Skocz do zawartości

Olej 5W40 do Pandy 1.2 - opinie


bob_best

Rekomendowane odpowiedzi

Lał ktoś olej 5W40 (pełen syntetyk) do Pandy 1.2? Szczególnie w wydaniu Euro 5 (69 KM). Wiem, że serwis leje Selenie 10W40, ale jakoś nie bardzo leży mi lanie półsyntetyka w nowe auto i wolałbym zalać pełnym syntetykiem - z ciekawości zadzwoniłem do Partnera w Katowicach - odradzali, bo wg nich nie można zmieniać oleju na rzadszy grinser006.gif.

Może ktoś wie - co ma do powiedzenia w tym temacie gwarancja? Mogą się przyczepić?

Edit:okazuje się, że serwis nie wie co należy lać do tego auta - wg instrukcji ma być Selenia 5W40 K P. E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lał ktoś olej 5W40 (pełen syntetyk) do Pandy 1.2? Szczególnie w wydaniu Euro 5 (69 KM). Wiem, że

> serwis leje Selenie 10W40, ale jakoś nie bardzo leży mi lanie półsyntetyka w nowe auto i

> wolałbym zalać pełnym syntetykiem - z ciekawości zadzwoniłem do Partnera w Katowicach -

> odradzali, bo wg nich nie można zmieniać oleju na rzadszy .

> Może ktoś wie - co ma do powiedzenia w tym temacie gwarancja? Mogą się przyczepić?

Mam pande z silnikiem 1.1 .... poprzedniemu wlascicielowi przed sprzedaza zalano mobile 1 10w40 ....

jak tylko przejade 10000km ...zmieniam na full syntetyk ...

bo :

- mam znajomego z ASO Fiata, ktory powiedzial mi tak : lepszy olej nie zaszkodzi silnikowi ... co ma brac to bedzie bral ... ale silnik bedzie mial lzej ..

- mam starsza, kilkunastoletnia Xantie w dieslu ... leje do niej 5W40 (pelny syntetyk) od dobrych 70 000km ... to co brala ..to bierze ... ale silnik ma lzej do odpalania i szybciej smarowane sa poszczegolne elementy.

- 2 kolegow posiadajacych Xantie rowniez leje pelny syntetyk 5W40 ..a maja znacznie wieksze przebiegi .... ponad 400 000km.

BTW ... kolega od Fiata powiedzial mi ciekawostke ... ze silniki fiatowskie lubia pić Mobila ...zeby lac inny olej ... Elf, Castrol, nawet Lotos ... oczywiscie o odpowiednich parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może ktoś wie - co ma do powiedzenia w tym temacie gwarancja? Mogą się przyczepić?

gwarancja pewnie mówi że olej do silnika xxx powinien spełnić normy xxx i/lub yyy

a czy to będzie kujawski czy szel czy selena to nie powinno to mieć wpływu na gwarancje oraz na prawidłową pracę silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> BTW ... kolega od Fiata powiedzial mi ciekawostke ... ze silniki fiatowskie lubia pić Mobila

> ...zeby lac inny olej ... Elf, Castrol, nawet Lotos ... oczywiscie o odpowiednich parametrach.

dziwna teoria

od pierwszej wymiany oleju - czyli od 2004 roku i dobrych ponad 100 kkm leje do swojej 1.1 mobil 5W50 pelny syntetyk

i na dobra sprawe moglby sie silnik obywac bez dolewek oleju pomiedzy wymianami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dziwna teoria

> od pierwszej wymiany oleju - czyli od 2004 roku i dobrych ponad 100 kkm leje do swojej 1.1 mobil

> 5W50 pelny syntetyk

> i na dobra sprawe moglby sie silnik obywac bez dolewek oleju pomiedzy wymianami

Mobil od 2 lat i również nic nie chce ubyć. sciana.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponad 7 lat i 90 tkm przejeździłem na Selenii - samochód nie miał żadnych wycieków, nie wymagał dolania jakiejkolwiek kropelki oleju a przy dwukrotnej regulacji luzu zaworowego w silniku nie było najmniejszego nagaru i osadu - w przeciwieństwie do silników zalanych full wypas syntetykiem, które stały obok w tym samym celu - wiec pytam - po co kombinować?

Skoro producent przewidział takie a nie inne oleje to się stosujmy- przynajmniej do parametrów technicznych. waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lał ktoś olej 5W40 (pełen syntetyk) do Pandy 1.2? Szczególnie w wydaniu Euro 5 (69 KM). Wiem, że

> serwis leje Selenie 10W40, ale jakoś nie bardzo leży mi lanie półsyntetyka w nowe auto i

> wolałbym zalać pełnym syntetykiem - z ciekawości zadzwoniłem do Partnera w Katowicach -

> odradzali, bo wg nich nie można zmieniać oleju na rzadszy .

> Może ktoś wie - co ma do powiedzenia w tym temacie gwarancja? Mogą się przyczepić?

Nie ma problemu, my w ASO FIAT lejemy często Castrola 5w40, nie ma żadnych problemów, Seleni raczej nie stosujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak ostatnio byłem na przeglądzie w ASO Fiat, to panowie byli wręcz wstrząśnięci tym że chcę

> Selenię a nie Castrola.

> Ja też jestem zdania że najlepiej trzymać się tego co producent zaleca.

no cóż- każdy chce zarobić-praktycznie każde ASO ma podpisana umowę na dystrybucję oleju określonej marki- głównie Castrol i Mobil- sprzedaż następuje "z beczki" dzięki czemu klient jest często dodatkowo naciągany- np płacisz za 4 litry a wchodzi 3,5 no bo przecież nigdy nie da rady spuścić całości oleju- ot Polska Panie!

Do tego doliczmy wciskanie "kitu" jaki to olej jest rewelacyjny - w rzeczywistości pic na wodę!!

też jestem zdania aby wlewać oleum takie jakie zalecił producent -zarówno co do marki jak i parametrów technicznych - no ale my jako naród mamy przypadłość wiedzieć wszystko lepiej grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> też jestem zdania aby wlewać oleum takie jakie zalecił producent -zarówno co do marki jak i

> parametrów technicznych - no ale my jako naród mamy przypadłość wiedzieć wszystko lepiej

no dobra, a jak myslisz dlaczego producent zaleca stosowanie akurat tej konkretnej marki? zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no dobra, a jak myslisz dlaczego producent zaleca stosowanie akurat tej konkretnej marki?

bo "zjadł obiad" z danym producentem oleju? swiety.gifzlosnik.gif

a do rzeczy, wszelkie oleje, które spełniają normy Fiata, lub je przewyższają mogą być stosowane ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zdradzisz czemu nie stosujecie selenii?

Daarek ma po części racje. Firma ma podpisaną umowę z Castrolem. Oczywiście jak klient sobie życzy do Selenie też możemy wlać. Tylko Selenie mamy w butelkach i jak do auta wchodzi np. 3,5l to klient musi kupić co najmniej 4 litry, a Castrol mamy w beczkach więc nie ma problemu. Poza tym Castrol jest tańszy od Seleni więc klienci często właśnie na niego się decydują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> ponad 7 lat i 90 tkm przejeździłem na Selenii - samochód nie miał żadnych wycieków, nie wymagał

> dolania jakiejkolwiek kropelki oleju a przy dwukrotnej regulacji luzu zaworowego w silniku nie

> było najmniejszego nagaru i osadu - w przeciwieństwie do silników zalanych full wypas

> syntetykiem, które stały obok w tym samym celu - wiec pytam - po co kombinować?

> Skoro producent przewidział takie a nie inne oleje to się stosujmy- przynajmniej do parametrów

> technicznych.

W pandzie fabrycznie była selenia a po roku zmieniłem na Mobila 5W50 . Moje odczucia były negatywne , silnik subiektywnie chodził głośniej . Obecnie w GP od początku poprzedni właściciel lał Selenię K 5W40 i ja do tego sie stosuję , nalotu jest ponad 160k km . Nie jest to najtańszy olej ale nie mam powodów do narzekania , przynajmniej nie ma różnicy w dźwięku pracy silnika zimny-ciepły a w Pandzie to było wyczuwalne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
  • 3 tygodnie później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.