Jump to content
Liwek

Wątek oponiarski - edycja jesienno-zimowa.

Recommended Posts

na kalkulatorze doboru rozmiaru opon po przeliczeniu otrzymalem taki komentarz: Różnica wskazań prędkościomierza: minus 6.3 %

(Nowe koła mają większą średnice i obracaja się wolniej). Wskazane są 175/60 15 wowczas roznica wskazan predkosciomeirza(o ile ten rozmiar co kolega podal 185/55/15 jest fabrycznym rozmiarem) jest mniejsza jak 1 %...

> Quote:

> na kalkulatorze doboru rozmiaru opon po przeliczeniu otrzymalem taki

> komentarz: Różnica wskazań prędkościomierza: minus 6.3 %

> (Nowe koła mają większą średnice i obracaja się wolniej). Wskazane są

> 175/60 15 wowczas roznica wskazan predkosciomeirza(o ile ten

> rozmiar co kolega podal 185/55/15 jest fabrycznym rozmiarem)

> jest mniejsza jak 1 %...

> 185/55/r15 to opony fabryczne. Jednak podane mi w ASO jako zamienniki

> 205/50/r15 mają jeszcze większą średnicę niż 185/65/r15...

te 205 sa dokladnym zamiennikiem tych 185/55/15 wiec dobrze koledze podali, ale ze jest wskazane aby na zime opony zakladac wezsze to albo proponuje kupic opony w tym samym rozmiarze albo 175/60/15 choć nie wiem jak to bedzie wygladac na aucie i czy wogole felgi sa przystosowane do takiego rozmiaru...a co do srednicy to maja tą sama z mikroodchyłkami bo tak jak pisze sa one wzajemnie zamienne co oznacza ze musza miec jednakowe srednice zeby nie bylo bledow wskazan predkosciomierza oraz drogomierza...

chodzi o glebokosc bieznika?? powiem tak jezeli opony sa zuzyte do takiej glebokosci a nie sa stare i jezdzi sie w miescie to moga jeszcze na 1 sezon byc ale jak kolega jezdzi w terenie gdzie snieg zalega w zimie na drogach to polecalbm zakup nowych, przynajmniej na os napedzana...

Wskazane najbardziej jest opona (oczywiscie jak kolega mowi o razmiarze 175) o rozmiarze 175/75/14...

a co zmniejszajac rozmiar nalezy zmniejszyc profil?? zagladnij do pierwszego lepszego kalkulatora doboru opon i sam sie przekonasz...czyli wedlug ciebie zaleznosc jest liniowa i np rozmiar 145 powinien miec profil np.55?? po to zwieksza sie profil aby wskazania licznika byly w dopuszcalnych graniachc błędu wskazań...jakby nie zmienic profilu to roznica w wysokosci dwoch rozmiarow wynosi 14 mm a jak zmienimy wysokosc to spada ona tylko do 3 mm. Oczywiscie mowa o prawidlowych wskazaniach mozliwa jest wtedy gdy rozmiar 185/70/14 jest rozmiarem nominalnym zalecanym przez producenta...

wink.gifgrinser006.gif jestem spokojny, chcialem tylko wszystko wytlumaczyc aby nie bylo dalszych pytan wink.gif20.GIF

> Witam Wszystkich,

> mam 2 pytania:

> - czy przy zakupie opon zimowych zachowac taki sam rozmiar czy

> kupować wyższe/węższe (letnie 185/60/14) ?

mozna kupic te same bo nie jest to strasznie duzy rozmiar albo kupic 175/65/14 twoj wybor...

> - czy lepiej kupić w tej samej cenie używane czy najtańsze nowe?

> dzieki,

> P.

Zalezy jakei bedziesz kupowac uzywane(marka, wiek) i jakie nowe...

Zalecane jest na zime zakladanie wezszych opon ale szczegolnie tyczy sie to jak ma sie rozmiar 195 i wiecej a przy kolegi rozmiarze to w zasadzie zejscie na 175 to niewielka rooznica tak wiec sam zdecyduj, mozesz kupic wezsze...

kazda nowa opona zimowa beedzie lepsza od jakiejs starej kilkuletniej(tej samej klasy co nowa) albo letniej...jezeli koledze zbytnio nie zalezy na jakiejs super oponie a tylko zeby lepiej trzymala niz letnia to moze byc...

no ale z zasady zaklada sie zimowe bo bedzie zima wink.gif i nie mozna patrzec jaka byla ostatnia zima bo raz jest ona slaba(a wlasciwie jej nie ma) a raz jest mrozna...co prawda opony te nie maja dobrych recenzji co do ich uzytkowania na mokrej drodze oraz suchej ale jezeli kolega szuka taniej alternatywy i nie ma jakis wygorowanych wymagan to wedlug mnie moge mu polecic te opony...

> Jak ma być tanio to może Sava Eskimo S3+.

o to to

3 sezon będę na nich jeździł tzn S3 bez +,

często jeżdżę po Bieszczadach w zimie i jeszcze nigdy mnie nie zawiodły czy to w głębokim śniegu czy to na śliskim...

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.