Skocz do zawartości

Ubezpieczenie samochodu - zgłupiałem...


incomunicado

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, taki o to przypadek:

W listopadzie 2012 sprzedałem samochód. W tym samym miesiącu kończyła mi się polisa OC+AC+NW. Zgłosiłem ubezpieczycielowi sprzedaż auta, oraz wypowiedziałem polisę OC na tydzień przed jej zakończeniem - czyli to co się zwykle robi gdy się nie chce aby polisa OC automatycznie się przedłużyła na nowy rok ok.gif.

I tuż przed świętami przychodzi do mnie pismo z firmy windykacyjnej, że "jak nie zapłacę polisę to do mnie łysych z pałami naślą" (trochę łagodniej ale coś w ten deseń). Sprawdzam czy moje wypowiedzenie polisy dotarło do ubezpieczyciela - jest wysłane, ufff...

Ale czytam ja sobie to pismo jeszcze raz i oczy robią mi się jeszcze bardziej okrągłe niż za pierwszym razem. Otóż, wzywają mnie do zapłaty nie tylko polisy OC, ale polisy AC i NW icon_eek.gif.

I kompletnie zgłupiałem. Nawet jeśli przyjąć, że moje wypowiedzenie polisy OC do nich nie dotarło (dotarło - mam na to dowód!), to nie zawierałem żadnej nowej polisy AC + NW!!! Jest zatem możliwe, żeby AC+NW ulegały automatycznemu odnowieniu i miałem obowiązek je wypowiedzieć tak jak OC??? niewiem.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koledzy, taki o to przypadek:

> W listopadzie 2012 sprzedałem samochód. W tym samym miesiącu kończyła mi się polisa OC+AC+NW.

> Zgłosiłem ubezpieczycielowi sprzedaż auta, oraz wypowiedziałem polisę OC na tydzień przed jej

> zakończeniem - czyli to co się zwykle robi gdy się nie chce aby polisa OC automatycznie się

> przedłużyła na nowy rok .

> I tuż przed świętami przychodzi do mnie pismo z firmy windykacyjnej, że "jak nie zapłacę polisę to

> do mnie łysych z pałami naślą" (trochę łagodniej ale coś w ten deseń). Sprawdzam czy moje

> wypowiedzenie polisy dotarło do ubezpieczyciela - jest wysłane, ufff...

> Ale czytam ja sobie to pismo jeszcze raz i oczy robią mi się jeszcze bardziej okrągłe niż za

> pierwszym razem. Otóż, wzywają mnie do zapłaty nie tylko polisy OC, ale polisy AC i NW .

> I kompletnie zgłupiałem. Nawet jeśli przyjąć, że moje wypowiedzenie polisy OC do nich nie dotarło

> (dotarło - mam na to dowód!), to nie zawierałem żadnej nowej polisy AC + NW!!! Jest zatem

> możliwe, żeby AC+NW ulegały automatycznemu odnowieniu i miałem obowiązek je wypowiedzieć tak

> jak OC??? .

Proponuję zgłosić próbę wyłudzenia do prokuratury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I kompletnie zgłupiałem. Nawet jeśli przyjąć, że moje wypowiedzenie polisy OC do nich nie dotarło

> (dotarło - mam na to dowód!), to nie zawierałem żadnej nowej polisy AC + NW!!! Jest zatem

> możliwe, żeby AC+NW ulegały automatycznemu odnowieniu i miałem obowiązek je wypowiedzieć tak

> jak OC??? .

Niech spadaja na drzewo.

Teraz wszystkie Tu kombinuja jak moga.

Jestem w podobnej sytuacji jak Ty, tyle ze o samo OC chodzi.

TUW przyslalo mi kolejna polise OC mimo, ze auto sprzedane i TU powiadomione o tym (na co mam kopie z ich pieczecia, ze wypowiedzenie wplynelo). Oczywiscie wczesniej zadnego powiadomienia o zblizajacym sie terminie nie bylo, a kolejna polisa przyszla miesiac po dacie, w ktorej mialbym przedluzac OC gdybym nie sprzedal auta.

Grzecznie opierpapierolilem jakas pania przez telefon i przeslalem im kopie wypowiedzenia.

Z ciekawosci sprawdzilem potem w systemie UFG i tam na aucie wisza dwie polisy OC. Nie wiem czy ta nadmiarowa to ta co mi przyslali, czy kupujacy nie wypowiedzial i zawarl kolejna w innym TU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niby wszytko jasne ale zapytam się, czy na piśmie o sprzedaży były wszystkie dane łącznie z PESELem

> kupującego?

Nie było danych kupującego. Mam się bać? panic.gif

Nie podawałem danych kupującego bo termin sprzedaży zbiegł się z terminem zakończenia ubezpieczenia.

Zrobiłem błąd? Coś czuję, że skopałem temat crazy.gifboje_sie.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie było danych kupującego. Mam się bać?

> Nie podawałem danych kupującego bo termin sprzedaży zbiegł się z terminem zakończenia

> ubezpieczenia.

> Zrobiłem błąd? Coś czuję, że skopałem temat

Złożyłeś normalne wypowiedzenie czy zaniosłeś umowę k-s informując o sprzedaży?

Poza tym, czy przypadkiem po zmianie przepisów, nie można wypowiedzieć oc

w trakcie trwania polisy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niby wszytko jasne ale zapytam się, czy na piśmie o sprzedaży były wszystkie dane łącznie z PESELem

> kupującego?

a to teraz trzeba dane kupującego podawac? icon_eek.gif

kiedyś ja zwykle pisałem oświadczenie ze sprzedałem pojazd i tyle, a nie pisałem komu hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdzam czy moje

> wypowiedzenie polisy dotarło do ubezpieczyciela - jest wysłane, ufff...

> Ale czytam ja sobie to pismo jeszcze raz i oczy robią mi się jeszcze bardziej okrągłe niż za

> pierwszym razem. Otóż, wzywają mnie do zapłaty nie tylko polisy OC, ale polisy AC i NW .

Z racji tego, że AC i NNW są ubezpieczeniami nieobowiązkowymi nie podlegają one automatycznemu przedłużeniu - nie masz się o co martwić. waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie było danych kupującego. Mam się bać?

> Nie podawałem danych kupującego bo termin sprzedaży zbiegł się z terminem zakończenia

> ubezpieczenia.

> Zrobiłem błąd? Coś czuję, że skopałem temat

Nie siej paniki, tylko przeprowadz wywiad i wyprostuj sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niby wszytko jasne ale zapytam się, czy na piśmie o sprzedaży były wszystkie dane łącznie z PESELem

> kupującego?

Tak, dla nich PESEL rzecz swieta, upierali sie bym nawet nadal takowy obywatelowu Bialorusi czy Ukrainy "bo umowa bez PESELa jest niewazna i nie przyjmiemy zgloszenia" rotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> e tam, pieczątki mieć nie musisz, bo do WK tylko zgłaszasz zbycie , nie musisz umowy nosić

Jest osobny kwit na zgłoszenie zbycia.

A ja jak sprzedawałem a kupujący podlegał pod ten sam WK to 'pani w okienku' powiedziała że nie muszę im zgłaszać sprzedaży bo fakt ten znany jest urzędowi 'z urzędu'. W sensie że kupujący rejestrował u nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest osobny kwit na zgłoszenie zbycia.

> A ja jak sprzedawałem a kupujący podlegał pod ten sam WK to 'pani w okienku' powiedziała że nie

> muszę im zgłaszać sprzedaży bo fakt ten znany jest urzędowi 'z urzędu'. W sensie że kupujący

> rejestrował u nich.

Tak, a gosc nie przerejestruje auta na siebie i z urzedy to dalej Ty WK bedziesz znany rotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, a gosc nie przerejestruje auta na siebie i z urzedy to dalej Ty WK bedziesz znany

W WK mogę być znany. Mi to nie przeszkadza.

Jednak umowa obowiązuje niezależnie od pokazania jej WK lub nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To chyba w Twoim WK, wypełniałem odpowiedni kwit, ale gość w WK chciał umowę, na której przybił

> pieczątkę.

to się zmieniło ?

art. 78 ust. 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym: „Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nie przekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu (…)”.

w zeszłym roku jak sprzedałem samochód to poszedłem do WK i mi pieczatkę przybili, ale kilka lat temu sprzedawałem samochód to poleconym wysłałem informację że samochód sprzedałem i już (osobiście pójść miałem nie po drodze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> true...ale chyba lepiej pokazać i oszczędzić sobie w razie W łażenia i tłumaczenia...

Byłem przy okazji w WK, wypełniłem kwit który był na miejscu do wzięcia i razem z umową dałem pani w okienku. Pani sprawdziła w kompie (czy tam gdzieś) i powiedziała że już przerejestrowany i nie przyjęła kwita ani umowy (nie kłóciłem się).

Numery auta zostały te same a sprzedawałem kumplowi więc raczej W nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koledzy, taki o to przypadek:

> W listopadzie 2012 sprzedałem samochód. W tym samym miesiącu kończyła mi się polisa OC+AC+NW.

> Zgłosiłem ubezpieczycielowi sprzedaż auta, oraz wypowiedziałem polisę OC na tydzień przed jej

> zakończeniem - czyli to co się zwykle robi gdy się nie chce aby polisa OC automatycznie się

> przedłużyła na nowy rok .

> I tuż przed świętami przychodzi do mnie pismo z firmy windykacyjnej, że "jak nie zapłacę polisę to

> do mnie łysych z pałami naślą" (trochę łagodniej ale coś w ten deseń). Sprawdzam czy moje

> wypowiedzenie polisy dotarło do ubezpieczyciela - jest wysłane, ufff...

> Ale czytam ja sobie to pismo jeszcze raz i oczy robią mi się jeszcze bardziej okrągłe niż za

> pierwszym razem. Otóż, wzywają mnie do zapłaty nie tylko polisy OC, ale polisy AC i NW .

> I kompletnie zgłupiałem. Nawet jeśli przyjąć, że moje wypowiedzenie polisy OC do nich nie dotarło

> (dotarło - mam na to dowód!), to nie zawierałem żadnej nowej polisy AC + NW!!! Jest zatem

> możliwe, żeby AC+NW ulegały automatycznemu odnowieniu i miałem obowiązek je wypowiedzieć tak

> jak OC??? .

Poproś o podstawę prawną

AC i NW nie przedłuża się automatycznie.

Sprzedając samochód oddajesz kupującemu OC i na niego przechodzą obowiązki opłaty kolejnych rat.

Twoim obowiązkiem jest jedynie przekazanie TU danych nowego właściciela. Najłatwiej dać kopie umowy. Nie trzeba żadnych stempli z WK.

Odpisał bym "firmie windykacyjnej", ze chyba się pomyliła, ale jednak dalej będzie obstawać przy swoim to pozostaje jedynie powiadomienie policji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Polemiki z windykacją nie prowadź, oni dostali "zlecenie" na Ciebie i z tego się rozliczają.

2. Kupujący pojazd podpisał Ci dokument o rezygnacji z polisy OC, czy sprzedałeś mu z polisą?

3. Nie panikuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.