Skocz do zawartości

Kierownica multimedialna - montaż w Stilo (z przyciskami)


Lisek

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie zastanawiam nad montażem kierownicy z przyciskami.

Czy ktos juz to przerabiał... ja znalazłem tylko referat Duka REFERACIK ale niestety dotyczy podłaczenia pod kierownice zwykłego radyjka... bez magistrali CAN niewiem.gif

Z pierwszej przymiarki wynika, ze nalezy podłaczyć z Wtyczki D47 - ( slimak pod kierownicą ) dwa przewody do BC - CAN oraz jeszcze pewnie z dwa do zasilania podświetlenia itp...oczywiście potrzebny jest slimak z 12 przewodami. Normalny ma tylko 4 do poduszki i dwa do klaksonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio MARCINIOLO zamontował do swojego stilonka kiere z sześcioma przyciskami. Nie sprawiło mu to większego kłopotu. Musiał tylko zamienić pod kierownicą taśme (ten okrągły zwijacz) na taką ze sterowaniem w kierownicy i wszystko działa. Jedyny problem to mrugający przebieg na liczniku, ale to dało się wyleczyć montując włącznik z opóźnieniem czasowym. Myśle , że więcej szczegółów napisz sam wirtłoz elektonicznych przeróbek --- MARCINIOLO waytogo.gifwaytogo.gifwaytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ostatnio MARCINIOLO zamontował do swojego stilonka kiere z sześcioma

> przyciskami. Nie sprawiło mu to większego kłopotu. Musiał tylko

> zamienić pod kierownicą taśme (ten okrągły zwijacz) na taką ze

> sterowaniem w kierownicy i wszystko działa. Jedyny problem to

> mrugający przebieg na liczniku, ale to dało się wyleczyć

> montując włącznik z opóźnieniem czasowym. Myśle , że więcej

> szczegółów napisz sam wirtłoz elektonicznych przeróbek ---

> MARCINIOLO

a co oznacza ten migający przebieg? bo mnie ostatno migał kilkanascie minut niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jedyny problem to mrugający przebieg na liczniku, ale to dało się wyleczyć montując włącznik z opóźnieniem czasowym.

Ale czy te migające kilometry, to nie "zasługa" CN+, które MARCINOLO też dokładał do swojego Stilusa hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a co oznacza ten migający przebieg? bo mnie ostatno migał kilkanascie

> minut

Błąd Body Computera. Widzi jakieś urządzenie, które chce się z nim komunikować. Ale BC go nie rozpoznaje.

Chyba się nie pomyliłem ? icon_rolleyes.gif

Ale IMO występuje tylko jak się coś nowego dokłada, czego fabrycznie nie było.

A Ty do Abartha to chyba nawet nie masz co dokładać hmm.gif

zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega jest pewien, ze ta kierownica jest koledze potrzebna? smile.gif W starym Stilo nie miałem, w nowym mam, a i tak ręką sięgam do radia. Oczywiście to kwestia przyzwyczajenia, ale tak naprawde róznica w wygodzie praktycznie żadna. Jak sobie przypomne, ze mam taką kierownice i chce coś nacisnąć to zaczyna sie "macanie" przycisków,.. gdzie który jest i do czego służy. Bajer jest, ..ale głównie bajer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Błąd Body Computera. Widzi jakieś urządzenie, które chce się z nim

> komunikować. Ale BC go nie rozpoznaje.

> Chyba się nie pomyliłem ?

> Ale IMO występuje tylko jak się coś nowego dokłada, czego fabrycznie

> nie było.

> A Ty do Abartha to chyba nawet nie masz co dokładać

no nie:), ale ostatnio rozbierałem CN+ bo kupiłem z zalanymi guzikami sokiem i miałem posklejane.

Ale tam jest tylko 6 kostek do podpięcia i nic wiecej. Może juz nie będzie migać hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przycisków,.. gdzie który jest i do czego służy. Bajer jest,

> ..ale głównie bajer.

Nie jest to bajer jeśli się człowiek przyzwyczai do używania tych przycisków bez odrywania wzroku od drogi...

To jest element bezpieczeństwa biernego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak

kostka D47 czyli ta z "ślimaka": od kierownicy:

a2dbaefc34b3d3a9m.jpg

Jest to 12 pinowa... pod kierownice multimedialna zeby.GIF

Z niej na razie rozszyfrowałem:

1 -> idzie na D1 - klakson +12 V po cewce przekaźnika T3 i bezpiecznik F 10

2-> wolny

3 -> magistrala CAN poprzez złaczenr 2 kostki D97R trafia na Body komputer BC pin 24 kostki H

4 -> magistrala CAN poprzez złaczenr 7 kostki D97R trafia na Body komputer BC pin 25 kostki H

5-> Kostka D97Q mostek i następnioe +12 V po bezpieczniku F49 7,5 A -napięcie po stacyjce - podswie i zasilanie modułów

6 -> Masa pojazdu do klaksonu - C15A

7 -> kostka D1 pin 3 Sterowanie biegami w wersji 2,4 benzyna

8 -> kostka D1 Pin 4 Sterowanie biegami 2,4 - 20 V skrzynia automat... manetki przy kierownicy

9 -> do kostki D9 PODUSZKA POWIETRZNA centralka M60 zacisk 10

10 -> do kostki D9 PODUSZKA POWIETRZNA centralka M60 zacisk 20

11 ->do kostki D9 PODUSZKA POWIETRZNA centralka M60 zacisk 24

12 -> do kostki D9 PODUSZKA POWIETRZNA centralka M60 zacisk 23

( Już wszystko jasne ok.gif )

861812c598a61b02m.jpg

o i to znalazłem:

088325ad415609d4m.jpg

Nigdzie nie ma instalacji podswietlenia przycisków w kierownicy a podobno sa podświetlane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nigdzie nie ma instalacji podswietlenia przycisków w kierownicy a

> podobno sa podświetlane...

Widocznie to tajemnica FIAT'a hehe.gif

To wszystko są schematy blokowe więc nie ma szczegółów - normalka. Zerknę na swoje bo widziałem że był tam osobny schemat podświetlania wszystkiego.

Nic ciekawego nie ma, a szczególnie podświetlania przycisków w kierownicy smile.gif Ale tak naprawdę masz jeden pin który może za to odpowiadać więc chyba bardzo łatwo to sprawdzić smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak i nie oslabiony.gif

Złacza D97 są to złacza zwierajace.... mostek.... ale mogą zwierac wszystko ze sobą lub tylka kilka pinów oddzielnie separowane...

Złacze D97Q nie mam pojecia co zwiera... pin 8 z kostki D47 slimaka niewiem.gif

Skoro w tym złaczu piny 1,2,3,5 wchdza przewody koloru "AN" - mostek / piny 6,7 przewody koloru "L" mostek i zasilanie 12 V po bezpieczniku F49 7,5 A / Pin 8 ??? kolor "LV" moze jest podpiety pod 6,7 lub 1,2,3,5 ???? hmm.gif nie ma schematu angryfire.gif

280585058-kier5.JPG

280585058-kier6.JPG

Gdzie jest D97Q - pin 8 angryfire.gifangryfire.gifangryfire.gif

post-15502-14352492224988_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i tak i nie

> Złacza D97 są to złacza zwierajace.... mostek.... ale mogą zwierac

> wszystko ze sobą lub tylka kilka pinów oddzielnie separowane...

> Złacze D97Q nie mam pojecia co zwiera... pin 8 z kostki D47 slimaka

Poczekaj a co Ty masz już skompletowane? Bo same guziki sterujące - wygląda na to że są podpięte CAN'em do sieci a więc zawierają jakiś moduł logiczny? Myślałem że masz już ten element?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kierownicy jest moduł...ale nie o to biega.

BC nie rozpozna tego modułu... aby go oszukac nalezy po inicjacji i sprawdzeniu całej magistrali przez BC podac sygnał z modułu CAN kierownicy... tak zrobił to MARCINOLO i zadziałało z NAVI ale i On nie wie jak to zrobic z kierownica... nie ma rozpiski złącza 47

W przeciwnym razie licznik zacznie mrygac....

ja tylko bym odłaczył zasilanie tego modułu ... a moze nalezy magistrale CAN odłaczyć niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłączenie magistrali zapewne pomoże a tą już na kostce ślimaka zlokalizowałeś widzę... chcesz sprawdzić gdzie dalej we wiązce można się podpiąć z wyłącznikiem ?

Z tego co widzę na schemacie sieci CAN jest taki rozdzielacz magistrali D97, niestety nie wiem gdzie się znajduje bo nawet go nie ma w legendzie opisanego natomiast jest na schemacie. Jak chcesz to zeskanuję później...

Z jednej strony ten rodzielacz podłączony jest do B002 (centralka rozgałęźna pod panelem) do styków 28D, 10D. A z drugiej strony do niej podpięte są moduły drzwi, regulacji foteli, parktornik, passive entry, itp. Więc może i kierownica? Radio podpinane jest do CAN'a w B002 na pinach H17, H5

Widzę jeszcze że CAN z BC jest podpięty do B002 pinami 7 i 5 więc jakby co to możesz spróbować tam zacząć szukać i patrzeć gdzie to idzie dalej w stronę kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zlokalizowałeś widzę... chcesz sprawdzić gdzie dalej we wiązce

> można się podpiąć z wyłącznikiem ?

dokładnie tak... ok.gif

Złacze to jest gdzies koło kierownicy z lewej strony... moze tak jak kostka tempomatu a moze gdzies koło bezpieczników... nie jest to wyraznie zaznaczone oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdyby ktoś wyciągnoł ten bezpiecznik F49 7,5A i zobaczył czy zgaśnie

> podświetlenie na kierownicy.....

Mogę jutro spróbować. Dziś tylko zdążyłem zauważyć że podświetlanie kierownicy działa tak samo jak podświetlanie klimatronika a inaczej niż wszystko inne (przyciski szyb, konsolki po lewej stronie kierownicy, itp.).

Wniosek z tego że jest to podpięte pod + pojawiający się po włączeniu "zapłonu" - pozycja MAR kluczyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdyby ktoś wyciągnoł ten bezpiecznik F49 7,5A i zobaczył czy zgaśnie

> podświetlenie na kierownicy.....

Gaśnie.

Jako i gaśnie cały panel klimatronika a komputer zgłasza mega błąd że iż ponieważ jakiś "dolny beam" jest niedostępny to coś tam zeby.GIF

To podświetlanie klawiszy kierownicy jest permanentne po przekręceniu stacyjki z tego wniosek że podłączenie kierownicy do zasilania powoduje od razu jej podświetlanie 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozcinamy pin 5 i dajemy zwłoke ok 5 sec i wszystko oki... jest

> jeszcze jedna alternatywa,ale opisze jak beda zainteresowani...

> dla mnie ta była wygodna...

Ja mam disla więc i tak musze zaczekać az mi świecznik zgaśnie.... podłącze sie pod 12V+ po ładowaniu.....

Jaki jest minimalny czas... 2 sekundy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam disla więc i tak musze zaczekać az mi świecznik zgaśnie....

> podłącze sie pod 12V+ po ładowaniu.....

> Jaki jest minimalny czas... 2 sekundy ?

chyba 2sec to mało bedzie... sprawdz ile trwa test.. musi byc podany po tym.. inaczej bedzie migało... a co ciekawe wypiecie 3 lub 4 pinu nic nie zmienia nadal sterowanie działa... dopiero wyjecie obu powoduje brak reakcji... wiec rozciecie 5pinu jest wygodniejsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego jest ten przycisk? I co tam na nim powinno byc napisane?

Pytam sie, bo zakupiona kierownica nie posiadała 2-ch przycisków .... ale juz je sobie dorobiłem....skopiowałem metoda "na wosk lany" tylko nie wiem co za piktogram tam był umieszczony

280630518-przycisk.jpg

post-15502-14352492494086_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie dzała to ustrojstwo angryfire.gifsciana.gif

Zawsze mnie to trafia.... zawsze wiatr w oczy pad.gif

Tak było z Tempomatem, chipem..... no i kierownicą ....nie no sprzedam padline wink.gif

No ale koniec nazekań.... Z moich obserwacji wynika, że przedewszystkim nie mam +12V ... bo brak jest jakiegokolwiek podświetlania przycisków a więc i mod. CAN nie działa hmm.gif

Dzisiaj jeszcze sprawdze "ślimaka" czy ma przejście ... poduszki działają klakson działa więc myśle że mało prawdopodobne jest uszkodzenie na tym obwodzie hmm.gif no ale sprawdze.......i sprawdze czy z bezpiecznika 49 idzie napięcie pod kostkę - pin 5....

Oby sie nie okazało,że to moduł .....wygląda ładnie z zewnątrz i wewnątrz hmm.gif

Coś mi sie tu wydaje,że Fiat znowu namieszał i wycioł kilka kabli w mojej wersji angryfire.gif

280661512-Zdj%EAcie041.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i nie dzała to ustrojstwo

> Zawsze mnie to trafia.... zawsze wiatr w oczy

> Tak było z Tempomatem, chipem..... no i kierownicą ....nie no

> sprzedam padline

> No ale koniec nazekań.... Z moich obserwacji wynika, że

> przedewszystkim nie mam +12V ... bo brak jest jakiegokolwiek

> podświetlania przycisków a więc i mod. CAN nie działa

> Dzisiaj jeszcze sprawdze "ślimaka" czy ma przejście ... poduszki

> działają klakson działa więc myśle że mało prawdopodobne jest

> uszkodzenie na tym obwodzie no ale sprawdze.......i sprawdze

> czy z bezpiecznika 49 idzie napięcie pod kostkę - pin 5....

> Oby sie nie okazało,że to moduł .....wygląda ładnie z zewnątrz i

> wewnątrz

> Coś mi sie tu wydaje,że Fiat znowu namieszał i wycioł kilka kabli w

> mojej wersji

podpowiem sprawdz wtyczke dochodzaca do slimaka

wtyczka fabryczna u mnie

280662818-wt1.JPG

280662818-wt2.JPG

wtyczka z abharta

280662818-wta1.JPG

280662818-wta2.JPG

post-3892-14352492687478_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety brakuje tych przewodów w kostce. oslabiony.gif.... to znaczy brakuje:

styk 5 +12 V

Styk 3 oraz 4 - magistrala CAN

Przewodziki podprowadziłem już i zamontowałem w wtyczke ślimaka ....całę szczęście, że te brakujące blaszki metalowe pasowały od wtyczek wentylatorków z PC-ta... palacz.gif ... nawet zaczeło działać podświetlenie ....ale musze sie wpiąć z magistralą CAN

PS.

Nie przygladałem sie tej wtyczce podczas podpinania ....odrazu by wyszło, że nie ma tam kilku przewodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moja kierownica nie działa oslabiony.gifangryfire.gif

Mimo,że podprowadziłem przewodziki pod CAN - radyjko oraz zasilanie +12V to niestety nic nie działa...

Sprawdziłem wszystko trzy razy łącznie z ślimakiem - przejściem itp...

Więc prawdopodobnie mam uszkodzony cały moduł w kierownicy oslabiony.gifbeksa.gifbeksa.gif

Licznik nie mryga a po podłączeniu 12 V włącza sie podświetlenie klawiszy na jakieś 3 sekundy i gaśnie....

Pytanie do praktyków.... czy bez sieci CAN ( rozłączona, bez komunikacji z bodykomputerem, itp ) gasnie podświetlanie przycisków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie do praktyków.... czy bez sieci CAN ( rozłączona, bez

> komunikacji z bodykomputerem, itp ) gasnie podświetlanie

> przycisków ?

jak ja sie bawiłem i wypinałem can to klawisze swieciły cały czas... dla pewnosci... jak masz kogos w okolicy z taka kiera tylko podmiana i sprawdzenie.. oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Wiec musze dokończyc ten wątek... ( znowu ameryke odkrywałem hehe.gif )

Wszystko działa poprawnie... winner.gifwinner.gifwinner.gifwinner.gifwinner.gifwinner.gifwinner.gifwinner.gif

Przyczyna problemów były: źle podłaczone przewody magistrali CAN frown.gif to znaczy były podłaczone zgodnie z schematami jakie posiadałem ( z 10 razy to sprawdzałem ) ale niestety po raz kolejny okazuje się że sa one pełne błedów. Wystarczyło zamienić magistrale miedzy soba i wszystko zaczeło działać sciana.gifsciana.gifsciana.gif

Doszedłem do tego po tym jak kupiłem 2-ga kierownice i to samo ... ( zapalało sie podświetlenie na 3 sekundy i gasło ) - brak sterowania... A miedzy czasie kupiłem elektronike od Alfy 147 .. niby tak samo wygldało ale okazuje się że Alfa jest prymitywna hehe.gif .. zaraz mnie zlinczują devil.gif to znaczy nie ma magistrali CAN tylko zwykłe rezystorki... Mozna więc za posrednictwem tego modułu podłaczyć wszystkie niemarkowe radyjka pod sterowanie w kierownicy...

Tak więc bez magistrali CAN układ nie działa.. ale juz po tym jak sie skomunikuje z CAN mozna odłaczyc i podswietlanie nie zniknie... prawdopodobnie kozysta tylko z jednej linii...

A z ciekawostek to to ,że podłaczyłem 2 kierownice i działało hehe.gif to dla tych co by chcieli zrobic jakis panel sterowania multimediami dla tyłu auta swiety.gif

Aby licznik nie mrugał-> wskazanie kilometrów / oczywiście nalezy podać napiecie do sterowania kierownicą po około 5 sekundach od właczenia zasilania / przekrecenia kluczyka old.gif

280982442-d1344.jpg

280982442-d1345.jpg

280982442-d1346.jpg

post-15502-14352494858524_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Wiec juz pewien czas temu zmieniłem po raz kolejny.... o ile pamiętam 4-ty kierownice... mlot.gif no ale tym razem na maxa wypasiona....

od tego sie zaczęło...

282391164-IMG_0308.jpg

to było...

282391164-634644600.jpg

wersja ostateczna.....

282391164-S1052372.jpg

post-15502-14352502212467_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przeciez to sie nie da ...................................

> tak zawsze slyszalem ............................ bo body compuer

> nie pozwala........................................

Niestety mam problem z tymi łopatkami.... skrzynia mi jeszcze nie reaguje... ale juz nad tym pracuje mlot.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze licznik by Abarth ok.gif

Widzę, że założyłeś nawigację. Czy ustrojstwo rusza bez problemu czy wymaga jakiegoś dotkowego zabiegu? W dokumentacji serwisowej jest coś napisane, że po wymianie C+ należy wykonać procedurę proxi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jest coś napisane, że po wymianie C+ należy wykonać procedurę

> proxi.

Ja poszedłem na łatwiznę i wstawiłem "czasowstrzymywacz" hehe.gif który zapodaje napiecie po około 4 sekundach... ten czas wystarczy aby body komputer stwierdził ze nie ma w moim aucie nic poza tym co Fiat mu tam wsadził i juz wszystko moze pracować bez problemu... jes to czas na weryfikacje urządzeń po Can-ie .... po tym czasie przyjmuje kody z wszystkich urządzeń i sam z nimi sie komunikuje - kierownica, navi itp ...

Aaaa mam pytanie....

Po 2005 roku w Stilo sa juz inne taśmy w kierownicy - ktos wie dlaczego i jakie?

Tu te z 2002 roku bez sterowania kierownicą

282391441-zwyk%B3a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to chodzi o opóźnienie. Zainstalowałem taki układzik gdy montowałm kierownicę i tylne szyby elektryczne.

Dzięki.

Jeśli chodzi o tasmę to ja mam auto z 2004 i różnica polega na tym, że taśma jest zintegrowana z przełącznikiem (nie można jej wymontować).

Fotka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> że taśma jest zintegrowana z przełącznikiem (nie można jej

> wymontować).

O własnie o to mi chodziło... ciekawy jestem tylko czy same przełączniki można wymienić z starej wersji mlot.gif jesli wymieniałes kierownice to pewnie i to wymieniłeś ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie włożyłem starszą wersję. Dodatkowo ten przełącznik można bez problemu rozebrać. Składa się z dwóch części. Dolna ze ścieżkami i stykami. Górna trzyma manetki oraz mechanizm ze stykami. Nie ma sprężynek można śmiało rozebrać (to znaczy są ale nie tak, że po rozłożeniu wszystko wystrzeli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.