Skocz do zawartości

piec na ekogroszek


ksytek

Rekomendowane odpowiedzi

zrobiłem wczorej cos takiego

ustawiłem ALG na 1 czyli pompa po osiągnięciu w pomieszczeniu temp zadanej dalej pracuje

kto podpowie jak ustawic teraz odpowiednio temp

tem zadaną na piecu ustawiłem 60

His 2

Ond (minimalna temp nastawienia) 50

Onp (temp załączenia pompy) 55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tango C+

Z instrukcji obsługi wynika, że jest to sterownik proporcjonalny.

Czy sterowanie nie wygląda tak, że jeśli temperatura płaszcza jest niższa od zadanej, to podawane jest w równych odstępach paliwo oraz z równą siłą powietrze aż do przejścia sterownika w nadzór?

Jak wygląda sterowanie dmuchawą?

Masz tam w układzie zawór mieszający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z instrukcji obsługi wynika, że jest to sterownik proporcjonalny.

> Czy sterowanie nie wygląda tak, że jeśli temperatura płaszcza jest niższa od zadanej, to podawane

> jest w równych odstępach paliwo oraz z równą siłą powietrze aż do przejścia sterownika w

> nadzór?

tak

temp spada poniżej zadanej to:

paliwo jest podawane co taki czas jaki się ustawi czyli np. co 120s

powietrze również ustawiamy obroty dmuchawy w stanie praca

w podtrzymaniu jest tak, że ustawiam co ile ma się załączyć dmuchawa ile sekund ma pracować i z jaką siłą

ustawiam również co który przedmuch ma podać paliwo

> Jak wygląda sterowanie dmuchawą?

w sensie?

ustawiamy siłe dmuchawy i dmuchawa pracuje od początku jak się załączy do uzyskania temp zadanej przez kociol

> Masz tam w układzie zawór mieszający?

czyli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> temp spada poniżej zadanej to:

> paliwo jest podawane co taki czas jaki się ustawi czyli np. co 120s

> powietrze również ustawiamy obroty dmuchawy w stanie praca

Kocioł ma bardzo dużą bezwładność cieplną.

W związku z tym, jeśli w trybie "Praca" podaje sobie węgiel i dmucha w takich samych odstępach/z taką samą siłą, to zanim płaszcz osiągnie zadaną temperaturę, środek jest już nieźle rozgrzany, a przyrost temperatury w jednostce czasu na czujniku jest najpierw niewielki, a potem coraz większy. Kiedy sterownik wyłączy podawanie i nadmuch, temperatura płaszcza nadal sobie rośnie.

Rozwiązaniem jest sterowanie nadmuchem i podaniami w zależności od różnicy pomiędzy temperaturą płaszcza i temperaturą zadaną. Do tego, przy sterownikach PID sterownik stara się optymalizować nadmuch żeby temperatura oscylowała jak najbliżej wokół zadanej.

EDIT:

spróbuj podawać mniej powietrza albo węgla tak, żeby kocioł się tak nie rozpędzał.

> w podtrzymaniu jest tak, że ustawiam co ile ma się załączyć dmuchawa ile sekund ma pracować i z

> jaką siłą

> ustawiam również co który przedmuch ma podać paliwo

To nie powinien być problem. Tu tylko utrzymujesz żar.

> w sensie?

W sensie czy jest automatycznie regulowane, czy stałe, ale wychodzi, że jest ustawiona stała wartość.

> ustawiamy siłe dmuchawy i dmuchawa pracuje od początku jak się załączy do uzyskania temp zadanej

> przez kociol

> czyli?

Coś takiego. Podłączone pomiędzy rurami kotła a rurami CO.

4-drogowy_MED.jpg

Pozwala na płynne mieszanie wody z obydwu obwodów.

Powoduje, że po włączeniu pompy CO kocioł nie dostaje uderzenia zimnej wody z układu CO, co z kolei powoduje mniejsze wahania temperatury płaszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Coś takiego. Podłączone pomiędzy rurami kotła a rurami CO.

> Pozwala na płynne mieszanie wody z obydwu obwodów.

> Powoduje, że po włączeniu pompy CO kocioł nie dostaje uderzenia zimnej wody z układu CO, co z kolei

> powoduje mniejsze wahania temperatury płaszcza.

Dziś identyczny zawór 4-drożny mi zamarzł ale po ogrzaniu wodą odpuścił oink.gif tak to jest jak człowieka nie ma na budowie sciana.gif dobrze, że wszystko oki zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zrobiłem wczorej cos takiego

> ustawiłem ALG na 1 czyli pompa po osiągnięciu w pomieszczeniu temp zadanej dalej pracuje

> kto podpowie jak ustawic teraz odpowiednio temp

> tem zadaną na piecu ustawiłem 60

> His 2

> Ond (minimalna temp nastawienia) 50

> Onp (temp załączenia pompy) 55

nic nie zmieniaj wpisz te nastawy dzialania pompy ktore podalem reszta jesli dzialala to pozostaw bez zmian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ok

> tylko teraz załączanie pompy co dany czas wyłączyłem ponieważ ustawiłem ALG1 czyli praca pompy cały

> czas

jesli pompa bedzie caly czas pracowac to jest obawa ze wychlodzisz kociol choc jak patrzac na temp uruchamiania pompy to w sumie moze to nie nastapic bo masz ja dosyc wysoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jesli pompa bedzie caly czas pracowac to jest obawa ze wychlodzisz kociol choc jak patrzac na temp

> uruchamiania pompy to w sumie moze to nie nastapic bo masz ja dosyc wysoko

no właśnie chciał bym spróbować jak będzie jeśli by była cały czas załączona

tylko muszę w jakiś sposób pokombinować, żeby temp nie schodziła za nisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no właśnie chciał bym spróbować jak będzie jeśli by była cały czas załączona

> tylko muszę w jakiś sposób pokombinować, żeby temp nie schodziła za nisko

temp nie zejdzie wiele ponizej 55 (temp zalaczenia pompy) ale to zalezy tez od tego na jak dlugo pokojowy wylaczy piec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy kotle z podajnikiem nie bardzo się da bez nadmuchu.

> To znaczy da się, ale w bardzo specyficznych warunkach.

> Ale jeśli Twój teść ma ochotę zaoszczędzić więcej opału i palić ekologicznie węglem to podsuń mu

> ten wątek na forum muratora.

> Można zmniejszyć spalanie o kilkadziesiąt procent.

Palenie sposobem górnym praktykuje od 2 lat. W tym sezonie w końcu udało mi się opanować piec miałowy zasypowy z górnym spalaniem.

Powiem wprost - rewelacja. Wszystkie zawarte w linku informacje się potwierdzają. Najfajniejsze jest to, że piec przepala każdy rodzaj węgla (miał, flot, muł, brunatny, antracyt) bez uciążliwego dymienia. Dla mnie ma to zasadnicze znaczenie bo mieszkam pośród blokowisk, których mieszkańcy bardzo narzekają na "trucicieli z domków".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.