Jump to content
Sign in to follow this  
tomiwroc6

Tajemnice ECU

Recommended Posts

Mam jedno krótkie pytanie - MC68HC11 ma wbudowaną pamięć EEPROM, czy w tych sterownikach jest ona używana? Jeśli tak, co w niej jest, bo widzę tu tylko wsady do EPROMa 27C512?

Nie prawda że EPROMów bez okienka nie da się kasować - można je kasować promieniami X.

> hę a skąd wziąść maly generator promieni X? to raczej nie realne

...zdziwiłbyś się jak łatwo uzyskać promieniwanie x w warunkch amatorskich wink.gif Wystarczy tylkko zwykła... dioda (próżniowa) i odpowiednie zasilanie, można też kupić dedykowaną lampę do aparatu Roentgena - jednak stanowczo _nie_ zachęcam do eksperymentów.

Oczywiście podałem tę informację jako ciekawostkę.

> rzeczywiście ciekawostka - w dodatku nieprawdziwa - epromy kasuje

> się nie promieniami Roentgena ,a "twardym" UVC

...i będzie się kłucił, wiem jak się kasuje epromy z okienkiem - kasuje się je UV-C ale te bez okienka da się skasować promieniami X, wiem co piszę, chodzi tylko o dostarczenie energii, można użyć dowolnego wysokoenergetycznego promieniowania.

> Jesli udało Ci sie kasowac wsad epromu taką diodą to gratulacje

> (niewiem jak z szkodliwoscia tego promieniowania????)

> Osobiscie kasowalem epromy z okieniem za posrednictwem lampy

> ultrafioletowej UVC jednak trzeba było zrobic pojemnik dla lampy

> i epromu bo to promieniowanie jest szkodliwe i odkleja siatkówke

> z oka.

Bo tak właśnie kasuje się epromy _z_ okienkiem, niepotrzebnie zrobiłem zamieszanie - to co napisałem to znaleziony w necie sposób na skasowanie EPROMu OTP. Co do szkodliwości - to bez zabezpieczeń jest porównywala z wykonaniem zdjęcia RTG.

> Jeżeli ktoś skasował promeniowaniem X jakiś eprom,to był to na 99%

> eprom z okienkiem,który równie dobrze mógłby zostać wymazany

> przez UVC.

Jakie znacze dla promieni X ma to czy obudowa była z okienkiem czy bez? EPROM OTP (w obudowie z tworzywa bez okienka) to fizycznie taki sam EPROM jak kasowalny UV-C (w obudowie ceramicznej z okienkiem). Podkreślam - nie testowałem tej metody - przeczytałem o niej na forum elektroda.pl i podałem tu jako ciekawostkę.

...i tu jej potwierdzenie:

http://www.jmargolin.com/patents/eprom.htm

"Once the package is sealed, information can still be erased by exposing it to X radiation in excess of 5 X 10**4 rads, a dose which is easily attained with commercial X-ray generators."

http://www.cpushack.net/EPROM.html

"OTP One Time Programmable ROMS are generally identical to UV-EPROM's with one exception, they do not have the window for UV light and thus are not readily erasable.

This was done to save money, as they could be packaged in a plastic package instead of ceramic/glass.

There has been some success in erasing these using X-Rays."

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.