Skocz do zawartości

Sprzedaż samochodu, płatność przelewem.


dzikipzs

Rekomendowane odpowiedzi

> Sytuacja jest taka. Dziś sprzedaję auto. Przyjeżdża kupiec i chce na miejscu zapłacić przelewem z

> mojego komputera. Zapłaci i odjeżdża autem.

> Jak się zabezpieczyć na wypadek gdyby anulował przelew zanim pieniążki w dniu jutrzejszym zjawią

> się na moim koncie?

> Czy daje coś zapis na umowie, że płatność w kwocie takiej i takiej na numer konta .... dnia .... ?

niech zrobi przelew natychmiastowy - ma dwie opcje albo kase masz w tej samej chwili na koncie albo za 15 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PKO BP przelewy powyżej 10000 są potwierdzane conajmniej telefonicznie i wystarczy powiedzieć "jaki przelew ?" i Pan/i konsultant nie puści wychodzącego przelewu powyżej 10000.

Dodam, że od wydania dyspozycji, do potwierdzenia zazwyczaj mija parę godzin (w ciągu dnia, weekendy i noce dają dłuższe przestoje).

A propos przypomina mi się jak sam kupowałem - sprzedający chciał gotówkę, więc wybrałem się w sobotę rano po wszystkich bankomatach z mojego miasteczka i wypłacałem do czysta bankomaty. Jedna sprawa, że bankomaty nie chcą wypłacać jednorazowo ponad 5000, bo banknoty już się nie mieszczą, druga że do poniedziałku była bieda we wsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja znowu kupując auto kilka lat temu zapłaciłem przelewem-sprzedawca zresztą przyjechał tym autem do mnie po tym ja obejrzałem je u niego~20km - zrobiłem przelew przez net, dałem mu wydruk potwierdzenia ale bank następnego dnia sam z siebie zablokował przelew bo była to "niecodzienna aktywność" na koncie - sprzedawca dostał kasę po telefonicznych interwencjach w banku po jakichś 4 dniach zlosnik.gif - z zawodu jednak był księgowym to wiedział że takie rzeczy są możliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I tym sposobem zlecenie przelewu nie uzyska statusu 'zrealizowany' do poniedziałku do godz. 7.00 -

> 11.00 w zależności od banku.

> W weekend, auta 'na przelew' się nie sprzedaje.

Dlaczego? Bluecash zadziała, prowizja jest śmiesznie niska, żeby sobie życie utrudniać dymaniem po bankomatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sytuacja jest taka. Dziś sprzedaję auto. Przyjeżdża kupiec i chce na miejscu zapłacić przelewem z

> mojego komputera. Zapłaci i odjeżdża autem.

> Jak się zabezpieczyć na wypadek gdyby anulował przelew zanim pieniążki w dniu jutrzejszym zjawią

> się na moim koncie?

> Czy daje coś zapis na umowie, że płatność w kwocie takiej i takiej na numer konta .... dnia .... ?

spotkać się w banku - zrobić przelew na konto i po kłopocie.!

ja tak kupowałem i tak sprzedawałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czysta żywa gotówka albo przelew w banku w obecności kasjera. Jeżeli się nie zgodzi to nie ma samochodu. Skoro ma kasę to może się na to zgodzić.

Przy zakupie samochodu nie operuje się drobnymi kwotami. Nie ryzykuj, żebyś potem nie pisał na AK, że Cię ktoś wyrolował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu, wszystkie samochody sprzedawałem z płatnością przelewem. Niestety, tak jak napisałeś, problem jest z możliwością wycofania przelewu międzybankowego.

Więc różne warianty tutaj wchodzą w grę i praktycznie wszystkie przerabiałem).

1. Założyłem konto w banku kupującego. Po dokonaniu transakcji konto zlikwidowałem (ale niektóre banki mogą pobrać prowizję za taki manewr. mnie kosztowało to 4 PLN opłaty za prowadzenie rachunku).

2. Kupujący przelał pieniądze znajomemu który miał konto w mbanku. Przy podpisywaniu umowy zadzwonił do znajomego "zrób przelew" i za chwilę miałem pieniądze u siebie.

3. Ostatnio mieliśmy chwilę nerwów. Człowiek przyjechał po samochód z Olsztyna, więc ciężko było coś kombinować, żeby przyjeżdżał następnego dnia itp.. Był wieczór. Ustatliliśmy że on ma konto w Inteligo, ja w PKO BP. Wedle zapewnień banku przelewy Inteligo-PKO BP idą "w czasie rzeczywistym".

Ale - zrobił przelew i tu NIC. Czekamy, czekamy... zadzwonił na infolinie i sie dowiedział, że przelew jest na tyle duży, że za chwilę będą dzwonić i weryfikować telefonicznie. Rzeczywiście, po 15 minut telefon i za chwilę pieniądze były u mnie.

Kilka uwag na koniec:

-w godzinach 8:00-16:00 można skorzystać z usługi SORBNET. Kosztuje sporo, ale jest to usługa KIR (a nie pośrednika).

-przelewy między bankami BRE (multi i mbank) idą teraz w czasie rzeczywistym (z pominięciem sesji elixir)

-można w umowie zawrzeć, albo że samochód będzie wydany po wpłynięciu pieniędzy an konto, albo że płatność będzie na konto.. Tylko wtedy któraś ze stron musi "zaufać". Albo wydając samochód, przed otrzymaniem pieniędzy na konto, albo robiąc przelew nie mając jeszcze samochodu. Któraś ze stron zawsze może nie wywiązać się z umowy i wtedy niestety sąd :-( i zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko czysta żywa gotówka albo przelew w banku w obecności kasjera. Jeżeli się nie zgodzi to nie ma

> samochodu. Skoro ma kasę to może się na to zgodzić.

> Przy zakupie samochodu nie operuje się drobnymi kwotami. Nie ryzykuj, żebyś potem nie pisał na AK,

> że Cię ktoś wyrolował.

Na szczęście nie każdy tak podchodzi do tematu...

Kupowałem motocykl i miałem zrobić przelew z Pekao24 (bank Pekao SA) w obecności sprzedawcy, u niego w domu. Niestety z przyczyn technicznych nie mogłem tego zrobić przez internet, więc wsiedliśmy w auto i zrobiłem dyspozycję przelewu przy okienku. Potwierdzenie dałem do ręki sprzedawcy a na umowie K-S wpisaliśmy, że należność została uregulowana przelewem.

Ostatnio jak kupowałem auto to usiadłem przy komputerze sprzedawcy i wykonałem przelew. Ponieważ było to Pekao24, to od razu zrobiłem pdf'a z potwierdzeniem przelewu i zapisałem mu na pulpicie...

W Pekao24 nie można anulować takiego przelewu i można od razu wydrukować potwierdzenie. W mBanku (jeśli przelew jest do innego banku) przelew można anulować do czasu najbliższej sesji wychodzącej, do tego czasu chyba nie można wydrukować potwierdzenia przelewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W PKO BP przelewy powyżej 10000 są potwierdzane conajmniej telefonicznie i wystarczy powiedzieć

> "jaki przelew ?" i Pan/i konsultant nie puści wychodzącego przelewu powyżej 10000.

Dziwne....mnie się to nie udało właśnie w PKO BP niewiem.gif

Dzwoniłem na infolinię chwilę po wciśnieciu guzika "wyślij przelew"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie odpowiedziałeś na pytanie. W którym banku można anulować 'Zlecenie przelewu'?

w mbanku też...zlecenie ma status "Oczekujący" i można do sesji elixir anulowac bez problemu.

Dla takiego przelewu nie można też uzyskać/wydrukować 'potwierdzenia przelewu' ...dopiero jak już elixir przejdzie i nie ma możliwości cofnięcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A mieszkanie? Jak sprzedasz? Też za gotówkę?

Porównanie sprzedaży samochodu a mieszkania, nie jest najlepszym przykładem.

Transakcję z nieruchomością załatwia się u notariusza, a nie świstkiem "umowa kupna sprzedaży", no i mieszkaniem/domem /działką trudno odjechać w siną dal....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak - ja z Inteligo zrobiłbym ci przelew u ciebie w domu przy tobie. Po wyjściu odjechaniu kilku km łącze się z laptopa z powrotem z kontem i wycofuje transakcje. Tak więc mam kasę i auto.

Jeśli już to kasa z reki do reki żadna inna opcja u mnie nie wchodzi w grę. No chyba że najpierw mam kasę na koncie, a potem wydaje auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie odpowiedziałeś na pytanie. W którym banku można anulować 'Zlecenie przelewu'?

> Na rachunkach firmowych jest kłopot z wycofaniem zlecenia, a na zwykłym rachunku osoby fizycznej -

> nie słyszałem, dlatego pytam.

mBank, dopuki nie bylo sesji elixiru do obcego banku przelew "wisi" i mozesz go anulowac, tyle ze potwierdzeenia tez nie wydrukujesz zanim kasa w danej sesji nie wyjdzie z mBanku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziwne....mnie się to nie udało właśnie w PKO BP

> Dzwoniłem na infolinię chwilę po wciśnieciu guzika "wyślij przelew"

Pytnie - do jakiego banku szedl przelew. Jesli tez do Pko Bp lub do Inteligo (czyli tez pko) to byl to przelew wewnetrzny, bez mozliwosci wycofania. albo zrobiles tuz przed sesja elixir i prawie od razu zostal zaksiegowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> podjechac to jego banku i niech wyciaga gotowke

Tak, tylko gotówka. A poszukajcie sobie, jakie sprytne sztuczki "fachowcy" umieją robić z gotówką. W efekcie sprzedawca zostaje z plikiem fałszywek albo i pociętych gazet. grinser006.gif

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> albo zrobiles tuz przed sesja elixir i prawie

> od razu zostal zaksiegowany.

tu zależy od wewnętrznych regulacji banku. Godzina elixiru to jedno, drugie graniczna godz. dyspozycji do danej sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałem tak motocykl. Gość miał konto w tym samym banku. Najpierw zrobił przelew. Potem ja się zalogowałem na swoje konto i kasa już była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, tylko gotówka. A poszukajcie sobie, jakie sprytne sztuczki "fachowcy" umieją robić z gotówką.

> W efekcie sprzedawca zostaje z plikiem fałszywek albo i pociętych gazet.

> k.

Tu co, nie przeliczysz pieniędzy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sytuacja jest taka. Dziś sprzedaję auto. Przyjeżdża kupiec i chce na miejscu zapłacić przelewem z

> mojego komputera. Zapłaci i odjeżdża autem.

> Jak się zabezpieczyć na wypadek gdyby anulował przelew zanim pieniążki w dniu jutrzejszym zjawią

> się na moim koncie?

> Czy daje coś zapis na umowie, że płatność w kwocie takiej i takiej na numer konta .... dnia .... ?

Kiedyś pojechałem oglądnąć auto pod Warszawę (jakieś 300 km). Podobało mi się i chciałem zaliczkować, a po auto na spokojnie przyjechać pociągiem. Ale sprzedający wydał mi auto za 12 tys zł (z 46 tys) i wystawił mi fakturę na przelew - wróciłem tego samego dnia na dwa auta, a pieniądze wpłaciłem dopiero na drugi dzień. Do dziś podziwiam odwagę sprzedającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z przelewów ekspresowych - co sugerowali zresztą niektórzy użytkownicy tego forum. W ciągu kilku minut od zlecenia przelewu, pieniądze powinny trafić na Twoje konto.

Opiszę pokrótce jak to działa w naszym BlueCash: jeśli sprzedawca ma konto w AliorSync, mBanku, MultiBanku lub Podkarpackim Banku Spółdzielczym, to może zlecić przelew ekspresowy z poziomu bankowości elektronicznej. Jeśli nie, może to zrobić za pośrednictwem serwisu www.bluecash.pl lub aplikacji. Polecam zwłaszcza najprostszy i najwygodniejszy w takiej sytuacji sposób przelewu - przelew na telefon. Po krótkiej rejestracji w serwisie BlueCash.pl, sprzedawca może przesłać pieniądze wpisując wyłącznie Twój numer telefonu, Ty po kilku minutach dostajesz powiadomienie o przelewie i możesz odebrać pieniądze w dowolnej chwili, po wpisaniu swojego numeru konta.

Jeśli coś jest niejasne, to chętnie odpowiem na wszelkie pytania smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Odkurzam temat.

Czy coś się zmieniło w temacie sprzedaży z przelewem w roli głównej?

Wystawiłem wczoraj auto, kwota 130 tys, człowiek chce przyjechać wieczorem i przelewać. Konto ma w PKO BP , ja założę w tym samym banku (jak zdążę).

edit: nawet nie zdążyłem na AK wystawić ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, mati1.6dohc said:

Odkurzam temat.

Czy coś się zmieniło w temacie sprzedaży z przelewem w roli głównej?

Wystawiłem wczoraj auto, kwota 130 tys, człowiek chce przyjechać wieczorem i przelewać. Konto ma w PKO BP , ja założę w tym samym banku (jak zdążę).

edit: nawet nie zdążyłem na AK wystawić ..

 

Jak bedzie w tym samym banku, to pojdzie jako przelew wewnetrzny.

Jezeli pusci expressowym, to trzeba sprawdzic limity i czy oba banki je obsluguja.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Miromat said:

Jeśli robisz przelew Elixirem to niezależnie w jakim banku jest drugie konto przelew dochodzi w kilkanaście minut.

 

Zwyklym elixirem nie dojdzie w kilkanascie minut tylko jest zalezne od sesji wychodzacych/przychodzacych w poszczegolnych bankach.

Musi byc Express Elixir ale nie wszystkie banki chyba w tym "uczestnicza" i limit max to 100kPLN.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Zwyklym elixirem nie dojdzie w kilkanascie minut tylko jest zalezne od sesji wychodzacych/przychodzacych w poszczegolnych bankach.

Musi byc Express Elixir ale nie wszystkie banki chyba w tym "uczestnicza" i limit max to 100kPLN.

Mam konto w ING. Robiłem kilka Elixirów i zawsze było na miejscu w kilkanaście minut.
Może być tylko limit kwotowy. Tego nie wiem, nie sprawdzałem.
Edit: Przepraszam, faktycznie nazywa się to Express Elixir.

Edytowane przez Miromat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Miromat said:

Mam konto w ING. Robiłem kilka Elixirów i zawsze było na miejscu w kilkanaście minut.

 

Ale to o niczym nie swiadczy, Elixir to jest najzwyklejszy przelew...

Tez mam konto w ING i zeby doszlo w kilka minut to trzeba wybrac opcje Expressu.

Poza tym jak ktos  nie puszcza czesto wiekszych kwot to bank moze mu taki przelew na 130kPLN przyblokowac.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

Ale to o niczym nie swiadczy, Elixir to jest najzwyklejszy przelew...

Tez mam konto w ING i zeby doszlo w kilka minut to trzeba wybrac opcje Expressu.

Poza tym jak ktos  nie puszcza czesto wiekszych kwot to bank moze mu taki przelew na 130kPLN przyblokowac.

Ja robilem w sobote płatność express elixirem do millenium. Ale chwile przed tym zadzwonilem na infolinie banku z informacja ze bede robil taki przelew na dana kwote (90k) . Pani powiedziala ze mam jej dac 10 min i bedzie green light 

I faktycznie, przyszedł sms z info ze oczekuja na przelew.  Zrobilem i po minucie bylo u goscia.

  • Lubię to 2
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Chalek said:

Dlatego dzwonilem do ing

 

Ja sie nie spodziewalem problemow, bo wieksze kwoty zwyklym Elixirem przechodzily bez nieczego.

Ale widac Express musza jakos bardziej monitorowac. W kazdym razie obsluga klienta w ING jest naprawde bardzo OK.

Wypilem kawe, dali znac ze juz odblokowali, kazali jeszcze poczekac 5 min i poszlo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taki przypadek w banku PKO że szybki przelew był tylko do kwoty około 8 tyś zł. Niewiem czy by poszło kilka przelewów.
Zrobiłem zwykły przelew na kwotę 60 tyś. 
Zrobiliśmy adnotację na umówię ze mam 3 dni na przelew i sprzedający zatrzymał kartę pojazdu. Tylko ja nie jeżdżę dalej po auto niż 50 km wiec dla mnie wrócić na 2 dzień nie było problemem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Zwyklym elixirem nie dojdzie w kilkanascie minut tylko jest zalezne od sesji wychodzacych/przychodzacych w poszczegolnych bankach.
Musi byc Express Elixir ale nie wszystkie banki chyba w tym "uczestnicza" i limit max to 100kPLN.
Limit zależy od banku.
PKO bp ma kilka tysi ... A mój pierdzidolkowy spółdzielczy 50 tysi (limit jednorazowego przelewu)

Zawsze jest opcja wysłać sorbnetem. Kwota dowolną, opcja droższa ale szybka.
Nie wiem czy przez internet da się.

Ostatecznie założenie konta w tym samym banku

Wysłane z mojego M2003J15SC przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.