Skocz do zawartości

126 BIS - project 1.2 MPI central - moge sie pochwalic?


Rekomendowane odpowiedzi

> U niego przód skręca i hamuje.

> Tył jest napędzany to powinien mieć lepszą przyczepność.

> Tak ja to rozumuje

Dobrze rozumujesz. Dokladnie jest jak piszesz - z przodu nigdy nie przewidywalem szerszych opon, natomiast z tylu owszem, o czym juz pisalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobrze rozumujesz. Dokladnie jest jak piszesz - z przodu nigdy nie przewidywalem szerszych opon,

> natomiast z tylu owszem, o czym juz pisalem.

a jaki mniej więcej masz tam rozkład masy z kierowcą na pokładzie? bo może się okazać, że będziesz miał podsterownego centrala przy toyo z tyłu i uni z przodu. Zwłaszcza przy upalaniu jak Toyo złapię już odpowiednią temperaturę i będzie kleić a uni już będzie płynął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale w maluchu Żurawia jest lekki przód, to nie trzeba szerokiej opony.

Lekki przód jest w klasycznych Maluszkach, a u Żurawia w centralu zdaje się, że środek ciężkości jest przesunięty bardziej w kierunku przedniej osi... Tak na chłopski rozum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> właśnie dlatego trzeba. Maluch z lekkim przodem będzie mega podsterowny.

Wlasnie nie. Przy szerszej oponie jest wieksze pole powierzchni przylegania przez co nacisk na cm2 jest mniejszy przez co przyczpenosc mniejsza. Dlatego musza byc opony wezsze.

No i najwazniejsza rzecz - ten samochod nie bedzie startowal w rajdacha jedynie sluzyl do jazdy na codzien, weic teorie o klejeniu i plynieciu s trochena wyrost. Ma trzymac dobrze na mokrym, bo na suchym to i na slicku da sie pojechac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wlasnie nie. Przy szerszej oponie jest wieksze pole powierzchni przylegania przez co nacisk na cm2

> jest mniejszy przez co przyczpenosc mniejsza. Dlatego musza byc opony wezsze.

> No i najwazniejsza rzecz - ten samochod nie bedzie startowal w rajdacha jedynie sluzyl do jazdy na

> codzien, weic teorie o klejeniu i plynieciu s trochena wyrost. Ma trzymac dobrze na mokrym, bo

> na suchym to i na slicku da sie pojechac.

mnie maluch przy "upalaniu" zawsze spierdzielał przodem jak dziki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i najwazniejsza rzecz - ten samochod nie bedzie startowal w rajdacha jedynie sluzyl do jazdy na

> codzien, weic teorie o klejeniu i plynieciu s trochena wyrost. Ma trzymac dobrze na mokrym, bo

> na suchym to i na slicku da sie pojechac.

skoro do jazdy cywilnej i ma trzymać na mokrym to R888 nie jest chyba najszczęśliwszym wyjściem na tył.

Ale to już do przetestowania. Może się udać. Jak się nie uda to zawsze zostaje Yoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gratulacje... teraz nasuwa sie pytanie co dalej bedziesz robil? Chyba juz dlubanie w nawyk Ci

> wpadlo po tak dlugim czasie budowy. No i co my teraz bedziemy czytac i podziwiac??

> Jeszcze raz gratulacje

Juz chyba pisalem - chlodnica oleju, intercooler, chlodnica klimy. Cos sie znajdzie grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żurawiu Żurawiu. Mam takie zapytanie.

> Masz z przodu białe kierunki, a z tyłu lampy zwykłe.

> Proponowałbym albo pomaranczowe kieruny na przod, lub tylne lampy biało-czerwone z EL, Bis. Hm???

Marudzisz, marudzisz i marudzisz spineyes.gif Wiec masz :

resizeofimg1627.jpg

resizeofimg1628.jpg

Lepiej? cfaniaczek.gif

A jako ze mialem 3-dniowego bana, wiec nadrabiam zaleglosci w relacji z pola bitwy grinser006.gif

Poniewaz od dluzszego czasu mialem problem z zapowietrzaniem sie i odpowietrzeniem pompy hamulcowej, postanowilem przeniesc zbiorniczek plynu hamulcowego bezposrednio na pompe, zeby uniknac pojawiajacych sie ciagle pecherzykow powietrza w przewodach miedzy pompa a zbiorniczkiem. 15 minut roboty i efekt koncowy na ponizszych fotach:

resizeofimg1624.jpg

resizeofimg1625.jpg

Elektryke juz tez dociagnalem wiec wszystko dziala jak nalezy grinser006.gif

No i pojechalem na stacje diagnostyczna, gdzie udalo sie przejsc pomyslnie badanie techniczne. Oczywiscie samochod wywolal niemale zamieszanie na calej stacji oraz przyklejonym do stacji dealerstwie - przychodzily wycieczki obejrzec go ze wszystkich stron. Trafil sie rowniez jakis rzeczoznawca, ktory byl w dealerstwie w temacie jakiegos samochodu i powiedzial, ze robil rozne opinie na temat samochodow, ale wsrod wszystkich, ktore widzial ten jest numer jeden. W kanale w ktoryms momencie jednoczesnie bylo 12 osob spineyes.gif Mimo, iz diagnosta mial watpliwosci odnosnie zakresu przerobek i wahal sie z podbiciem przegladu (nie mialem prz sobie opinii rzeczoznawcy), po krotkiej rozmowie na temat forum Norcom (forum diagnostow i prawa o rejestracji pojazdow - mozna znalezc w necie), wymogow technciznych pojazdow (slynny art.66 PoRD) w koncu podbil.

dowod2.jpg

dowod1.jpg

Tak wiec od 8.11 moge jezdzic BISem po ulicach. Nie mam jeszcze zrobionej geometrii, ale ciekawa rzecz wyszla na samym badaniu na sprawdzeniu amortyzatorow. Otoz przednie zawieszenie wyszlo doslownie wzorowo, wrecz idealnie, i o niebo lepiej od tylnego, ktore jest typowym zawieszeniem punto. O ile slaby tyl mozna wytlumaczyc innymi masami niz punto, o tyle przodem jestem bardzo milo zaskoczony. Pierwsze wrazenia z jazdy baaaardzo pozytywne - nie podskakuje jak na resorze, elegancko wybiera nierownosci i nie daje dczuc, ze przod jest tak lekki. Jako ze caly dzien padalo, opony dosc kiepsie mam i zero geometrii, przy predkosciach powyzej 120 troche samochodem wozilo, ale mysle, ze w piatek bedzie juz idealnie (umowilem sie z kumplem na caly dzien zabawy z geometria).

Tak wiec 8.11.2010 zrobilem w koncu to, co zaczalem 18.05.2008 - dwa i pol roku budowy i mozna jezdzic, choc do konca jeszcze troche roboty jest. Na razie samochod wrocil do garazu i nie bede nim jezdzil podczas deszczu i zimy, chyba, ze wyjdzie slonce. Wtedy od razu miasto drive.gif

A wczoraj zrobilem mala sesje nocna. Wrzucam duzo zdjec bo nie chce mi sie ich filtrowac - to nie lenistwo - to zwykla energooszczednosc grinser006.gif Aparat kiepski, wiec nie narzekac cfaniaczek.gif

resizeofimg1654.jpg

resizeofimg1668.jpg

resizeofimg1676.jpg

resizeofimg1677.jpg

resizeofimg1681.jpg

resizeofimg1685.jpg

resizeofimg1687.jpg

resizeofimg1688.jpg

resizeofimg1693.jpg

resizeofimg1695.jpg

Mozecie pytac food.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W koncu wrocilem do domu z ustawienia geometrii. Nie przypuszczalem, ze zabierze mi ona az 6 godzin, ale udalo sie wszystko opanowac. Okazuje sie, ze urzadzenia maja problem ze zbyt duza roznica w rozstawie pomiedzy kolami przednimi i tylnymi. Udalo sie to przeskoczyc w sprytny sposob i ostatecznie ustawic wszystkie katy.

I tak - kat wyprzedzenia sworznia zwrotnicy to 8,5 stopnia, pochylenie pawie 1 stopien, zbieznosc na zero. Tyl to banal, bo regulacji podlega jedynie zbieznosc. Przy okazji wyszlo, ze roznice w rozstawie przodu i tylu mam 95mm, a roznica pochylenia kol tylnych to jedynie pol stopnia. Tak wiec 4 dni poswiecone na pomiary na samym poczatku budowy swapa nie poszly na marne grinser006.gif

No i dopiero po wyjezdzie przekonalem sie jak potworne znaczenie ma wlasciwie ustawienie geometrii - jak jechalem do kumpla to wozilo mnie po calej jezdni, a wracalem jak po sznurku. Udalo sie rozpedzic do 160 i shamowac i zarowno przy rozpedzaniu, stalej, wysokiej predkosci, jak i przy hamowaniu samochod zachowuje sie neutralnie sluchajac kazdego polecenia na kierownicy. I mimo, ze nakrecilem sie jak cholera, bo kazda zmiana wymagala rozkrecenia zawieszenia i tak przez 6 godzn, to jestem naprawde, naprawde zadowolony grinser006.gifwaytogo.gif W poniedzialek maja przyjsc nowe opony, nowe amortyzatory i laczniki stabilizatora przedniego, wiec po ich montazu prowadzneie jeszcze powinno ulec poprawie spineyes.gifyay.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótko zapytam: gdzie?

Bo jak wymienię zawias u siebie z przodu to muszę geografię porządnie ustawić.

I jeszcze jedno pytanko, bo możesz się jako jeden z niewielu orientować:

gdzie (i czy w ogóle) znajdę u nas na wsi śruby mimośrodowe do mocowania amortyzatorów do zwrotnicy? chodzi mi o ustawienie kąta pochylenia koła z przodu. Gdzieś kiedyś widziałem takie śruby w kosmicznej cenie. Montowało się to zamiast górnej śruby mocującej, pozwalało na wachlowanie kątem coś około 1 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> krótko zapytam: gdzie?

> Bo jak wymienię zawias u siebie z przodu to muszę geografię porządnie ustawić.

> I jeszcze jedno pytanko, bo możesz się jako jeden z niewielu orientować:

> gdzie (i czy w ogóle) znajdę u nas na wsi śruby mimośrodowe do mocowania amortyzatorów do

> zwrotnicy? chodzi mi o ustawienie kąta pochylenia koła z przodu. Gdzieś kiedyś widziałem takie

> śruby w kosmicznej cenie. Montowało się to zamiast górnej śruby mocującej, pozwalało na

> wachlowanie kątem coś około 1 stopnia.

U kumpla. Nie skasowal mnie nic, ale wszystko robilem sam, pokazal mi tylko jak ogarnac maszynerie i rozwiazalismy poczatkowe problemy z niewidzeniem sie glowic przy roznicy w rozstawie kol. Normalnie prowadzi warsztat

A jesli chodzi o sruby mimosrodowe, to byl calkiem niedawno watek chyba na Motokaciku i ktos wrzucal foto takich srub. Poszukaj tam, bo ja pojecia nie mam, gdzie ich szukac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnei mi sie przypomnialo, ze w niedziele nowe szyby przednie przyjada, wiec i nowa szyba przednia zawita do bisa A tylna tez chyba bede musial wymienic, bo jesli mam ja przyciemnic to trzeba sie pozbyc wszystkich wzerow jakich nabrala w trakcie swojego zycia Zatem zapytam, czy komus udalo sie znalezc tylna szybe do bisa taniej niz 90zl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wlasnei mi sie przypomnialo, ze w niedziele nowe szyby przednie przyjada, wiec i nowa szyba

> przednia zawita do bisa A tylna tez chyba bede musial wymienic, bo jesli mam ja przyciemnic

> to trzeba sie pozbyc wszystkich wzerow jakich nabrala w trakcie swojego zycia Zatem zapytam,

> czy komus udalo sie znalezc tylna szybe do bisa taniej niz 90zl?

Ja kupowałem w Czestochowie za 40 albo 50zł, nie pamiętam wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować ci w zasadzie ukończonego projektu no i mam nadzieje że Fiacior zawita na borkach co by go obmacać zeby.GIF Rewelacyjnie wygląda! Choć koło możńa by do niego jakieś ciekawsze znaleźć. Wogóle to mam chyba jakies zboczenie bo widzi mi sie tu białe koło w twoim maluszku zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Marudzisz, marudzisz i marudzisz Wiec masz :

> Lepiej?

O niebo lepiej i to jest raczej kwestia bezdyskusyjna wink.gif

Co do biało-czerwonych kloszy sugeruję jedną drobna modyfikację wink.gif Może warto a może nie warto - sam oceń ok.gif

Pomaluj odbłyśnik na biało.

Świeci tak samo a lampa wygląda dużo lepiej ok.gif

007.jpg

I porównanie:

z029.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie myślałeś żeby zalożyć wycieraczkę tylną z Punto I na przykład ? Nie sterczałaby tak na

> szybie, tylko byłaby lekko pod kątem i ładnie by to wyglądało.

> EDIT: Do żurwaia miało być oczywiście

A wiesz ze nie myslalem, ale moze byc maly problem - jelsi bedzie lezala poziomo, to pionowo nie siegnie zbyt wysoko. A akurat tam jest lusterko wsteczne, wiec zalezy mi na maksymalnie wysoko umieszcoznym miejscu siegania wycieraczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zuraw dwa pytania:

> Jak sie smiga na unibolach?

> Liczyles moze jaka masz czestotliwosc tego zawiasu i jak z rozkladem masy?

Malo jezdzilem po badaniu technicznym, bo rozmontowalem obudowe silnika do wygluszenia. Poza tym deszcz pada, wiec nie jezdze. I nei wazylem go jeszcze po przebudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wczoraj wlasnie kurier dowiozl nowe opony do malucha:

> Z tym, ze Uniroyale maja DOT 0809 i zastanawiam sie czy robic dym, czy olac temat. W koncu opony

> maja niemal dwa lata...

> A - no i dejechaly szyby przednie, ale nie bylo jak zrobic dobrego zdjecia

jaki sklep ?? W regulaminie zawsze pisza jak stare moga byc opony. Ja bym tak starych nie przyjmowal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wczoraj wlasnie kurier dowiozl nowe opony do malucha:

> Z tym, ze Uniroyale maja DOT 0809 i zastanawiam sie czy robic dym, czy olac temat. W koncu opony

> maja niemal dwa lata...

> A - no i dejechaly szyby przednie, ale nie bylo jak zrobic dobrego zdjecia

mistrzuuu ile dałes worków geldu za yoszki grinser006.gifhmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wczoraj wlasnie kurier dowiozl nowe opony do malucha:

> Z tym, ze Uniroyale maja DOT 0809 i zastanawiam sie czy robic dym, czy olac temat. W koncu opony

> maja niemal dwa lata...

Nic z tym nie zrobisz. Chyba, ze sklep ma jakis swoj wewnetrzny regulamin i zrobili pomylke lub zrobia gest dobrej woli.

Wg. polskiego prawa opony z data produkcji do 3 lat wstecz moga byc sprzedawane jako NOWE i PELNOWARTOSCIOWE. W zwiazku z tym sprzedawca nie ma obowiazku informowania Cie o tym, ze opony maja np 2 lata ani nie ma obowiazku stosowania obnizek, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tym, ze Uniroyale maja DOT 0809 i zastanawiam sie czy robic dym, czy olac temat. W koncu opony

> maja niemal dwa lata...

Myślę, że nie będą miały szans się zestarzeć wink.gif także ja bym to olał.

Ps. Wątek śledzę niemal od początku i do tej pory nie mogę wyjść z podziwu ribbon.giftrophy.gifclaps.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jaki sklep ?? W regulaminie zawsze pisza jak stare moga byc opony. Ja bym tak starych nie

> przyjmowal

Okazuje sie, ze nie tylko regulamin, ktory przeczytalem, ale jakos umknal mi tenpunkt, ale rowniez PN-C-94300-7 mowi o tym, do kiedy opony sa nowe (36 miesiecy od daty produkcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Okazuje sie, ze nie tylko regulamin, ktory przeczytalem, ale jakos umknal mi tenpunkt, ale rowniez

> PN-C-94300-7 mowi o tym, do kiedy opony sa nowe (36 miesiecy od daty produkcji).

niektore firmy podnosza sobie standardy, bo ja np. wole kupic troche drozej i miec pewnosc ze opona bedzie mlodsza niz ustawowe 36miesiecy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zuraw, pan do Ciebie

> -

> Jakaś nowa moda czy jak?

No nie wierze - jescze dwa tygodnie temu rozmawialem via gg z wlascicielem uswiadamiajac mu, ze skopal trapez kierowncizty wkladajac odwrotnie zwrotnice od sc oraz jak ma sprawdzic, ze nie bedzie to dzialac prawidlowo, a teraz aluch do sprzedazy - hehe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.