Skocz do zawartości

napinacz paska rozrządu


maciejkos

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

dziś wymieniałem pasek rozrządu i niestety podczas demontarzu stara rolka napinacza wpadła mi do kanału(@#$@#$@#@#$@!!!). Znalazłem łożysko napinacza i jedną "zewnętrzną nakładkę" zaznaczoną na czerwono na zdjęciu. Czy coś jeszcze tam powinno być bo dokładnie obszukałem wszystko i nic więcej nie znalazłem(mojej książce ten element nie jest rozrysowany szczegółowo).

napinacz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiem jak w 1.0, ale w 1.4 wymieniało się tylko rolkę, a zostawał mimośród

> jeśli masz go, to powinno być wszystko

Pisząc "łożysko napinacza" chodziło mi oczywiście o rolkę ok.gif . Natomiast ten mimośród to jest tylko nakładany od zewnętrznej strony rolki, a od spodu wewnętrzna bieżnia łożyska rolki zapiera się o blok?

P.S. Przy okazji pan w sklepie wcisnął mi pompe wody, ponoć wymienia się ją razem z paskiem(w książce nic nie było o tym). Wziąłem, mimo że stara po wymontowaniu wygladała na w pełni sprawną(szczelne zimmeringi, brak luzu na łożysku). Dałem się naciągnąć? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> P.S. Przy okazji pan w sklepie wcisnął mi pompe wody, ponoć wymienia się ją razem z paskiem(w

> książce nic nie było o tym). Wziąłem, mimo że stara po wymontowaniu wygladała na w pełni

> sprawną(szczelne zimmeringi, brak luzu na łożysku). Dałem się naciągnąć?

W sumie może i tak zlosnik.gif w fajerce pompa napędzana jest paskiem rozrządu, w 1.4 jest oddzielnie hmm.gif A ile masz przejechane km i czy kiedykolwiek była zmieniana pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli pompa jest pod paskiem rozrządu, to decyzja nalezy do właściciela, czy ją wymieni

w Uno jest sporo miejsca i dla wprawnego mechanika pasek z rolką zmienić, to pół godziny, więc w razie czego można pompę wymienić kiedy się rozcieknie w niecałą godzinę skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odświeżam temat, ponieważ od razu po wymianie paska rozrządu coś zaczęło popiskiwać. Z braku czasu olałem to, mimo oczywistych znaków że coś jest źle. Pasek od wymiany nie pracuje po środku kółek zębatych tylko jest przesunięty na ich krawędź. To przesunięcie(i popiskiwanie) jak dziś zauwarzyłem wynika z krzywej rolki napinacza. Jak pisałem wcześniej wpadła mi ona do kanału i mogłem zgubić jakiś jej element, więc ponawiam pytanie:

1. Czy rolka napinacza jest dociskana tylko od zewnątrz mimośrotem a od swojej wewnętrznej strony zapiera się o blok silnika, czy może pomiędzy nią a blokiem jest jeszcze jakaś podkładka lub coś w tym stylu?

2. Jesli takiej podkładki tam nie ma, to w takim razie z czego wynika krzywizna?

Parę fotek, widac na nich też jak pracował stary pasek:

roolka211.jpgkoo21.jpgkoo11.jpg

P.S.Założyłem dziś na chwilę starą rolkę(notabene wg. mnie w dużo lepszej kondycji od tej nowej) i pasek dalej jest przesunięty więc to nie wina rolki tylko powierzchni z którą się styka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądałem teraz Haynes'a i napinacz składa się z trzech części

mimośród, rolka i jakaś tuleja z otworem

zdjęcie na dole strony po środku, tylko takie coś znalazłem

mnl.jpg

nie pamiętam jak to wyglądało w moim, ale na pewno rolka i mimośród, tej trzeciej cżęsci nie bardzo pamiętam hmm.gif

kojarzę, że po odkręceniu śruby tylko były dwie części

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wymieniałeś też pompę może tam leży przyczyna .

> Jeżeli masz jeszcze starą to zmierz odległość koła od korpusu na starej i nowej pompie.

to nie wina pompy, na jej kole są ranty które ograniczają przesuwanie się paska i tenże jest dociśnięty do tego wewnętrznego rantu bo idzie pod kątem od górnego koła pasowego, a ustawienie paska na górnym kole pasowym ustala właśnie rolka :>

P.S. Dzięki za foto Kudłaty waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kojarzę, że po odkręceniu śruby tylko były dwie części

potwierdzam - napewno tylko dwie części (łożysko + mimośród)

Co prawda nie mówię, że tak jest dobrze ale ja tak miałem jak robiłem rozrząd.

Ale fakt, że u mnie też popiskiwało i też pasek jeździł tak na na zdjęciach u kolegi czxyli na samej krawędzi.

tylko, że jak ja wymieniałem rozrząd to bez pompy i później wymieniałem jeszcze pompę bo właśnie coś piszczało - a właściwie to gwizdało.

Niestety po wymianie pompy gwizdało tak samo - tylko, że byłem szczuplejszy o 150 PLN.

Też dalej szukałem przyczyny gwizdania a jak usłyszałem u kolegi w pandzie 1.1 Fire, która była nowa że też gwiżdże więc stwierdziłem że te silniczki tak mają i wówczas nie myśląc o tym pokonałem jeszcze prawie 100 000 km poczyłm pochowałem unika old.gifblagam.gif526.gifpad.gifhorse.gif

Ale u mnie to gwizdanie to było tylko w granicach 1000 - 2000 obrotów ( w tej pandzie też) a czy u ciebie piszczy w całym zakresie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> potwierdzam - napewno tylko dwie części (łożysko + mimośród)

> Co prawda nie mówię, że tak jest dobrze ale ja tak miałem jak robiłem rozrząd.

> Ale fakt, że u mnie też popiskiwało i też pasek jeździł tak na na zdjęciach u kolegi czxyli na

> samej krawędzi.

> tylko, że jak ja wymieniałem rozrząd to bez pompy i później wymieniałem jeszcze pompę bo właśnie

> coś piszczało - a właściwie to gwizdało.

> Niestety po wymianie pompy gwizdało tak samo - tylko, że byłem szczuplejszy o 150 PLN.

> Też dalej szukałem przyczyny gwizdania a jak usłyszałem u kolegi w pandzie 1.1 Fire, która była

> nowa że też gwiżdże więc stwierdziłem że te silniczki tak mają i wówczas nie myśląc o tym

> pokonałem jeszcze prawie 100 000 km poczyłm pochowałem unika

> Ale u mnie to gwizdanie to było tylko w granicach 1000 - 2000 obrotów ( w tej pandzie też) a czy u

> ciebie piszczy w całym zakresie?

piszczy też w zakresie 1000-2000 a raczej właśnie tak pogwizguje :> . Wkurza mnie to strasznie, bo pasek pracuje nieprawidłowo i może sobie strzelić w dowolnym momencie(np. w trasie facepalm%5B1%5D.gif). Trochę mnie to uspokoiło jak napisałeś że zrobileś na swoim 100k, ale tylko trochę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświerzam temat bo komuś może się to przydać-ku przestrodze.

Autem co prawda już nie jeżdżę, ale temat przeświertlił dogłębnie następny właściciel, ponieważ pasek chodził ostatnio już w połowie po za kołami pasowymi.

Winny jest nieuczciwy sprzedawca, który idąc na łatwiznę sprzedał mi pasek od..kadeta. Ta sama długość i ilość zębów tyle że ich kształt jest inny i nie pasują one do zębów na kołach. Dlatego pasek chce zeskoczyć w bok. Ponoć wciskanie paska od kadeta do uno to częsta praktyka-efekt, koło pasowe rozrządu wyrobione na stożek i do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.