Skocz do zawartości

Obcokrajowiec i odmowa przyjęcia mandatu


Florydzialski

Rekomendowane odpowiedzi

> Jak to jest jeżeli policja zatrzymuje obcokrajowca a ten odmawia przyjęcia mandatu? Co dalej się

> dzieje?

Doprowadzenie do jednostki i doprowadzenie do sądu...

Plus czasowe zatrzymanie i zakwaterowanie... zlosnik.gif

Czyżbyś już się obawiał??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Doprowadzenie do jednostki i doprowadzenie do sądu...

> Plus czasowe zatrzymanie i zakwaterowanie...

> Czyżbyś już się obawiał??

Można jakąś podstawę prawną? Poza tym załóżmy, że obcokrajowiec jedynie odmawia przyjęcia mandatu. Swoje dane udostępnia itd.

Na jakiej podstawie zostaje zatrzymany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na jakiej podstawie zostaje zatrzymany?

W PL kodeks wykroczeń:

Art. 18. Karami są:

1) areszt;

2) ograniczenie wolności;

3) grzywna;

4) nagana.

Art. 19. Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni; wymierza się ją w dniach.

tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W PL kodeks wykroczeń:

> Art. 18. Karami są:

> 1) areszt;

> 2) ograniczenie wolności;

> 3) grzywna;

> 4) nagana.

> Art. 19. Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni; wymierza się ją w dniach.

A mógłbyś wskazać przelicznik grzywien na areszt/ograniczenie wolności i podstawę do zastosowania tegoż przelicznika przez policjanta na drodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A mógłbyś wskazać przelicznik grzywien na areszt/ograniczenie wolności ...

Nie 275123014-zielony.gif skąd mam to wiedzieć?

Jestem obcokrajowcem, miałem kilka dyskusji z policją więc wiem jak to się może skończyć.

btw w miejskim urzędzie przy załatwianiu rezydentury dostałem sporo pouczającej lektury zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie skąd mam to wiedzieć?

> Jestem obcokrajowcem, miałem kilka dyskusji z policją więc wiem jak to się może skończyć.

Obawiam się, że zostałeś - jak to się mawia - zrobiony w karolka.

Ja - serio-serio - nie bałdzo widzę opcję tego typu.

IMO - spisanie danych, wniosek do sądu i niech się sąd martwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W PL kodeks wykroczeń:

> Art. 18. Karami są:

> 1) areszt;

> 2) ograniczenie wolności;

> 3) grzywna;

> 4) nagana.

> Art. 19. Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni; wymierza się ją w dniach.

Troche mi to bzdura zalatuje, a zwlaszcza te 5 dni. Jak myslisz jakie odszkodowanie wywalczy moj adwokat, za posadzenie mnie do aresztu tylko przez powiedzmy pol dnia ?

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Troche mi to bzdura zalatuje, a zwlaszcza te 5 dni. Jak myslisz jakie odszkodowanie wywalczy moj

> adwokat, za posadzenie mnie do aresztu tylko przez powiedzmy pol dnia ?

Na 48 to mogą Cię zamknąć praktycznie bez żadnych (dla siebie) konsekwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z art. 98 § 2 Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia ( Dz. U. Nr 106 poz. 1148) mandatem karnym gotówkowym, może być nałożona grzywna jedynie wobec osoby czasowo przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu. Mandat taki staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi, który ją nałożył. Odmowa przyjęcia mandatu bądź nieuiszczenie grzywny rodzi skutek prawny w postaci skierowania wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego Wydz. Grodzki. W stosunku do osób przebywających jedynie czasowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskie zachodzi uzasadniona obawa, że rozpoznanie sprawy w postępowaniu zwyczajnym będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione, dlatego też stosuje się tryb przyspieszony. Sąd skazując osobę czasowo przebywającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zarządza zatrzymanie jej paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, na czas do stawienia się do wykonania kary lub uiszczenia grzywny w terminie 3 dni, pod rygorem wykonania zastępczej kary aresztu, którą na wypadek nieuiszczenia grzywny w terminie orzeka przyjmując 1 dzień aresztu za równoważny grzywnie od 20 zł do 150 zł, przy czym kara zastępcza nie może przekroczyć 30 dni aresztu; zarządza ponadto, na wypadek nieuiszczenia grzywny w terminie 3 dni, natychmiastowe wykonanie kary zastępczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgodnie z art. 98 § 2 Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

> ( Dz. U. Nr 106 poz. 1148) mandatem karnym gotówkowym, może być nałożona grzywna jedynie wobec

> osoby czasowo przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego

> miejsca zamieszkania albo pobytu. Mandat taki staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny

> funkcjonariuszowi, który ją nałożył. Odmowa przyjęcia mandatu bądź nieuiszczenie grzywny rodzi

> skutek prawny w postaci skierowania wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego Wydz. Grodzki. W

> stosunku do osób przebywających jedynie czasowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskie

> zachodzi uzasadniona obawa, że rozpoznanie sprawy w postępowaniu zwyczajnym będzie niemożliwe

> lub znacznie utrudnione, dlatego też stosuje się tryb przyspieszony. Sąd skazując osobę

> czasowo przebywającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zarządza zatrzymanie jej

> paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, na czas do stawienia

> się do wykonania kary lub uiszczenia grzywny w terminie 3 dni, pod rygorem wykonania

> zastępczej kary aresztu, którą na wypadek nieuiszczenia grzywny w terminie orzeka przyjmując 1

> dzień aresztu za równoważny grzywnie od 20 zł do 150 zł, przy czym kara zastępcza nie może

> przekroczyć 30 dni aresztu; zarządza ponadto, na wypadek nieuiszczenia grzywny w terminie 3

> dni, natychmiastowe wykonanie kary zastępczej.

Super, o to mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przynajmniej tak im sie moze wydawac, o karach konwencjonalnych slyszales ?

"Psze sądu - pan przedstawił się jako obcokrajowiec, ale paszportu nie miał (nie musi przecież), wylegitymował się dokumentami, z których nie do końca jasno wynikało gdzie mieszka, więc został zatrzymany do wyjaśnienia, gdyż był podejrzany o cośtam".

Oczywiście - to nie jest już ciemna komuna, gdzie można było pójść na 48 za cichy chód po ulicy, ale przetrzymać na dołku celem zmiękczenia delikwenta...

No w czym problem?

Wiesz - dla obcokrajowca mandat w PL ma ZUPEŁNIE inny wymiar, bo pktów nie masz, a wysokość polskich grzywien wywołuje uśmiech politowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli bierzesz kasiorę

> EDIT: Załóżmy, że masz kasy jak lodu i każde przekroczenie uiszczasz.

> Nie masz jako obcokrajowiec punktów, więc ergo - jesteś bezkarny.

Z tego co wiem, to jeszcze ciekawsza sytuacja jest z kamerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie masz jako obcokrajowiec punktów, więc ergo - jesteś bezkarny.

Niezupełnie... Możesz dostać orzeczenie o zakazie jazdy (sądowne).

Wtedy tego PJ zagranicznego się nie zabiera, ale przy następnym razie będzie ciekawie...

A co do zagraniczniaków, to najlepiej mają Polacy posiadający zameldowanie w PL i zagraniczne PJ. Wtedy dostają kredytowy... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W przypadku auta z wypożyczalni policja dostanie twoje dane. Pozostaje kwestia ściągnięcia tego z USA...

Przy następnej wizycie mogą się też spokojnie zwrócić o swoje - do tego z odsetkami, więc tak, jak lubią ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Troche mi to bzdura zalatuje, a zwlaszcza te 5 dni. Jak myslisz jakie odszkodowanie wywalczy moj

> adwokat, za posadzenie mnie do aresztu tylko przez powiedzmy pol dnia ?

adwokat po pierwsze nie jest twój. w polsce panoszy się amerykańska kalka, że "ja mam adwokata"... okropnie to brzmi. poza tym odszkodowanie dostałbyś zupełnie niewielkie, maks. kilkset złotych.

szczęśliwie polska to nie ameryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Płacą, albo nie...

> Ale musisz nadal być obywatelem PL i mieć zameldowanie w PL...

jakie zameldowanie ???

Quote:

mandatem karnym gotówkowym, może być nałożona grzywna jedynie wobec osoby czasowo przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu


zamieszkania lub pobytu ok.gif

slowa nie ma o tym relikcie komuny "zameldowaniu" smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakie zameldowanie ???

> Quote:

> mandatem karnym gotówkowym, może być nałożona grzywna jedynie wobec osoby czasowo przebywającej

> na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo

> pobytu

> zamieszkania lub pobytu

> slowa nie ma o tym relikcie komuny "zameldowaniu"

Po pierwsze mowa jest o mandacie karnym kredytowanym.

Po drugie, jak według ciebie policjant ma stwierdzić, iż obywatel PL, posiadający zameldowanie w PL nie posiada stałego miejsca zamieszkania na terenie RP? Sam fakt legitymowania się zagranicznym PJ i poruszania pojazdem zarejestrowanym za granicą nie oznacza, że ów obywatel tydzień temu postanowił wrócić do PL. A na zmianę PJ i przerejestrowanie pojazdu ma jeszcze czas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> slowa nie ma o tym relikcie komuny "zameldowaniu"

dokładnie ...

a wiesz jakiego " wściku dupy " dostali funkcjonariusze

jak ich poinformowałem ze nie jestem zameldowany na terenie RP ?

no i nie obyło się bez gotówkowego hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja oświadczyłem to co powyższe ... no i ?

Odwrotnego przypadku nie miałem okazji sprawdzać, bo po prostu mnie to nie interesowało.

Wiem jedynie, że Policja kieruje się danymi z CBD PESEL, gdzie znajduje się adres zameldowania i na ten adres wystawiany jest MKK. Co innego, jak obywatel otwarcie przyzna, że "w PL nie przebywa i adresu nie ma", wtedy MKG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co do zagraniczniaków, to najlepiej mają Polacy posiadający zameldowanie w PL i zagraniczne PJ.

> Wtedy dostają kredytowy...

Nie jest tak do końca różowo.

Temat wraca do mnie nie raz cyklicznie i - bosz ileż to już razy - trzeba robić pracę u podstaw i jak tej parzystokopytnej na miedzy pomału i powoli tłumaczyć zawiłości i meandry prawa polskiego...

Mówię tu o fotkach, zwłaszcza od wszelakiej maści bizmesmenów gminnych/miejskich.

Bosz, jacy oni bywają ograniczeni...

A ilerazy ustali się coś via fon, pójdzie za tym pismo z dokumentami i sprawa wraca "bo sie nie da, paaaanie i zapraszamy po MKG na drugi koniec Bulanda...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Płacą, albo nie...

> Ale musisz nadal być obywatelem PL i mieć zameldowanie w PL...

Nie.

Musisz mieć adres zameldowania w PL.

Zgodnie z prawem przechodzi np karta stałego pobytu + potwierdzenie meldunku.

OCZYWIŚCIE - o ile dotrze do pustego łba pana strażnika teksasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie.

> Musisz mieć adres zameldowania w PL.

> Zgodnie z prawem przechodzi np karta stałego pobytu + potwierdzenie meldunku.

> OCZYWIŚCIE - o ile dotrze do pustego łba pana strażnika teksasu...

Uściślijmy: musi widnieć taki delikwent w systemie PESEL... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakie zameldowanie ???

> Quote:

> mandatem karnym gotówkowym, może być nałożona grzywna jedynie wobec osoby czasowo przebywającej

> na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo

> pobytu

> zamieszkania lub pobytu

> slowa nie ma o tym relikcie komuny "zameldowaniu"

Tyle, że bez tego magicznego kwitka p.t. meldunek g... załatwisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle, że bez tego magicznego kwitka p.t. meldunek g... załatwisz.

Powiadasz cfaniaczek.gif

Ladnych kilka lat nie mam zameldowania a mimo to: prowadze dzialalność ,place podatki, zus, korzystam z uslug bankow, przeszedlem kilka szkolen i kursow co wiazało sie z otrzymaniem stosownych zaswiadczeń, biore udział w przetargach, dopiero co wylizałem sobie Insignię ....... itd......itp......

Bym zapomniał ,nie mam dowodu jedynie paszport.

Ogólnie da sie żyć ok.gifskromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> "Psze sądu - pan przedstawił się jako obcokrajowiec, ale paszportu nie miał (nie musi przecież),

> wylegitymował się dokumentami, z których nie do końca jasno wynikało gdzie mieszka, więc

> został zatrzymany do wyjaśnienia, gdyż był podejrzany o cośtam".

> Oczywiście - to nie jest już ciemna komuna, gdzie można było pójść na 48 za cichy chód po ulicy,

> ale przetrzymać na dołku celem zmiękczenia delikwenta...

> No w czym problem?

> Wiesz - dla obcokrajowca mandat w PL ma ZUPEŁNIE inny wymiar, bo pktów nie masz, a wysokość

> polskich grzywien wywołuje uśmiech politowania.

Tak jak napisales, w zaleznosci jakim dokumentem sie legityujesz. W paszporcie nie masz adresu, co innego w dowodzie osobistym ( na ktorym jezdze do PL ).

Nie bede sie tu rozpisywal, jak pewne sprawy sie zalatwia, mzesz wierzyc lub nie, pan policjant po krotkiej rozmowie z regoly odpuszcza, bo nie chce miec problemow - nie kazdy obcokrajowiec przebywa w PL na wakacjach - sa tacy ktorzy .....

wiec nie tak do konca z tym zatrzymaniem za wykroczenie drogowe ( co innego - przestepstwo - nie mylic ! )

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> adwokat po pierwsze nie jest twój. w polsce panoszy się amerykańska kalka, że "ja mam adwokata"...

> okropnie to brzmi. poza tym odszkodowanie dostałbyś zupełnie niewielkie, maks. kilkset

> złotych.

Jak juz mowilem, zdziwil bys sie, ile mozna wyciagnac, o raz, a dwa to jezeli przedstawisz konkretne straty ktore maja poparcie to wyglada to juz zupelnie inaczej.

wink.gif

> szczęśliwie polska to nie ameryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważyłeś - wszystko zależy od sytuacji.

Co do zasady da się zmiękczyć rzucającego się delikwenta.

Choćby zwiezieniem na dołek i potrzymaniem godzinkę w celi.

Wiesz, takie współczesne "faszystowskie metody"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Będąc obcokrajowcem i na drodze...

> Ogarniasz?

Ogarniam. Tyle ,ze nadal twierdze ,ze na drogach obowiazują wymogi opisane w art. 98 § 2 Ustawy z dnia 24 sierp.....bla,bla,bla......

, ktory ktos tu wstawił ,a tam słowa nie ma o mozliwosci karania mandatem gotowkowym osoby "niezameldowanej" .

Jest wyrazne napisane: "niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu"

O zameldowaniu nadal nic . skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest wyrazne napisane: "niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu"

> O zameldowaniu nadal nic .

Pysiu słodziutki.

Ja to ROZUMIEM.

Tylko odpowiedz mi proszę na pytanie - JAK udowodnisz fakt "zamieszkania albo pobytu"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pysiu słodziutki.

> Ja to ROZUMIEM.

> Tylko odpowiedz mi proszę na pytanie - JAK udowodnisz fakt "zamieszkania albo pobytu"?

mozna na wiele sposobów ok.gif

Chcesz wiedziec jak ,to w kazdym biurze meldunkowym Ci powiedzą jakie dokumenty sa wymagane by moc sie gdzies zameldować.

Własnie tam sie udowadnia fakt "zamieszkania lub pobytu" i na podstawie dowodu zostaje zameldowanym.

Jest sporo opcji, łacznie z umową najmu nieruchomosci

(to od niedawna ,ku utrapieniu włascicieli sick.gif).

Poniewaz jakis murzyn/arab/eskimos w czasie podrozy po Polsce moze wyjac z kieszeni taka umowe i okazać policji przy kontroli, to ustawodawca wziął to pod uwage i okreslił parametry wyraznie: brak miejsca zamieszkania lub pobytu.

Zgodnie z prawem mozna mieszkac lub przebywac i nie byc zameldowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli bierzesz kasiorę

> EDIT: Załóżmy, że masz kasy jak lodu i każde przekroczenie uiszczasz.

> Nie masz jako obcokrajowiec punktów, więc ergo - jesteś bezkarny.

To teraz już wiesz dlaczego tak chętnie jeżdżę do Polski na urlop smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niezupełnie... Możesz dostać orzeczenie o zakazie jazdy (sądowne).

> Wtedy tego PJ zagranicznego się nie zabiera, ale przy następnym razie będzie ciekawie...

> A co do zagraniczniaków, to najlepiej mają Polacy posiadający zameldowanie w PL i zagraniczne PJ.

> Wtedy dostają kredytowy...

Najlepiej się ma jak się ma polski dowód bez adresu i zagraniczny dowód osobisty wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najlepiej się ma jak się ma polski dowód bez adresu i zagraniczny dowód osobisty

A polskie prawo jazdy wystarcza? Mam takowe, nawet już to nowe, jest na nim jakiś adres który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A polskie prawo jazdy wystarcza? Mam takowe, nawet już to nowe, jest na nim jakiś adres który nie

> ma nic wspólnego z rzeczywistością.

powinien wystarczyc zlosnik.gif; DO nie masz potrzeby ze soba taszczyc zlosnik.gif gdyz nie jest dokumentem wymaganym do prowadzenia auta osobowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A polskie prawo jazdy wystarcza? Mam takowe, nawet już to nowe, jest na nim jakiś adres który nie

> ma nic wspólnego z rzeczywistością.

A masz jakikolwiek adres zameldowania w PL, czy jesteś wymeldowany?

Amerykanie nie dali ci IDP ?? zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.