Skocz do zawartości

Klimatyzacja - działa, nie działa, śmierdzi, co i jak


lelek

Rekomendowane odpowiedzi

> No to co to jest w stylu nagrzewnicy po wyciągnięciu filtra

> pyłkowego? W dotyku jakby mała chłodnica, a jak włączę klimę to

> robi się to zimne

No albo nagrzewnica, albo skraplacz co ś z tego wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale nie ma żadnego innego dojścia, żeby chociaż zawalic jakimś

> sprayem?

no sprayem możesz jak wyjmiesz filtr i możesz namierzyć parownik to go porządnie spsokaj, potem zostaw na noc. Dodatkowo psiknij jak dasz radę przez wężyk odprowadzający wodę oraz przez kratki prosto w kanały i powinno pomóc. Ja dodatkowo w swoim aucie psikałem przy włączonym wentylatorze (bez włączonej klimy) na łopatki wentylatora i one rozprowadzały środek dalej. waytogo.gif Musi pomóc biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tym wątku umieszczamy zapytania o klimatyzację, co robić kiedy

> nie działa, jak powinna działać, itp

> Zakładane wątki poza tym będą natychmiast usuwane.

> (Sorry, ale poprzedni wątek niechcacy zostal usunięty )

Witam .

Po tygodniu posiadania samochodu muszę powiedzieć, że jestem zadowolony i generalnie daje radę.

Jednak jedna rzecz nie daje mi spokoju - gdy nie używam przez 3-4 dni klimatyzacji i potem ją włączę to po jakiś 5 sekundach na 5 sekund słychać z okolic konsoli takie huczenie, które samo przechodzi po 5 sekundach i potem już nie występuje.

Ki diabęł wodę mąci? Czynnik w klimatyzacji jest (zresztą ostatnio auto miało wizytę w ASO w związku z naprawą sterowania nawiewem, gdzie spuszczali czynnik i serwisowali klimę i nic nie mówili, że coś źle)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam Powiedzcie mi proszę czy możliwe jest że brak napięcia na

> wtyczce przy kompresorze może byc wynikiem spalenia przekaznika

> ? i gdzie mam szukać przekaznika od klimy ?

Przekaźnik jest chyba w komorze silnika, poszukaj. A co do braku napięcia to do sprawdzenia jest elektryka, bo przyczyn może być wiele. Wentylator na skraplaczu załącza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie w samochodzie klimatyzacja raz działa ,a raz nie(czasami

> pochodzi 20 minut i nagle przestaje działać,a czasami w ogóle

> nie działa jak ją włączam).

Do sprawdzenia czujnik ciśnienia jak również ciśnienie w układzie podczas pracy - być może zamarza zawór rozprężny, ale raczej stawiam na padnięty czujnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przekaźnik jest chyba w komorze silnika, poszukaj. A co do braku

> napięcia to do sprawdzenia jest elektryka, bo przyczyn może być

> wiele. Wentylator na skraplaczu załącza się?

Nic się nie załącza cisza jak makiem zasiał i to tak nagle walnęło chyba nie pozostanie mi nic innego tylko podpiąć po komputer i wtedy się dowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nic się nie załącza cisza jak makiem zasiał i to tak nagle walnęło

> chyba nie pozostanie mi nic innego tylko podpiąć po komputer i

> wtedy się dowiem

Raczej niewiele się dowiesz. "Komputrer" w astrze F nie ma z klima za wiele wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To co mi radzisz ?

Schemat, miernik i do przodu.

1. Czy dochodzi +12V do zasilania sprzęgła sprężarki? Czy jest masa w sprzęgle sprzężarki ?

2. Jak włączysz klimę to czy startują wiatraki ?

3. Presostat spróbuj zobaczyć czy nie pokazuje przerwy (za małe lub za duże cisnienie) ewentualnie na próbę zmostkować

itp itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak się zastanawiam czy czasem coś nie mam walnięte z regulacji nawiewów. Np. przy puszczeniu na okno nawiewy na kierowcę i pasażera tez dmuchają.

Najbardziej ciekawi mnie klima. Fakt mam mały wyciek ale jak dotknie się rurki która wychodzi ze sprężarki jest ona lodowata a z kratek leci tylko chłodne powietrze. Tak się zastanawiam czy przypadkiem nie ogrzewa się gdzieś po drodze hmm.gif

Może jakieś podpowiedzi i manuale ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Tak się zastanawiam czy czasem coś nie mam walnięte z regulacji

> nawiewów. Np. przy puszczeniu na okno nawiewy na kierowcę i

> pasażera tez dmuchają.

Do sprawdzenia cięgna pod konsolą - są bodajże 3 jeśli dobrze pamiętam. Może któreś się zsunęło?

> Najbardziej ciekawi mnie klima. Fakt mam mały wyciek ale jak dotknie

> się rurki która wychodzi ze sprężarki jest ona lodowata a z

> kratek leci tylko chłodne powietrze. Tak się zastanawiam czy

> przypadkiem nie ogrzewa się gdzieś po drodze

A jak się zachowuje zawór od nagrzewnicy? Jeśli przepuszcza to przy skręconym na zero ogrzewaniu nagrzewnica powinna być zimna - sprawdź czy się grzeje panel środkowy w okolicy łydki kierowcy - tam jest blisko do nagrzewnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do sprawdzenia cięgna pod konsolą - są bodajże 3 jeśli dobrze

> pamiętam. Może któreś się zsunęło?

Mówisz pod konsolą środkowa ?? Może mi się coś tam zsunęło jak zmieniałem żaróweczki hmm.gif

> A jak się zachowuje zawór od nagrzewnicy? Jeśli przepuszcza to przy

> skręconym na zero ogrzewaniu nagrzewnica powinna być zimna -

> sprawdź czy się grzeje panel środkowy w okolicy łydki kierowcy -

> tam jest blisko do nagrzewnicy

Sprawdzę. A czy łatwo się wymienia ten zawór ?? Czy trzeba płyn spuszczać ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdzę. A czy łatwo się wymienia ten zawór ?? Czy trzeba płyn

> spuszczać ??

Na zimnym silniku jak odepniesz zawór to zejdzie płyn tylko z wewnętrznego obiegu, czyli nagrzewnica + blok (tylko pojęcia nie mam czy na zimnym silniku to bezpieczne - niech się inni wypowiedzą). Zawór wymienia się łatwo - są opaski zaciskowe. Zresztą obejrzyj sam - masz go przy grodzi w komorze silnika - taki "grzybek" na rurach od nagrzewnicy, z cienkim wężykiem od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

ja w dalszym ciągu walczę z wyłączającą się bez żadnej regularności klimatyzacją,

po wejściu w dane TECHa okazuje się że moduł chłodzenia nie widzi w ogóle że guzik jest włączony - tzn po stronie modułu dane są takie jakby ktoś wyłączył na panelu sterowania klimatyzację natomiast przycisk świeci i nikt go nie rusza, przyczyna zatem może leżeć po stronie wiązki elektrycznej, panelu sterowania a może modułu chłodzenia?

pytanie czy ktoś miał problem z panelem Delphi? jakieś zimne luty czy coś w tym guście? jakieś pomysły?

wyłącznik oblodzenia parownika mam zmostkowany więc to nie on bruździ,

dzięki

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśląc po partyzancku, spróbuj przeciągnąć kabelki ze sterownika klimy do kabiny i na końcu przełącznik. Jeśli to będzie załączać klimę to znaczy że przewody gdzieś padły.

Poza tym trzeba poczekać aż się pojawi bartek_j, on się nie raz bawił sterownikami klimy w G grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Normalne zjawisko - na parowniku jest podciśnieniowy czujnik

> oblodzenia z kapilarą (jak termostat w starych lodówkach),

> którego zadaniem jest odłaczać zasilanie od sprężarki, gdy

> temperatura na parowniku spadnie poniżej +4*C. To on właśnie

> odpowiada za to, że w zimie nie mozna właczyć klimatyzacji,

Czy w Astrze F też powinien być taki czujnik, bo już kilkakrotnie zamarzł mi parownik? Przy temperaturze 30 stopni temperatura z kratki nawiewu to 2 stopnie. Co może być przyczyną zamarzania parownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sam zawór w F wygląda tak (obrazek z forum):

Aha patrz ostatnio oglądałem ten topik ale jakoś nie skojarzyłem mlot.gif

Jutro jadę ma małą trasę (ok 30km) więc sprawdzę jak zachowa sie nagrzewnica i jak będzie ciepła to zabiorę się za ten zawór.

Choć teraz sobie przypomniałem że kiedyś przy właczonej klimie na trasie włączyłem na chwilę nagrzewanie to od razu leciało ciepłe powietrze, a chyba powinno trochę potrwać zanim nagrzewnica się nagrzeje po otworzeniu ciepłego powietrza hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanko jak sprawdzić czy klima odpowiednio chłodzi. U mnie na

> kratkach 7 C przy temp 26C Ilośc czynnika jest odpowiednia nie

> ucieka

A czym mierzysz temperaturę? I na której kratce? Bo środkowy nawiew jest zawsze najchłodniejszy (szczególnie w zimie zlosnik.gif )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czym mierzysz temperaturę?

sondą termiczną od multimeru wink.gif

>I na której kratce?

środkowej zeby.GIF

> jest zawsze najchłodniejszy (szczególnie w zimie )

nie w Viki biglaugh.gif

Mnie chodzi o to, co jeszcze poza nieszczelnością może powodować słabsze działanie klimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sondą termiczną od multimeru

ok.gif

> nie w Viki

Szczęściarz cfaniaczek.gif

> Mnie chodzi o to, co jeszcze poza nieszczelnością może powodować

> słabsze działanie klimy

A np. przytkany filtr osuszacz, niedrożny/niewydajny skraplacz, coś z zaworem rozprężnym, wewnętrzna nieszczelność sprężarki... Mam Cię dalej stresować? grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Da radę sprawdzić samemu czy tylko mądre głowy od klimy Bo oni

> wszystko chcą wymieniać

W zasadzie trzeba mieć 2 manometry i obserwować ciśnienie po obu stronach sprężarki - ale mało kto je (zegary, nie ciśnienie grinser006.gif) ma, nie mówiąc o złączkach do zaworów od klimy (zegary + złączki kosztują więcej niż przegląd klimy w warsztacie frown.gif - chciałem kiedyś sprawić sobie komplecik...).

Skraplacz możesz sprawdzić ręką - powinien być gorący, a przewód od sprężarki do niego wręcz parzyć. Jednocześnie przewody powrotne z parownika powinny być lodowate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W zasadzie trzeba mieć 2 manometry i obserwować ciśnienie po obu

> stronach sprężarki - ale mało kto je (zegary, nie ciśnienie )

> ma, nie mówiąc o złączkach do zaworów od klimy (zegary + złączki

> kosztują więcej niż przegląd klimy w warsztacie - chciałem

> kiedyś sprawić sobie komplecik...).

> Skraplacz możesz sprawdzić ręką - powinien być gorący, a przewód od

> sprężarki do niego wręcz parzyć. Jednocześnie przewody powrotne

> z parownika powinny być lodowate.

U mnie tak jest i dlatego zastanawia mnie ze z kratek leci tylko lekko zimne powietrze. Rurka po sprężarce jest lodowata hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W zasadzie trzeba mieć 2 manometry i obserwować ciśnienie po obu

> stronach sprężarki - ale mało kto je (zegary, nie ciśnienie )

> ma, nie mówiąc o złączkach do zaworów od klimy (zegary + złączki

> kosztują więcej niż przegląd klimy w warsztacie -

ale z tym nie ma problemu przecież gdy się ma maszynę do klimy- więc w większości warsztatów,

podłącza się maszynę do klimy zakładając węże i jednocześnie nie otwiera się zaworów [tych na maszynie], na takim układzie bez włączonej klimatyzacji masz ciśnienie spoczynkowe a po włączeniu masz oba ciśnienia, na niskim i na wysokim smile.gif

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale z tym nie ma problemu przecież gdy się ma maszynę do klimy- więc

> w większości warsztatów

Naturalnie, ale pytanie było o samodzielne sprawdzenie bez udziału warsztatowych "wymieniaczy".

A tak na marginesie to trafić na kumatego speca od klimy to wcale tak łatwo nie jest. Kiedyś w jakimś warsztacie usłyszałem że ciśnień w układzie to się przecież nie mierzy... Szkoda że nie chcieli mi na chwilkę pożyczyć automatu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejechałem się teraz zatankować (195 zł w plecy angryfire.gif ) i sprawdziłem nagrzewnicę. Dotknąłem ręką ten metal po prawej stronie pedału gazu i był ciepły, może nie gorący ale ciepły. czy to może być problem przepuszczającego zaworu ?? hmm.gif

Aha jechałem z wyłączoną klimą. Jutro sprawdzę z włączoną na trasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A tak na marginesie to trafić na kumatego speca od klimy to wcale tak

> łatwo nie jest.

prawda,

>Kiedyś w jakimś warsztacie usłyszałem że ciśnień

> w układzie to się przecież nie mierzy...

się dziwisz... kupił se chłop maszynę bo miał na klientów, a że jego chłodnictwa nie uczyli w szkole to już nie jego wina wink.gif

>Szkoda że nie chcieli

> mi na chwilkę pożyczyć automatu

człowiek czasem zna się lepiej niż mechesy... wink.gif

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.