Skocz do zawartości

[SC MPI] Podłaczenie wentylatora na krótko


wesul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuje podłączenie wentylatora chłodnicy na krótko.

Pytanie gdzie się najlepiej wpiąć?

Znalazłem filmik

ale to rozwiązanie ma tą wadę że działa nawet przy wyłączonym zapłonie. A ja chciałbym żeby działało to tylko przy włączonym zapłonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Planuje podłączenie wentylatora chłodnicy na krótko.

> Pytanie gdzie się najlepiej wpiąć?

> Znalazłem filmik YouTube ale to rozwiązanie ma tą wadę że działa nawet przy wyłączonym zapłonie. A

> ja chciałbym żeby działało to tylko przy włączonym zapłonie.

się nie da na seryjnej instalacji

schematwentylatormpi.jpg

musiał byś dołożyć dodatkowy przekaźnik a +12 wziąć z przekaźnika obok obsługującego pompę paliwa, czyli sterowanie masa (1) na (2) + (do sterowania) z przekaźnika pompy paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Planuje podłączenie wentylatora chłodnicy na krótko.

> Pytanie gdzie się najlepiej wpiąć?

> Znalazłem filmik YouTube ale to rozwiązanie ma tą wadę że działa nawet przy wyłączonym zapłonie. A

> ja chciałbym żeby działało to tylko przy włączonym zapłonie.

Mozesz tez sie wpiac w przewody z czujnika z chlodnicy. Jak je zetkniesz bedzie sie wlaczal wentylator. Wpinasz sie w nie przekaznikiem stykami nr 30 i 87 a sterowanie np ze stacyjki lub przekaznika pompy paliwa przez przelacznik. Ja tak mam u siebie i dziala prawidlowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mozesz tez sie wpiac w przewody z czujnika z chlodnicy. Jak je zetkniesz bedzie sie wlaczal

> wentylator. Wpinasz sie w nie przekaznikiem stykami nr 30 i 87 a sterowanie np ze stacyjki lub

> przekaznika pompy paliwa przez przelacznik. Ja tak mam u siebie i dziala prawidlowo

W mpi nie ma czujnika przy chłodnicy, wentylatorem steruje komp na podstawie odczytów z czujnika temp. silnika.

Ale można by zasterować przekaźnik oryginalny od wentylatora, bo pewnie takowym steruje komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W mpi nie ma czujnika przy chłodnicy, wentylatorem steruje komp na podstawie odczytów z czujnika

> temp. silnika.

> Ale można by zasterować przekaźnik oryginalny od wentylatora, bo pewnie takowym steruje komputer.

okay i daje na xx wyjscie mase lub +

To co za problem dac na to wyjscie odpowiedni sygnal przelacznikiem i bedzie zalaczal przekaznik wentylatora albo komp albo recznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> okay i daje na xx wyjscie mase lub +

> To co za problem dac na to wyjscie odpowiedni sygnal przelacznikiem i bedzie zalaczal przekaznik

> wentylatora albo komp albo recznie

A czy ja pisze że jest problem?

Jest jeszcze łatwiej skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> okay i daje na xx wyjscie mase lub +

> To co za problem dac na to wyjscie odpowiedni sygnal przelacznikiem i bedzie zalaczal przekaznik

> wentylatora albo komp albo recznie

tylko przy takim rozwiązaniu może (ale nie musi) komp się burzyć o awarie przekaźnika) - Najlepiej było by dać drugi przekaźnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko przy takim rozwiązaniu może (ale nie musi) komp się burzyć o awarie przekaźnika) - Najlepiej

> było by dać drugi przekaźnik

a czemu ma sie buzyc? nic od kompa nie rozlaczasz tylko podajesz na te mozke sygnal z przelacznika i wiatrakiem steruje albo komp albo ty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a czemu ma sie buzyc? nic od kompa nie rozlaczasz tylko podajesz na te mozke sygnal z przelacznika

> i wiatrakiem steruje albo komp albo ty

tak tylko ze najprawdopodobniej komputer na tej nóżce mierzy sobie rezystancje przekaźnika (co by badać czy jest sprawny) i nie wiadomo czy po podaniu na jego cewkę zasilania ten pomiar nie zostanie zakłócony (co będzie skutkowało błędem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak tylko ze najprawdopodobniej komputer na tej nóżce mierzy sobie rezystancje przekaźnika (co by

> badać czy jest sprawny) i nie wiadomo czy po podaniu na jego cewkę zasilania ten pomiar nie

> zostanie zakłócony (co będzie skutkowało błędem)

no to trzeba wstawic diode prostownicza pomiedzy komputer a nowy przewod i bedzie okiii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniekąd przerabiałem temat w drugą stronę;

Sprawa wygląda tak;

wentylator nie pasuje ale da się na siłę przełożyć

- spi ma 3 pkt podparcia, a mpi 4.

- rozstaw śrub w mpi a spi jest rózny, pozatym mpi ma nitowany silnik do obudowy

- średnica samego wiatraka jest różna (chyba ok 1cm). Nie wiem jak ze średnicą samej oski silnika, bo przekładałem silnik razem z wiatrakiem

- wtyczka jest niby trochę inna ale z spi do mpi pasuje bez większych problemów; w drugą stronę może być już gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnoście wentylatora w SPI.

W tej chwili mam tak że jak załączy się wentylator to działa do momentu wyłączenia silnika i do wyjęcia kluczyków ze stacyjki.

A czy jest możliwość podłączenia wentylatora w taki sposób żeby po załączeniu wyłączył się dopiero po schłodzeniu, niezależnie od tego czy kluczyki są w stacyjce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja mam pytanie odnoście wentylatora w SPI.

> W tej chwili mam tak że jak załączy się wentylator to działa do momentu wyłączenia silnika i do

> wyjęcia kluczyków ze stacyjki.

> A czy jest możliwość podłączenia wentylatora w taki sposób żeby po załączeniu wyłączył się dopiero

> po schłodzeniu, niezależnie od tego czy kluczyki są w stacyjce?

Możliwe jest wszystko tylko po co?

Gasisz silnik, wiec automatycznie ma obiegu płynu.

Działający wentylator schłodzi Ci co najwyżej chłodnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.