Skocz do zawartości

Sprowadzenia samochodu "prawie nowego"


dejotgrzes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Noszę się z zamiarem kupna auta z zagranicy. Wlasciwie mam juz auto nagrane. Problem tylko taki iz auto to ma pierwsza rejestracje dnia 02.02.2013r i w zwiazku z obowiazujaca ustawa aby nie zaplacic podatku Vat auto musi miec 6 miesiecy i 6 tys km przebiegu. Przebieg jest trosze większy natomiast moje pytanie brzmi. Kiedy dokładnie mogę to auto kupic żeby było uznane za używane??? Auto kupuję jako osoba prywatna od pierwszego właściciela w Niemczech. Według mnie luty to pierwszy miesiac wiec analogicznie moge je kupic ok 6 sierpnia. Proszę mnie poprawic jesli się myle, gdyz nie mam doświadczenia w tych sprawach a nie chce kłopotów. Dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam. Noszę się z zamiarem kupna auta z zagranicy. Wlasciwie mam juz auto nagrane. Problem tylko

> taki iz auto to ma pierwsza rejestracje dnia 02.02.2013r i w zwiazku z obowiazujaca ustawa aby

> nie zaplacic podatku Vat auto musi miec 6 miesiecy i 6 tys km przebiegu. Przebieg jest trosze

> większy natomiast moje pytanie brzmi. Kiedy dokładnie mogę to auto kupic żeby było uznane za

> używane??? Według mnie luty to pierwszy miesiac wiec analogicznie moge je kupic ok 6

> sierpnia. Proszę mnie poprawic jesli się myle, gdyz nie mam doświadczenia w tych sprawach a

> nie chce kłopotów. Dziekuje i pozdrawiam

A jaka jest dla Ciebie różnica? To bardziej powinno zastanawiać (jak coś) dostawcę auta wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jaka jest dla Ciebie różnica? To bardziej powinno zastanawiać (jak coś) dostawcę auta

Nie rozumiem?? Różnica taka że jesli kupie auto do pół roku to zostanie uznane za nowe i muszę zapłacić 23 % podatku, a jesli nie to nie płacę tych 23%.Jaki dostawca ?? Przecież to ja osobiscie kupuję to auto i faktura będzie na mnie jako osobę prywatną. Więc pytanie brzmi kiedy najwczesniej mogę je kupić ?? Z jaką datą na fakturze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie rozumiem?? Różnica taka że jesli kupie auto do pół roku to zostanie uznane za nowe i muszę

> zapłacić 23 % podatku, a jesli nie to nie płacę tych 23%.Jaki dostawca ?? Przecież to ja

> osobiscie kupuję to auto i faktura będzie na mnie jako osobę prywatną. Więc pytanie brzmi

> kiedy najwczesniej mogę je kupić ?? Z jaką datą na fakturze??

A ten przepis nie jest rozlaczny przypadkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ten przepis nie jest rozlaczny przypadkiem?

CO masz na mysli ??

Ustawa o podatku od towarów i usług

Art 2 pkt 10 brzmi

10) nowych środkach transportu - rozumie się przez to przeznaczone do transportu osób lub towarów:

a) pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> CO masz na mysli ??

> Ustawa o podatku od towarów i usług

> Art 2 pkt 10 brzmi

> 10) nowych środkach transportu - rozumie się przez to przeznaczone do transportu osób lub towarów:

> a) pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów

> sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000

> kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za

> moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy

> raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy

> podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od

> tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji

> pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia

> do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu

> nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez

> producenta,

Jak byk napisane ze albo albo...

Jak masz juz powyzej 6kkm to mozesz smialomsciagac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak byk napisane ze albo albo...

> Jak masz juz powyzej 6kkm to mozesz smialomsciagac.

niestety- tak łatwo nie ma - "interpretacja" skarbówki jest odmienna- autko musi mieć łącznie więcej niż 6 tkm oraz więcej niż 6 miesięcy od daty pierwszej rejestracji- jeśli nie ma tych dwóch warunków łącznie bulisz 23% VAT

wiem bo przerabiałem ten temat nieświadomie z VW Tiguanem który miał ponad 6 tkm ale mniej niż 6 miesięcy od daty i rejestracji

Skończyło się dla mnie ponowną rejestracją na kolegę w De samochodu i dopiero po upływie 6 miesięcy w "papierach" samochód wrócił do Pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie rozumiem?? Różnica taka że jesli kupie auto do pół roku to zostanie uznane za nowe i muszę

> zapłacić 23 % podatku, a jesli nie to nie płacę tych 23%.Jaki dostawca ?? Przecież to ja

> osobiscie kupuję to auto i faktura będzie na mnie jako osobę prywatną. Więc pytanie brzmi

> kiedy najwczesniej mogę je kupić ?? Z jaką datą na fakturze??

taki samochód jest traktowany jako nowy środek transportu i do nie go należy zapłacić 23 % VAT niezależnie od tego czy go już zapłaciłeś np w De kupując tam samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak byk napisane ze albo albo...

> Jak masz juz powyzej 6kkm to mozesz smialomsciagac.

Przeczytaj dokładnie.

Jeśli auto jest albo młodsze niż 6 miesięcy albo ma przebieg mniejszy od 6000km

to jest uważane za NOWE.

Aby nie zapłacić Vatu 23% oba warunki muszą być spełnione - musi być starsze i musi mieć większy przebieg.

Na odzyskanie Vatu zagranicznego przy kupnie z drugiej ręki nie ma szans - płaci się u nas Vat od ceny z umowy K/S, czyli także od tamtejszego Vatu.

Tylko przy kupnie nowego auta od zagranicznego dealera daje się kupić tam w cenie netto - bez Vatu, choć dealerzy niezbyt są chętni, bo obawiają się przekrętów, że np auto zostanie w ich kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale przeciez nawet jak bedziesz musial zaplacic VAT w Polsce, to chyba przeciez mozesz odzyskac ten

> VAT w kraju pochodzenia czyli w tym przypadku w Niemczech.

To może dokładnie opisz, jak to się robi - podaj przepisy.

Moim zdaniem nikt Ci Vatu nie odda przy kupnie z drugiej ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak byk napisane ze albo albo...

> Jak masz juz powyzej 6kkm to mozesz smialomsciagac.

Czyli jak mam "malacza" wyprodukowanego 1995 roku,ale przestal w stodole i ma tylko 4000 km przebiegu to jest nowka? biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niestety- tak łatwo nie ma - "interpretacja" skarbówki jest odmienna- autko musi mieć łącznie

> więcej niż 6 tkm oraz więcej niż 6 miesięcy od daty pierwszej rejestracji- jeśli nie ma tych

> dwóch warunków łącznie blisz 23% VAT

> wiem bo przerabiałem ten temat nieświadomie z VW Tiguanem który miał ponad 6 tkm ale mniej niż 6

> miesięcy od daty i rejestracji

> Skończyło się dla mnie ponowną rejestracją na kolegę w De samochodu i dopiero po upływie 6 miesięcy

> w "papierach" samochód wrócił do Pl.

Czyli na ponad roczny samochód ale z przebiegiem mniejszym niż 6.000km trzeba będzie płacić? shocked.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli na ponad roczny samochód ale z przebiegiem mniejszym niż 6.000km trzeba będzie płacić?

Tak. Ale możesz ubiegać się o zwrot zapłaconego wcześniej VATu w kraju pochodzenia (powodzenia w wyciąganiu tego od makaronów...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie bij się z koniem...

OT on

chyba "nie kop sie z koniem" 270751858-jezyk.gif bicie konia to troche inna rzecz

OT off

jak dla mnie "albo albo" to nie "i", wiec wytlumacz prosze po chlopsku, dlaczego sam przebieg nie wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To może dokładnie opisz, jak to się robi - podaj przepisy.

> Moim zdaniem nikt Ci Vatu nie odda przy kupnie z drugiej ręki.

Nie wiem jak to sie robi, ale logiczne jest za powinno sie dac tak zrobic.

Jakbym mial taka potrzebe to bym sie dowiedzial jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ok wszystko rozumiem ale proszę mi powiedzieć według was kiedy mija te 6 miesięcy?? Czy mogę kupic

> je np 6 sierpnia 2013r ??? Czy według skarbówki minie już te 6 miesięcy ??

Przecież wyraźnie napisane, od kiedy to się liczy:

> kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za

> moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy

> raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy

> podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od

> tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji

> pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia

> do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu

> nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez

> producenta,

Ponadto, to problem sprzedawcy auta czy sprzeda auto jako nowe czy jako używane (i jak to udowodni). Przyjmij dla własnego bezpieczeństwa, że od końca miesiąca pierwszej rejestracji liczysz 6 miechów. I rejestracja np. w lutym (5 lutego 2013 r.) to liczysz: marzec pierwszy miesiąc, kwiecień drugi, maj trzeci, czerwiec czwarty, lipiec piąty, sierpień szósty. Czyli jak kupisz to auto we wrześniu 2013 r. to nie powinno być sprzedane w procedurze dostawy dla nowych środków transportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem jak to sie robi, ale logiczne jest za powinno sie dac tak zrobic.

> Jakbym mial taka potrzebe to bym sie dowiedzial jak.

Zwracasz się do urzędu skarbowego/podatkowego w kraju, w którym VAT został zapłacony wcześniej i występujesz o zwrot ww. Jako powód podajesz eksport nowego samochodu (przepisy regulujące co jest nowym pojazdem są ujednolicone w całej Unii).

Jak znam życie, to na północ od Alp i zachód od Odry sprawa rozwiązuje się stosunkowo bezproblemowo (wiadomo - jak państwo ma oddać pieniądze to ciut bardziej się przygląda jak pieniądze ma dostać).... Ale wszędzie indziej to droga przez mękę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.