Skocz do zawartości

T-Jet - zgłębiłem temat, swap raczej nierealny


Zuraw

Rekomendowane odpowiedzi

> A informacje temialem bezpsorednio od czlowieka

> obrytego w elektronice fiata - pracownika grupy dealerow. To, ze

> ktos jest komu udalos ie ogarnac temat to dobrze, ale mozna

> napisac, ze w takim i takim miescie jest taki i czlowiek, ktory

> jest w stabie zrobic, zeby dzialalo. A nie robic z tego

> tajemnicy i wmawiac jeszcze, e napsialem ze sie nie da.

A czy ktoś się pytał w jakim mieście jest ten "człowiek tajemnica" lub kto to w ogóle jest? Może coś gdzieś przeoczyłem że ktoś się usiłował o to dowiedzieć gdzie się głosić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie ja myslalem o benku z bedzina

Dobra - dosc tych pierdul, porozmawiajmy o innych mozliwosciach niz zabicie procesu wyszukiwania centralki absu i przekladni kierowniczej przez body kompa jako minimum do prawidlowego dzialania (zakladam, ze zegary i pedal gazu w samochodzie mamy). Pytanie co by sie dzialo, jesli zalozymy ABS, ale zeby bylo trudniej, to rozwazmy moj przypadek, kiedy z przodu nie ma takiej opcji, zeby zalozyc koronke absu, wiec zakladamy ja tylko na tyl (z tylu w malarii mam przendie zawieszenie PI) i podlaczamy pod kazda z nich dwa czujniki ABSu, zas czujnik kata skretu przekladni keirowniczej ustawiamy na wprost, czyli samochod jedzie prosto. Jak zadzialalby body komp, jesli skrecalibysmy samochodem, ale ze wzgledu na umieszczenie dwoch czujnikow na jednej koronce body dostalby informacje z przekladni ze samochod jedzie na wprrost a z czujnikow, ze lewa strona np jedzie szybciej niz prawa. Co wtedy? Wszedlby w tryb awaryjny i zalozyl kaganiec na steornik silnika, czy nie staloby sie nic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jak był śnieg i jak jeździłem na ręcznym to mi sie zapaliła kontrolka abs-u i abs przestał działać i nic więcej się nie stało. zgasiłem auto, poźniej odpaliłem i wszystko było normalnie.

natomiast wydaje mi sie że jakby było tak jak mówisz że auto jedzie prosto, a jedno koło by się kręciło szybciej a drugie wolniej to dla centrali absu byłby to znak że jedno koło jedzie po śliskim a drugie np po suchym asfalcie. przy hamowaniu siła hamowania przekazywana by była na koło które sie szybciej kręci i chyba tyle hmm.gif zakładanie kagańca na sterownik chyba nie ma sensu bo np w ekstremalnej sytuacji mogłoby pogorszyć sprawe i uniemożliwić wyjście z poślizgu na przykład..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak zadzialalby body komp, jesli

> skrecalibysmy samochodem, ale ze wzgledu na umieszczenie dwoch

> czujnikow na jednej koronce body dostalby informacje z

> przekladni ze samochod jedzie na wprrost a z czujnikow, ze lewa

> strona np jedzie szybciej niz prawa. Co wtedy? Wszedlby w tryb

> awaryjny i zalozyl kaganiec na steornik silnika, czy nie staloby

> sie nic?

imho włączyła by się kontrola trakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> >widze ze nie wiesz o czym piszesz po pierwsze ten silnik nie ma

> zmiennych faz rozrzadu jedynie z grande punto star jet ,

plus 1.4 16V w MiTo oba mają jeszcze PDA ok.gif

A zmienne fazy rozrządu w tym silniku to są głównie do zastępowania zaworu EGR, czyli proekologicznie. Ten silnik jest co najmniej dziwnie zaprojektowany spineyes.gif. Natomiast niech Zuraw rozwinie sugestię z prymitywnością zmiennych faz w StarJet, bo to ciekawe hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> imho włączyła by się kontrola trakcji.

Zakladam, ze body mam w minimalnej wersji, czyli jedynie z maglem i absem bez kontroli trakcji.

Tak sobie jeszcze rozmawialem z kumplem i zastanawialismy sie czy wszystko zadzialaloby, jesli by dac 4 czujniki absu na jedno kolo, czujnik przekladni dac na wprost i tak to wszystko wystroic. Wtedy body ma caly czas info o tym, ze pojazd jedzie prosto, "wszystkie" kola kreca sie z taka sama predkoscia centralki dzialaja, body nie swiruje. No i nigdy nie ma poslizgu, wiec abs nie musialby interweniowac hmm.gif

Jak to widzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zakladam, ze body mam w minimalnej wersji, czyli jedynie z maglem i

> absem bez kontroli trakcji.

> Tak sobie jeszcze rozmawialem z kumplem i zastanawialismy sie czy

> wszystko zadzialaloby, jesli by dac 4 czujniki absu na jedno

> kolo, czujnik przekladni dac na wprost i tak to wszystko

> wystroic. Wtedy body ma caly czas info o tym, ze pojazd jedzie

> prosto, "wszystkie" kola kreca sie z taka sama predkoscia

> centralki dzialaja, body nie swiruje. No i nigdy nie ma

> poslizgu, wiec abs nie musialby interweniowac

> Jak to widzicie?

nie było by to głupie, tylko czujniki trzeba by rozmieścić parami po dwa na tylne, prawe i lewe koło, bo żeby nie było że dwa koła kręcą się do przodu a dwa do tyłu, bo dopiero wtedy zaświruje zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie było by to głupie, tylko czujniki trzeba by rozmieścić parami po

> dwa na tylne, prawe i lewe koło, bo żeby nie było że dwa koła

> kręcą się do przodu a dwa do tyłu, bo dopiero wtedy zaświruje

No wlasnie cala sztuka polega na tym, zeby byly na jednym kole, zeby centralka abs nie zaswirowala w przypadku skretu gdy jedno kolo bedzie jechalo niz drugie, a z czujnika przekladni bedzie szedl sygnal, ze kola nie sa skrecone. Zawsze dwa czujniki mozna zalozyc odwrotnie, zeby wszsytkie 4 jechaly do przodu. Wtedy uniknie sie sytuacji o ktorej pisze.

No i zasadnicze pytanie - czujnik abs odczytuje kierunek obrotu kola czy tylko jego predkosc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No wlasnie cala sztuka polega na tym, zeby byly na jednym kole, zeby

> centralka abs nie zaswirowala w przypadku skretu gdy jedno kolo

> bedzie jechalo niz drugie, a z czujnika przekladni bedzie szedl

> sygnal, ze kola nie sa skrecone. Zawsze dwa czujniki mozna

> zalozyc odwrotnie, zeby wszsytkie 4 jechaly do przodu. Wtedy

> uniknie sie sytuacji o ktorej pisze.

ano fakt mlot.gif ale w sumie teraz myśle że jeśli to są czujniki indukcyjne to chyba nie ma znaczenia w którą stronę jadą, bo i tak sygnał z wieńca jest brany jako impuls hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie było by to głupie, tylko czujniki trzeba by rozmieścić parami po

> dwa na tylne, prawe i lewe koło, bo żeby nie było że dwa koła

> kręcą się do przodu a dwa do tyłu, bo dopiero wtedy zaświruje

czujnik nie jest wstanie określić czy to koło kręci się w lewo czy w prawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z hybryda bylo tak samo ze sie nie da a jak sam widzisz juz od dawna

> smiga i jest wykonane przez ta sama osobe , nie jest to jakis

> laik ktoremu wydaje sie ze cos umie tylko jesli mowi ze sie da i

> ze bedzie chodzic to wie o czym mowi , zreszta sam sie

> rozeznalem troche w temacie i potwierdzam ze jest to wykonalne.

jednak skłaniałbym się do dodania NAJPRAWDOPODOBNIEJ się da smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna kwestia, ktora przyszla mi do glowy. Czy uklad ABS przeprowadza autodiagnoze podczas uruchamiania samochodu. Inaczej mowiac, czy musi nastapic wstepne zwiekszenie cisnienia w ukladzie hamulcowym realizowane przez pompe, zeby stwierdzic czy uklad dziala prawidlowo?

Jesli tak, to moj pomysl upada, poniewaz zastanawialem sie jak zachowa sie centralka ABS jesli nei bedzie widziec elementu wykonawczego, czyli pompy? Czy przechodzi autodiagnoze i wtedy pompa musi zadzialac, czy nie i wtedy aktyuwacja nastepuje dopiero po wcisnieciu pedalu hamulca? Jesli to drugie to temat jest jeszcze do uratowania pod warunkiem, ze sama centralka co jakis czas nei komunikuje sie z pompa. Bo jesli tak, to znowu kicha (mozna oczywiscie bawic sie w zakladanei pompy i zbudowanie malego zbiorncizka plynu hamulcowego jedynie na potrzeby zadzialania pompy, ale to za duzo dlubania). Jesli wiec uklad ABS nie przechodzi autodiagnozy oraz centralka abs nie komunikuje sie podczas jazdy z pompa to wtedy realizacja mojego pomyslu z 4 czujnikami na jednym kole plus czujnik skretu kol przednich ustawiony na wprost ma racje bytu.

Tylko kto to sprawdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolejna kwestia, ktora przyszla mi do glowy. Czy uklad ABS

> przeprowadza autodiagnoze podczas uruchamiania samochodu.

> Inaczej mowiac, czy musi nastapic wstepne zwiekszenie cisnienia

> w ukladzie hamulcowym realizowane przez pompe, zeby stwierdzic

> czy uklad dziala prawidlowo?

> Jesli tak, to moj pomysl upada, poniewaz zastanawialem sie jak

> zachowa sie centralka ABS jesli nei bedzie widziec elementu

> wykonawczego, czyli pompy? Czy przechodzi autodiagnoze i wtedy

> pompa musi zadzialac, czy nie i wtedy aktyuwacja nastepuje

> dopiero po wcisnieciu pedalu hamulca? Jesli to drugie to temat

> jest jeszcze do uratowania pod warunkiem, ze sama centralka co

> jakis czas nei komunikuje sie z pompa. Bo jesli tak, to znowu

> kicha (mozna oczywiscie bawic sie w zakladanei pompy i

> zbudowanie malego zbiorncizka plynu hamulcowego jedynie na

> potrzeby zadzialania pompy, ale to za duzo dlubania). Jesli wiec

> uklad ABS nie przechodzi autodiagnozy oraz centralka abs nie

> komunikuje sie podczas jazdy z pompa to wtedy realizacja mojego

> pomyslu z 4 czujnikami na jednym kole plus czujnik skretu kol

> przednich ustawiony na wprost ma racje bytu.

> Tylko kto to sprawdzi?

ztcw bo walczyłem z ABS w Doblo przez pół roku (co prawda M-jet z 2006) ale Taka diagnostyka na pewno tam jest. U mnie jak był mróz w nocy, to przy pierwszym rozruchu wyrzygiwał awarię ABS. Panowie wymienili mi kolejno aku, pompę ABS (przy wymianie roje#$&li coś jeszcze w hamulcach i też wymienili), centralkę ABS i program w centralce - ile się wtedy Pandą najeździłem mad.gif

Wracając do sedna, w rozmowie z panami została mi wyłożona cała zasada działania ABS i diagnostyki układu - jest tak jak mówisz z pompą, i w T-jet pewnie jest tak samo, bo to body-komp tym zawiaduje. Co może się stać dalej to nie wiem, bo u mnie kontrolka po chwili gasła i jazda była normalna. Być może jak nie znajdzie pompy, to nałoży kaganiec niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.