Skocz do zawartości

denaturat z wodą zamiast płynu do spryskiwaczy proporcje


grand1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak wiadomo płyn do spryskiwaczy ma w sobie alkohol, denaturat ma go ok 90%.

-W tym wypadku do 0,5l denaturatu ile można wlać wody by uzyzkać temp zamarzania ok -20C?

-Nie wie ktoś ile taki zwykły płyn 4l -20C ma w sobie alkoholu?.

-Czy jest to dobry sposób zamiast kupować drogie płyny, czy denaturat jest szkodliwy dla uszczelek lakieru?.

A wiadomo ile tego idzie bo u mnie na 3 auta w zimę ok30l !.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Warto pomyśleć o niedrogim płynie zimowym, takie też są.

> Tanie płyny są dobre, bo są dobre i tanie.

Taa i zamarzają w temp 0^C. Zresztą te drogie też zamarzają. Dobra rada to mimo wszystko dolewać denaturatu jeśli się chce mieć święty spokój gdy przyciśnie minus na termometrze.. waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> .... -W tym wypadku do 0,5l denaturatu ile można wlać wody by uzyzkać temp zamarzania ok -20C? ... <

Witam,

Najlepiej będzie dojść do tego doświadczalnie. Mianowicie w paru małych słoiczkach rozrobić różne proporcje wody i denaturatu, następnie do zamrażalnika z nimi.

Edit:

Lub zakupić za parę złotych tester: http://www.wurth.pl/katalog2/karty/A0853%20600%20....pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wiecie ile ma 1l płynu -20C alkoholu w sobie?

Tak będzie prościej bo będą już jakieś proporcje.

Wydaje mi się że z 0,5 l denaturatu 3,6zł da się rozmieszać z 5l wody i będzie ok -30C z odświadczenia wiem bo ktoś tak kiedyś robił i nie miał nawet tych śmig na szybie co robią płyny w mróz.

Płyny w wielki mróz lubią się rozmazywać na szybie i zostawiać szron w czasie jazdy. Gdy na dworze mamy już -10C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie wiecie ile ma 1l płynu -20C alkoholu w sobie?

> Tak będzie prościej bo będą już jakieś proporcje.

> Wydaje mi się że z 0,5 l denaturatu 3,6zł da się rozmieszać z 5l wody i będzie ok -30C z

> odświadczenia wiem bo ktoś tak kiedyś robił i nie miał nawet tych śmig na szybie co robią

> płyny w mróz.

> Płyny w wielki mróz lubią się rozmazywać na szybie i zostawiać szron w czasie jazdy. Gdy na dworze

> mamy już -10C.

znajdż sobie krzywą zamarzania mieszanki wodno - etanolowej i będzie wiedział co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> znalazłem coś takiego - ale tyczy się to glikolu i wody

Mam tabelę zamiast wykresu dla etanolu i wody.

dla 10% obj. punkt zamarzania wynosi minus 4*C

i dalej:

20% - 9

30% - 15

40% - 23

50% - 32

60% - 37

70% - 48

80% - 59

Lewa kolumna to procentowa zawartość alkoholu etylowego, prawa to temperatura zamarzania (wszystkie liczby to są MINUSOWE stopnie Celsjusza), czyli 70% roztwór alkoholu zamarza w -48*C.

Jak widać dodatek alkoholu musi być procentowo bardzo duży, żeby poprawić właściwości płynu.

Dlatego też chwilę wcześniej pisałem o lepszych właściwościach mieszaniny izopropanol/glikol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam tabelę zamiast wykresu dla etanolu i wody.

> dla 10% obj. punkt zamarzania wynosi minus 4*C

> i dalej:

> 20% - 9

> 30% - 15

> 40% - 23

> 50% - 32

> 60% - 37

> 70% - 48

> 80% - 59

> Lewa kolumna to procentowa zawartość alkoholu etylowego, prawa to temperatura zamarzania (wszystkie

> liczby to są MINUSOWE stopnie Celsjusza), czyli 70% roztwór alkoholu zamarza w -48*C.

> Jak widać dodatek alkoholu musi być procentowo bardzo duży, żeby poprawić właściwości płynu.

> Dlatego też chwilę wcześniej pisałem o lepszych właściwościach mieszaniny izopropanol/glikol.

No w sumie 3/4l denaturatu i 1l wody daje ok -20C wytrzymałości.

Słabo, nawet może i nie warto lepiej kupić płyn gotowy, ew dolać deny w mocne mrozy.Glikol daje jeednak większą wytrzymałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy siarczystych mrozach -20*C wilgotność powietrza jest bardzo mała więc po co mi płyn wtedy gdy drogi są suche/skute lodem, nie pada śnieg hmm.gif

a gdy jest -5 czy 10 to sobie pryskam szybę płynem z biedronki a nie denaturatem z wodą bo co on ma za własności myjące? pozatym śmierdzi i muzga szybę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.