Jump to content

mazi

użytkownik
 • Content Count

  4436
 • Joined

 • Last visited

 • Time Online

  16h 18m 53s

7 Followers

About mazi

 • Rank
  mistrz kierownicy
 • Birthday February 3

Profile Information

 • Płeć
  Not Telling
 • Zainteresowania
  2oo, 4oo :-)
 • Car
  quattro!
 • Motorcycle
  KTM:HONDA:JUNAK

Recent Profile Visitors

1170 profile views
 1. Magik-hydraulik, który u mnie będzie robił ogrzewanie zachęca do Wolfa... Czy macie doświadczenia z produktami tej firmy, jak tak podzielcie się proszę.
 2. IIle PLN płaciłeś za kubik takiego drewna?
 3. mazi

  Koszt budowy domu

  To zrobił za pół darmo, oby w połowie dobrze i bez błędów 😄 bo jak nie stoisz, nie pilnujesz, to masz więcej jak pewne, że coś schrzani. Parterówka o powierzchni zabudowy ~200m2 (dachu 350m2 dachówka betonowa): Murarze: 30k Cieśla z dekarzem: 25k Elektryk: 4k Hydraulik: ? Montaż okien: 10% wartości okien (ciepły montaż robię/robiłem sam) Tynki: 29zł/m2 z materiałem (gips), 33zł/m2 (CW) Elewacja: ~50-55zł/m2 za ściany + podbitka ~30-50zł mb. 120-130zł z materiałem, zależnie od ekipy. Dane z 2019, lubelszczyzna. Porównując różne oferty powyższe kwoty to albo jedne z najniższych ofert, albo środek. Był taki, co za elektrykę chciał 10k za robotę.
 4. Mam identyczny pilot, i co z tego... 🙂 musiałbym dokupić ich kolejne 3 minimum sztuki.
 5. U mnie sterowanie to 230V, więc trzeba dawać dość gruby przekrój...
 6. 16 żył - nie opędzi tego skrętką, bo to 230V idzie. Więc trzeba uczciwy kabel dać. 16 żył trochę mało, bo każda roleta u mnie (Mobilus ERS) to 2 kable sterujace góra-dół, więc jak mam 12 rolet to trzeba 24 żył.
 7. Od CH kabla trzeba u mnie (rozległa parterówka), ale to chyba najrozsądniejsze od strony funkcjonalnej... 🙂 Ten zbiorczy kabel po obwodzie - to masz na myśli kabel sterujący góra/dół, żeby jednym przyciskiem wszystkie rolety otworzyć/zamknąć? Czyli masz puszczone zasilanie od każdego silnika do rozdzielni. Kable sterujące góra/dól to też od każdego silnika do rozdzielni, a dodatkowo do przycisków? Jakie masz silniki, z jakimi krańcówkami? Sterujesz przyciskami bez podtrzymania? Ja mam elektroniczne krańcówki, przez to tego typu przyciski są potrzebne. I teraz jak tak sobie o tym myślę to może być upierdliwe korzystanie z przycisków... stoisz i czekasz aż się skręci/rozkręci tyle ile chcesz.
 8. To jest upierdliwe szczególnie wtedy jak pilot leży w salonie, a ja jestem w sypialni 🙂 albo odwrotnie. Stąd jak jest opcja wyprowadzenia sterowania przyciskami to ją rozważam.
 9. Mam pewien dylemat dotyczący sterowania z przycisków roletami w salonie i kuchni. O ile w pokojach i łazience taki przycisk to must have jak dla mnie. O tyle w salonie i kuchni bardzo zwiększa mi ilość włączników i zastanawiam się czy nie zrezygnować z tego tylko na rzecz sterowania z pilota. Generalnie jest 5 silników do wysterowania, a to daje 5 puszek. Niestety wybór włączników obsługujących 2 silniki w jednej puszce jest żaden, smart home'a nie planuję. Do tych 5 puszek dodać kolejne na włączniki oświetlenia i robi się tego dużo za dużo... 🙂 Ktoś może przerabiał taki temat? Coś mądrego podpowie? Zasilanie rolet planuję na oddzielnym obwodzie. Myślę jeszcze czy puszczać kable od sygnałów góra-dól do rozdzielni, może kiedyś się to przydać (a może nie)...
 10. Mały dach, tania ceramika czy szerokie finansowanie? :-) U mnie na 350m2 dachu róznica między Braas Teviva a np. Braas Turmalin to 10kPLN. Dla mnie to istotna różnica.
 11. Planuję na rurach PVC, te podobno są bezgłośne, ale chgw...
 12. Czyli masz skręcony przepływ na anemostacie, obawiam się, że w sypialni (która wypada akurat tak, że trzeba będzie dość znacznie ograniczyć przepływ - jest stosunkowo blisko umiejscowienia jednostki) w nocy szum będzie dokuczał.
 13. Rozmawiałem z jedną firmą co na Peflexie robi. Pytałem jak chcą rozwiązać kwestię dużych odległości od rozdzielnicy do anemostatów. Odpowiedź: te bliżej rozdzielnicy skręci się na anemostacie, żeby ograniczyć przepływ, te położone najdalej rozkręci. Mam obawy czy takie skręcenie nie bedzie powodować świstów i dziwnych odgłosów... Gościu twierdzi, że nie. Aczkolwiek im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości. Z kolei nie ma za bardzo jak usytuować centralnie rozdzielnice.
 14. Potrzebuję wykonać otwory o średnicy 125mm w stropie kanałowym, a więc w świetle kanału stosunkowo małe grubości to przekucia. Polecicie jakieś sprawdzone otwornice? Czy raczej nawiercać dookoła i wykuć?
 15. Dzięki, robię instalację na stropie poddasza, które na ten moment nie będzie raczej użytkowe. Więc poprowadzenie będzie łatwiejsze niż w wariancie pod sufitem. Jest kilka kwestii, których jeszcze nie rozkminiłem. Aczkolwiek nie wygląda to na rocket science, myślę, że z projektem i zestawieniem materiałów dam radę. Mógłbym to sam policzyć, ale chcą 200zł za projekt to dla wygody chyba warto. Zastanawiam się m.in.: 1. jak długie maksymalnie mogą być przewody od rozdzielnicy do rozprężników, chciałem rekuperator dać w jednym końcu domu, ale wtedy będzie z 15-18m do najdalej położonego pomieszczenia... 2. co zrobić z poddaszem, które na ten moment nie będzie uzytkowe, ale moze za jakis czas wykonczymy. Robić grawitacyjną, przewidzieć to teraz (jak tak to na co zwrócić uwagę). 3. czy dawać anemostat nawiewny w okolicy kominka? Jedni mówią tak, inni nie. 4. Jak przygotować pod tynki otwory w stropie? Zostawić same dziury czy zamontować od góry skrzynki rozrpężne, dać przedłużenia tak, żeby pozostało po tynkach tylko zamontowanie anemostatów?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.