Skocz do zawartości

Skrzynia automatyczna


Kazu

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie znajomy ma problem wlasnie z automatyczna skrzynia biegow, troche to tak nie precyzyjnie opisal, wiec wstawie nagranie mp4 http://sendfile.pl/178150/2012-06-16-338.mp4

chodzi ze przy zmianie z biegu 3 na 4 z gazem w podlodze auto potrafi przegazowac obroty o 1000obr za znim zmieni bieg, na innych biegach nie ma problemow z tym, i przy redukcji rowniez, im mniej gazu ma tym plynniej zmienia bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest (drogi)problem z zaworami sterującymi, skrzynia jest w stanie C1, ma zapiąć C2 utrzymując C1, ale z jakiś powodów rozpina wszystkie stany na chwilę.

Tu opisane stany.

Na początek podłączyć autko pod komputer i popatrzeć czy nie ma błędów i jak się zachowuje skrzynia podczas tej zmiany.

Jeśli komputer nic nie podpowie to szukać całej skrzyni używanej.

EDIT: To chyba noPB, więc 5 przełożeń, więc stany mogą być inaczej ustawione i może się to dziać przy wypinaniu.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie znajomy ma problem wlasnie z automatyczna skrzynia biegow, troche to tak nie precyzyjnie

> opisal, wiec wstawie nagranie mp4 http://sendfile.pl/178150/2012-06-16-338.mp4

> chodzi ze przy zmianie z biegu 3 na 4 z gazem w podlodze auto potrafi przegazowac obroty o 1000obr

> za znim zmieni bieg, na innych biegach nie ma problemow z tym, i przy redukcji rowniez, im

> mniej gazu ma tym plynniej zmienia bieg.

Wyciera się któryś z cylindrów zaworów - można rozbierać i regenerować lub spróbować metalo-ceramiki, która nie pomoże w stanie agonalnym, jednak jest kilkadziesiąt razy tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym kroku wymienił bym olej i dolał tych dodatków Xado.... olej wlał bym od Amsoil .... na pewno nie zaszkodzi a może pomóc - tańsze to niż wymiana skrzyni

Quote:

Ilość oleju: ~7 litrów, wymiana około 3 litrów


Czyli trzeba by z 3 razy wymienić.... sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> olej wlał bym od Amsoil .... na

> pewno nie zaszkodzi a może pomóc - tańsze to niż wymiana skrzyni

Z tym jest mały problem bo te skrzynie jeżdżą na TUTELA CAR GI/V, nie jestem pewien czy ten olej ma jakiś zamiennik w popularnych markach.

> Czyli trzeba by z 3 razy wymienić....

Albo jeden raz przeprowadzić wymianę dynamiczną.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tym jest mały problem bo te skrzynie jeżdżą na TUTELA CAR GI/V, nie jestem pewien czy ten olej ma

> jakiś zamiennik w popularnych markach.

Każdy producent aut leje to co promuje...

Quote:

Stosowany olej: JWS 3309 (akurat w tym wypadku Volvo), ATF AW-1


> Albo jeden raz przeprowadzić wymianę dynamiczną.

> Pozdrawiam BAS

Albo i tak....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo informacji o tych skrzyniach jest na forum Opla. Olej należy wymienić dynamicznie, ponieważ tylko ta metoda powoduje całkowitą wymianę i przepłukanie skrzyni. Wymiana statyczna ma jeszcze jedną wadę - wymieniamy tylko część oleju i tak naprawdę dolewamy kilka litrów oleju, który może być zupełnie inny niż ten stary. Wymianę dynamiczną można przeprowadzić z zaprzyjaźnionym mechanikiem, procedurę z forum Volvo lub Opla już tutaj przytaczałem.

Objawy, o których pisze kolega wskazują niestety na zużycie (wytarcie) cylinderka i wymiana oleju nic tutaj nie da. Można się ratować Xado lub podobnymi preparatami, jeśli to nie pomoże to skrzynia do naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo w Cromie z przed FL licznik w klekocie jest wlasnie wyskalowany do 7krpm

Nie wiedziałem, szczerze mówiąc to od czasu tamtego posta, kilka razy jeździłem moją KrowąFL i nadal nie wiem do ilu mam wyskalowany obrotek. wink.gif

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Naczytałem się Waszych mądrych porad i postanowiłem wymienić olej w mojej skrzyni biegów. Auto ściągnięte z Niemiec. Pewnie długo stało, nie wiem co tam takiego jest.

W jednym ASO Fiat od razu powiedzieli, ze producent tego nie przewiduje, a ponadto nie mają urządzenia do dynamicznej zmiany oleju.

W innym ASO Fiat od razu wyrazili zgodę, stwierdzając, że zdejmą osłonę, wyciągną filtr oraz olej. Skrzynia będzie czysta. Zapytali się tylko, czy wiem ile litrów mieści skrzynia, bo tego jest sporo. Na razie ceny takiej operacji nie podali, a ja powiedziałem, że się zastanowię. Wiadomym jest, że najpierw zapytam Was.

Najbardziej obawiam się, czy coś się mojej skrzyni w czasie tej operacji nie stanie, czy się nie pogorszy jej działanie, bo jak na razie chodzi świetnie.

Wywołałem wilka z lasu. Właśnie otrzymałem wiadomość, że operacja zaczyna się już 17.08.2012 o godz. 8.00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naczytałem się Waszych mądrych porad i postanowiłem wymienić olej w mojej skrzyni biegów. Auto

> ściągnięte z Niemiec. Pewnie długo stało, nie wiem co tam takiego jest.

> W jednym ASO Fiat od razu powiedzieli, ze producent tego nie przewiduje, a ponadto nie mają

> urządzenia do dynamicznej zmiany oleju.

> W innym ASO Fiat od razu wyrazili zgodę, stwierdzając, że zdejmą osłonę, wyciągną filtr oraz olej.

> Skrzynia będzie czysta. Zapytali się tylko, czy wiem ile litrów mieści skrzynia, bo tego jest

> sporo. Na razie ceny takiej operacji nie podali, a ja powiedziałem, że się zastanowię.

> Wiadomym jest, że najpierw zapytam Was.

> Najbardziej obawiam się, czy coś się mojej skrzyni w czasie tej operacji nie stanie, czy się nie

> pogorszy jej działanie, bo jak na razie chodzi świetnie.

> Wywołałem wilka z lasu. Właśnie otrzymałem wiadomość, że operacja zaczyna się już 17.08.2012 o

> godz. 8.00

Dopytaj ich koniecznie o wymianę filtra - była na ten temat burzliwa dyskusja i ostatecznie kolega Saigon w zasadzie udowodnił, że to niemożliwe w tej skrzyni. Jak będziesz potrzebował oryginalny olej w dobrej cenie to pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znowu słyszę,że wymiana oleju w tej skrzyni ma właściwości uzdrawiające to mnie wstrząsa jakoś nikt nie pisze,że wymiana po dużym przebiegu może rozłożyć skrzynie ,,,, ale każdy robi jak chce to jedno

a drugie wrócę do tego nieszczęsnego filtra bo co niektórzy koledzy twierdzą,że im mechanik wymieniał bez rozbierania skrzyni hehe.gif

Parę fotek rozebranej skrzyni automatycznej

Tu widać filtr

286208904-21062012245.jpg

To filtr

286208904-21062012249.jpg

286208904-21062012248.jpg

Pozdrawiam !

post-35458-14352517258085_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak znowu słyszę,że wymiana oleju w tej skrzyni ma właściwości uzdrawiające to mnie wstrząsa jakoś

> nikt nie pisze,że wymiana po dużym przebiegu może rozłożyć skrzynie ,,,, ale każdy robi jak

> chce to jedno

To prawda najprawdziwsza, jednak nie należy doprowadzać do takiego stanu.

> a drugie wrócę do tego nieszczęsnego filtra bo co niektórzy koledzy twierdzą,że im mechanik

> wymieniał bez rozbierania skrzyni

> Parę fotek rozebranej skrzyni automatycznej

> Tu widać filtr

> To filtr

> Pozdrawiam !

To ja osobiście Koledze podziękuje za zamknięcie tematu filtra w tej skrzyni - wielu kolegów uniknie naciągania po przeczytaniu tego wątku. Proponuje podpiąć osobny temat i przenieść dyskusję oraz zdjęcia kolegi, ku potomności.

Dla Kolegi ogromne 20.GIF!

PS - Mam jeszcze pytanie, które zadałem na Motokąciku, jednak nikt nie odpowiedział - chodzi o kolor naklejek z kodem kreskowym i numerem części na oryginalnych gratach Fiata. Były niebieskie, widziałem też szare i ostatnio czerwone, czy to ma jakiś związek z datą produkcji i zmianą logo Fiata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak znowu słyszę,że wymiana oleju w tej skrzyni ma właściwości uzdrawiające to mnie wstrząsa jakoś

> nikt nie pisze,że wymiana po dużym przebiegu może rozłożyć skrzynie ,,,, ale każdy robi jak

> chce

czy wymiana przy 150kkm w 5-letniej VC z w sumie podobnym silnikiem Z19DTH ma sens?

nie wiem czy wcześniej był olej wymieniany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naczytałem się Waszych mądrych porad i postanowiłem wymienić olej w mojej skrzyni biegów. Auto

> ściągnięte z Niemiec. Pewnie długo stało, nie wiem co tam takiego jest.

> W jednym ASO Fiat od razu powiedzieli, ze producent tego nie przewiduje, a ponadto nie mają

> urządzenia do dynamicznej zmiany oleju.

> W innym ASO Fiat od razu wyrazili zgodę, stwierdzając, że zdejmą osłonę, wyciągną filtr oraz olej.

> Skrzynia będzie czysta. Zapytali się tylko, czy wiem ile litrów mieści skrzynia, bo tego jest

> sporo. Na razie ceny takiej operacji nie podali, a ja powiedziałem, że się zastanowię.

> Wiadomym jest, że najpierw zapytam Was.

> Najbardziej obawiam się, czy coś się mojej skrzyni w czasie tej operacji nie stanie, czy się nie

> pogorszy jej działanie, bo jak na razie chodzi świetnie.

> Wywołałem wilka z lasu. Właśnie otrzymałem wiadomość, że operacja zaczyna się już 17.08.2012 o

> godz. 8.00

Nie jestem przeciwnikiem ASO. Ale jeżeli jakieś ASO pyta się klienta ile wchodzi oleju do skrzyni i proponuje wymianę filtra w asb zamontowanej w Cromie, kiedy jest to możliwe tylko po jej wyjęciu i rozebraniu, to ja bym takie ASO omijał szerokim łukiem. W zakresie asb. Bo nie twierdzę, że nie znają się na innych tematach. Ale na pewno nie na asb. Chcesz zrobić diagnostykę asb, jedź do warsztatu, który się w tym specjalizuję. Te skrzynie (Aisin TF-80SC oznakowana inaczej AF40) są znane. Montowane były poza Fiatem w Oplach i Volvo, pewnie też w innych autach. Wyspecjalizowany warsztat na pewno rozwieje twoje wątpliwości. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zapytaj w serwisie opla to forum fiata smile.gif:) Karax daj spokój smile.gif:)

no ja wiem, że Fiata, ale nie od dziś wiadomo, że największe fachury są od tej marki skromny.gif

w sumie ja też mam silnik i skrzynię jak we Fiacie tylko buda trochę ładniejsza 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w sumie ja też mam silnik i skrzynię jak we Fiacie tylko buda trochę ładniejsza

Nie wnikam czy ładniejsza ale olej w skrzyni warto wymienić.... 2-ga szkoła mówi że nie warto wymieniać oleju bo lepiej skrzynie wymienić.... jak kto woli.... Ja zawsze wymieniałem i będę wymieniał czy to manual czy automat.. bo nic na tym świecie nie jest wieczne i trwałe a tam gdzie zachodzi zjawisko ścierania coś się musi wydzielić i to coś się gdzieś krąży częściowo złapane przez filtr a częściowo nie.... do tego dochodzi wilgoć, temperatura zmienna, itp... i niestety te oleje w skrzyni po 100- 150 - 200.... tys km to już ciekawie nie wyglądają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no ja wiem, że Fiata, ale nie od dziś wiadomo, że największe fachury są od tej marki

> w sumie ja też mam silnik i skrzynię jak we Fiacie tylko buda trochę ładniejsza

Ładniejsza buda? A u okulisty kiedy był ?? biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przeciwnikiem ASO. Ale jeżeli jakieś ASO pyta się klienta ile wchodzi oleju do skrzyni i

> proponuje wymianę filtra w asb zamontowanej w Cromie, kiedy jest to możliwe tylko po jej

> wyjęciu i rozebraniu, to ja bym takie ASO omijał szerokim łukiem. W zakresie asb. Bo nie

> twierdzę, że nie znają się na innych tematach. Ale na pewno nie na asb. Chcesz zrobić

> diagnostykę asb, jedź do warsztatu, który się w tym specjalizuję. Te skrzynie (Aisin TF-80SC

> oznakowana inaczej AF40) są znane. Montowane były poza Fiatem w Oplach i Volvo, pewnie też w

> innych autach. Wyspecjalizowany warsztat na pewno rozwieje twoje wątpliwości. Powodzenia!

Witam.

Pytanie miało na celu poinformowanie mnie, że nie jest to litr czy dwa, ale dużo dużo więcej i czy o tym wiem - koszt.Ale uwagę dot. sposobu wymiany filtra biorę do serca. W lipcu zrobiłem ponad 5 tyś km i żadnych problemów ze skrzynią. Dlatego jeszcze decyzji nie podjąłem. niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 2 tygodnie później...

Miałem tą przypadłość - z 3 na 4 dochodził do 3500 obr - czasami nie zawsze, ale problem pojawiał się coraz częściej. Kilka razy zapaliła się kontrolka - ale komp nie znalazł żadnego błedu.

W serwisie w BB wymieniłem olej - po 3 tygodniach od wymiany usterka przestała mnie gnębić. Zaraz po wymianie zdarzyło się jeszcze ze 3 lub 4 razy że nie chciał zapiąć 4.

Teraz - odpukać - jest wszystko OK. Przebieg = 172000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Miałem tą przypadłość - z 3 na 4 dochodził do 3500 obr - czasami nie zawsze, ale problem pojawiał

> się coraz częściej. Kilka razy zapaliła się kontrolka - ale komp nie znalazł żadnego błedu.

> W serwisie w BB wymieniłem olej - po 3 tygodniach od wymiany usterka przestała mnie gnębić. Zaraz

> po wymianie zdarzyło się jeszcze ze 3 lub 4 razy że nie chciał zapiąć 4.

> Teraz - odpukać - jest wszystko OK. Przebieg = 172000

Podziel się proszę z kolegami i podaj namiary na warsztat o raz koszty. Wymieniali ci statycznie czy dynamicznie? Oferowali inne usługi dotyczące asb? Komentowali ten model skrzyni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podziel się proszę z kolegami i podaj namiary na warsztat o raz koszty. Wymieniali ci statycznie

> czy dynamicznie? Oferowali inne usługi dotyczące asb? Komentowali ten model skrzyni?

Koszty to lekko ponad 800 zł. Wymiana dynamiczna. Ale wszystko to wymuszone w zasadzie przeze mnie. ASO w Bielsku przy fabryce.

Dowiedziałem się jedynie tego, że żadne ASO Fiata, Lancii i Alfy w Polsce nie ma specjalistycznego urządzenia do dynamicznej wymiany oleju. Podobno kosztuje to ... aż 16.000 zł. Procedura wg książki gwarancyjnej oraz opisu auta ze skrzynią automatyczną nie przewiduje wymiany oleju. Na moje pytania - a co zrobić, gdy taka wymiana jest konieczna - usłyszałem odpowiedź - iż w moim przypadku zgodnie z procedurami skrzynia podlegała - nie nie nie - to nie błąd - skrzynia podlegała WYMIANIE !!!

Podejrzewam, iż skrzyń tych jest już na rynku sporo - a i ciągle ich przybywa - dlatego warsztaty specjalistyczne, które zainwestują w odpowiedni sprzęt będą miały co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koszty to lekko ponad 800 zł. Wymiana dynamiczna. Ale wszystko to wymuszone w zasadzie przeze mnie.

> ASO w Bielsku przy fabryce.

> Dowiedziałem się jedynie tego, że żadne ASO Fiata, Lancii i Alfy w Polsce nie ma specjalistycznego

> urządzenia do dynamicznej wymiany oleju. Podobno kosztuje to ... aż 16.000 zł. Procedura wg

> książki gwarancyjnej oraz opisu auta ze skrzynią automatyczną nie przewiduje wymiany oleju. Na

> moje pytania - a co zrobić, gdy taka wymiana jest konieczna - usłyszałem odpowiedź - iż w moim

> przypadku zgodnie z procedurami skrzynia podlegała - nie nie nie - to nie błąd - skrzynia

> podlegała WYMIANIE !!!

> Podejrzewam, iż skrzyń tych jest już na rynku sporo - a i ciągle ich przybywa - dlatego warsztaty

> specjalistyczne, które zainwestują w odpowiedni sprzęt będą miały co robić.

Nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt - wpinasz się w chłodnicę oleju skrzyni lub w przypadku jej braku, w korki od przewodów do chłodnicy. Na forum Volvo i Vectry są opisy wymiany dynamicznej "pod blokiem". Jednym słowem kompletne bzdury i banialuki. Koszt wymiany dynamicznej w niezależnym warsztacie 150-300 zł plus olej. Koszt oryginalnego oleju to u mnie 53 zł za litr.

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt - wpinasz się w chłodnicę oleju skrzyni lub w

> przypadku jej braku, w korki od przewodów do chłodnicy. Na forum Volvo i Vectry są opisy

> wymiany dynamicznej "pod blokiem". Jednym słowem kompletne bzdury i banialuki. Koszt wymiany

> dynamicznej w niezależnym warsztacie 150-300 zł plus olej. Koszt oryginalnego oleju to u mnie

> 53 zł za litr.

> Pozdrawiam

> Bartek

Pisałem o ASO a nie u p.Heńka. A w przypadku ASO np we Włoszech mają taki sprzęt - stąd wiadomo ile kosztuje. Bo ustrojstwo jest z komputerem, jakimś elementem diagnostycznym i coś tam jeszcze.

U mnie poszło prawie 8 l oleju - stąd koszt jaki pisałem - i w zasadzie taki sam jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy -15 rano po nocy jak auto jest zimne nie zmienia mi biegów w opcji automatycznej, wogóle nie

> chce ruszyć wkręca obroty a stoii, muszę przełączyć na manual i dopiero mogę ruszyć po jakichś

> 200 - 300 metrach jest już ok

Ja zauważyłem u siebie, że zmienia biegi przy wyższych obrotach niż w ciepłą porę roku, coś koło 2500 rpm. Ale po właśnie ok 100 m już normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda jest to przypadek mercedesa c kalsy ale postępowanie z większoscią automatów jest analogiczne

potrzebne materiały to

12l icon_eek.gif tak 12l oleju do skrzyń automatycznych i nowy filterek oraz uszcelka miski

wygląda to tak ze pdopina się auto do testera diagnostycznego odpala jakąś specjalną procedure i rozgrzewa olej w skrzyni do 60 stopni następnie się go spuszcza i zalewa świeżym olejem aż zacznie sie wylewac przez otwór kontrolny. Następnie ponownie nagrzewa sie olej i go spuszcza, potem zdejmuje sie miskę, czyści ją i magnes znajdujący się w środku z osadów i opiłków zmienia się filterek i po złozeniu do kupy zalewa się świerzy olej.

I tutaj jest zonk nawet jak mamy odpowiedni komputer to mercedes nie daje do samochodów bagnetu do kontroli poziomu oleju w skrzyni biegów, bagnet jest dostępny tylko w ASO i nie ma mozliwości zakupienia go, trochę to nie ładnie z ich strony. cała zabawa kosztuje w serwisie około 1000zł

gdzie same materiały sa warte 250zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.