Skocz do zawartości

Kierownica multimedialna - montaż w Stilo (z przyciskami)


Lisek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Toż to masakra jakaś z tą kierowajką multifunkcyjną sob.gif

Mnie interesuje zwykła skórzana ze sterowaniem radiem, ale sądziłem, że ta operacja będzie o wiele prostsza - typu kupie kierownicę i taśmę, podmienię i będzie działac jak ta lala.

Po tej lekturze Liska wychodzi na to, że przeszkód jest sporo, a jak ktoś się na elektronice nie zna to lipa z tego. Widzę chyba za dużo schodów po drodze frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ciągle swoje. Czemu w XXI wieku nikt jeszcze nie opanował

programowania tak niby prostej rzeczy jak Body Computer samochodowy?

Czy to jest aż tak trudne albo jakoś zaszyfrowane że nawet hackerzy,

którzy robią różne rzeczy za darmo dla samej wiedzy, tego jeszcze nie

opanowali?

Dla mnie to niepojęte... A przecież na pewno dałoby się zrealizować

to jakąś elektroniką, którą wpina się w odpowiednią wtykę i potem

w programie:

[ ] światła przeciwmgielne

[ ] tylne szyby elektryczne

[X] kierownica multimedialna

[ ] climatronic

itd... Niech mi to ktoś wytłumaczy, ale tak łopatologicznie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja ciągle swoje. Czemu w XXI wieku nikt jeszcze nie opanował

> programowania tak niby prostej rzeczy jak Body Computer >samochodowy?

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Raczej żadna firma nie udostępni Ci kodu źródłowego do Body Computera.

A nie znam takiego człowieka, który by potrafił z kodu binarnego lub szesnastkowego odczytać kod źródłowy:)

Niby w samochodach z grupy " Das Auto" coś tam obczaili że jak się w pewnym miejscu zamieni kilka cyferek to np wyświetla Ci w milach, a nie w km itp itd. Ale to jedyny przypadek jaki znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

> Raczej żadna firma nie udostępni Ci kodu źródłowego do Body Computera.

> A nie znam takiego człowieka, który by potrafił z kodu binarnego lub szesnastkowego odczytać

> kod źródłowy:)

Jest coś takiego jak reverse engineering, zaś hackerzy komputerowi

nie z takimi rzeczami dawali sobie radę. Zresztą, do auta już nieprodukowanego,

możnaby spokojnie coś takiego ujawnić. A zwłaszcza programowanie

elementów dodatkowych, które są wkładanie głównie przez pasjonatów.

Pamiętam z dzieciństwa, jak chciałem dowiedzieć się jak działa pewien

program i z książką i spisem komend asemblera doszedłem do tego

co i jak jest zaprogramowane. Nie było to trudne dojść jakie komendy

za co są odpowiedzialne. Może w tych centralkach są jakieś zabezpieczenia

typu palący się eeprom podczas próby jego odczytu 'z zewnątrz',

czy deszyfrowanie kodu wykonywalnego przed jego egzekucją czy coś.

Bo nadal coś mi tu nie gra crazy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pamiętam z dzieciństwa, jak chciałem dowiedzieć się jak działa pewien

> program i z książką i spisem komend asemblera doszedłem do tego

> co i jak jest zaprogramowane. Nie było to trudne dojść jakie komendy

> za co są odpowiedzialne.

W takim razie kombinuj smile.gif droga wolna. Jak Ci się uda coś wymyślić to zdobędziesz uznanie na forum.

A tak na poważnie to, nie porównuj asemblera, do kodu maszynowego. Asembler jest stosunkowo łatwy do ogarnięcia tylko trzeba przestawić myślenie na inny tor. Ogólnie program sterujący samochodem też jest prosty, z zasady. Jest to prosty system czasu rzeczywistego, który wykonuje proste komendy po uzyskaniu jakiegoś warunku z czujnika lub kilki czujników.

Praca Body Computer'a sprowadza się do sprwdzania adresów urządzeń peryferyjnych i odpowiednie ich sterowanie (czyt. wysyłanie odpowiednich komend).

Wszystko wydaję się proste i łatwe ale... jak dotąd żadna mądra głowa nic nie wymyśliła.

Pozdraiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji dorabiania wczoraj kluczyka w Kocar w Tychach rozmawialem na temat body computera z gosciem który naprawia centralki i body dla grupy fiata i nie tylko. Kwestia obsługi rzeczy których fabrycznie nie było sprowadza się do:

- posiadania centralki z full wersji

- zrobieniem klona softu

- wyciągniecia tajnego kodu itd ze starej centralki

- wyczyszczenia body

- wgrania klonu

- wrzuceniu kodów ze starej

Mówił że powinno to działać ale że ogólnie nie warto się w takie coś bawić bo za dużo czasu by zeszło aby coś takiego zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

> Wszystko wydaję się proste i łatwe ale... jak dotąd żadna mądra głowa nic nie wymyśliła.

> Pozdraiam.

Nie do końca.... gdyby tak było to koledzy tworzący oprogramowanie FiatECU Scaner nie mieli by tylu danych odczytywanych i możliwości sterowania tyloma elementami auta... Myśłę że właśnie na naszych oczach pęka ta bariera cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie do końca.... gdyby tak było to koledzy tworzący oprogramowanie FiatECU Scaner nie mieli by tylu

> danych odczytywanych i możliwości sterowania tyloma elementami auta... Myśłę że właśnie na

> naszych oczach pęka ta bariera

Pęknie jak ktoś dołoży sobie np. tylne szyby elektryczne, albo sterowanie

lusterkami na wstecznym i BC to uzna za swoje grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

A może ktoś sprecyzować jak jest w końcu z podłączeniem do sieci CAN? Który pin do którego zakładając wpięcie się w kostce iso zasilającej radio.

I jeszcze pytanie 2. Czy proxy alignment procedure poradzi sobie z mrugającym licznikiem po podpięciu kiery, czy trzeba robić opóźniacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

> Powinna, przyciski od CN powinny zostać nie aktywne.

A co z tym przyciskiem, który jest do wyciszania w kierownicy z sześcioma przyciskami a w kierownicy do CN+ odpowiedzialny jest za rozpoznawanie mowy. Jak podepnę do radia CD visteon to będzie działał jako mute czy będzie on nieaktywny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

A ja zadam takie prowokacyjne pytanie. Czy próbował ktoś zamontować w stilo kierownicę od bravo II. Oczywiście chodzi o kierownice wielofunkcyjną. Zasadniczo zamontować powinno się dać tylko czy przyciski po CAN będą gadały z BC i czy FES sobie z tym poradzi. No i co z poduszką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja zadam takie prowokacyjne pytanie. Czy próbował ktoś zamontować w stilo kierownicę od bravo II.

> Oczywiście chodzi o kierownice wielofunkcyjną. Zasadniczo zamontować powinno się dać tylko czy

> przyciski po CAN będą gadały z BC i czy FES sobie z tym poradzi. No i co z poduszką?

Nikt tego nie próbował więc nikt Ci nie odpowie na to pytanie, teoretycznie powinno zagadać, w praktyce różnie może być. Mechanicznie kierownica pasuje i zakładasz bez problemu. Poduszka musi być od kompletu, ta ze Stilo nie podpasuje. Złączki do podłaczenia pod taśmę sa takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nikt tego nie próbował więc nikt Ci nie odpowie na to pytanie, teoretycznie powinno zagadać, w

> praktyce różnie może być. Mechanicznie kierownica pasuje i zakładasz bez problemu. Poduszka

> musi być od kompletu, ta ze Stilo nie podpasuje. Złączki do podłaczenia pod taśmę sa takie

> same.

Pracownik ASO Fiata w Katowicach, znany niektórym z montowania tempomatów do wersji bez wiązki w swoim stilo ma kiere z bravo II ale niestety przyciski martwe i podobno (jakiś rok temu rozmawiałem o tym) nie da się skomunikować kiery z radiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pracownik ASO Fiata w Katowicach, znany niektórym z montowania tempomatów do wersji bez wiązki w

> swoim stilo ma kiere z bravo II ale niestety przyciski martwe i podobno (jakiś rok temu

> rozmawiałem o tym) nie da się skomunikować kiery z radiem

nie chce mi się wierzyć, że radio można podłączyć, a sterowanie nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie tym się sugerowałem wpadając na pomysł z kierownicą do Bravo II.

Ale w czym problem.... Kierownica może pracować jesli nawet rozkazy po Canie nie chodzą z Stilo to wystarczy wymienić pierścień wewnętrzny - elektronikę a klawisze to tylko klawisze ... ON/OFF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując. Kierownica od Bravo II pod względem mechanicznym będzie pasować do stilo, ale już elektronika od przycisków nie zagada ze stilo i trzeba wykorzystać przyciski w kierownicy jako ON/OFF, a elektronike przełożyć ze stilo. No i poduszeczka niestety musi byc od Bravo II... co powiększa znacząco koszt zabawy :D

Nie rozumiem dlaczego należy wymienić slimaka?

Ps. Teraz jestem na etapie wymiany kierownicy na stilowską z przyciskami, ale kolejnym etapem będzie Bravo II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie rozumiem dlaczego należy wymienić slimaka?

W przypadku Bravo tego nie wiem.... confused.gif może właśnie chodziło o podłaczenie pod tą "podkowę" -elektronikę która jest inna.... confused.gif .... ale w Stilo standardowo jeśli nie było przycisków to trzeba zmienić ślimak bo sa zaślepione zaciski np: od CAN-u ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Dokładnie np. taka

> Nie mniej jednak taka zwykła od radia cd też będzie działać. Poza tym można same przyciski

> podmienić i też będzie działać.

Będzie działać z NC+ ... miałem taką i działała potem zmieniłem na taką z 11 przyciskami...

Aaaaa i jeszcze jedno klawisze do Stilo pasują od Cromy w 100% cały zestaw można wymienić... ja mam w Cromie od Stilo .... czy kierownica pasuje tego już nie wiem... wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

> Wiec musze dokończyc ten wątek... ( znowu ameryke odkrywałem )

> Wszystko działa poprawnie...

> Przyczyna problemów były: źle podłaczone przewody magistrali CAN to znaczy były podłaczone

> zgodnie z schematami jakie posiadałem ( z 10 razy to sprawdzałem ) ale niestety po raz kolejny

> okazuje się że sa one pełne błedów. Wystarczyło zamienić magistrale miedzy soba i wszystko

> zaczeło działać

Który pin to magistrala CAN A, a który CAN B?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hej,

> moja kierownica jest jakaś nietypowa

Nie chcesz jej sprzedać, albo się zamienić? zlosnik.gif

Takie kierownice były do dokupienia, fabrycznie nie były chyba montowane. A do tego masz z sterowaniem, takiej to jeszcze nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chcesz jej sprzedać, albo się zamienić?

> Takie kierownice były do dokupienia, fabrycznie nie były chyba montowane. A do tego masz z

> sterowaniem, takiej to jeszcze nie widziałem.

jak by miał jeszcze łopatki to selespeeda sob.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już kiedyś napisałem. Niepaląca Właścicielka kupując to auto w DE, wybrała wszystkie opcje dodatkowe jakie były w dynamic oprócz ksenonów i webasto bo być może jeszcze ich nie było. Mam nawet wbudowane foteliki dla dzieci biglaugh.gif

Stan auta był idealny i jak go oglądali w ASO w PL to od razu się licytowali kto go kupi bo myśleli, że sprowadziłem na sprzedaż bo blachy miało celne, ale nie po to go sprowadziłem aby go sprzedawać zlosnik.gif

Auto nie używane zimą clown.gif, 0 jakiejkolwiek korozji na czymkolwiek. Stan skór ideał, tył nie używany, pasażer również. Stan aut idealny, poza zmęczeniem niektórych elementów - norma. Siedzenia oczywiście elektryczne. Generalnie wszelkie opcje dodatkowe, bo mam rozpiskę co można było wybrać. STD cena za rocznik 2002 w 2009r to około 15k a ja za niego zapłaciłem 21500 przebiek 186k z książką z przeglądami w ASO DE. Wymieniłem wszystko co trzeba i dodatkowo skopane plastiki w tunelu bo do stilo wszystko jest tanie crazy.gif Wszystko oryginał. kosz dodatkowy może z 5k łącznie z nową szybą przód bo stara miała obicia od kamyczków. I takim sposobem, mam fajne drugie auto w rodzinie, na dodatek czarne z jasną skórą. Ostatnio nawet dowiedziałem się, że mam AQS chociaż nawet nie wiedziałem co to jest yikes.gif

Drugi plus, to zawsze śmiało mogę zejść do garage i coś przy nim pogrzebać - termometr zawyża o 3,5st i czeka na wymianę.

W planach, skrzynia 6mt a jak się da to silnik MJ 140km. Nie wiem czy ktoś próbował taki swap zrobić. Obecnie czekam na rozpórkę OMP góra. To takie subarowe zboczenia oink.gif przy czym do subaru to wszystko w setkach i tysiącach a do fiata blush.gif

Szukam lepszego staba przód i jakiegoś moda ze stabem na tył plus lepsze zawieszenie, bo na przodzie to już 4 kpl sprężyn ale wreszcie jestem zadowolony. JAk skończą się opony 16" p7 cinturato - 2 lata temu nówki to kupuję 17" speedline i bridgestone RE050Am a na zimę zostawię sobie 16" chociaż niedawno kupiłem oryginalne od stilo 15" na zimówki bopomimo ładnych oryginalnych kołpaków to jednak uznałem, że powinny być alu. No i 205 na zimę ma jednak więcej "mięsa" niż 195 które po 3 sezonach mają 6,5mm więc kończy się ich żywot. No i akumulator obecnie kupuję, bo oryginalny fiat exide ma 10 lat i już słabo z nim

no dobra, koniec tego chwalnia stilacza serce.gifserce.gifserce.gif bo jeszcze nie odpali grinser006.gif

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

> Mam pytanko koledzy, spirale mam full wersje, z przełącznika wszystkie kostki są pełne, natomiast

> guziki nie działają, podejrzewam że gdzieś po drodze do body brakuje przewodów od CAN. Gdzie

> szukać potencjalnych połączeń ?

Może nie masz +12V po stacyjce? Jeśli podejrzewasz CAN to możesz sam podprowadzić. Ten wątek powinien Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam pytanko koledzy, spirale mam full wersje, z przełącznika wszystkie kostki są pełne, natomiast

> guziki nie działają, podejrzewam że gdzieś po drodze do body brakuje przewodów od CAN. Gdzie

> szukać potencjalnych połączeń ?

Czy na początku po przekręceniu stacyjki masz podświetlenie przycisków? ( widać to najlepiej nocą )

Czy masz oryginalne radio / navi ?

Czy mryga licznik kilometrów - przebieg?

Jak rozumiem masz to wszystko zamontowane w aucie i mimo że klakson i poduszki działają to nie działają przyciski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.