Skocz do zawartości

Soczewki w Uno


gajoss

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiedzą wszyscy, światła w Uno są co najmniej słabe i próbowałem już wielu sposobów żeby je poprawić, przekaźniki i jakieś żarówki +50%, ale efekt nie był satysfakcjonujący. W końcu chyba w tamtym roku napatrzyłem się na kolegę Woytec'a i postanowiłem, że kiedyś takie sobie zrobię lampki na soczewkach. Potem u Drupiego zobaczyłem jego reflektory, trochę się jego radziłem (za co wielkie dzięki 20.GIF), no i są już wstępne przymiarki. Wczoraj siedziałem do północy. Dawcą soczewek jest Fiat Punto II. Docelowo mają być włożone dwie soczewki z Punto, jedna będzie służyła jako światła mijania (jej rolę spełni soczewka świateł mijania z Punto), druga jako drogowe (jej rolę spełni soczewka świateł przeciwmgłowych z wyciętą przesłoną). No i zastanawiam się nad pozycyjnymi, czy zrobić tzw. ringi, czy może wstawić gdzieś w koncie kawałeczek odblasku i zrobić na W5W? No i jeszcze jedna sprawa, może w ogóle nie pakować 2 soczewek a drogowe dać na odblasku od Punto? Też ładnie świeci na nim. smile.gif

A tu fotki z przymiarek. Niestety musiałem przeciąć szybę reflektora bo za żadne skarby nie chciała się odkleić. sick.gif Próbowałem i bardzo gorącej wody i opalarki, plastik już się wyginał w nie odchodziła z tego kleju czy co to tam jest takie gumowate jakieś.

281616456-DSC03458.JPG

post-37790-14352498355116_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to jeszcze bardzo wstępne przymiarki, już wiem mniej więcej co trzeba zmienić i gdzie ciąć.:) W następny weekend zacznie się rzeźba. biglaugh.gif Prosiłbym Moderatorów o nie usuwanie, bo temat będzie stopniowo uzupełniany o nowe zdjęcia i postępy z prac. wink.gif

Początki grinser006.gif

281616480-DSC03442.JPG

Przecięty klosz

281616480-DSC03445.JPG

281616480-DSC03449.JPG

281616480-DSC03455.JPG

Druga opcja

281616480-DSC03456.JPG

A może nie polerować kloszy? grinser006.gif

281616480-DSC03459.JPG

post-37790-14352498355895_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wydaje mi się że nie jest to korzystne, ale jakby umieścić soczewkę

> blisko klosza to nie byłoby tragedii.

Dla kogo korzystne???? Dla Ciebie czy dla osoby która jedzie naprzeciwko Ciebie...

Zastanów się nad tym.

Wolisz polerować szkło czy oślepiać innych??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla kogo korzystne???? Dla Ciebie czy dla osoby która jedzie

> naprzeciwko Ciebie...

> Zastanów się nad tym.

> Wolisz polerować szkło czy oślepiać innych??

Spokojnie.;) Jeśli będą oślepiały na pewno je wypoleruję.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mój cyrk, nie moje małpy zlosnik.gif

ale plączesz się w zeznaniach grinser006.gif

Quote:

I właśnie między innymi dlatego nie chcę polerować kloszy żeby tak

bardzo się te soczewki nie rzucały w oczy.


Quote:

Spokojnie.
;)
Jeśli będą oślepiały na pewno je wypoleruję.
;)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No bo założę nie polerowane i jeżeli nie będą oślepiały to tak

> zostanie. A jak będą to niestety będę musiał wypolerować.

> Złośniku

hehe.gifok.gif20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak. Teoretycznie nie musisz tych szkielek polerowac. Ale w praktyce to radzilbym to zrobic. Popatrz na stare lamppy od punto. Tam klosze sa gladkie. Wiec niech beda i tu. Nie idz polsrodkami tylko ciagnij to do konca tak jak powinno byc zrobionr. Czyli pelna regulacja i gladkie szklo.

Edit.

A i osobiscie swiatelka mijania dalbym przy zewnetrzej krawedzi a nie od srodkowej (Przy arapie) Czyli w twoim przypadku zamienil soczewki miejscami 270635636-JUMP2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie bardzo uśmiecha mi się przerabianie pasu przedniego błotników i maski. To jest dopiero konkretna rzeźba, bo mało, że trzeba spawać poszycie to jeszcze elementy konstrukcyjne i potem kłaść na to tonę szpachli. No i co to za Uno jak przód ma od Punto. A tak wszystko zostaje w pięknej uniakowej linii.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No bo założę nie polerowane i jeżeli nie będą oślepiały to tak

> zostanie. A jak będą to niestety będę musiał wypolerować.

> Złośniku

wypolerować i tak musisz

i nie chodzi tu tylko o oślepienie tylko o rozklad światła

soczewka wystarczająco już rozprasza na boki

a jeśli jeszcze Światło bedzie rozraszane na szybie to porażka bdzie jeśli chodzi o oświetlenie drogi,

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wypolerować i tak musisz

> i nie chodzi tu tylko o oślepienie tylko o rozklad światła

> soczewka wystarczająco już rozprasza na boki

> a jeśli jeszcze Światło bedzie rozraszane na szybie to porażka bdzie

> jeśli chodzi o oświetlenie drogi,

> pozdr

Albo rozproszone (raczej na pewno) będzie w sposób zupełnie dowolny - po prostu soczewka nie jest nawet w pobliżu miejsca, gdzie jest fabryczna żarówka - a to ze względu na to miejsce projektowany jest klosz i jego "użebrowanie". Tak więc jeżeli soczewka - to musi być gładki klosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejne fotki z prac. wink.gif Projekt posuwa się powoli do przodu, dziś zrobiłem mocowanie soczewek i całą ramę trzymającą dwie soczewki, oraz mocowania regulacujne, jedno stałe, a drugie do regulacji lewo/prawo. Do regulacji góra/dół będzie silniczek elektryczny z Punto, ale dziś już nie zdążyłem wstawić, bo trochę zabawy z tym będzie.

281671668-DSC03507.JPG

281671668-DSC03508.JPG

281671668-DSC03511.JPG

281671668-DSC03513.JPG

281671668-DSC03518.JPG

281671668-DSC03520.JPG

281671668-DSC03521.JPG

281671668-DSC03522.JPG

post-37790-14352498610686_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy z Uno są z ręczną regulacją zamienniki Valeo, są to stare lampy, ale o bardzo dobrej jakości wykonania niestety odbłyśniki po 14 latach się powypalały. sick.gif Oryginalnie odbłyśniki jest mocowany w 3 punktach (patrząc na prawą lampę z przodu samochodu) w lewym dolnym rogu jest mocowanie stałe, w prawym dolnym lewo/prawo, natomiast w lewym górnym góra/dół. Mocowanie stałe i regulowane lewo/prawo zostało od oryginalnej lampy (są to takie kuleczki i na to zaczepy, które wyjąłem z oryginalnego odbłyśnika), 3 mocowanie (czyli regulacja góra dół) będzie z Punto na silniczku elektrycznym, gdzieś u góry, gdzie tego jeszcze nie wiem, muszę to jakoś wykombinować. wink.gif

281678233-DSC03118.JPG

post-37790-14352498622932_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dziś tylko poprawiłem zrobione już mocowania i usztywniłem ramkę która trzyma soczewki. Nie zabierałem się za wpasowanie silniczka do regulacji góra/dół gdyż chciałem sprawdzić jak działa i próbowałem go wzbudzić prądem z prostownika, jednak żadnej reakcji nie było. Silniczek ma 3 styki, próbowałem różnego rodzaju podłączania ale on ani drgnie. Nie wiem może jest spalony, ale drugi mam taki sam i też nie reaguje. A może źle podłączam? confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i dziś tylko poprawiłem zrobione już mocowania i usztywniłem ramkę

> która trzyma soczewki. Nie zabierałem się za wpasowanie

> silniczka do regulacji góra/dół gdyż chciałem sprawdzić jak

> działa i próbowałem go wzbudzić prądem z prostownika, jednak

> żadnej reakcji nie było. Silniczek ma 3 styki, próbowałem

> różnego rodzaju podłączania ale on ani drgnie. Nie wiem może

> jest spalony, ale drugi mam taki sam i też nie reaguje. A może

> źle podłączam?

bo te silniczki reaguja na zmiane napięcia a nie prądu 270635636-JUMP2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli muszę wstawić jakieś potencjometry jeśli dobrze rozumiem tak?

jeden podpinasz pod mase

dugi pod swiatła mijania

a trzeci kabelek regulowane napiecie przez potencjometr

i krecac potencjometrem silniczek powinien sie ruszac grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli jeżeli chcę sprawdzić silniczek na sucho na warsztacie to:

> podpinam "-" z prostownika pod jeden styk, pod drugi "+" 12V, a

> pod 3 "+" 12V regulowane potencjometrem tak?

nie prostownikiem a zasilaczem ktory ma na wyjsciu 12 V a reszte podpinasz tak jak napisałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze polaczyles obydwie soczewki razem i robisz do tego wszsytkiego jedna regulacje. Nie wiem czy idziesz dobrym tropem. Po pierwsze ustawienie prawidlowo tylko soczewnki do mijania moze okazac sie nie lada wyczynem i moze ci zbraknac miejsca w lampie. Jak by nie patrzec potrzebujesz 2x dluzszej regulacji niz przy oddzielnych 2 segmentach. Po drugie nawet jesli ustawisz soczewke mijania co z soczewka od dlugich. Jesli sie pierdykniesz w ustawieniu tego laczenia(dwie srobeczki) soczewka dlugich moze oswietlac ci niebo i kto wie czy nie wylonduje obok ciebie samolot mylac cie z lotniskiem zlosnik.gif. To tak dla ciekawostki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zalatw sobie orginalny przelacznik do regulacji pozycji swiatel i

> schemat do tego. Widze ze idziesz po najmniejszej lini oporu tak

> jak ja na poczatku. Potencjometry zasilacze kabelki i na chybil

> trafi. Tak to nie bedzie dzialac. Ale baw sie moze bedziesz

> bardziej wytrwaly niz ja.

Prostownik i kabelki to jedynie tylko po to aby sprawdzić czy te silniczki w ogóle działają. Potem, gdy włożę lampy oczywiście wykonam instalację z oryginalnym przełącznikiem. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w prostowniku płyna duże prądy ktore mogą uszkodzic taki silniczek

Aha dzięki za radę będę coś kombinował, mam nadzieję że nie uszkodziłem tego silniczka podczas moich prób z prostownikiem. oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widze ze polaczyles obydwie soczewki razem i robisz do tego

> wszsytkiego jedna regulacje. Nie wiem czy idziesz dobrym tropem.

> Po pierwsze ustawienie prawidlowo tylko soczewnki do mijania

> moze okazac sie nie lada wyczynem i moze ci zbraknac miejsca w

> lampie. Jak by nie patrzec potrzebujesz 2x dluzszej regulacji

> niz przy oddzielnych 2 segmentach. Po drugie nawet jesli

> ustawisz soczewke mijania co z soczewka od dlugich. Jesli sie

> pierdykniesz w ustawieniu tego laczenia(dwie srobeczki) soczewka

> dlugich moze oswietlac ci niebo i kto wie czy nie wylonduje obok

> ciebie samolot mylac cie z lotniskiem . To tak dla ciekawostki

Wiem wiem rozwiązanie to może nie jest najlepsze, ale póki co jest najprostsze do wykonania i myślę, że wszystko powinno dać się wyregulować. wink.gif Regulacji w lampie mi starczy bo już sprawdzałem, zarówno na boki jak i góra/dół, i wszystko się mieści. wink.gif Na śrubkach też jest regulacja i mogę tam wyregulować położenie jednej soczewki względem drugiej, więc chyba nie jest tak źle. icon_rolleyes.gif Soczewki są ostawione idealnie równolegle. Dałeś mi do myślenia tym co napisałeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś prace posunęły się troszkę do przodu. Usunąłem przesłonę z soczewki od świateł przeciwmgielnych, która będzie służyć jako światło drogowe, oraz zrobiłem mocowanie na silniczek do regulacji. Niestety nie zrobiłem samego mocowania przegubu kulowego do ramki trzymającej soczewki, bo zrobiło się późno.

Kilka fotek:

281706260-DSC03534.JPG

281706260-DSC03536.JPG

281706260-DSC03537.JPG

281706260-DSC03539.JPG

281706260-DSC03540.JPG

281706260-DSC03541.JPG

281706260-DSC03546.JPG

281706260-DSC03549.JPG

281706260-DSC03551.JPG

Wiem, wiem regulacja elektryczna nie jest w najlepszym miejscu (lepiej, żeby była w lewym górnym rogu patrząc z przodu lampy), ale inaczej za bardzo nie szło upchnąć tego silniczka. Zobaczymy powinno zdać egzamin, jeśli nie pójdzie do przeróbki. wink.gif

post-37790-14352498774906_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako, że przed świętami było kilka wolnych wieczorów, postanowiłem wziąć się za polerowanie kloszy. Prace się rozpoczęły. Nie jest tak trudno kamieniem szlifierskim jak się spodziewałem, ale pewnie najgorsze przede mną. Mam nadzieję że się uda. grinser006.gif

281760710-DSC03576.JPG

281760710-DSC03577.JPG

281760710-DSC03578.JPG

A tu żeby rozwiać wszystkie wątpliwości, tak świeci soczewka bez klosza:

281760710-DSC03566.JPG

A tak z założonym niewypolerowanym kloszem:

281760710-DSC03570.JPG

Moje wątpliwości rozwiały się w pełni. Do soczewek muszą być wypolerowane klosze (a przynajmniej w miejscu gdzie przedostaje się światło z soczewki przez szkło), inaczej takie światła będą oślepiały kierowcą z naprzeciwka i nie będą miały wyraźniej linii odcięcia.

post-37790-14352499050713_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wyjdę na zgreda, ale muszę to napisać. Poza tym kolego, że się naprawdę napracujesz i szacun za wytrwałość, to uważam takie domowe światełka... za niezbyt dobry pomysł! To nie o to chodzi, abyśmy tylko My super widzieli i mieli mocne super światełka, ale równocześnie, aby to było bezpieczne i nie oślepiało innych. Jeżeli to nie będzie oślepiało, to naprawdę będę w szoku. Rozumiem zrobić przekładkę komplentych lamp, ale nie posuwać się do aż tak chałpniczych metod. Rozumiem kasa, kasą, ale chyba bezpieczeństwo innych też się liczy. Ja byłem ostatnio na przeglądzi i koleś jak ustawiał mi światłą, to je drastycznie obniżył i na początku byłem w lekkim szoku jeżdżąc nocą. Ale trudno, przyzwyczaiłem się i jest OK. Ważne, że innych też nie oślepiam.

Jednak oczywiście szacun za wytrwałość i chęci ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może wyjdę na zgreda, ale muszę to napisać. Poza tym kolego, że się

> naprawdę napracujesz i szacun za wytrwałość, to uważam takie

> domowe światełka... za niezbyt dobry pomysł! To nie o to chodzi,

> abyśmy tylko My super widzieli i mieli mocne super światełka,

> ale równocześnie, aby to było bezpieczne i nie oślepiało innych.

> Jeżeli to nie będzie oślepiało, to naprawdę będę w szoku.

> Rozumiem zrobić przekładkę komplentych lamp, ale nie posuwać się

> do aż tak chałpniczych metod. Rozumiem kasa, kasą, ale chyba

> bezpieczeństwo innych też się liczy. Ja byłem ostatnio na

> przeglądzi i koleś jak ustawiał mi światłą, to je drastycznie

> obniżył i na początku byłem w lekkim szoku jeżdżąc nocą. Ale

> trudno, przyzwyczaiłem się i jest OK. Ważne, że innych też nie

> oślepiam.

> Jednak oczywiście szacun za wytrwałość i chęci

soczewki się ustawia tylko góra dół, kąt padania światła jest w hmm.gif standardzie? nie wiem jak to napisać smile.gif jeżeli lampka dostanie regulacje góra/dół a z tego co widze to dostanie i będzie dobrze poskładana to będzie zajebioza zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> soczewki się ustawia tylko góra dół, kąt padania światła jest w

> standardzie? nie wiem jak to napisać jeżeli lampka dostanie

> regulacje góra/dół a z tego co widze to dostanie i będzie dobrze

> poskładana to będzie zajebioza

Wolę się nie wdawać w polemikę, choćby co do samego polerowania szkieł... Każdy ma własne zdanie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może wyjdę na zgreda, ale muszę to napisać. Poza tym kolego, że się

> naprawdę napracujesz i szacun za wytrwałość, to uważam takie

> domowe światełka... za niezbyt dobry pomysł! To nie o to chodzi,

> abyśmy tylko My super widzieli i mieli mocne super światełka,

> ale równocześnie, aby to było bezpieczne i nie oślepiało innych.

> Jeżeli to nie będzie oślepiało, to naprawdę będę w szoku.

> Rozumiem zrobić przekładkę komplentych lamp, ale nie posuwać się

> do aż tak chałpniczych metod. Rozumiem kasa, kasą, ale chyba

> bezpieczeństwo innych też się liczy. Ja byłem ostatnio na

> przeglądzi i koleś jak ustawiał mi światłą, to je drastycznie

> obniżył i na początku byłem w lekkim szoku jeżdżąc nocą. Ale

> trudno, przyzwyczaiłem się i jest OK. Ważne, że innych też nie

> oślepiam.

> Jednak oczywiście szacun za wytrwałość i chęci

Twoje obawy są oczywiście słuszne, bo jeżeli nie wykonam swojej roboty profesjonalnie to te światła będą bardzo oślepiały. Ale jeżeli wypoleruję klosze na "cud, miód, malina" to uwierz mi że będą o niebo lepiej świecić i dużo mniej oślepiać niż seryjne uniakowe. wink.gif Dlaczego? A no dlatego, że "linia odcięcia" jest w reflektorach soczewkowych praktycznie idealna. Nie wierzysz? zrób zdjęcie jak świecą np. Twoje światła mijania w nocy na ścianie i przyrównaj z moim zdjęciem jak świeci sama soczewka. Zobaczysz ogromną różnicę. Oczywiście ważnym też jest aby nowe reflektory były dobrze wyregulowane, dlatego też chcę wstawić regulację elektryczną z kabiny, czego żadne Uno nie posiada, są wersje z hydroregulacją, ale nie oszukujmy się to urządzenie mało u kogo działa dobrze o ile w ogóle działa. Możesz twierdzić, że dobrze nie wypoleruję tych kloszy, rozumiem Twoją opinię, ale ja będę się starał zrobić to jak najdokładniej i jeżeli efekt końcowy mnie nie zadowoli po prostu nie założę tych lamp. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.