Skocz do zawartości

EMU w fiacie fire


Wuniek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące później...

Panowie,

nie bedę już zakładał nowego wątku, aby zadac jedno pytanie. Został mi do podpecia krokowiec.

Czy możecie jakoś łopatologicznie wytłumaczyć, jak go podpiąć do Emu?

I czy zasilanie ma 12V czy 5V?

ewenualnie ktoś ma schemat takiego krokowca?

Krokowiec jest jak w przepustnicy od 1.2 16v...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korkowiec 4 przewodowy na 2 cewkach, musisz wykorzystać 4 wyjścia z emu do sterowania:

STEPPER 1 WINDING A szaro/czarny

STEPPER 2 WINDING A biało/niebieski

STEPPER 1 WINDING B niebiesko/czarny

STEPPER 2 WINDING B zielono/biały

ta rozpiska powyżej ma coś pomieszane bo pamiętam ze musiałem zamienić 2 kable miejscami a potem zapomniałem nanieść to do notatek

dodatkowo u mnie korkowiec ustawiony na 200 kroków przy częstotliwości 200Hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> przy częstotliwości 200Hz

A ja miałem ustawione na 40Hz i nie mogłem opanować obrotów zaraz po odpaleniu jak pracował na wzbogaceniu sciana.gif

Teraz jest gitara smile.gif

Nie świadomie pomogłeś - dzięki smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja miałem ustawione na 40Hz i nie mogłem opanować obrotów zaraz po odpaleniu jak pracował na

> wzbogaceniu

> Teraz jest gitara

> Nie świadomie pomogłeś - dzięki

tez miałem problem z faktem iż korkowiec robi pełny ruch po przekręceniu stacyjki a przy 40Hz i 200 krokach zanim ustawił się w zadanym otwarciu mijały długie sekundy, miałem pewne obawy czy 200Hz to nie za dużo ale jeżdżę już ponad pol roku zrobiłem z 10tys km i wszystko działa jak trzeba

teraz szukam czujnika ciśnienia który będzie się dało wkręcić w listwę paliwową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja się pochwalę, że mój już odpala. Podpiąłem tak jak pokazywaleś i kaszle.... bo gadać, to na pewno jeszcze nie gada wink.gif

ok. 40 km już przeszło i nawet go umyłem wink.gif

i mam takie pytanie zawczasu, czy da się z tego urządzenia wyprowadzić na zewnątrz sygnały np. o temperaturze wody, czy egt na jakieś wskaźniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Odpaliłem dziś swojego lwa na emu. Nie obyło się bez kłopotów. Teraz mam problem z wolnymi obrotami. Krokowy taki jak wasz. Zresztą reszta osprzętu również jest podobna do tego używanego we fiacie. Częstotliwość 250Hz, liczba kroków 220. Sprawdzane krokowy chodzi w pełnym zakresie dość szybko. Jak wyłacze kontroler PID to po przegazuwce po pewnym czasie obroty stabilizaują. Falowanie w granicach 50 obrotów więc akceptowalnie. Po włączeniu jakiegoś obciążenia obroty spadną, za falują delitkanie kilka razy i stabilizują Jak włącze PID na ustawieniach domyślnych to jest masakra. Obroty latają 500-1500 przy zadanych 900. Co najdziwniejsze, jak kP zjade praktycznie do zera 0.5-1 a kD i kI na maksa to jako taka trzyma obroty, ale też bez szału. Na filmie poniżej właśnie tak ustawione. Jak włącze korekcje zapłonu to dzieje się totalna masakra czasmi nawet zgaśnie. Macie jakieś pomysły? Lewe powietrze? Jak zatkam przepustnice to gaśnie. Podzielicie się swoimi ustawieniami IDLE? żeby coś podejrzeć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Częstotliwość 250Hz, liczba kroków 220.

Pewnie ktoś ci zaraz odpowie, jak coś to mogę jutro pokazać moje ustawienia.

Krokowy ustawiłem tak jak Wuniek podpowiedział - 200Hz i 200 kroków. Wcześniej miałem 40Hz i miałem problemy z wolnymi po odpaleniu, ale jak się krokowy już ustawił to trzymał obroty stabilnie. teraz od razu po odpaleniu trzyma równiutko, nawet nie jąknie. PID control nie ruszałem wcale. Resztę ustawień nie pamiętam, jutro mogę coś wrzucić jak będzie cisza w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swoich wcześniejszych przygód ze strojeniem EBC mogę Ci powiedzieć, że dobranie parametrów PID to lekka masakra jest. Ogólna taktyka którą wyczytałem gdzieś, to dać sobie siana z D, ustawić I na 0 i najpierw bawić się P. Tak długo aż uzyskasz najlepszy rezultat. Potem bawić się I (tutaj są dwie rzeczy, K i MAX I) aż znajdziesz sweet spota. I rób to przy wyłączonej korekcji zapłonem, bo tylko namiesza prawdopodobnie, dopiero potem zobacz czy możesz tym coś poprawić.

Mi przy EBC wartości P i I wyszły na koniec zdumiewająco małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale PID kontroler masz włączony? Kurde u mnie jest masakra jak go włącze, najczęściej to zgaśnie.

> Nie wiem sam, czy lewe powietrze gdzieś ciągnie czy co.

PID nigdy nie ruszałem i myślę ze nie tędy droga

pokaz jak masz skonfigurowane resztę parametrów :

d0rf.jpg

u mnie kluczem do sukcesu było ustawienie Duty cycle po nagrzaniu silnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

> Uruchomiłem wreszcie sekwencje w moim 8v, poniżej ustawienia może komuś się kiedyś przyda:

> I tak przy okazji możecie mi powiedzieć czy takie ustawienia Drag coefficient (Cd/Cx/Cw) i Frontal

> area (A) są dla seja poprawne ?

Dzięki Ci za te ustawienia! Jak się w końcu wezmę i będę odpalał, to z chęcia skorzystam smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

> korkowiec 4 przewodowy na 2 cewkach, musisz wykorzystać 4 wyjścia z emu do sterowania:

> STEPPER 1 WINDING A szaro/czarny

> STEPPER 2 WINDING A biało/niebieski

> STEPPER 1 WINDING B niebiesko/czarny

> STEPPER 2 WINDING B zielono/biały

> ta rozpiska powyżej ma coś pomieszane bo pamiętam ze musiałem zamienić 2 kable miejscami a potem

> zapomniałem nanieść to do notatek

> dodatkowo u mnie korkowiec ustawiony na 200 kroków przy częstotliwości 200Hz

mam pytanko. Z jakiej wiazki sa oznaczenia tych kolorow ??

Bo w mojej wiazce jak i w ksiazkach mam takie kolory:

niebiesko-zolty

biały

zielony

niebiesko-bialy

I teraz nie wiem jak podlaczyc krokowiec u siebie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam pytanko. Z jakiej wiazki sa oznaczenia tych kolorow ??

> Bo w mojej wiazce jak i w ksiazkach mam takie kolory:

> niebiesko-zolty

> biały

> zielony

> niebiesko-bialy

> I teraz nie wiem jak podlaczyc krokowiec u siebie

przerabiałem z wiązki od MPi na żelowym kompie, może Kooboosh ma to gdzieś pod ręka bo był u mnie spisywaliśmy które wyjścia z EMU na który pin wtyczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przerabiałem z wiązki od MPi na żelowym kompie, może Kooboosh ma to gdzieś pod ręka bo był u mnie

> spisywaliśmy które wyjścia z EMU na który pin wtyczki

nie podlaczam emu smile.gif czyli szukam dodatku do MPI smile.gif thx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Nie będę zakładał nowego tematu, niech będzie wszystko w jednym.

Wpadłem dziś do garage aby podłączyć w końcu sterowanie doładowaniem, oryginalna turbina od T-jet'a szybko wstaje i za dużo mocy jest na niskich obrotach.

Niestety, zakręciłem się i poległem smile.gif)) Na DETIII miałem ustawiony ten sam zawór N75 i działało, w EMU za dużo parametrów grinser006.gif

Zakładając że podłączyłem zaworek jak na rysunku poniżej (jeszcze muszę sie położyć pod auto i sprawdzić czy dobrze podłączyłem):

n75.jpg

Co i jak ustawić w EMU? Obecna instrukcja tylko wspomina o możliwości zastosowania takiego bajeru ale nie wiem czy ustawiamy w menu "outputs":

pwm1.png

I dodatkowo w "Boost"? Czy tylko w "Boost"?:

boost.png

Chcę mieć możliwość sterowania doładowaniem zależne od biegu i od prędkości. Czyli jeżeli dobrze rozumiem to w menu BOOST: IAT i EGT zostawiam na 100%. Odpowiednie wartości ustawiam w "gears scale" i "vss scale".

Do czego jest mapa "DC" i "Boost target"?

Wszelkie wskazówki i podpowiedzi mile widziane smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylem dzisiaj na hamowni...

i brakuje co najmniej 10 koników frown.gif ale i tak nie ma tragedii jak na samodzielne "strojenie" , teraz czekam na wolny termin żeby strojeniem zajął się ktoś kto ma o tym większe pojecie ode mnie smile.gif

1799969_4163197013666_315121031_o.jpg

post-70018-143525235125_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Zaznaczyłem w BOOST PARAMETERS "Enable boost control"

Mape "boost DC" dałem całą na 100%

Mape "Bost target" dałem na maksa - czyli 400

"Gears scale" dałem wszędzie na 100%

"VSS" - zostawiłem na 100%

"IAT" - zostawiłem na 100%

"EGT" - zostawiłem na 100%

Przy takich ustawieniach dziad nie dmucha. Wskaźnik "BOOST DC" wskazuje cały czas 15. W "BOOST PARAMETERS" zaznaczyłem też "invert output" - dalej nie ładuje.

Wcześniej miałem odpięty zawór N75 (nigdy nie podłączony do EMU) a wężyk do WG był zagięty aby dmuchał na maksa. Jak pisałem wcześniej, ten sam zawór wcześniej działał poprawnie z DET III. Może szlag go trafił bo to było rok temu. Jak sprawdzić go na stole czy faktycznie działa? Może jednak coś źle ustawiam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Więc tak. Zaznaczyłem w BOOST PARAMETERS "Enable boost control"

> Mape "boost DC" dałem całą na 100%

> Mape "Bost target" dałem na maksa - czyli 400

> "Gears scale" dałem wszędzie na 100%

> "VSS" - zostawiłem na 100%

> "IAT" - zostawiłem na 100%

> "EGT" - zostawiłem na 100%

> Przy takich ustawieniach dziad nie dmucha. Wskaźnik "BOOST DC" wskazuje cały czas 15. W "BOOST

> PARAMETERS" zaznaczyłem też "invert output" - dalej nie ładuje.

> Wcześniej miałem odpięty zawór N75 (nigdy nie podłączony do EMU) a wężyk do WG był zagięty aby

> dmuchał na maksa. Jak pisałem wcześniej, ten sam zawór wcześniej działał poprawnie z DET III.

> Może szlag go trafił bo to było rok temu. Jak sprawdzić go na stole czy faktycznie działa?

> Może jednak coś źle ustawiam?

Za bardzo zryty jestem, żeby analizować co zrobiłeś, ale ogólnie to mapy DC i target muszą sobie w miarę odpowiadać, i do tego muszą w miarę odpowiadać temu co się przy danych obciążeniach dzieje w silniku. Inaczej korekta PID dostaje fioła i może przeróżne rzeczy robić. Co do zaworu, to sam w vagu jeden raz wymieniałem. Nie ma tam w tym całym EMU jakichś procedur to testowania komponentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie przerasta, bo to nie optyka.

> Sprawa jest banalna - tutaj kolejne harmoniczne są całkowitymi wielokrotnościami częstotliwości

> bazowej

czyli po prostu x2 ? jeżeli tak to wartość jest gdzieś pomiędzy tym co jest do wyboru:

287590418-knockx2.jpg

post-70018-14352523521053_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ostatnio zakupiłem sobie moduł BT wgrałem najnowszy soft do EMU oraz do obslugi BT na android`a i jak już miałem to na pokładzie pomyślałem że trzeba zrobić coś co ułatwiło by strojenie samodzielnie czyli jadę sam chciałbym coś poprawić i się nie roz... patrząc na lapka...

wiec tak fajnie jak by do EMU był taki bajer :

DTA_Tuning_Box.jpg

ale chwilowo jest to poza zasięgiem więć trzeba kombinować z tym co się ma smile.gif wiec może by zaprogramować pada od Xboxa i wyświetlić co potrzeba na telefonie z adkiem ? smile.gif

287652369-EMUPAD.png

post-70018-14352523898485_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam Wszystkich :), przepraszam że odkopuje temat, ale mam "drobny problem" z odpaleniem swojego sejka- Silnik 1.2 75km, bez czujnika położenia wałka rozrządu- jak mogę ustawić full grupę dla wtryskiwaczy oraz prosiłbym o pomoc w sparametryzowaniu mapy dwell time dla cewek (ew. czy mógłbym liczyć na program, tak abym mógł się wzorować i odpalić moje autko). Z góry dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.