Skocz do zawartości

piec na ekogroszek


ksytek

Rekomendowane odpowiedzi

kto podpowie co poprzestawiać co zmienić

piec tłokowy

palę ekogroszkiem

temp na piecu ustawiona 50stopni

jeśli piec przejdzie w tryb podtrzymania temp potrafi dochodzić do 80stopni

w podtrzymaniu dmuchama załącza się co 23minuty na 20s z siłą 16 (jak ustawie więcej minut to już zgaśnie)

co 3 przedmuch podawana jest dawka ekogroszku (czyli co 69minut)

poczytałem na forach ale konkretnej odpowiedzi nie znalazłem

miał ktoś coś podobnego lub jest jakiś spec na sali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> temp na piecu ustawiona 50stopni

> jeśli piec przejdzie w tryb podtrzymania temp potrafi dochodzić do 80stopni

Znaczy się pali się w nim mimo wyłączonej dmuchawy.

> w podtrzymaniu dmuchama załącza się co 23minuty na 20s z siłą 16

Spróbuj ustawić 10sekund pracy dmuchawy, ale obstawiam, że masz zbyt mocny ciąg kominowy i się opał spala w niekontrolowany sposób. Stąd wygasanie kotła.

Jeśli nie masz przepusnicy na dmuchawie, to zainwestuj w takie urządzenie i załóż je między dmuchawą a piecem.

Powinno go to uspokoić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znaczy się pali się w nim mimo wyłączonej dmuchawy.

chwilę po przejściu w tryb podtrzymania się pali a później jest żar

> Spróbuj ustawić 10sekund pracy dmuchawy, ale obstawiam, że masz zbyt mocny ciąg kominowy i się opał

> spala w niekontrolowany sposób. Stąd wygasanie kotła.

> Jeśli nie masz przepusnicy na dmuchawie, to zainwestuj w takie urządzenie i załóż je między

> dmuchawą a piecem.

> Powinno go to uspokoić.

masz coś takiego zamontowane?

poprawiło się coś po zamontowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chwilę po przejściu w tryb podtrzymania się pali a później jest żar

To znaczy się pali.

> masz coś takiego zamontowane?

> poprawiło się coś po zamontowaniu?

Miałem, przy innym kotle, ale problemy podobne.

Poprawiło się o tyle, że przestał przeciągać.

Jak chcesz wypróbować czy to pomoże, to po osiągnięciu temp. przez kocioł zasłoń gazetą wlot do dmuchawy (tylko szczelnie) i trzymaj tak, aż do przedmuchu. Jeśli temp. nie poskoczy, to znaczy, że masz winnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba sterownik wyłącza pompę cyrkulacyjną.

Ale sterownik ma wyłączać pompę przy osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu, a kocioł ma utrzymywać zadaną i nie przeciągać za bardzo. Tolerowane jest kilka stopni, ale nie 20-25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To znaczy się pali.

> Miałem, przy innym kotle, ale problemy podobne.

> Poprawiło się o tyle, że przestał przeciągać.

> Jak chcesz wypróbować czy to pomoże, to po osiągnięciu temp. przez kocioł zasłoń gazetą wlot do

> dmuchawy (tylko szczelnie) i trzymaj tak, aż do przedmuchu. Jeśli temp. nie poskoczy, to

> znaczy, że masz winnego.

zajrzałem dzisiaj

dmuchawa ma swoją taką klapkę

jak się wyłączy klapka opada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dmuchawa ma swoją taką klapkę

Problemem jest bezwładność cieplna kotła. Sterowanie masz ustawione na temperaturę w pomieszczeniu. Temperatura spada, piec przechodzi w tryb pracy i pracuje z mocą znamionową. Po osiągnięciu zadanej temperatury przechodzi w tryb nadzoru.

Czyli :

podajnik off

dmuchawa off

pompa co off

Wszystkie elementy pieca masz rozgrzane, pompa nie pracuje, układ nie jest w stanie grawitacyjnie pchnąć wody. Dlatego następuje wzrost temperatury wody w piecu.

Rozwiązaniem może być takie ustawienie pompy, żeby po przejściu pieca w tryb nadzoru pracowała jeszcze ok 5 min, co pozwoli schłodzić kocioł o ile sterownik na to pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że masz za duży wsad na raz.

U mnie jest podobnie tyle że mam zwykły piec zasypowy ze sterownikiem.

Gdy już wsad się rozpali to temperatura jest zawsze wyższa niż ustawiona.

Inaczej się nie da, to nie olej czy gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> piec tłokowy

> palę ekogroszkiem

> temp na piecu ustawiona 50stopni

> jeśli piec przejdzie w tryb podtrzymania temp potrafi dochodzić do 80stopni

> w podtrzymaniu dmuchama załącza się co 23minuty na 20s z siłą 16 (jak ustawie więcej minut to już

> zgaśnie)

> co 3 przedmuch podawana jest dawka ekogroszku (czyli co 69minut)

A jaki masz tam sterownik? Jak umie sterować?

Czy problemem jest, że temperatura podskakuje tylko w trybie nadzoru, czy pracując ma wysoki gradient temperatury aż do przejścia w nadzór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozwiązaniem może być takie ustawienie pompy, żeby po przejściu pieca w tryb nadzoru pracowała

> jeszcze ok 5 min, co pozwoli schłodzić kocioł o ile sterownik na to pozwala.

tak jest to ustawione zlosnik.gif (jest taka opcja w sterowniku)

tylko jest taki moment, że przez te 5 min temp spadnie poniżej ustawionej (lub później w trybie podtrzymania) i piec się załączy dojdzie do ustawionej przejdzie w tryb podtrzymania i temp rośnie a odbioru nie ma

czy jest to bezpieczne i dobre dla pieca, że temp dochodzi do 80?

nie mam pomysłu co już poprzestawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zajrzałem dzisiaj

> dmuchawa ma swoją taką klapkę

> jak się wyłączy klapka opada

Moim zdaniem masz gdzieś nieszczelność na dolocie - po zamknięciu wentylatora kocioł powinien gasnąć a nie podsycać żar. Chyba, że masz źle umiejscowiony któryś z czujników...

Ogólnie rzecz biorąc, te 80 stopni nie zaszkodzi kotłowi, ale zaś więcej paliwa spalisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moim zdaniem masz gdzieś nieszczelność na dolocie - po zamknięciu wentylatora kocioł powinien

> gasnąć a nie podsycać żar.

jest klapka za dmuchama, dmuchawa przestaje dmuchać klampa opada i powietrze do paleniska nie dochodzi, bynajmiej od dołu

Chyba, że masz źle umiejscowiony któryś z czujników...

czujniki są zamontowane tu gdzie podawała instrukcja i schemat pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kto podpowie co poprzestawiać co zmienić

> piec tłokowy

> palę ekogroszkiem

> temp na piecu ustawiona 50stopni

> jeśli piec przejdzie w tryb podtrzymania temp potrafi dochodzić do 80stopni

> w podtrzymaniu dmuchama załącza się co 23minuty na 20s z siłą 16 (jak ustawie więcej minut to już

> zgaśnie)

> co 3 przedmuch podawana jest dawka ekogroszku (czyli co 69minut)

> poczytałem na forach ale konkretnej odpowiedzi nie znalazłem

> miał ktoś coś podobnego lub jest jakiś spec na sali?

Mam też tłokowy i paląc groszkiem dzieje się to samo. Piec tłokowy łapie powietrze przez szufladę. Dołożenie szybra na kominie trochę pomogło ale nie do końca. Najlepszy sposób to doszczelnić paliwo tzn. zmieszać z miałem, Ja przeszedłem całkiem na miał i nie ma problemu podtrzymanie ustawione na poziomie 45-50 min i nie gaśnie.

Kiedyś nie było 8 godzin pradu ,wróciłem z roboty i idę rozpalać piec a tam zapitala ogień ,że aż miło. yikes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam też tłokowy i paląc groszkiem dzieje się to samo. Piec tłokowy łapie powietrze przez szufladę.

> Dołożenie szybra na kominie trochę pomogło ale nie do końca. Najlepszy sposób to doszczelnić

> paliwo tzn. zmieszać z miałem, Ja przeszedłem całkiem na miał i nie ma problemu podtrzymanie

> ustawione na poziomie 45-50 min i nie gaśnie.

przedmuch co tyle ustawiony? a podawanie paliwa co ile?

jak wychodzi w porównaniu z ekogroszkiem w sensie spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> poczytałem na forach ale konkretnej odpowiedzi nie znalazłem

> miał ktoś coś podobnego lub jest jakiś spec na sali?

Ostatecznie może się okazać, że żaden sterownik sobie z Twoim problemem nie poradzi. Niektóre gatunki węgla mają duża zdolność do spalania się mimo bardzo ograniczonego dostępu powietrza. Szczególnie dobre gatunki ekogroszku oparte na węglu typu 31 i 32.1.

Jeśli uszczelnianie pieca i gmeranie w sterowniku nic nie da, powinieneś spróbować (jak jeden z kolegów radzi) "rozcieńczyć" posiadane paliwo jakimś gatunkowo gorszym miałem węglowym - gorszym w sensie niższe części lotne wyższa zawartość popiołu, może być większa niż przy klasycznym ekogroszku spiekalność.

Taki miks powinien ustabilizować parametry. Jedną z wad tego rozwiązania będzie większa ilość popiołu i ewentualne dłuższe rozpalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> co da mi otwrcie wyczystki?

komin nie będzie ciągnął oink.gif powietrza tylko przez piec = ograniczysz ciąg. Jeżeli przyniesie to skutek to zamontujesz szyber lub zostawisz otwartą wyczystkę wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szczególnie dobre gatunki ekogroszku oparte na węglu typu 31 i 32.1.

jeśli gdzieś pod Twoimi stopami nie fedrują węgla to jest to jedynie ciekawostka książkowa bo ekogroszek dzieli się w zasadzie na trzy rodzaje: pochodzący z kopalni węgla kamiennego, takiż sam zmieszany z węglem brunatnym, ale twardo udający kamienny oraz brunatny w którym wydzielamy podgrupy czeską i bełchatowską zlosnik.gif

dodatkowo powyższy podział nie do końca gwarantuje że to się będzie chciało dobrze palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co to jest i gdzie to kupić?

Mialem na mysli "popsucie" groszku dosypem wegla o gorszych parametrach. Ekogroszek ktory jest obecnie uzywany moze byc zwyczajnie zbyt "dobry" jak na potrzeby obecnej instalcji, ktora nie jest w stanie odebrac calej wytworzonej energi.

Duza tendencje do takiego zachowania (dalszego palenia pomimo braku dostepu do powietrza) maja wegle z kopaln Wieczorek, Wesola, Piast, Ziemowit, chwalowice, Piekary. Ich produkt idealnie sprawdza sie w piecach z retorta. W innych niekoniecznie.

Jesli piec/sterownik sobie z tym nie radzi warto eksperymetalnie zmieszac go z weglem o nizszych czesciach lotnych (pon.32%), bardziej zapopielonych (pow. 12-14%). Niekoniecznie od razu mialem, bo taki surowiec wysteppuje pod w roznych sortymentch - klasyczny groszek 8-31 mm, orzech II, mial I 0-30 mm.

Trzeba pytac na lokalych skladach o wegiel nie pochodzacy z ww. Kopaln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> teść do tego użył flotu - miał daje masę popiołu. Flot nie.

Dokladnie tak smile.gif tez tak robie.

Tylko, ze dostepnosc do flotu poza Slaskiem jest problematyczna.

Ja stosuje dodatek czeskiego flotu, bo ma znacznie nizsze czesci lotne niz polski i mniejsza zawartosc wody. Ale flotem z Krupinskiego, Knurowa, Rydultow tez mozna to osiagnac.

Prawdopodobnie nadmiar energi jest pochlaniany na odparowanie dodatkoej wody (co dla pieca i komina najzdrowsze nie jest) ale efektem koncowym jest wieksza stabilnosc temperaturowa i brak przegrzewania po wylaczeniu pomp i dmuchawy.

To samo udawalo mi sie uzyskac gdy eksperymentalnie uzywalem mieszanki o duzej zawartosci popiolu. Niestety popielnik wiecznie byl pelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeśli gdzieś pod Twoimi stopami nie fedrują węgla to jest to jedynie ciekawostka książkowa bo

> ekogroszek dzieli się w zasadzie na trzy rodzaje: pochodzący z kopalni węgla kamiennego, takiż

> sam zmieszany z węglem brunatnym, ale twardo udający kamienny oraz brunatny w którym

> wydzielamy podgrupy czeską i bełchatowską

> dodatkowo powyższy podział nie do końca gwarantuje że to się będzie chciało dobrze palić.

Jak widze z czego moi klienci uzyskuja frakcje ekogroszkowa to z pelna odpowiedzalnoscia moglbym dopisac jescze kolejne podgrupy smile.gif

ale to temat na inna opowiesc

tworca watku musial po prostu trafic na uczciwego sprzedawce !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadmuch mechaniczny, przy czymś tak wydajnym to zwyczajnie puszczanie ciepła w komin.

teść coś takiego zainstalował, dokladnie to ten) i juz z dmuchawy nie korzysta.

wkręcasz to w górę pieca - jest to termostat, który ustawiasz na daną temperaturę. w drzwiczkach popielnika robiz klapkę z zawiasem na górze. Łączysz łańcuszkiem termostat z klapką - jak jest woda zimna to termostat otwiera klapkę i wpuszcza więcej powietrza. jak za cieplo to domyka klapkę. w piecu pali sie wolniej i zużywasz o wiele mniej paliwa smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W kotłach posiadających nadmuch mechaniczny nie wolno instalować szybra na czopuchu. Grozi to

> zatruciem spalinami.

> Jeśli masz zbyt mocny ciąg to zainstaluj sobie regulator ciągu kominowego.

Podeprzesz to jakimś przepisem bo mój piec dość znanego producenta takowy posiada zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nadmuch mechaniczny, przy czymś tak wydajnym to zwyczajnie puszczanie ciepła w komin.

Przy kotle z podajnikiem nie bardzo się da bez nadmuchu.

To znaczy da się, ale w bardzo specyficznych warunkach.

Ale jeśli Twój teść ma ochotę zaoszczędzić więcej opału i palić ekologicznie węglem to podsuń mu ten wątek na forum muratora.

Można zmniejszyć spalanie o kilkadziesiąt procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kto podpowie co poprzestawiać co zmienić

> piec tłokowy

> palę ekogroszkiem

> temp na piecu ustawiona 50stopni

> jeśli piec przejdzie w tryb podtrzymania temp potrafi dochodzić do 80stopni

> w podtrzymaniu dmuchama załącza się co 23minuty na 20s z siłą 16 (jak ustawie więcej minut to już

> zgaśnie)

> co 3 przedmuch podawana jest dawka ekogroszku (czyli co 69minut)

> poczytałem na forach ale konkretnej odpowiedzi nie znalazłem

> miał ktoś coś podobnego lub jest jakiś spec na sali?

chwila

jest pompa w obiegu czy obieg jest grawitacyjny ??

Sterownik tylko na piecu czy tez jest termostat pokojowy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W kotłach posiadających nadmuch mechaniczny nie wolno instalować szybra na czopuchu. Grozi to

> zatruciem spalinami.

> Jeśli masz zbyt mocny ciąg to zainstaluj sobie regulator ciągu kominowego.

T,y no sorry już 6lat palę z tym szybrem i nie ma problemu.

Piec tłokowy ma problem ze szczelnością szuflady i tamtędy łapie lewe powietrze ekogroszek jest "przepuszczalny" dla powietrza i stąd są problemy. Zagęszczenie paliwa drobniejszymi frakcjami powoduje że powietrze nie przedostaje się do pieca i problem zanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przedmuch co tyle ustawiony? a podawanie paliwa co ile?

> jak wychodzi w porównaniu z ekogroszkiem w sensie spalania

Palę Czeskim miałem w cenie ok. 200pln tona. Podtrzymanie ustawione na 45-50 min i nie gaśnie . Podczas pracy podawanie ustawione co 110 sek a sterownik nie ma funkcji sterowania siłą nadmuchu. W porównaniu z ekogroszkiem spala więcej ale CCC biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Palę Czeskim miałem w cenie ok. 200pln tona. Podtrzymanie ustawione na 45-50 min i nie gaśnie .

> Podczas pracy podawanie ustawione co 110 sek a sterownik nie ma funkcji sterowania siłą

> nadmuchu. W porównaniu z ekogroszkiem spala więcej ale CCC

ile kosztuje $ nasz krajowy?

jaka jest wartość opałowa tego czeskiego "złota"? smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> są dwie pompy

> jedna ta CWU

> druga na ogrzewanie

> i sterownik na piecu i termostat pokojowy

prawdopodobnie masz zle ustawiony czas co jaki i na ile ma sie wlaczyc pompa obiegowa gdy sterownik dostaje sygnal z termostatu pokojowego ze osiagnal wymagana temperature trzeba zwiekszyc ilosc cykli (zmniejszyc czas miedzy cyklami) lub wydluzyc czas dzialania (jesli to mozliwe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> prawdopodobnie masz zle ustawiony czas co jaki i na ile ma sie wlaczyc pompa obiegowa gdy sterownik

> dostaje sygnal z termostatu pokojowego ze osiagnal wymagana temperature trzeba zwiekszyc ilosc

> cykli (zmniejszyc czas miedzy cyklami) lub wydluzyc czas dzialania (jesli to mozliwe)

jest to możliwe

zakres jest od 0 - 20 min na 30s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.