Jump to content

Falowanie obrotów

micek1968
 Share

Recommended Posts

Witajcie po długiej przerwie... Coś strasznie mało wątków w tym dziale się zrobiło... Czyżby już nikt nie jeździł Matizem (albo nie naprawiał) ? grinser006.gif

Mam problem... Od jakiegoś czasu mój Matiz jakoś dziwnie się zachowuje tzn strasznie mu obroty falują tak mniej więcej co 3-4 sekundy podskakują z normalnego około 900 na jakieś 1500 (nie mam obrotka więc trudno powiedzieć...). Jeździ normalnie o ile można to powiedzieć po kilkunastu latach eksploatacji smile.gif Co to może być? Jakiś silnik krokowy, jakieś zaworki czy co?

Pozdrawiam

> Warto przeczyścić silniczek krokowy, jeśli tego nigdy nie robiłeś.

> Profilaktycznie możesz zaprogramować obroty.

Silniczek przeczyszczony, obroty zaprogramowane i nic...

Nie wiem czy w ogóle silniczek krokowy działa (nie bardzo wiem jak go sprawdzić), ale jak podczas pracy silnika go odłączam to w sumie żadnego efektu nie ma (nic się nie dzieje).

Obroty szaleją a do tego zauważyłem że coś mi szybko zjada akumulator... Na razie go ładuję bo go dziś wyssałem do końca.. A jak już podłączę to muszę sprawdzić czy mam w ogóle ładowanie (choć to chyba nie jest przyczyna falowania obrotów).. No i chyba jutro odczytam kody błędów, bo CHECK mi się parę razy dziś zapalił.

EDIT:

Już jestem po pomiarach które w sumie nic nie wniosły... Błąd był tylko jeden (1500). Za to zmierzyłem ładowanie aku i się okazało że nie ma wogóle...

No i teraz pytanie do forumowiczów: Czy to znaczy ze alterek pożegnał się ze mną? Może jeszcze trzeba coś sprawdzić (jakieś bezpieczniki, przewody itp). Choć w sumie tak pobieżnie sprawdziłem i wszytsko jest niby ok.

Jak sprawdza się alternator (pomiar ładowania robiłem na klemach aku)?

A może to regulator napięcia? Jak go sprawdzić i gdzie on wogóle jest? smile.gif

jak sprawdzić czy

regulator napiecia jest w alternatorze, domowymi sposobami go nie sprawdzisz. mozesz jeszcze sprawdzic napiecie na wyjsciu z alternatora, ale to juz trzeba na kanale wink.gif ogólnie trzeba wyciagac alternator i sprawdzic szczotki, regulator i diody to tak z grubsza. zrób najpierw z ładowaniem, moze ono byc przyczyna falujacych obrotów wink.gif