Skocz do zawartości

Światła dzienne kontra starcie z policjantem


Boniek82

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zostałem zatrzymany do kontroli i Pan policjant chciał zabrać mi dowód i wystawić mandat za to że sam zamontowałem sobie światła do jazdy dziennej. Spytałem na jakiej podstawie chce zabrać mi dowód to on na to że chodzi o art.132 K.D. Powiedział że dopuszczalna jest jazda na światłach dziennych jeżeli są one fabrycznie zamontowane np. Insignia, Kia, Audi itd. Zapytałem czy te wszystkie światła sprzedawane w każdym sklepie motoryzacyjnym są sprzedawane nielegalnie to on na to że można je kupić ale np. zamontować je potem w bagażniku! Podjechałem na SKP i zapytałem czy jeżeli zabrany zostanie dowód to na co diagnosta bedzie patrzył przy przeglądzie. Powiedział że lampy muszą mieć oznaczenie RL i na tej podstawie oprócz odpowiednich odległości od obrysu pojazdu, wysokości lampek od drogi podbije przegląd bez żadnych problemów. (Ja mam przepisowe odległości, oznaczenie na lampach E4 RL i DRL.) Odzyskuje dowód i znowu pierwsza kontrola i znowu dowód zabrany! I tak błędne koło sie zamyka i toczy sie dalej. Sam już nie wiem czy mam zdemontować te światełka żeby nie mieć problemów czy jak? Bo na drodze policjant ma racje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no ale ci nie zabrał DR

> ja miałem dziś podobnie: na SKP przy przeglądzie przyczepił się że dzienne nie świecą razem z

> tylnymi pozycjami ale przegląd podbił

> wygląda to na takie ogólne straszenie

ja bym to niedokształceniem nazwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzisiaj zostałem zatrzymany do kontroli i Pan policjant chciał zabrać mi dowód i wystawić mandat za

> to że sam zamontowałem sobie światła do jazdy dziennej.

Niestety dopóki nie zobaczymy jakie masz zamontowane światła, nie możemy przyznać racji żadnej że stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no ale ci nie zabrał DR

Bo mu powiedziałem że światła według mnie spełniają wszystkie wymogi odnośnie montażu na aucie, odnośnie podłączenia elektrycznego (gasną przy postojowych i mijania) mają homologacje na kloszu. Stwierdził jeszcze że homologacja jest wymagana aby mieć ją przy sobie na piśmie a nie tylko na kloszu! spineyes.gif To znowu zaczął sprawdzać zawartość bagażnika, gaśnice, trojkąt... echhh facepalm%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety dopóki nie zobaczymy jakie masz zamontowane światła, nie możemy przyznać racji żadnej że

> stron.

Kolega miał zamontowane światła z homologacją i z zachowaniem wszystkich wymiarów. Policjant odstąpił od zabierania dowodu dopiero jak kolega zapisał wszystkie dane policjanta i przy nim chciał dzwonić do komendy w celu uzyskania odpowiedzi czy pan "władza" ma rację. Do tego momentu twierdził podobnie jak u kolegi autora wątku.

Co zrobić. Pan policjant był niedouczony a chciał zabłysnąć.

Zresztą w SKP tez była kiedyś niezła jazda i o mało za światła do jazdy dziennej diagnosta nie stracił uprawnień, bo się o starostwo powiatowe sprawa oparła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety dopóki nie zobaczymy jakie masz zamontowane światła, nie możemy przyznać racji żadnej że

> stron.

Niestety nie ma już tej aukcji bo kupowałem to w zeszłym roku w maju i do tej pory jakoś jeżdziłem bezproblemowo. Tak jak napisałem, na kloszu wybite jest oznaczenie E4, RLOO i DRL. Nie mam możliwości żeby dać teraz jakąś fotke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak jak napisałem, na kloszu wybite jest oznaczenie E4, RLOO i DRL. Nie mam

> możliwości żeby dać teraz jakąś fotke.

Ja jeżdżę na dziennych i codziennie mijam samochody z dziennymi zapewne posiadającymi wszystkie obowiązkowe oznaczenia, ale mam ochotę zapisać numery i podać je na najbliższym posterunku zlosnik.gif. Gdybym mógł, sam zabierał bym im dowody. Na rynku jest 1001 modeli lamp DLR, ale dosłownie kilka z nich faktycznie spełnia wymagania i jakoś wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stwierdził jeszcze że homologacja jest wymagana aby mieć ją przy sobie na piśmie a nie

> tylko na kloszu! To znowu zaczął sprawdzać zawartość bagażnika, gaśnice, trojkąt... echhh

facepalm%5B1%5D.gif to wedle tego toku rozumowania musisz wozic homologacje:

reflektorow przednich

halogenow p.m

lamp tylnych

i wszystkich innych lamp, oczywiscie ladnie na pismie, bo wyryte na lampach nie sa nic warte

ale bywaja i tacy poinformowani policjanci zlosnik.gif

jesli masz faktycznie wszystko zamontowane zgodnie z przepisami to smigaj i tyle, a nastepnym razem gdy trafisz na takiego policjanta popros o skierowanie sprawy do sadu ok.gif

polecam tez miec przy sobie taki prosty wydruczek smile.gif

Quote:

Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r

Dziennik Ustaw nr 32, pozycja 262

Nowelizacja ustawy Ministra Infrastruktury z dnia 2009-05-04 nie są już

wymagane tylne światła pozycyjne, gdy włączone są światła do jazdy dziennej:

(weszła w życie 2009-06-20)

Dziennik Ustaw nr 75, pozycja 639

Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej – Jednolite przepisy dotyczące

homologacji pojazdów w odniesieniu do urządzeń oświetleniowych i

sygnalizacji świetlnej


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednym słowem jeśli:

- masz za dużo czasu i lubisz przepychać się w SKP bądź z drogówką

- żal Ci 5zł na żarówkę

- lubisz robić z auta choinę z diodami na przedzie

zamontuj dzienne ok.gifpalacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jednym słowem jeśli:

> - masz za dużo czasu i lubisz przepychać się w SKP bądź z drogówką

> - żal Ci 5zł na żarówkę

> - lubisz robić z auta choinę z diodami na przedzie

> zamontuj dzienne

bulllll szit, zawsze sie trafi jakis "madry na wyrost" i jesli bedzie usilnie chcial wlepic mandat to wszystko bedzie podstawa do ukarania zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bulllll szit, zawsze sie trafi jakis "madry na wyrost" i jesli bedzie usilnie chcial wlepic mandat

> to wszystko bedzie podstawa do ukarania

Ale przyznaj sam, że te listwy do podświetlania sracza zamontowane przez Chińczyków w plastikowe rurki z napisem LR powinni gonić chaja.gifkara.gifzlosnik.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale przyznaj sam, że te listwy do podświetlania sracza zamontowane przez Chińczyków w plastikowe

> rurki z napisem LR powinni gonić .

w dzień to mi to lotto czy ktoś ma to włączone czy w ogóle nie ma świateł - ślepy nie jestem zlosnik.gif

drażnią mnie miszcze którzy mają tą wieś włączoną po zmroku sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to wedle tego toku rozumowania musisz wozic homologacje:

Przyciemnisz szyby woz homologacje, zmienisz lampy mijania/drogowe na wzór Audi woz homologacje, masz światła dzienne woz homologacje, masz gaz woz homologacje.....i obok księgową albo sekretarke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przyciemnisz szyby woz homologacje, zmienisz lampy mijania/drogowe na wzór Audi woz homologacje,

> masz światła dzienne woz homologacje, masz gaz woz homologacje.....i obok księgową albo

> sekretarke

ale i tak trafiles na takiego ktory wiedzial co to sa dzienne :D

mnie raz zatrzymal busted.gif i nie umial nazwac swiatel na ktorych jechalem, mowil na dzienne "to cos" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale przyznaj sam, że te listwy do podświetlania sracza zamontowane przez Chińczyków w plastikowe

> rurki z napisem LR powinni gonić .

Do kibla się średnio nadają - ciężko się czyta przy takich światłach smile.gif

Ale faktem jest że jak mają oznaczenia poprawne i są poprawnie zamontowane to nic Policji do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do kibla się średnio nadają - ciężko się czyta przy takich światłach

> Ale faktem jest że jak mają oznaczenia poprawne i są poprawnie zamontowane to nic Policji do nich.

Tak jak pisałem wcześniej, chodziło o to że naruszają art.132 KD że niby zagrażają ruchu drogowemu... spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo mu powiedziałem że światła według mnie spełniają wszystkie wymogi odnośnie montażu na aucie,

> odnośnie podłączenia elektrycznego (gasną przy postojowych i mijania) mają homologacje na

> kloszu. Stwierdził jeszcze że homologacja jest wymagana aby mieć ją przy sobie na piśmie a nie

> tylko na kloszu! To znowu zaczął sprawdzać zawartość bagażnika, gaśnice, trojkąt... echhh

Trójkąt masz mieć

Gaśnice masz mieć ... obie rzeczy sprawne, żadne nalepki nie są konieczne.

Następnym razem jak taki policjant będzie chciał zabrać dowód nie mówiąc dla czego lub co gorsza wymyślajac sobie powody to powiedz, że zrobi co uważa, ale Ty napiszesz na niego skargę do Komendanta Wojewódkiego, wskazując w niej bezpodstawność działania, przekroczenie uprtawnień i zarządasz personalnie od tego policjanta zwrotu kosztów przeglądu. Wszystko oczywiście super mega grzecznie, ale stanowczo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trójkąt masz mieć

> Gaśnice masz mieć ... obie rzeczy sprawne, żadne nalepki nie są konieczne.

> Następnym razem jak taki policjant będzie chciał zabrać dowód nie mówiąc dla czego lub co gorsza

> wymyślajac sobie powody to powiedz, że zrobi co uważa, ale Ty napiszesz na niego skargę do

> Komendanta Wojewódkiego, wskazując w niej bezpodstawność działania, przekroczenie uprtawnień i

> zarządasz personalnie od tego policjanta zwrotu kosztów przeglądu. Wszystko oczywiście super

> mega grzecznie, ale stanowczo.

Gasnica wiadomo że jest z ważnym przeglądem, trójkąt, nawet apteczka i dwie kamizelki. Do tego jeszcze klucze płaskie nasadkowe, torxy, imbusy, latarka. Wszystko to ze mną jeżdzi bo nigdy nic nie wiadomo gdzie co i kiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gasnica wiadomo że jest z ważnym przeglądem, trójkąt, nawet apteczka i dwie kamizelki. Do tego

> jeszcze klucze płaskie nasadkowe, torxy, imbusy, latarka. Wszystko to ze mną jeżdzi bo nigdy

> nic nie wiadomo gdzie co i kiedy.

a nie ma tak, że gaśnica ma być ale nie musi być przeglądu? Kiedyś ktoś tak gadał, że przepisy nie mówią, że ma być z przeglądem - po prostu ma być hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja miałem dziś podobnie: na SKP przy przeglądzie przyczepił się że dzienne nie świecą razem z

> tylnymi pozycjami

A to ciekawe bo moje auto wyjechało z Gliwic z fabrycznymi światłami dziennymi i świeci tylko przód, tylna pozycja nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to ciekawe bo moje auto wyjechało z Gliwic z fabrycznymi światłami dziennymi i świeci tylko

> przód, tylna pozycja nie.

nie ciekawe tylko żenująca niewiedza diagnosty,a zresztą przed zmianą rozporządzenia na zgodne z międzynarodowymi przepisami jeździły po Polsce fiaty 500 mające przepisy naszego ministerstwa w .... bo miały dzienne już bez tylnich postojówek, ale w końcu to dziki kraj...

GP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzisiaj zostałem zatrzymany do kontroli i Pan policjant chciał zabrać mi dowód i wystawić mandat za

> to że sam zamontowałem sobie światła do jazdy dziennej. Spytałem na jakiej podstawie chce

> zabrać mi dowód to on na to że chodzi o art.132 K.D. Powiedział że dopuszczalna jest jazda na

> światłach dziennych jeżeli są one fabrycznie zamontowane np. Insignia, Kia, Audi itd.

To brzmi jak urban legend, art 132:

Quote:

1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1.stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b. zagraża porządkowi ruchu,

c. narusza wymagania ochrony środowiska;

2.stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3.stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4.uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5.stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6.nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;

7.uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.


Gdzie tu jest o tych nowych samochodach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jednym słowem jeśli:

> - masz za dużo czasu i lubisz przepychać się w SKP bądź z drogówką

> - żal Ci 5zł na żarówkę

> - lubisz robić z auta choinę z diodami na przedzie

> zamontuj dzienne

podrzuc adres, gdzie takie H7 po 5zl chodza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a nie ma tak, że gaśnica ma być ale nie musi być przeglądu? Kiedyś ktoś tak gadał, że przepisy nie

> mówią, że ma być z przeglądem - po prostu ma być

Dokładnie rozporządzenie o wymaganym wyposażeniu pojazdu i badaniach technicznych. W punkcie "kontrola gaśnicy" są odpowiedzi jest - dobrze, nie ma -źle. I wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gasnica wiadomo że jest z ważnym przeglądem, trójkąt, nawet apteczka i dwie kamizelki. Do tego

> jeszcze klucze płaskie nasadkowe, torxy, imbusy, latarka. Wszystko to ze mną jeżdzi bo nigdy

> nic nie wiadomo gdzie co i kiedy.

gaśnica ma po prostu być.

nie ma nic w przepisach na temat przeglądów/homologacji itp ani okresu międzyprzeglądowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zarządasz personalnie od tego policjanta zwrotu kosztów przeglądu. Wszystko oczywiście super

> mega grzecznie, ale stanowczo.

Pomijając zasadność działania policjanta na drodze,możesz sobie "rządać personalnie" hehe.gif

Skarga?A i owszem,jak najbardziej. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie ciekawe tylko żenująca niewiedza diagnosty,a zresztą przed zmianą rozporządzenia na zgodne z

> międzynarodowymi przepisami jeździły po Polsce fiaty 500 mające przepisy naszego ministerstwa

> w .... bo miały dzienne już bez tylnich postojówek, ale w końcu to dziki kraj...

Jeździły legalnie, tylko tam jakiś cyrk z homologacją był specjalny. Pierwszym autem w takim układzie "dziennych" legalnie sprzedawanym w Polsce było któreś Audi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeździły legalnie, tylko tam jakiś cyrk z homologacją był specjalny. Pierwszym autem w takim

> układzie "dziennych" legalnie sprzedawanym w Polsce było któreś Audi.

Najnowsze Audi dalej jeżdżą z dziennymi i czerwonymi z tyłu, zapewne legalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najnowsze Audi dalej jeżdżą z dziennymi i czerwonymi z tyłu, zapewne legalnie.

Podobnież że właśnie te nowsze Audi, Kia i jeszcze tam jakieś inne mogą bo mają fabryczne lampy zamontowane przez producenta - tak mi policial.gif powiedział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.