Skocz do zawartości

Prąd na obudowach sprzętów AGD, co jest?


hiwo

Rekomendowane odpowiedzi

Przez przypadek odkryłem, że mam napięcie na obudowie zmywarki, kuchenki i pralki.

Napełniałem zmywarkę solą i dotknąłem skronią obudowy. Wyraźnie czułem małe kopanie.

Po przyłożeniu do tych urządzeń próbnika, neonówka się żarzy.

Wszystkie sprzęty wpięte w gniazda z zerem, dwa niezależne obwody. Ki czort? niewiem.gif

A może tak ma być, a ja o tym nie wiedziałem hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a sprawdz na "której nóżce" masz + w kontakcie. Ja miałem odwrotnie i piec świrował dopiero

> serwisant mnie uświadomił.

po lewej faza

bolec w łazience też świeci yikes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bzdura.

Czemu?

Owszem, nie ma zapisu który by to regulował, ale wśród elektryków przyjęło się że przewód fazowy ma znajdować się z lewej strony (bolec ochronny u góry). Jeśli kolega kilka postów wyżej zasugerował że jego sprzęt wariował po złym podłączeniu, to ja zasugerowałem z której strony ma być poprawnie faza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czemu?

> Owszem, nie ma zapisu który by to regulował, ale wśród elektryków przyjęło się że przewód fazowy ma

> znajdować się z lewej strony (bolec ochronny u góry).

Trochę bez sensu biorąc pod uwagę fakt, że gniazda są podwójne i bolec jest na górze i na dole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> po lewej faza

> bolec w łazience też świeci

To odkręć gniazdo i sprawdź, czy masz instalację 3-przewodową, czy też bolec jest połączony z jednym z zacisków dopiero w gnieździe. Obstawiam, że to drugie. I że kiedyś ktoś połączył to dobrze (z zaciskiem "zerowym"), a wiele lat póżniej ktoś inny podczas modernizacji instalacji w budynku zamienił kable ("bo to przecież wszystko jedno, panie") i masz co masz (czyli "fazę" na obudowach)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja 2 przewodowa czy 3 ??

Jeżeli 2 to rozumiem ze bolce w gniazdku są połączone z zerem, prawdopodobnie masz słabe* zero.

*- gdzieś na połączeniach zer są słabe styki, grozi to wypaleniem przewodów lub nawet pożarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę odkręcać, wiem że dwuprzewodowa

bolce prawidłowo połączone z zerem

Podczas kontroli zawsze było ok.

Teraz chyba coś się stało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przez przypadek odkryłem, że mam napięcie na obudowie zmywarki, kuchenki i pralki.

> Napełniałem zmywarkę solą i dotknąłem skronią obudowy. Wyraźnie czułem małe kopanie.

> Po przyłożeniu do tych urządzeń próbnika, neonówka się żarzy.

> Wszystkie sprzęty wpięte w gniazda z zerem, dwa niezależne obwody. Ki czort?

> A może tak ma być, a ja o tym nie wiedziałem

Najlepiej wykręcić gniazdko i sprawdź czy nie masz bolca zerującego połączonego z zerem roboczym.

Znaczy jeśli w gniazdku masz połączony bolec z jakimś wtykiem i jest na nim faza to źle - powinno być na odwrót (faza na jednym wtyku zero na drugim i bolcu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dla niektórych sprzętów ma znaczenie po której stronie jest faza

To prawda. Mój piec CO zwyczajnie nie startuje, jeśli podłączę go do niewłaściwej strony podwójnego gniazda. Wyświetla tylko stosowny kod błędu i odmawia współpracy. zlosnik.gif

Audiofile też ponoć słyszą różnicę w brzmieniu swoich hi-endowych klocków po odwróceniu wtyczki. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czemu?

> Owszem, nie ma zapisu który by to regulował, ale wśród elektryków przyjęło się że przewód fazowy ma

> znajdować się z lewej strony (bolec ochronny u góry). Jeśli kolega kilka postów wyżej

> zasugerował że jego sprzęt wariował po złym podłączeniu, to ja zasugerowałem z której strony

> ma być poprawnie faza.

Nie ma to żadnego znaczenia, przy zerowaniu najważniejsze jest podłączenie zera na bolec, nieważne po której stronie sie znajduje, a przy uziemieniu nie ma to już całkowicie żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie muszę odkręcać, wiem że dwuprzewodowa

> bolce prawidłowo połączone z zerem

> Podczas kontroli zawsze było ok.

> Teraz chyba coś się stało

Ale teraz też masz połączone z zerem? Sprawdziłeś? Czy tylko wiesz, że "zawsze było ok"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to mi nic nie daje. Zasady podłączenia znam

> bolce są podłączone prawidłowo

zaleca sie aby przewod ochronno-neutralny byl polaczony do bolca, a z bolca mostkowany byl jeden z zaciskow gniazda wlasciwego old.gif

tu prawdopodobnie ktos w obwodzie w zamienil omylkowo przewody i masz odwrotne warunki w gniazdku panic.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie muszę odkręcać, wiem że dwuprzewodowa

> bolce prawidłowo połączone z zerem

> Podczas kontroli zawsze było ok.

> Teraz chyba coś się stało

A przy liczniku/rozdzielni coś ostatnio było robione?

Może tam ktoś zamienił kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Której lewej?

> Uziemienie to uziemienie, jeśli go nie ma, bolec ma być połączany z zerem. I nie ma znaczenia z

> której jest strony.

Polecam artykuł inż. Andrzeja Boczkowskiego z

Stowarzyszenia Elektryków Polskich - http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&...nXpC_SxWO26BvYQ

Str. 11 i rysunek na górze strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ma to żadnego znaczenia, przy zerowaniu najważniejsze jest podłączenie zera na bolec, nieważne

> po której stronie sie znajduje, a przy uziemieniu nie ma to już całkowicie żadnego znaczenia.

To czemu piec użytkownika Piotr_M nie startuje gdy "odwrotnie" podłączy wtyczkę ? (opis kilka postów wyżej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To czemu piec użytkownika Piotr_M nie startuje gdy "odwrotnie" podłączy wtyczkę ? (opis kilka

> postów wyżej).

Prawdopodobnie z tego samego powodu, co mój Vaillant. I dlatego u mnie był zakaz podłączania go "przez wtyczkę", a wymóg podłączenia na stałe do puszki.

Układ płytki sterowania zapłonem gazu z jakiegoś powodu sprawdza, na której żyle zasilającej jest faza i odmawia uruchomienia iskrownika, jeżeli jest na drugiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A przy liczniku/rozdzielni coś ostatnio było robione?

> Może tam ktoś zamienił kable.

nic nie było robione

może zawsze tak było, tylko teraz zauważyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumeim, że w innych gniazdkach w domu próbnik nie wskazuje prądu na bolcu od uziemienia?

Wg mnie nie masz dobrej masy (gdzieś w puszce nad tym gniazdkiem kable się poupalały hmm.gif, albo jakieś urządznie w domu sie psuje i robi syf w instalacji.)

Odłacz z prądu wszystko co się da i wtedy sprawdź czy nadal próbnik będzie pokazywał to co pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A przy liczniku/rozdzielni coś ostatnio było robione?

> Może tam ktoś zamienił kable.

Jeszcze jedno przyszło mi do głowy...tak hipopotamicznie....słabe zero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz chyba coś się stało

Jeszcze żyjesz? zlosnik.gif

Mieszakasz w domu jednorodzinnym, czy wielorodzinnym?

Jeżeli jest to np blok, któryś ze współlokatorów morze mieć problem w instalacji lub np "przebicie" w urządzeniu AGD i zaczną się dziwne rzeczy.

Jeżeli masz miernik, zmierz napięcie zmienne pomiędzy Twoim "uziemieniem" a np grzejnikiem (dokładniej jego przewodzącą częścią zlosnik.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Polecam artykuł inż. Andrzeja Boczkowskiego z

> Stowarzyszenia Elektryków Polskich - http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&...nXpC_SxWO26BvYQ

> Str. 11 i rysunek na górze strony.

w praktyce jest to niewykonalne, bo gniazda podwojne i tak maja tylko 2 zaciski 1xF+1xN zwarte razem sa oba lewe i oba prawe.

dobra praktyka elektryka mowi, zeby neutralny byl po prawej w takim wypadku i tyle. wiekszosc mamy ludzi praworecznych, a nikt na glowie nie bedzie stawal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozumeim, że w innych gniazdkach w domu próbnik nie wskazuje prądu na bolcu od uziemienia?

dokładnie tak

> Wg mnie nie masz dobrej masy (gdzieś w puszce nad tym gniazdkiem kable się poupalały)

No chyba, ew. sprzęt któryś przebija.

Dziwna sprawa:

W dobrych gniazdkach jest 230V między fazą a bolcem. W "złych" jest 52V shocked.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W takim razie jak wytłumaczysz układ podłączenia ganiazdek podwójnych.

W taki, że większość współczesnych urządzeń elektrycznych, także tych z uziemieniem, jest absolutnie niewrażliwe na to, którą żyłą ma doprowadzoną fazę. Te nieliczne, które są, mają w instrukcji zapis, żeby je podłączać bezpośrednio przez puszkę połączeniową z zachowaniem odpowiedniego układu połączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokładnie tak

> No chyba, ew. sprzęt któryś przebija.

> Dziwna sprawa:

> W dobrych gniazdkach jest 230V między fazą a bolcem. W "złych" jest 52V

wyłącz sprzęty z gniazdek i sprawdź , podłączaj kolejno i zobaczysz które ma przebicie biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze jedno przyszło mi do głowy...tak hipopotamicznie....słabe zero

Ja też na to stawiam, zresztą u mnie jest to samo. Transformator jest dość daleko, co prawda zero jest uziemiane na co którymś tam słupie, ale linia była budowana ponad 40 lat temu.

Oczywiście w domu jest instalacja starego typu a to napięcie występujące na obudowach raczej krzywdy nie zrobi, bo jest naprawdę niewielkie i nie ma mowy o porażeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wyłącz sprzęty z gniazdek i sprawdź , podłączaj kolejno i zobaczysz które ma przebicie

Wygląda na to, że zmywarka i pralka mają przebicia zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gniazdkach mamy prąd zmienny kolego smile.gif nie występuje tam plus i minus (prąd stały - bateria np.) w gniazdkach jest faza i zero. i jest uwierz mi wtko jedno z której strony jest faza.

> a sprawdz na "której nóżce" masz + w kontakcie. Ja miałem odwrotnie i piec świrował dopiero

> serwisant mnie uświadomił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to ktoś się rąbnął i podłączył bolec pod fazę w gniazdku, przełóż na zero i będzie git.

to by kopało i miałbym 230V na bolcu, a mam 50V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.