Skocz do zawartości

[Porada] Sztywny drążek zmiany biegów


mikey75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym oddac cos od siebie dla wszystkich palio/sieno maniakow wink.gif

Otoz, ostatnio zauwazylem ze drazek zmiany biegow sztywnial mi wraz ze wzrostem temperatury silnika. Po prostu zaczal ciezko chodzi, biegi wypadaly/nie wchodzily itp.

Szczegolnie 1,3,5 (czyli wszystkie 'do gory')

Gdyby ktos z tym walczyl to mam rozwiazanie ktore mozna wykonac pod domem w 2 godziny.

Przyczyna jest zacierajacy sie walek dzwigni wybieraka biegow. Przez dlugi czas eksploatacji i zuzycie uszczelek pomiedzy walek/srube a tuleje dzwigni dostaje sie kurz i syf ktory powoduje ze dzwignia zaczyna chodzic z oporami. Jesli jest zimny silnik. pol biedy - gorzej jesli jest goracy - metal rozszerza sie i zaczyna 'peczniec' razem z tym calym syfem wewnatrz tulei. No i zaczyna sie blokowac.

Tu rysunek z EPERa. Sruba 3 zaciera sie wewnatrz tulei 4 i 6

walek.png

Co zrobilem? Nalezy wykrecic srube 3 (dostep uzyskujemy po zdjeciu akumulatora i podstawy) Nasadka 13 na nakretke od tylu (dostep troche utrudniony ale przy odrobinie cierpliwosci idzie bez problemu) i kluczem wykrecamy srube. Uwazamy aby nie zgubic uszczelek i dystansow. Ale przy zapieczonym walku raczej zostaja na miejscu wink.gif

Wyciagamy srube i przecieramy ja dokladnie papierem sciernym - ja uzylem 200, po prostu tak zeby zetrzec caly syf i minimalnie ja wygladzic (ewentualne speczenia)

Nastepnie lejemy obficie wd40 w tuleje - teraz mamy tam doskonaly dostep. Czekamy troche - psikamy izoproanolem, syf splywa. Mozna wziasc plyn do czysczenia hamulcow - tez dobrze zmywa. Nastepnie mozna jeszcze przepchac ewentualne syfy nawijajac papier scierny na srube i przepychajac w tulei. Na koniec bierzemy smar litowy na srube wkladamy ja w tuleje zakrecamy (ale uwaga nie na maxa - z wyczuciem zeby nie scisnac uszczelek i dystansow za mocno) i voila.

U mnie pomoglo wysmienicie. Mam nadzieje ze komus sie to przyda.

Dziekuje za uwage smile.gif

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem podobnie rok temu. Czasem żaden bieg nie chciał wejść, a zmiana przypominała jak w starym ikarusie.

Rozebrałem to, wyczyściłem i posmarowałem grafitowym smarem (akurat to miałem pod ręką). Działa bez zgrzytnięcia jak na razie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.