Skocz do zawartości

arkain

użytkownik
  • Liczba zawartości

    73
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez arkain

  1. Hehe wiem że Kraków nie jest tak daleko od Częstochowy ale jednak to 280 km w obie strony a z tym co zostało to bardzo mi się nie opłaca jechać z przyczepą taki kawał nie mając pewności czy ktoś to w ogóle kupi bo na paliwo może mi się nawet nie zwrócić... Muszę w którąś niedzielę zataszczyć to na giełdę samochodową...
  2. UUUuuu... to daleko :/ i bujać się z przyczepą to średnio fajnie... A coś w obrębie Katowic?
  3. Hmmm nie bardzo wiem o czym mówisz bo zegary "digitale" kojarzą mi się z UNO I a nie z naszymi UNO II? W zeszły weekend sprzedałem sporo części do UNO chłopakom z naszego forum ale został mi: - Silnik ze sprzęgłem (kompletny w sensie blok, wydech, dolot, wtrysk, przepustnica, rozrusznik, alternator) - bez skrzyni bo już sprzedana - Przednie zawieszenie z drążkiem stabilizatora i mocowaniami oraz kolumna kierownicza (bez kolumn i sprężyn bo już sprzedałem) - ECU - Serwo hamulca kompletne - Lampy przednie - Kierownica - 4X Felgi i 8 opon - inna drobnica Ktoś zainteresowany? Te opony to mogę oddać za free na spalenie lub bandę na torze Hmmm czy ktoś się orientuje kiedy na śląsku lub w Częstochowie jest jakiś oficjalny zlot UNO? Co myślicie o pomyśle bym przywiózł te części na taki zlot - może ktoś się skusi? W garażu będę w najbliższy weekend (prawdopodobnie niedziela w okolicach obiadowych) więc jeżeli ktoś zainteresowany to zapraszam - proszę pisać PW.
  4. Są 2 drogi 1. Taka jaką wskazał fenix8 czyli impulsator od chyba punto czy tipo i wtedy mamy autentyczny tempomat (zmiana przełożeń nie wpływa na zadaną prędkość) 2. Droga tańsza ale nie wolna od wad to sygnał z obrotów silnika - w tym przypadku tempomat stara się utrzymać nie zadaną prędkość pojazdu lecz zadane obroty silnika które mogą być tożsame z prędkością pojazdu przy założeniu że nie zmienimy biegu. Jeżeli zmienimy bieg i damy sygnał by tempomat wznowił utrzymywanie obrotów wówczas z powodu zmiany przełożenia prędkość końcowa będzie inna ale jeżeli za każdym razem po zmianie biegu damy by zapamiętał nowe obroty to problemu nie ma i da się do tego przyzwyczaić
  5. Działał Jak jeszcze miałem UNO... Tempomat składał się z: - Sterownik własnej konstrukcji na uC firmy AVR z autorskim oprogramowaniem. - Pompka próżniowa tempomatu z AUDI 80 - Gruszka próżniowa z hmmm nie pamiętam ;D Zasada działania tak jak w każdym tempomacie: W skrócie i pomijając wszelkie wzory matematyczne to w zależności od zadanej prędkości sterownik poprzez pompkę porusza gruszką która porusza linką przepustnicy dążąc do utrzymania zadanej prędkości. Dodatkowo wciśnięcie sprzęgła lub hamulca powoduje wyłączenie tempomatu a po wciśnięciu pedału przepustnicy i puszczeniu tempomat dalej utrzymuje prędkość. Z powodów iż uno nie posiada ABS-u hamowanie w celu zredukowania prędkości odbywa się jedynie poprzez hamowanie silnikiem (dodatkowo na LPG i PB uwzględniałem odłączenie wtrysku lub dopływu LPG dla zwiększenia efektu ale był to tylko zabieg dodatkowy bez którego tempomat też bardzo fanie działał )
  6. Mówię o stagu 50 który nie jest na wtrysku tylko ma zwykły mikser i zaworek z silniczkiem... to straszny badziew jest. Na BLOS-ie miałem takie same praktycznie spalanie jak na PB95 no może odrobinę większe. Hehe tak jest tam trochę bo jest porządny filtr powietrza z astry i tempomat własnej konstrukcji ;D
  7. Mój to właśnie Fire Miałem zamontowane LPG ale tylko chyba przez mniej niż 1 rok i to było zrobione na BLOS-ie (praktycznie 0 elektroniki i chodziło wyśmienicie - nie to co beznadziejny STAG którego krokówka nie ma żadnej informacji zwrotnej o położeniu i mieszanka się rozjeżdża po przejechaniu 20 km bez postoju - gaszenia silnika bo dopiero wtedy rejestrowane jest położenie krokówki). Jednak ja tankowałem tylko na Statoil lub Shell więc nie wiem jak by się spisywało na jakimś tanim lpg np ze stacji RED. Mam też do sprzedania parkownik do tego silnika z dołożoną kompensacją
  8. Hmmm nikt nie pomoże? Mam pytanie, czy za kompletny silnik (tj. miska,blok,wtrysk z przepustnicą i dolotem, skrzynię i okablowanie oraz ECU) to cena 850-700 to dużo? Pytam bo nie wiem jak teraz stoją ceny bo się tym nie interesowałem a gdy kupowałem skrzynię do mojego to kosztowała 450 zł... (przy starej pękł kołnież gumowy przy półosi i cał olej uciekał ale tylko w czasie jazdy )
  9. Cześć. Mam pytanie. Mam sporo części po moim Uno 1.0 i.e. z 2002 r. które uległo wypadkowi (najechanie na tył). Zostało mi sporo części (od kompletnego silnika, drążka stabilizatora z nowymi mocowaniami po ECU i halogeny czy zegary z SX) bo tak naprawdę to pod zgniatarkę na złomie trafiła tylko karoseria. Mam pytanie do Was drodzy koledzy i koleżanki: Co zrobić z tymi częściami? Miałem plany zrobić z nich łazika lub odśnieżarkę na zimę lecz z braku czasu zaniechałem z realizacją. Auto w chwili wypadku nie miało jeszcze 100 tyś a kilka tygodni wcześniej wymieniłem alternator i opony... Pytam ponieważ nie chciałbym by części trafiły bezpośrednio do złomiarzy bo oni potem chcą za te części chore pieniądze a wolałbym by trafiły do kogoś z pasją i miłością do naszych fiatów Pisałem już kiedyś tu na forum że chcę sprzedać części jednak administrator przeniósł temat do działu handlowego gzie prawie nikt z użytkowników Uno nie zagląda. Nie chcę wystawiać tych części na allegro, wolałbym oddać je za grosze komuś z was. Czy znacie jeszcze jakieś inne często odwiedzane forma na temat naszych Uniaczy? A może któregoś razu gdy się razem spotkacie to wpadniecie do mnie i zapewniam że dla każdego znajdzie się coś ciekawego Administratorów proszę o nie przenoszenie tego tematu do wątku handlowego ponieważ zależy mi nie na samej ofercie części lecz na uzyskaniu informacji gdzie jeszcze mogę spotkać takich pasjonatów jak Wy Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego dnia. Paweł
  10. Problem rozwiązany! Webasto działa i pracuje w obu trybach Zainteresowanych zapraszam na forum http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=69&t=227839 Temat do zamknięcia.
  11. Jeszcze raz QuickArti dzięki za pomoc. Szkoda że się nie udało (QuickArti ma webasto benzynowe które albo jest w pełni analogowe albo nie jest podpięte do I-BUS bezpośrednio). Poszukiwania nadal trwają! Poszukuję E39,E46 z webastem BMW Diesel! Jeżeli ktoś takie posiada to proszę o kontakt!
  12. :D:D A czy czasem przejeżdżasz przez Częstochowę w stronę Katowic? Lub masz swój interfejs do webasta (analogowe OBD2)?
  13. > Mam e39, mam webasto' ale niebardzo rozumiem "z poziomu samochodu"... > Tzn nie z pilota tylko poprzez ustawienie na panelu centralnym godziny wlaczenia? Tak. Ale najprościej jeżeli masz interfejs i możesz sobie sam skasować błędy z webasta to wystarczy odłączyć złącze 6-pinowe od webasta i sprawdzić czy po podaniu zasilania na pin 1 webasto ruszy. Jeżeli tak to masz webasto w pełni analogowe i wtedy niestety mi nie pomożesz. Jeżeli webasto nie ruszy a po podłączeniu obd2 wyświetli błąd komunikacji z magistralą samochodu to tak WŁAŚNIE TO JEST TO WEBASTO ;D A masz możliwość odpalania z panelu centralnego?
  14. Dziś znalazłem chwilę by zająć się moim webastem i tak: Webasto nadaje pakiet i oczekuje odpowiedzi: - 6B 05 5B 93 00 11 B7 <- po wybudzeniu przez podłączenie OBD2 - 6B 05 5B 93 00 12 B4 <- po pobudzeniu pinu 1 Gdzie 6B (adres webasta) 05 (długość pakietu) 5B (adres urządzenie sterującego) 93 00 12 (DANE) B4 (suma kontrolna XOR) Co ciekawe pobudzenie pinu 3 nie powoduje nadania pakietu (mimo że w WTT widać że sygnał dochodzi) nawet gdy jest ładowanie; webasto nie rusza. Szukam wśród znajomych kogoś z tego typu Webastem by zrobić elektronikę do niego ale jeżeli się nie uda to wolę zrobić swoją elektronikę niż płacić nieadekwatne pieniądze za płytkę after market... Jeżeli ktoś ma BMW E39, E46 i może z poziomu samochodu uruchomić webasto to bardzo proszę o kontakt. Z góry dziękuję
  15. Witam serdecznie. Poszukuję pilnie osoby z Częstochowy - okolic lub Śląska która posiada e46 z Webastem Thermo TOP C/Z - D i odblokowaną opcją ogrzewania postojowego. Posiadam w/w webasto i chciałbym z BMW sczytać pakiet potwierdzający uruchomienie webasta by móc zrobić swoją elektronikę która będzie umożliwiała odpalenie webasta bez BMW. Webasto jest analogowo-cyfrowe (wyzwalanie jest analogowe ale musi być potwierdzone cyfrowo po I-BUS (K-BUS)). Moje Webasto Bardzo proszę osobę która posiada BMW e46 z webastem i odblokowaną funkcją podgrzewania postojowego o kontakt: Mail: [email protected] GG: 3988752 Jak tylko uda mi się sczytać pakiet to na pewno go tu umieszczę Serdeczne dzięki i czekam na kontakt.
  16. arkain

    Jakie oleje do Uno?

    Ojj przecież ja nikogo nie namawiam do stosowania tylko takiego oleju i basta. Przecież nawet patrząc na cenę to nie bardzo opłaca się stosowanie takiego zabiegu. Co do zużycia cylindrów to każdy wie że wpływa na to BARDZO wiele czynników a ja wymieniłem jeden z nich i nigdzie nie pisałem że to jest jedyny czynnik. Ja też mając pierwsze Uno (poprzednie) lałem zwykły jakiś tani półsyntetyk i nigdy nie miałem problemów z silnikiem pod względem smarowania Forum umożliwia m. in. dzielenie się opiniami i pomoc innym użytkownikom więc ja z tej możliwości skorzystałem i wyraziłem moją opinię (która mogła być pomocna lub nie). Nikogo broń boże nie namawiam i nie zmuszam do stosowania tylko tego co powiem bo nie jestem alfą i omegą w każdej dziedzinie - każdy z nas jest tylko człowiekiem. Co do wywodu wyżej to jedynie była odpowiedz dla Spavatch. Najbardziej smutne jest to że dzięki m.in. użytkownikom typu gajoss na polskich forach trudno znaleźć wartościowe informacje bo nikomu nie chce się ich pisać nawet jeżeli mają ogromną wiedzę w danej dziedzinie. Takie zachowanie na dobrych zagranicznych forach specjalistycznych jest niedopuszczalne i takich ludzi się po prostu usuwa bo nic nie wnoszą takimi kwestiami jak wyżej a tylko zniechęcają.
  17. arkain

    Jakie oleje do Uno?

    > Bujda, nieprawda, kłamstwo! Nie wiem skąd takie informacje, ale na pewno nie z autopsji. Z buractwem szkoda czasu na rozmowę... (bo każdy potrafi rzucać wyzwiskami i wytykać ale udowodnić swoich racji nie potrafisz za grosz...) - "z tym Panem nie rozmawiamy" bo szkoda czasu na trolli. Spavatch - na podstawie swoich i rodziny (skromnie mówiąc mam w rodzinie bardzo dobrego inżyniera mechanik specjalizującego się w dieslach starej konstrukcji na pośrednim wtrysku i pompach mechanicznych) A co do olejów to racja to nie reguła że jak auto ma ponad 150 tyś przebiegu to po zalaniu syntetykiem będzie cieknąć jednak uwzględniając jakoś lanego oleju do polskich samochodów (byle by tańszy) to przyjąłem taką sobie wartość. Wiadomo to wszystko zależy od stanu silnika i jego eksploatacji. A co do tego czemu taki olej który odbiega od tego co zaleca producent? Ano dlatego iż producent podaje zawsze minimalne wymogi co do stosowanego oleju tak by podczas trwania gwarancji zapewnić bezproblemowe użytkowanie i w razie gdy użytkownik wleje coś gorszego typu mineralny Lotos za 4 zł z beczki to by móc pokazać "Tu jest napisane 15w40" i cofnąć gwarancję. Nie będę przytaczał tu całej teorii - zainteresowanych zapraszam na politechnikę na przedmioty z dziedziny tribologii. Jednak: Jeżeli wiecie lub nie to w oznaczeniach typu 5w40 - pierwsza liczba oznacza jak bardzo gęsty jest olej w warunkach zimowych (nie pamiętam czy badanie przeprowadzało się przy 0*C czy przy -20*C) - druga liczba oznacza jak bardzo gęsty jest olej w warunkach pracy (bodajże 40*C) Gdy oleje były jeszcze o pojedynczej klasie (baza - bez dodatków) to wraz ze spadkiem temperatury robiły się bardzo gęste (na tyle że w minusowych temperaturach silnik nie mógłby się obracać) Metoda pomiarowa polegała na użyciu specjalnego lejka z wąską częścią spływającą o pojemności coś rzędu 100-200 ml. Zatykało się tą wąską część, napełniało lejek badanym olejem o ściśle określonej temperaturze, następnie odtykało się lejek i liczyło czas. Gdy spłynęła bodajże połowa objętości zatrzymywało się stoper i czas ten odzwierciedlał liczbę dla 40*C 40 - 40s Englera - czas zaokrąglany był co 5 (lub Saybolta - doświadczenie tego samego typu) Gdy weszły oleje wielosezonowe to pozostawiono tą samą metodę badawczą (wtenczas były oleje praktycznie tylko destylowane czyli mineralne) lecz tym razem badano je dla dwóch temperatur i według tabel przeliczano. Dla oleju wielosezonowego w skali logarytmicznej wykres zbliżony będzie do prostej i kąt tej linii względem osi (bodajże) X to indeks lepkości oleju (dostępny np w internetowym katalogu Elf-a) i ze względów historycznych 100% to był najlepszy olej bazowy dostępny w czasach gdy wymyślono tą metodę pomiaru. Im większy indeks tym mniej gęsty olej w niskich temperaturach. Obecnie metoda czasowa nie jest dobrym odzwierciedleniem i stosuje się dla drugiej liczby tą metodę pomiaru, a dla pierwszej liczby (tej przy 0 czy -20 nie pamiętam) według tabeli jaki olej mineralny miałby taką gęstość w tej temperaturze. 5w40 - zachowuje się jak olej bazowy 40 ale również zachowuje się jak olej bazowy 5 w niskich temperaturach Przełomem technologicznym było wymyślenie dodatków które stosuje się dzisiaj takich że olej bazowy 5 + ścisłe strzeżone tajemnicą handlową formuły daje charakterystykę taką że gęstnieje ze WZROSTEM temperatury. ECH... skracając wypowiedz do bardziej praktycznych informacji bo nie jest to wykład z dziedziny tribologii. Czemu napisałem że olej syntetyczny wypłukuje olej mineralny i MOŻE (NIE MUSI) doprowadzić do wycieków (i innych komplikacji)? Ano dlatego że olej mineralny ma gorsze właściwości myjące i przez to że nie jest czysty chemicznie (mówimy o oleju bazowym) - nigdy nie da się w procesie nawet wielokrotnej destylacji uzyskać 100% czystego destylatu - te nieczystości chemiczne ulegają rozkładowi i pozostawiają osad a dobry syntetyk nie. Syntetyk dobrej firmy nie zawiera żadnych zanieczyszczeń chemicznych a wręcz czyści. Niema porównania też między najtańszymi olejami mineralnymi z beczki firmy X za 4zł litr a olejami mineralnymi markowych firm. Różnica w jakości to ogromna przepaść. Kolejnym argumentem za syntetykiem jest to że syntetyk jest bardziej śliski dzięki większej liczbie dodatków i braku zanieczyszczeń chemicznych (oleje mineralne z racji właśnie tych zanieczyszczeń nie mogą mieć tyle dodatków co syntetyki ponieważ zanieczyszczenia reagują chemicznie z dodatkami i przez to ich liczba jest ograniczona). Syntetyk lepiej smaruje w niskich temperaturach czyli poniżej 30-20*C (na plusie) - kierowca jeżdżący 200 m do sklepu i z powrotem z ogrzewaniem na full . Jeżeli olej jest zbyt gęsty i nie może dopłynąć do strefy smarowania np połączenie tłok-pierścienie-cylinder (najgorsza kombinacja - ruch posuwisto-zwrotny z pełnym zatrzymaniem i na dodatek na dole mała siła - sprężystość samego pierścienia bo zawór wydechowy otwarty - a największe obciążenie u góry gdzie w starym dieslu to realnie 100 atmosfer i ilość oleju tylko zabrana przez pierścień - czyli 0 prędkość przy maksymalnym obciążeniu powoduje iż cieniutka warstwa oleju może zostać przerwana i pojawia się połączenie metal na metal co przyspiesza zużycie). Charakterystyczny widok zjawiska to cylinder zużyty na dole jest bardzo mało, tam gdzie przesuwa się pierścień to nieznacznie bardziej a na górze dużo więcej poszerzony. Należy pamiętać że producenci podają minimalny wymóg by przez okres gwarancji nie zaklejały się pierścienie. Przyjacielu Spavatch olej taki polecam na podstawie wiedzy i doświadczenia. Ale każdy zrobi jak uważa najlepiej PS Istnieją oleje których pierwsza liczba jest równa 0 np 0w40 i są to pewne specyficzne twory o których nie będę się tu rozpisywał bo jest to zbędne a jedynie wyjaśnię że nie oznacza to że w warunkach zimnych czas spływania wyniósł 0s
  18. arkain

    Jakie oleje do Uno?

    Jeżeli silnik nie pracował tylko na mineralnym i jest w dobrej kondycji oraz jego przebieg < 150 tyś to polecam do silnika Elf 5w40. Jest to pełny syntetyk! Więc jeżeli wcześniej był mineralny to on go wypłucze i pojawią się wycieki oleju na nieszczelnościach! W innym przypadku polecam półsyntetyk bo mineralne oleje strasznie syfią i mają znacznie gorsze właściwości. Z doświadczenia wiem bo w pracy do ducato wlewany był najtańszy 15w40 mineralny i po 3 latach w misce olejowej zrobiła się gruda wielkości pięści i twarda jak skała :/ (nie wspominając o zapchaniu popychaczy hydraulicznych...) Ja gdy wymieniałem skrzynię to wyremontowaną zalałem MOBIL 1 MOBILUBE SHC 75W90 i byłem bardzo zadowolony (i byłbym nadal gdyby nie wypadek.)
  19. arkain

    przewody WN

    To się teraz zgodzę A cewką oczywiście że nie można się sugerować bo ona może mieć dowolną kolejność na obudowie i nie można patrzeć jak jest według skazówek zegara bo tam nie ma ruchomych części tylko po prostu 1-dynka do pierwszego gara itd...
  20. To jest wycena z firmy sprawcy - w moim przypadku Litwina który posiadał OC w firmie Łotewskiej a w Suwałkach jest przedstawiciel.
  21. arkain

    przewody WN

    > ze wskazowkami zegara idzie 1-3-2-4, a nie 1-3-4-2. No cóż jednak się nie zgodzę bo w serwisów-ce pisze wyraźnie: A tu widać na kopułkach również 1-3-4-2: Kopułka nr 1 PS Pamiętajcie że mówimy o kopułce, bo przy cewce zawsze iskra pojawia się na DWÓCH cylindrach w jednym czasie (podwójna cewka)
  22. Mi właśnie ubezpieczyciel (po całkowitej kasacji auta) wycenił wartość rynkową na 3100 zł... Dziś właśnie dzwonili do mnie w tej sprawie. Tyle że mój był z końca 2002 r. i prawdziwy udokumentowany przebieg to 56490 km na dzień 15.02.2013. Wrak został wyceniony na 100 zł. Jednak skrzynia była kupiona w zeszłym roku (oryginalna rozpadła się po tym jak cały olej z niej wyciekł - mokre półosie) i całkowicie wyremontowana - jedyny raz oddałem do znajomego mechanika na wymianę gum półosi i po jakiś 6 miesiącach zacząłem słyszeć szmer a potem zgrzyty... żałowałem że nie poczekałem z wymianą gum aż skończę chorować bo wszystko przy aucie robiłem sam a oczywiście jak jedyny raz oddałem to musiał s********... Silnik jest w doskonałym stanie jak i wiele innych podzespołów... więc z wraku da się odzyskać większą kwotę niż 100 zł ;P
  23. arkain

    przewody WN

    Kolejność zapłonu: 1-3-4-2
  24. arkain

    Stabilizator Uno

    Ja dałem 30 zł za sztukę + 10 zł za przesyłkę czyli 70 zł. A na szrocie jak kupowałem drążek to musiałem dać 15 zł za sztukę z czego mieli tylko jeden komplet i jeden był spawany i pękł po tygodniu jazdy :/
  25. arkain

    Stabilizator Uno

    Radzę kupić nowe te blaszki, ja znalazłem je na internecie w jakimś sklepie - nie są drogie. Pisałem to już w innym poście, po zamontowaniu blaszek i podkładek (tak jak na stronie UKP) układ pracuje z dużo większymi naprężeniami co skutkuje nieprawidłową pracą całego układu... U mnie przed wypadkiem tak wyglądały te blaszki przed zabezpieczeniem bitex-em...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.