Jump to content
Liwek

Wątek oponiarski - edycja jesienno-zimowa.

Recommended Posts

Mam do wyboru następujące opony w rozmiarze 175/70/R14. Wkrótce czekają mnie 2 przejazdy po prawie 2000 km - jestem w tej chwili w Szwecji. Wybór opon o tym rozmiarze pozostawia tu sporo do życzenia z racji powszechności aut o większych kołach oraz możliwości korzystania z opon z kolcami itd.

Oto lista:

Dunlop Winter Response - chyba za drogie

Falken EP-03 - nie znam

Goodyear UltraGrip 7(+)

Sava Eskimo S3

Yokohama IceGuard 20

Nokian W (WR nie ma w takim rozmiarze, ta marka też niechętnie, bo nie wiem gdzie to kupić)

Skłaniam się ku Goodyearowi, ale nie lubię przepłacać, więc proszę o konsultacje. Szczególnie zależy mi na możliwości poruszania się z dużymi prędkościami po prawdopodobnie dość dobrze odśnieżonych drogach o suchej, bądź mokrej nawierzchni (na zaśnieżonej i tak zwalniam z oczywistych względów, nie liczę też na znaczące różnice między oponami na lodzie).

> Mam zarówno jedne jak i drugie opony.

> Eskimo dają radę, ciche i zachowujące się przewidywalnie.

> Ale Ultra Gripy wydają się być lepsze, samochód dosłownie przylkejony

> do drogi.

> Może to też czynnik psychologiczny... w końcu zaplaciłem za każdę 200

> złotych więc za takie pieniądze muszą być dobre.

> Opony przeszły test śnieżno - lodowy z racji osotatnio panującej

> pogody. Naprawdę godne polecenia.

> Nauczyłem się że na oponach i hamulcach nie warto oszcządzać.

> Może popytaj jeszcze o Michelin ALPIN A3 175/70R14 88 T XL kosztują

> ok. 230 zł, ponoć lepsze od UG 7.

> http://www.opony.com/opony/54893_michelin_alpin_a3.html

> pozdrawiam

> szerokiej drogi!

Dzięki za odpowiedź. Zakupiłem już Ultragripy 7+, obecnie czekam na przesyłkę. Mam nadzieję, że rzeczywiście ta cena przekłada się na jakość (choć niektórzy forumowicze zdają się nie podzielać tego zdania). Ostatecznie nie musiałem się ograniczać do tej listy, którą podałem w zapytaniu, bo znalazłem stronę "oponytanio" w wersji szwedzkiej i po długiej męce lingwistycznej udało mi się złożyć zamówienie.

> Kupilem i goraco polecam!!!

> UG7 chowaja sie w kazdej kategorii.

Już za późno. Kupiłem UG7+

Gdy pisałem tego posta nie miałem jeszcze dobrego przeglądu cen. W paru miejscach Dunlopy były znacznie droższe.

> kazda nowa opona zimowa beedzie lepsza od jakiejs starej

> kilkuletniej(tej samej klasy co nowa) albo letniej...jezeli

> koledze zbytnio nie zalezy na jakiejs super oponie a tylko zeby

> lepiej trzymala niz letnia to moze byc...

No akurat z tego co się widzi w różnych testach gazetowych wynika, że zimowe Dębice to opony typowo na śnieg - i w takich warunkach sprawdzają się doskonale. Niestety na wodzie i na suchym marnie (więc niekoniecznie musi lepiej w tych warunkach zachowywać się niż letnia, przy naszych typowych temperaturach zimowych, a nie mrozach).

> Miałem kiedyś googdyear-y i chciałem spróbować Nokiany

> Nie wiem do końca co lepsze (rozmiar 205/55R16)

> Nokian Nokian WR G2 72,10 GPB

> Goodyear Ultra Grip 7+ 81,80 GPB

Ultragripy 7+ wypadają lepiej we wszystkich testach niezależnie od rozmiaru. Więc jeśli różnica cenowa nie jest zniechęcająca to werdykt jest raczej oczywisty.

> tydzień ataku zimy w Lublinie, kto mieszka ten wie. Totalna masakra, głowne ulice przypominają

> lodowisko + muldy. Uliczki osiedlowe to pół metra mokrego, grząskiego śniegu. Opona Nokian WR

> G2 działa cuda, polecam wszystkim, radzi sobie jak żadna. (195/65/15)

To ciągnik był, czy monster truck? Bo chyba tylko takie auta nie zawieszą się na podwoziu jadąc po półmetrowym mokrym śniegu. Tylko te 15-calowe koła coś nie pasują. zlosnik.gif

> Witam.

> Dostałem za zadanie wybór opon całorocznych do Fiata Sieny. Przebiegi roczne ok. ~ 2-3 kkm, 95%

> miasto. Cena ma znaczenie drugorzędne, potrzebne są porządne, uniwersalne opony.

> Poleci ktoś cos?

> Pozdro

Do Sieny wziąłbym Navigatory 2

http://www.debica.com.pl/opony/_21

Jeśli cena rzeczywiście nie gra roli (tylko po co całoroczne w takim układzie - lepiej 2-gi komplet felg z oponami wink.gif ) to np. GY Vector 4seasons - w Mondeo sprawują mi się lepiej niż dobrze, dość powoli się ścierają.

Edit

Uprzedziłeś mnie z edycją. Więc co do GY się jak widzę zgadzamy.

> A jak hałasliwość i zachowanie na drodze? Nie pływają latem, dają radę zimą w mieście?

Mam w rozmiarze 205/55/r16 i do tego jeszcze XL - właśnie żeby były twardsze, więc nie ręczę za standard. W każdym razie nie pływają mimo masy auta sięgającej 1.5t. Przy bardzo wysokiej temp. potrafią zapiszczeć przy ruszaniu pod górkę, letnie raczej tego nie robiły. Na zakrętach mniej pewne niż jakiś tam Hankook asymetryczny montowany przez Forda. Podobnie za to do Fuldy Carat cośtam (progresso? sorry, nie pamiętam).

Przejeździłem na nich chyba 3 zimy (może 2? muszę popatrzeć na pocztę, bo przez net kupowałem), a w sumie jakieś 35-40 tys. km. Każdej zimy dość często w okolicach Krynicy, Nowego Sącza, Limanowej, więc nawet konkretne górki. Nie zauważyłem, żebym jeździł wolniej niż inni, choć przypuszczam, że prawdziwe zimówki sprawowałyby się lepiej, zwłaszcza w głębokim trochę mokrym śniegu - ze 2 razy miałem problemy z wyjechaniem z takiego czegoś. Posiadacze zimówek jakby szybciej wyjeżdżali, ale też się męczyli.

Parę razy zdarzyły mi się hamowania awaryjne - tu też bez zaskoczenia - hamowały na tyle dobrze, że zerkałem w lusterka czy auto za mną nie wjedzie mi w tyłek. Raz w Kraku wyjechałem z drogi na trawnik, bo zapragnąłem wziąć widowiskowym poślizgiem zakręt. Podejrzewam, że na zimówkach byłoby to samo. wink.gif Generalnie żadnych złych przygód przez te opony nie miałem.

Co do hałasu się nie wypowiem, bo nie pamiętam już jak było na wcześniejszych. Nie sądzę, żeby było głośniej niż na letnich, pamiętam tylko, że na początku dziwił mnie syk tych opon na mokrej nawierzchni/wodzie.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.