Skocz do zawartości

Kupno samochodu a stara polisa OC


steyr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam takie pytanie. 16.01 b.r. kupiłem auto które miało polise OC w PZU ważną do 26.01. b.r. [czyli polisa była wazna jeszcze tydzien] 18.01. b.r. wykupiłem nową polise OC na cały rok w HDI. Dzis po ponad 3 miesiacach od kupna przyszło mi wezwanie od PZU do zapłaty 16zl za ubezpieczenie OC z okresu 16.01-26.01 b.r. Za co oni naliczyli mi taką opłatę? Nie chodzi o pieniądze, ale chciałbym wiedziec za co mam zapłacic te 16zl wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z racji tego, że wg nowej ustawy kupującemu pojazd nie przysługuje już tzw. 30-dniowy okres

> ubezpieczenia

> po poprzednim właścicieku, PZU przysłało Ci "rachunek" za czas, przez jaki korzystałeś z ich

> polisy.

nieprawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> mam takie pytanie. 16.01 b.r. kupiłem auto które miało polise OC w PZU ważną do 26.01. b.r. [czyli

> polisa była wazna jeszcze tydzien] 18.01. b.r. wykupiłem nową polise OC na cały rok w HDI.

> Dzis po ponad 3 miesiacach od kupna przyszło mi wezwanie od PZU do zapłaty 16zl za

> ubezpieczenie OC z okresu 16.01-26.01 b.r. Za co oni naliczyli mi taką opłatę? Nie chodzi o

> pieniądze, ale chciałbym wiedziec za co mam zapłacic te 16zl

Zrobili rekalkulacje poprzedniej polisy OC do Twoich warunków.

Kupując samochód miałeś OC ważne do 26.01. W HDI mogłeś wykupić od 27.01. Stara polisa OC w PZU rozwiązała się i nie przedłużyła automatycznie w dniu 26.01.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zrobili rekalkulacje poprzedniej polisy OC do Twoich warunków.

> Kupując samochód miałeś OC ważne do 26.01. W HDI mogłeś wykupić od 27.01. Stara polisa OC w PZU

> rozwiązała się i nie przedłużyła automatycznie w dniu 26.01.

Nieprawda. Żadna polisa sama się nie rozwiązuje, chyba że HDI jest tak uprzejme dla klientów i samo zakłada, że polisa została wypowiedziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nieprawda. Żadna polisa sama się nie rozwiązuje, chyba że HDI jest tak uprzejme dla klientów i samo

> zakłada, że polisa została wypowiedziana.

W przypadku kupienia pojazdu i przejęcia polisy OC nie przedłuża się ona automatycznie na następny rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nieprawda. Żadna polisa sama się nie rozwiązuje, chyba że HDI jest tak uprzejme dla klientów i samo

> zakłada, że polisa została wypowiedziana.

Toost ma rację, jeśli auto zostało kupione z aktualną polisą, a świadomie jej nie przedłużysz, to wygasa ona z ostatnim dniem jej trwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę podczepię się pod temat żeby nie śmiecić. Ja mam taką sytuację.

Byłem współwłaścicielem pojazdu. Poprzednia polisa jest ważna do 1.05.13.

Dn 02.04.13 przerejestrowałem samochód tylko na siebie (odkupiłem od szwagierki jej część). I teraz zawierając nową umowe oc w zgłoszeniu podałem że okres ochrony ma się zacząć od 08.04. Poprzedniej umowy jeszcze nie wypowiedziałem. I nagle wyczytałem że po przerejestrowaniu samochodu nowe ubezp. powinno zaczać obowiązywać max po 3 dniach od momentu rejestracji. Czy jeżeli u mnie ma ono zaczać obowiązywać 6 dni poźniej to mogę ponieść jakieś konsekwencje z tego tytułu? Jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli mogę podczepię się pod temat żeby nie śmiecić. Ja mam taką sytuację.

> Byłem współwłaścicielem pojazdu. Poprzednia polisa jest ważna do 1.05.13.

> Dn 02.04.13 przerejestrowałem samochód tylko na siebie (odkupiłem od szwagierki jej część). I teraz

> zawierając nową umowe oc w zgłoszeniu podałem że okres ochrony ma się zacząć od 08.04.

> Poprzedniej umowy jeszcze nie wypowiedziałem. I nagle wyczytałem że po przerejestrowaniu

> samochodu nowe ubezp. powinno zaczać obowiązywać max po 3 dniach od momentu rejestracji. Czy

> jeżeli u mnie ma ono zaczać obowiązywać 6 dni poźniej to mogę ponieść jakieś konsekwencje z

> tego tytułu? Jak to jest?

Konsekwencji nie powinieneś ponieść żadnych, bo nawet gdybyś przekroczył termin (nie znam szczegółów,niech się wypowiedzą Ci co pracują w ubezpieczeniach) to auto i tak było chronione polisą starą ważną do maja, więc ciągłość składek była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nieprawda. Żadna polisa sama się nie rozwiązuje, chyba że HDI jest tak uprzejme dla klientów i samo

> zakłada, że polisa została wypowiedziana.

rozwiązuje się i to z kilku różnych powodów, idź poczytaj sobie ustawę.

A 30. dniowy okres był do wypowiadania polisy po zakupie, a w związku ze zmianami i możliwością wypowiadania umowy w dowolnym momencie jest on zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden z was nie ma racji. Autor tematu polisę miał do stycznia a wiec zawartą jeszcze na starych zasadach. A taka polisa nie rozwiązuje sie sama mimo braku jej przedłużenia. Ona sie automatycznie przedłuża o rok. Autor nie napisał czy po zakupie był w pzu i wypowiedział polisę. A jesli tego nie zrobił w każdej chwili mogą mu przysłać rachunek na kolejny rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żaden z was nie ma racji. Autor tematu polisę miał do stycznia a wiec zawartą jeszcze na starych

> zasadach. A taka polisa nie rozwiązuje sie sama mimo braku jej przedłużenia. Ona sie

> automatycznie przedłuża o rok. Autor nie napisał czy po zakupie był w pzu i wypowiedział

> polisę. A jesli tego nie zrobił w każdej chwili mogą mu przysłać rachunek na kolejny rok.

W sumie to chyba masz rację (brawo za spostrzegawczość) bo ustawa weszła bodajże 11 lutego 2012, więc stare zasady by obowiązywały. Także najlepiej tel w łapkę i zadzwonić, myślę, że dosłanie umowy i polisy nowej i problemów robić nie będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żaden z was nie ma racji. Autor tematu polisę miał do stycznia a wiec zawartą jeszcze na starych

> zasadach. A taka polisa nie rozwiązuje sie sama mimo braku jej przedłużenia. Ona sie

> automatycznie przedłuża o rok. Autor nie napisał czy po zakupie był w pzu i wypowiedział

> polisę. A jesli tego nie zrobił w każdej chwili mogą mu przysłać rachunek na kolejny rok.

nie masz racji, w przypadku zbycia pojazdu/zmiany właściciela już przed zmianami umowa OC ulegała rozwiązaniu na koniec okresu.

art 31/1 jakiś tekst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> mam takie pytanie. 16.01 b.r. kupiłem auto które miało polise OC w PZU ważną do 26.01. b.r. [czyli

> polisa była wazna jeszcze tydzien] 18.01. b.r. wykupiłem nową polise OC na cały rok w HDI.

> Dzis po ponad 3 miesiacach od kupna przyszło mi wezwanie od PZU do zapłaty 16zl za

> ubezpieczenie OC z okresu 16.01-26.01 b.r. Za co oni naliczyli mi taką opłatę? Nie chodzi o

> pieniądze, ale chciałbym wiedziec za co mam zapłacic te 16zl

Najlepiej bedzie zapytac PZU, ja mialem odwrotna sytuacje. Kupilem samochod w grudniu z polisa OC wazna do pazdziernika, w styczniu przepisalem polise na siebie, w zwiazku, ze nie ma juz waznosci polisy 30dni jezeli sprzedajacy oplacil ja cala, moge ja uzywac bez oplaty do konca waznosci. Dlatego troche dziwne jest to ze naliczyli tobie oplate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie masz racji, w przypadku zbycia pojazdu/zmiany właściciela już przed zmianami umowa OC ulegała

> rozwiązaniu na koniec okresu.

> art 31/1 jakiś tekst

Tylko jeśli była w ratach i ostatnia rata nie była opłacona. Nie doczytałeś "Przepisy art. 28 stosuje się odpowiednio." w tym paragrafie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najlepiej bedzie zapytac PZU, ja mialem odwrotna sytuacje. Kupilem samochod w grudniu z polisa OC

> wazna do pazdziernika, w styczniu przepisalem polise na siebie, w zwiazku, ze nie ma juz

> waznosci polisy 30dni jezeli sprzedajacy oplacil ja cala, moge ja uzywac bez oplaty do konca

> waznosci. Dlatego troche dziwne jest to ze naliczyli tobie oplate.

Naliczyli dopłatę a nie opłatę. Dopłata wynikała z rekalkulacji.

Policz sobie tą polisę, którą dostałeś z samochodem. Jeśli Twoje zniżki są większe to po złożeniu wniosku o rekalkulację należy Ci się zwrot nadpłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko jeśli była w ratach i ostatnia rata nie była opłacona. Nie doczytałeś "Przepisy art. 28

> stosuje się odpowiednio." w tym paragrafie.

pozwolę sobie mieć inne zdanie zlosnik.gif

IMVHO przepisy art28 stosuje się tylko w odniesieniu, ogólnie biorąc, problemów TU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pozwolę sobie mieć inne zdanie

> IMVHO przepisy art28 stosuje się tylko w odniesieniu, ogólnie biorąc, problemów TU.

Jakich problemów?

Pierwszy podpunkt tego paragrafu mówi o warunkach wypowiedzenia przez ubezpieczonego. Problemy TU w tym upadłość są w kolejnych podpunktach.

Cała nowelizacja była właśnie po to, aby polisy OC po sprzedaży auta i przejęciu OC nie przedłużały się automatycznie. Ludzie o tym nie pamiętali i potem dostawali wezwania do zapłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pozwolę sobie mieć inne zdanie

> IMVHO przepisy art28 stosuje się tylko w odniesieniu, ogólnie biorąc, problemów TU.

Zdanie możesz mieć inne ale racji nie masz. Taj jak pisze Toost - właśnie dlatego zmienili niedawno tą ustawę. Tysiące ludzi miało podwójne polisy bo myśleli podobnie do ciebie. Były nawet tak kuriozalne sytuacje jak zakup auta w ostatnim dniu trwania starej polisy i nabywca był zmuszony na rok ją przedlużyć ponieważ ustawa mówiła że taką polisę można wypowiedzieć najpóźniej na dzień przed końcem. Także jeśli autor watku jej nie wypowiedział to ma teraz dwie polisy. I wątpie żeby PZU mu umożyła (po dwoch miesiacach korzystania) jej opłatę. Nigdy tego nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naliczyli dopłatę a nie opłatę. Dopłata wynikała z rekalkulacji.

> Policz sobie tą polisę, którą dostałeś z samochodem. Jeśli Twoje zniżki są większe to po złożeniu

> wniosku o rekalkulację należy Ci się zwrot nadpłaty.

Przy przepisywaniu polisy jakos nikt mnie nie pytal czy mialem kiedys ubezpieczenie i jakie mam znizki, gosc stwierdzil, ze rekalkulacje jest w AC. Nie wnikalem czy ma racje, bo i tak mam max znizki a na zwrot nie licze.

Po przepisaniu po jakis 2 tyg dostalem tylko list, typu Witamy w PZU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy przepisywaniu polisy jakos nikt mnie nie pytal czy mialem kiedys ubezpieczenie i jakie mam

> znizki, gosc stwierdzil, ze rekalkulacje jest w AC. Nie wnikalem czy ma racje, bo i tak mam

> max znizki a na zwrot nie licze.

> Po przepisaniu po jakis 2 tyg dostalem tylko list, typu Witamy w PZU

AC nie przechodzi na nowego właściciela tylko wygasa, a sprzedający może odebrać niewykorzystaną zniżkę.

Jeśli facet miał OC w "droższym" rejonie i w dodatku zero zniżek to zapłacił za o OC jak za zborze. Twoja składka może być o połowę niższa. Jeśli tak jest to nic dziwnego, że PZU siedzi cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> AC nie przechodzi na nowego właściciela tylko wygasa, a sprzedający może odebrać niewykorzystaną

> zniżkę.

Chodzilo, o ( a raczej agentowi) "kontunuacje" AC z nowym wlascielem.

> Jeśli facet miał OC w "droższym" rejonie i w dodatku zero zniżek to zapłacił za o OC jak za zborze.

> Twoja składka może być o połowę niższa. Jeśli tak jest to nic dziwnego, że PZU siedzi cicho.

Nie siedzi, bo przeslalo list wink.gif. Czy jemu zwrocili nie wiem, natomiast jakbym ja rozwiazal umowe, na Oc przepisane na mnie to dostalby zwrot poprzedni wlasciciel, czyli osoba oplacajaca skladke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzilo, o ( a raczej agentowi) "kontunuacje" AC z nowym wlascielem.

> Nie siedzi, bo przeslalo list . Czy jemu zwrocili nie wiem, natomiast jakbym ja rozwiazal umowe,

> na Oc przepisane na mnie to dostalby zwrot poprzedni wlasciciel, czyli osoba oplacajaca

> skladke.

Nie chodzi o rezygnację (wypowiedzenie), tylko o rekalkulacje składki.

Dopatrzyłem, że rejon masz jeden z droższych, ale może facet nie miał zniżek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.