maską. Przód siedzi jakby był obniżany. Po śladach na sprężynach i odczuciach z jazdy wnioskuję, że są za miękkie i dobijają. Szukajka wypluwa wyniki z kilku lat. Pytanie brzmi jakie obecnie dostępne sprężyny są warte uwagi? Czy do 1,6 są tożsame z 1,8? W jednym ze sklepów internetowych były do 1,2 i 1,4 te same. Czy ewentualnie podejdą od klekota 1.9 jtd? Poruszam się często po zakamarkach miasta, w których prześwit ma spore znaczenie (rozryte podwórko, wysokie krawężniki itp.).
  4. To mój pierwszy samochód z elektrycznym wspomaganiem. Możliwe, że jest coś do poprawienia w układzie kierowniczym. Ostatnio zaczął popiskiwać przy manewrowaniu na parkingu. Stilo mam dopiero 7 miesięcy. Wcześniej trochę stał w komisie.
  5. Od kilku miesięcy ujeżdżam Stilo MW 1.6 z 2003r. Nakręciło się dopiero 5 kkm. Licznik pokazuje 102500 km. Szału nie ma. Po prostu przeciętny "dupowóz". Oleju z silnika nie ubywa. Dynamika wystarczająca do codziennego turlania się z rodziną. Ma dwie zalety: - Bardzo pojemny kufer. - Tanie części. Wady: - Przetłoczenie idące od maski do tyłu. Taki parapet, od którego odbija się słońce i świeci prosto w lusterko boczne. Pierwszy raz myślałem, że ktoś jedzie za mną na drogowych. Okazało się, że to słońce zachodzące za mną odbijało się od tego elementu. - Podłokietnik trzeba podnosić za każdym razem, kiedy chce się zaciągnąć lub zwolnić ręczny. - Wyświetlacz LCD robi się nieczytelny jak temperatura w aucie przekroczy 40*C. - Elektryczne wspomaganie kierownicy. Trzeba pamiętać by wyłączać wyjeżdżając z parkingu. Powoduje nieprecyzyjne prowadzenie auta przez zbytnią czułość układu.
  6. Wyro76

    Wycena samochodu.

    Trzeba pamiętać, że oryginalne części do Mercedesa są sporo droższe od części do kompaktów z pod znaku VW, Skody, czy innego Forda. Egzotyczne marki również zabijają cenami i dostępnością części. Przykładowo łożysko kolumny Macphersona z poduszką do Rovera 75 kosztowało mnie 150 zł, a do Skody Felicii 40 zł.
  7. W takim razie co z oznakowaniem poziomym na tym skrzyżowaniu? Teraz w linku to samo skrzyżowanie kilka metrów dalej tuż za oznakowaniem pionowym. Jak teraz będziesz sygnalizował zgodnie z kodeksem? Jadąc prosto musisz przeciąć linię przerywaną czyli zmienić pas ruchu. Nadal nie trzeba tego sygnalizować? https://www.google.pl/maps/@53.5868046,18.6346749,3a,75y,350.04h,87.89t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_o2PfgdxepoUgigSbVXlEw!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1?hl=pl
  8. Zgadza się. U mnie skorodowało od wewnętrznej strony (przyłącza przewodów). Czyszczenie styków gniazdo - wtyczka nic nie dało. Używałem wtedy prostego testera - żarówka i dwa przewody. Wtedy sąsiad pociągnął przyczepkę swoim autem, bo u mnie nie działało przyłącze.
  9. Jak dla mnie sekundniki mają sens w obu opcjach. Dość często jeżdżę przez takie skrzyżowania we Wrocławiu. Są czytelne z wystarczająco dużej odległości. Tak dla przypomnienia już sygnał pomarańczowy zabrania wjazdu na skrzyżowanie. Oczywiście są sytuacje, kiedy nie ma innego wyjścia, ale to osobny temat. Odliczanie czasu do czerwonego pozwala na zminimalizowanie zagrożenia ze strony kierowników wciskających hamulec do oporu na widok świecącego pomarańczowego sygnalizatora. Pozwala na wcześniejsze, łagodniejsze rozpoczęcie hamowania, gdy widać, że i tak się nie zdąży na zielonym. Zauważyłem, że wielu zaczyna hamować jak wyświetla się kilka sekund do czerwonego zamiast przyspieszać na widok pomarańczowego. Mniejsze ryzyko kolizji. Są skrzyżowania, gdzie czerwone trwa 80 sekund i dłużej. Odliczanie ułatwia przygotowanie do startu, oraz zmniejsza napięcie niecierpliwych i wiecznie spieszących się kierowników. Rzadziej też widuję tam spóźniających się ze startem niż przy standardowej sygnalizacji.
  10. Wyro76

    Duży Van.

    Jak dla mnie to tylko Grand Espace 4. Z tego samego zestawu wybrałem przed liftowe krótkie E 4 2.2 DCi. Można go określić jako mały autobus. Krótki ma symboliczny przy zamontowanych 7-dmiu fotelach. Wersja Grand jest trochę dłuższa i sporo pojemniejsza. Po lifcie silniki 2.0 dci są trwalsze od poprzedników 1,9 i 2,2 DCi. Z benzynowych chwalone są 2,0. Duża ilość schowków, możliwość indywidualnego ustawienia każdego fotela są dużymi atutami. Miałem zamontowane 2 foteliki z tyłu i zostawało miejsce dla żony. Zmieniłem pracę i posiadanie "klekota" straciło sens. Nigdy nie złapał temp roboczej. Robię odcinki 5 - max 20 km. Czasem wypad 100 km. W planach na przyszłość mam powrót do E 4 tym razem grand po filcie.
  11. Miałem dwa auta z hakiem. Aniu razu ich nie użyłem. Sprawdzałem tylko czy działają w razie konieczności użycia. W pierwszym aucie gniazdo skorodowało i trzeba było je wymienić. W drugim zarosło śniedzią. Po podłączeniu przyczepy nic nie świeciło. Nie naprawiałem tego. Taki tester jest przydatny własnie w takich sytuacjach, gdy trzeba coś podpiąć raz na kilka miesięcy. Wtedy nie wiadomo czy zaśniedziało gniazdo, czy instalacja przyczepy jest skopana.
  12. Mogę polecić Espace IV generacji ewentualnie grand Scenic. Espace bardzo miło mnie zaskoczyło widocznością, zwrotnością i komfortem jazdy. Z parkowaniem nie miałem większych problemów nawet na ciasnych sklepowych parkingach. Z tyłu każdy fotel można osobno ustawić jak się tylko chce. Bez problemu znaleźliśmy komfortowe ustawienie dla 2 fotelików i żony na tylnych fotelach. Do scenica się przymierzałem, jest troszkę ciaśniej niż w Espace. Różnica 5 cm szerokości auta oraz 16 cm długości. Za to bagażnik, który jest dla mnie ważnym kryterium przy wyborze auta jest największy w Espace. Wózek wrzuca się bez składania i zostaje jeszcze sporo miejsca. Po wyjęciu foteli robi się mały dostawczak. Porównując wymiary Espace z polecanym przez kolegów z S-maxem: 11 cm dłuższy S-max 2 cm szerszy S-max 7 cm wyższe Espace Pojemność bagażnika porównywalna. 6 litrów przy minimalnej pojemności jest wielkością pomijalną.
  13. Wyro76

    Endoskop

    Używałem Lidlowej. Szału nie ma. Jakość obrazu wystarczająca by zobaczyć co jest w rurach. http://tugazetka.pl/lidl/2014.09.11.warsztat.narzedzia/32776,Kamera,endoskopowa
  14. Własnie zamieniam diesel`a 2,2 dci na noPb bez LPG. Do pracy mam 5 km obwodnicą bez korków. Wskaźnik temp. ledwie drgnie jak zajeżdżam pod firmę. Co jakiś czas mam weekendowe wyjazdy po 200-250 km. Diesel katowany na takich odcinkach, wiecznie niedogrzany zaczyna zarastać sadzą. Wzmaga się kopcenie na czarno. Znam to z autopsji. W Renault najlepszym wyborem są benzynowe 2,0. Diesel`e to loteria. Warte uwagi jest Renault Grand Scenic II. Przymierzałem się do niego jako następcy Espace. Ze względu na niższy budżet wybrałem Fiata Stilo kombi 1.6 16v noPb.
  15. Własnie się przymierzałem do grand Scenica 2. W porównaniu z krótkim Espace niewiele mu ustępuje pod względem pojemności. Znajomy mechanik poleca silnik 2,0 z LPG. Ma taki egzemplarz w najbliższej rodzinie. Właściciel jest z gatunku "zajeżdżających auta". Scenic wytrzymał u niego już przeszło 100 kkm bez większych przygód i jeździ dalej. Zbliża się do 300 kkm całkowitego przebiegu. Jedynie co poleca to wymianę tylnych sprężyn na mocniejsze ze względu na masę butli LPG.
  16. Ten sam problem miałem z niebieskimi bańkami żarówek H4. Zmiana na zwykłe H4 załatwiła sprawę.
  17. Stali nierdzewnej jest wiele rodzajów. Najtańszą i najczęściej używaną jest stal powlekana. Nawet po cięciu laserem rdzewieją krawędzie. Przechowywane pod wiatą arkusze, które zostały zarysowane pokrywa rdza w rysach.
  18. Wyro76

    Skoda Felicja

    Felicie najlepiej kupować po deszczu. Wcisnąć rękę pod kokpit z obu stron i pomacać gąbki na grodzi komory silnikowej. Jak mokre to cieknie przez uszczelkę przedniej szyby. Jak już napisano klapa i ranty błotników to były słabe punkty. Silnik 1.3 mpi jest trochę słabszy od 1.6 przy podobnym zapotrzebowaniu na noPb. W 1.3 przepustnica lubiła się brudzić co powodowało falowanie obrotów biegu jałowego. Mi padła całkowicie, w związku z tym miałem problemy z rozruchem zimą. Ssanie automatyczne musiałem zastąpić lekkim wciśnięciem i przytrzymaniem gazu przez pierwsze kilka minut po odpaleniu. Wersja kombi jest bardzo pakowna choć tylko 30 cm dłuższa od htb. Byłem mile zaskoczony ile dało się upchać do kufra i swobodnie zamknąć półkę.
  19. Przy LPG przynajmniej tych starszych często takie wyłączniki montowano by nie spalić pompy paliwa. Przełącznik sterował przekaźnikiem. Znam kilka przypadków przyspieszonego zużycia pompy, gdy noPb stale było tylko tyle, by kontrolka rezerwy nie świeciła. Jak jest w nowszych instalacjach nie wiem.
  20. Espace IV 2.2dci 2003/2004 Skarbimierz koło Brzegu woj. opolskie
  21. W moim CC 700 rozpadł się tłok i pokiereszował cylinder. Smutne bo auto ma najechane 64 kkm. Silnik był niedawno odświeżony (uszczelki, panewki, pierścienie itd.) Wszystkie wartości były w nominale. Zostaje wymiana silnika. Teraz pojawia się dylemat zostać przy 700 czy zrobić swap na 900 ccm. Wstępny plan to kupić rozbite CC 900 jako dawcę i poprzekładać graty. Kilka zasadniczych pytań z cyklu jak poprawnie robi się swap. 1. Czym różni się mocowanie obu silników do nadwozia? Trzeba coś przerabiać czy pasują bez ingerencji? 2. Wiązka elektryczna silnika do wymiany, czy cała w aucie? 3. Mechanizm zmiany biegów z lewarkiem pod kątem sposobu mocowania? Trzeba coś przerabiać w nadwoziu? 4. Kwestia formalna: badanie techniczne i wbicie w DR zmiany pojemności. Jak się za to zabrać?
  22. Badania techniczne dopuszczające do ruchu można zrobić każdemu pojazdowi nawet nie zarejestrowanemu. Diagnosta wystawi stosowne zaświadczenie. Podany jest w nim nr VIN badanego pojazdu. Na tej podstawie oraz innych wymaganych dokumentów można zarejestrować pojazd w WK. Bez ważnego przeglądu nie wydadzą dowodu rejestracyjnego. Sprawa ubezpieczenia zależy od agencji ubezpieczeniowej. Najczęściej wystawiają polisę bo to ich zysk. W razie draki nie wypłacą odszkodowania jeśli pojazd nie będzie formalnie dopuszczony do ruchu.
  23. Harley był obok radzieckich motocykli wojennych jednym z najliczniejszych reprezentantów pojazdów 2oo jakie pozostały po 2 wojnie światowej. Dzięki temu zdobył sobie taką renomę w europie. Odkąd pamiętam był Harley jako szczyt marzeń i reszta motocykli. Podobnie Jeep został synonimem 4x4 dzięki wszechobecnemu Willysowi.
  24. Swego czasu pracowałem przy montażu rolet. Ręczne sterowanie może być na taśmę, linkę, korbę lub sprężynowe. Moim zdaniem taśma i linka jest najszybszą i najlepszą opcją. Można dobrać ciemną taśmę lub linkę i problem ich brudzenia się znika. Sprężynowe z zamkiem sprawdzają się jako zabezpieczenie drzwi wejściowych do sklepu itp. Korba jest powolna jak silnik elektryczny i najbardziej upierdliwa ze wszystkich. Warte uwagi jako opcja zapasowa do elektryki w razie braku prądu. Jeśli już ma być sterowanie elektryczne to tylko zintegrowane z centralką sterowania automatycznego. Zamykanie każdej sztuki osobnym przełącznikiem trwa o wiele dłużej niż ze sterowaniem ręcznym. Zamykanie ręczne może być równie ciche jak elektryczne, wystarczy odpowiednio wolno opuszczać matę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.