Skocz do zawartości

Auto do 30tys Audi? Passat? co polecicie?


zieliniaczek

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega szuka Audi szuka b6 najlepiej w benzynie 1,8T 150 bądź 180KM do 30tys. polećcie który silnik lepszy, czy w tej cenie już szukać B7 kombi 2.0 diesel 140KM odradzają te silniki.

Bądź innej perspektywy w tych pieniądzach.

Auto ma być wygodne, ma się odpychać, 4D no i wyglądać zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Auto ma być wygodne, no i wyglądać

To niech sie kolega zdecyduje na coś, bo albo Audi A4 B6 albo wygoda i wygląd biglaugh.gif

Ja podobnie jak poprzednik jestem za Mondeo Mk IV Wygodne duuże auto a szansa na minę mniejsza bo za ok. 30 tyś mozna już trafić auto z polskiego salonu z papierami na serwis. Audi A4 B6 nie ma komfortu i przestronności tego Mondka. Wygląd to kwestia gustu ale IMHO od razu widać że auto trochę leciwe jest a nawet w czasach świetności bardziej przypominało lifting Audi A4 B5 niż nowy projekt. Ale ja zboczony jestem bo uważam że prawdziwa A4 to modele B5 i B8. Mam oba hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To niech sie kolega zdecyduje na coś, bo albo Audi A4 B6 albo wygoda i wygląd

nie chciałem być tak bezpośredni, ale... Jak ma wyglądać i ma być Audi to B7, C6 albo D3 minimum, no ale wtedy budżet x2, ewentualnie Exeo (jeśli diesel to 2.0 po 2010), ale to tak od 45 wzwyż, ale tu (w środku) widać wiek konstrukcji (w końcu to B7 z innym przodem i tyłem, a to z kolei głęboki lift B6...).

> Ja podobnie jak poprzednik jestem za Mondeo Mk IV Wygodne duuże auto a szansa na minę mniejsza bo

> za ok. 30 tyś mozna już trafić auto z polskiego salonu z papierami na serwis.

popieram, Mondeo przynajmniej nie wygląda jak z poprzedniej epoki (i w środku, i na zewnątrz). A i miejsca w środku (zwłaszcza z tyłu) będzie więcej. Spojrzeć jeszcze na lagunę 3, może nawet polift się trafi w tych pieniądzach.

> Audi A4 B6 nie

> ma komfortu i przestronności tego Mondka. Wygląd to kwestia gustu ale IMHO od razu widać że

> auto trochę leciwe jest a nawet w czasach świetności bardziej przypominało lifting Audi A4 B5

> niż nowy projekt. Ale ja zboczony jestem bo uważam że prawdziwa A4 to modele B5 i B8. Mam oba

dokładnie. Po prostu od razu widać, że to już stare auto, ba, ono już w chwili debiutu w środku wyglądało mało nowocześnie. Po prostu optycznie, mimo, że ma klasyczne linie, mocno się już postarzało. Oczywiście wygląd to rzecz gustu 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy doradzają Mondeo MKIV, ale miałem takie auto i odradzam. Ciągle miałem, a teraz brat ma ciągłe problemy.

Rdzawe wykwity w dwuletnim aucie to już przesada. Moje z tego powodu przechodziło naprawę blacharsko-lakierniczą :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega szuka Audi szuka b6 najlepiej w benzynie 1,8T 150 bądź 180KM do 30tys. polećcie który silnik

> lepszy, czy w tej cenie już szukać B7 kombi 2.0 diesel 140KM odradzają te silniki.

> Bądź innej perspektywy w tych pieniądzach.

> Auto ma być wygodne, ma się odpychać, 4D no i wyglądać

180KM nie było w B6

150KM do lipca 2002

Do wyboru 163KM lub 190KM

190KM ma większe turbo, wtryski i dwa IC, poza tym to identyczne silniki. Za tą kwotę kupi dobrze wyposażone nawet z quattro.

B7 mając 30 tys. proponuję sobie odpuścić, no chyba, że 1.6 zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koledzy doradzają Mondeo MKIV, ale miałem takie auto i odradzam. Ciągle miałem, a teraz brat ma

> ciągłe problemy.

> Rdzawe wykwity w dwuletnim aucie to już przesada. Moje z tego powodu przechodziło naprawę

> blacharsko-lakierniczą :/

Może masz na myśli mondeo mkIII, bo w mkIV rdzy nie notowano. Co do zadowolenia z samochodu, to jeżdżę nim od prawie 3 lat i złego słowa nie powiem. Duży, wygodny, dobrze sie prowadzi, bezawaryjny... Czego chcieć więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rdzawe wykwity w dwuletnim aucie to już przesada. Moje z tego powodu przechodziło naprawę

> blacharsko-lakierniczą :/

No chyba napewno. 2 letnie auto ma gwarancję na blachę wiec ASO i po sprawie. Chyba że Henio klepał w stodole to wtedy z rudą trza sie zaprzyjaźnić. Ale to nawet w Ferrari sie może zdażyć jak naprawa źle wykonana. Marka nie ma tu znaczenia. Nieobite Mondki Mk IV nie rdzewieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może masz na myśli mondeo mkIII, bo w mkIV rdzy nie notowano. Co do zadowolenia z samochodu, to

> jeżdżę nim od prawie 3 lat i złego słowa nie powiem. Duży, wygodny, dobrze sie prowadzi,

> bezawaryjny... Czego chcieć więcej?

Notowano i to nie tylko w Mondeo.

W focusach, fiestach ...

Fordy dalej są dalekie od ideału.

To że Tobie czy też mi nic nie rdzewieje to nie znaczy że u wszystkich tak jest wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No chyba napewno. 2 letnie auto ma gwarancję na blachę wiec ASO i po sprawie. Chyba że Henio klepał

> w stodole to wtedy z rudą trza sie zaprzyjaźnić. Ale to nawet w Ferrari sie może zdażyć jak

> naprawa źle wykonana. Marka nie ma tu znaczenia. Nieobite Mondki Mk IV nie rdzewieją.

Nowy, kupowany w PL salonie. Rdzewiały progi (miejsca wypiaskowane syfem spod opon) i wykwity na drzwiach tylnych (brak uszkodzenia lakieru). Gdyby Ford zachował się profesjonalnie i naprawił to nie robiłbym nic, ale Ford stwierdził, że to na pewno moja wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może masz na myśli mondeo mkIII, bo w mkIV rdzy nie notowano. Co do zadowolenia z samochodu, to

> jeżdżę nim od prawie 3 lat i złego słowa nie powiem. Duży, wygodny, dobrze sie prowadzi,

> bezawaryjny... Czego chcieć więcej?

images_thumb_606973_800_800_resize.jpg

MKIV?? MKIV...

Rocznik 2007, jeden z pierwszych. Rdzewiał!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega szuka Audi szuka b6 najlepiej w benzynie 1,8T 150 bądź 180KM do 30tys. polećcie który silnik

> lepszy, czy w tej cenie już szukać B7 kombi 2.0 diesel 140KM odradzają te silniki.

> Bądź innej perspektywy w tych pieniądzach.

> Auto ma być wygodne, ma się odpychać, 4D no i wyglądać

obie benzyny to najbardziej leniwe konie chyba w historii motoryzacji. do tego idiotyczna konstrukcja 20 zaworowa... miałem w B5 wersję 150 KM, nie jechało (byłem aż na hamowni sprawdzić), paliwa żarło 13 w mieście... bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 180KM nie było w B6

> 150KM do lipca 2002

> Do wyboru 163KM lub 190KM

> 190KM ma większe turbo, wtryski i dwa IC, poza tym to identyczne silniki. Za tą kwotę kupi dobrze

> wyposażone nawet z quattro.

> B7 mając 30 tys. proponuję sobie odpuścić, no chyba, że 1.6

zerknijcie te same pieniadze. przekazalem wasze spostrzezenia zlosnik.gif

http://otomoto.pl/audi-a4-zobacz-koniecznie-piekna-C29238561.html

http://allegro.pl/unikat-a4-s-line-1-8t-190km-z-niemiec-i3423405935.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zerknijcie te same pieniadze. przekazalem wasze spostrzezenia

> http://otomoto.pl/audi-a4-zobacz-koniecznie-piekna-C29238561.html

Napisali, że piekna, więc tylko sie zakochac i kupować. zlosnik.gif

> http://allegro.pl/unikat-a4-s-line-1-8t-190km-z-niemiec-i3423405935.html

A to 10-cio letni unikat, do tego jak nowy, wiec ja bym brał, po co przepłacać za nowy w salonie smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zerknijcie te same pieniadze. przekazalem wasze spostrzezenia

> http://otomoto.pl/audi-a4-zobacz-koniecznie-piekna-C29238561.html

> http://allegro.pl/unikat-a4-s-line-1-8t-190km-z-niemiec-i3423405935.html

Trupy z Niemiec. Tak BTW nie mozna kupic z salonu Audi jakiegos zostawionego w rozliczeniu? Kazdy opis w tytule piekny, sliczny etc skreslilbym od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zerknijcie te same pieniadze. przekazalem wasze spostrzezenia

> http://otomoto.pl/audi-a4-zobacz-koniecznie-piekna-C29238561.html

> http://allegro.pl/unikat-a4-s-line-1-8t-190km-z-niemiec-i3423405935.html

kwestia jak bardzo niemiec płakał jak sprzedawał, i który był pod kocem trzymany smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Napisali, że piekna, więc tylko sie zakochac i kupować.

> A to 10-cio letni unikat, do tego jak nowy, wiec ja bym brał, po co przepłacać za nowy w salonie

Za 30k da sie kupic mlodego kompakta lub w miare mloda klase D. Nie wiem czemu ktos chce starego trupa z Niemiec, ktory na pewno bedzie mega walkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kwestia jak bardzo niemiec płakał jak sprzedawał, i który był pod kocem trzymany

No powiedź, ze jak byś takie cudo w salonie kupił, to nie zal by ci było jeździć, może eis porysować.

Tez bym pod kocem trzymał, najwyżej od czasu do czasu uprał ten koc zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za 30k da sie kupic mlodego kompakta lub w miare mloda klase D. Nie wiem czemu ktos chce starego

> trupa z Niemiec, ktory na pewno bedzie mega walkiem.

albo RR SIlver Shadow. idiotyzmem jest kupowanie współczesnego plastiku, jak mozna miec rollsa...

albo prawie nową Pandę grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za 30k da sie kupic mlodego kompakta lub w miare mloda klase D. Nie wiem czemu ktos chce starego

> trupa z Niemiec, ktory na pewno bedzie mega walkiem.

Bo zacytuję: ma wyglądać, czyli sąsiad ma mieć gula, a przelotnie spotkanym na skrzyżowaniu posiadaczom Matiza, możesz się pochwalić, że masz od nowości hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo zacytuję: ma wyglądać, czyli sąsiad ma mieć gula, a przelotnie spotkanym na skrzyżowaniu

> posiadaczom Matiza, możesz się pochwalić, że masz od nowości

To watek do zamkniecia ok.gif Niech kupi sliczna a czworeczke w slajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To niech kupi Mondeo MK4 jak ma być wygodne

Mondek za 30 tysia może nie mieć oczekiwanego stanu licznika i wyposażenia, czyli będzie to wersja w dość podstawowej wersji (która nie jest znowu taka niska).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega szuka Audi szuka b6 najlepiej w benzynie 1,8T 150 bądź 180KM do 30tys. polećcie który silnik

> lepszy, czy w tej cenie już szukać B7 kombi 2.0 diesel 140KM odradzają te silniki.

> Bądź innej perspektywy w tych pieniądzach.

> Auto ma być wygodne, ma się odpychać, 4D no i wyglądać

jesli ma byc sedan to czemu bierze pod uwage B7 kombi icon_eek.gif

jesli chce by wygladalo to czemu audi icon_eek.gif

mialem B6 i wiem ze nigdy nie dalbym za takie cos 30 tys. zl facepalm%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> obie benzyny to najbardziej leniwe konie chyba w historii motoryzacji. do tego idiotyczna

> konstrukcja 20 zaworowa... miałem w B5 wersję 150 KM, nie jechało (byłem aż na hamowni

> sprawdzić), paliwa żarło 13 w mieście... bez sensu.

150 koni z tego silnika w oktawce raczej nie jest zamulone. Fakt - nie ma tego kopniaka w plecy w zakresie 2000-3500 obrotów, jak to robią TDIki, ale ogólne wrażenia z przyspieszania są naprawdę ok. Spalanie u mnie po Wrocku raczej nie przekracza 10 litrów, więc można mieć podejrzenia, że z Twoim Paskiem coś było nie tak (bo różnica mas rzędu 100-150kg raczej nie powinna aż tak wpływać na spalanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 150 koni z tego silnika w oktawce raczej nie jest zamulone. Fakt - nie ma tego kopniaka w plecy w

> zakresie 2000-3500 obrotów, jak to robią TDIki, ale ogólne wrażenia z przyspieszania są

> naprawdę ok. Spalanie u mnie po Wrocku raczej nie przekracza 10 litrów, więc można mieć

> podejrzenia, że z Twoim Paskiem coś było nie tak (bo różnica mas rzędu 100-150kg raczej nie

> powinna aż tak wpływać na spalanie).

miałem A4, nie paska. nie było nie tak - bo hamownia pokazywała poprawne wartości.

dalej w szczegoly nie ma sensu wchodzic bo spalanie i odczucie zamulenia to kwestie subiektywne. IMHO - pali za duzo i nie jedzie. są ciekawsze motory (np. T4 volvo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jesli ma byc sedan to czemu bierze pod uwage B7 kombi

> jesli chce by wygladalo to czemu audi

> mialem B6 i wiem ze nigdy nie dalbym za takie cos 30 tys. zl

Tego nie wiem smile.gif ogółem szuka paliwa powyżej 130KM i teraz po tych wpisach które mu wysłałem dostał pierdolca hahaha

no i sam nie wie co kupić.

Co byście jeszcze polecili w tych pieniądzach? pomijając Mondeo które tu już padło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega szuka Audi szuka b6 najlepiej w benzynie 1,8T 150 bądź 180KM do 30tys. polećcie który silnik

> lepszy, czy w tej cenie już szukać B7 kombi 2.0 diesel 140KM odradzają te silniki.

> Bądź innej perspektywy w tych pieniądzach.

> Auto ma być wygodne, ma się odpychać, 4D no i wyglądać

Alfa 159 2.4 JTDm albo 1,8TBi ale nie ten budżet niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tego nie wiem ogółem szuka paliwa powyżej 130KM i teraz po tych wpisach które mu wysłałem dostał

> pierdolca hahaha

> no i sam nie wie co kupić.

> Co byście jeszcze polecili w tych pieniądzach? pomijając Mondeo które tu już padło.

Laguna 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To może BMW E90. Myślę że za 30k można już coś kupić. Ciągle to dość świeże wizualnie auto. Miałem

> przez krótki czas i miło wspominam. Ot taki przykład z ulubionego portalu

> http://allegro.pl/bmw-320i-benzyna-e90-2005r-150km-i3433037708.html

Wierzysz, że w takiej kwocie można kupić sensowne BMW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wierzysz, że w takiej kwocie można kupić sensowne BMW?

Przecież napisał "coś kupić" czyli coś co przypomina e90 zlosnik.gif

Swoją drogą to kasa na ładne e46 niestety z lat po 2003r a nie na "nowszy" model. Oczywiście niektórzy stwierdzą że się "DA"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ładne E46 z 2000 roku tydzień temu Niemiec miał na placu do oddania za 1800 Euro. Tak więc nie

> przesadzaj.

> Ładne E46 z 2000 roku tydzień temu Niemiec miał na placu do oddania za 1800 Euro. Tak więc nie

> przesadzaj.

Teraz może uściślij, bo n apisałeś bardzo ogólnikowo...Owszem w podstawowej wersji 1.6 lub 1.8 da się kupić za te pieniądze z tego roku (chociaż też co do stanu ładny=dobry pewnie coś trzeba by poprawiać jak znam życie, albo rudą albo mechanikę), natomiast coś fajniejszego co ma trochę więcej koni z tego roku i przebieg realny poniżej 200 tysi to koszt +3 tyś euro, teraz w odniesieniu do mojego wcześniejszego postu-po 2003 to wiadomo że zgrywając to z postem założyciela trzeba szukać w okolicach 2005r. a tu żeby przebieg miało znośny to 6 tyś euro na stół trzeba wyłożyć i to są jedne z niższych ofert w niemcowni, więc masz 30 jak w mordę. Najtańsze e90 stoi 6200 eur i jest już przygotowane na polskę, a kto sprzedaje, rodowity niemiec

Quote:

Herr Soubhi El Sinn


potem długo nic i zaczynają się w okolicach 7 tyś eur, wiadomo, że najtańsze też mają coś do poprawienia zazwyczaj, ale zakładając nawet że nie, to po sprowadzeniu się robi ponad 33 tyś, bez zarobku importera, czyli przy pojechaniu samodzielnie po auto. Przykro mi -czarów nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pomijam wypiaskowane progi (syf spod kół), ale na tylnych drzwiach pojawiały się wykwity, mimo że

myślisz że dołożenie oryginalnych fartuchów przeciwbłotnych na przód uchroni progi przed wypiastowaniem? W sumie to pierwszy raz spotkałem się z opinią, że Mondeo MK4 mają problemy z korozją icon_eek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majac 30 k zl dolozylbym kilka i kupil nowa fabie albo punto;) i mial spokoj na lata;). lub zainteresowal sie nowym loganem, sandero.

spokoj na kilka lat

a z tych 2 z tematu, hmm ciezki temat bo w tych autak kochaja sie i handlarze i Polacy;)

ciezko bedzie kupic cos do jazdy, nie skarbonke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega szuka Audi szuka b6 najlepiej w benzynie 1,8T 150 bądź 180KM do 30tys. polećcie który silnik

Powiedz koledze że 30 tyś to jest cena za w miarę ok alfę 159 lub passata B6 (tu otrzymuje się najwięcej miejsca za tą kasę i ogólny komfort jazdy, dobrze wspominam ten samochód) jeszcze toyota avensis .-To z takich nowożytnych. Chyba że w starsze modele chce się pchać rocznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> myślisz że dołożenie oryginalnych fartuchów przeciwbłotnych na przód uchroni progi przed

> wypiastowaniem? W sumie to pierwszy raz spotkałem się z opinią, że Mondeo MK4 mają problemy z

> korozją

Ochronią. Z resztą Ford mi zrobił zarzut, że mogłem dokupić chlapacze i nie byłoby problemu. Mogłem również kupić inne auto.

W związku z tym, że chlapacze podobają mi się tylko w Maluchu to zamówiłem sobie zestaw Titanium S:

img_0182-1.jpg img_0183-1.jpg img_0184-1.jpg

img_0185-1.jpg img_0186-1.jpg

Z takimi progami:

Mondeo005-1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ochronią. Z resztą Ford mi zrobił zarzut, że mogłem dokupić chlapacze i nie byłoby problemu. Mogłem

> również kupić inne auto.

> W związku z tym, że chlapacze podobają mi się tylko w Maluchu to zamówiłem sobie zestaw Titanium S:

> Z takimi progami:

świetnie wygląda ten pakiecik stylistyczny wink.gif No właśnie te chlapacze to przysłowiowa porażka estetyczna grinser006.gif. Z drugiej strony czasem pewnie pod tymi dokładkami progów też może się zrobić konkretny syf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mialem B6 i wiem ze nigdy nie dalbym za takie cos 30 tys. zl

coś w tym jest co piszesz, w audi A4 B6 ma masę pierdół, które myślę w tej klasie auta nie powinny wystąpić : pękający schowek, łuszcząca się farba itp sick.gif

Poza tym to dobre auto cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wierzysz, że w takiej kwocie można kupić sensowne BMW?

Od ponad 10 lat jeżdżę do Niemcowni po części do BMW i powiem Ci że można za te pieniądze kupić sensowne e90. Problem w tym że trzeba poszukać. W marcu kupiłem e90 2,0d 2005r bez DPF-u na serwisie za 6500Euro. (przebiegu było 180k) Do dzisiaj znajomek kilka domów dalej jeździ i jest zadowolony. W międzyczasie za 6k Euro widziałem benzynę ale chyba 325 kosmetycznie uszkodzony tylny zderzak. (no ale tu akcyza wysoka). Więc można, nie ma tak że się jedzie i jest do koloru do wyboru ale trafiają się. Auta od lat kupuję tylko i wyłącznie na serwisach BMW. (dla siebie i znajomych, bo nie handluję autami - przecież w PL sporo tańsze) grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega szuka Audi szuka b6 najlepiej w benzynie 1,8T 150 bądź 180KM do 30tys. polećcie który silnik

> lepszy, czy w tej cenie już szukać B7 kombi 2.0 diesel 140KM odradzają te silniki.

> Bądź innej perspektywy w tych pieniądzach.

> Auto ma być wygodne, ma się odpychać, 4D no i wyglądać

Rok temu szukałem podobnie jak ty AUDI z tym że do 20 000 zł

Szukałem tak długo aż wpadłem na ogłoszenie Forda Mondeo i nie żałuje bo w tej samej cenie kilka lat młodszy od Audi a większy i lepiej wyposażony.............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.