Jump to content

W czasie jazdy zgasł i nie odpala Matiz.

parart
 Share

Recommended Posts

Witam!

W garażu sprawdziłem, że nie świeci się przełącznik benzyna/gaz. Niestety nie ma iskry na świecach. Co więcej po odkręceniu kopułki i przekręceniu kluczyków stacyjki do rozruchu nie obraca się palec aparatu zapłonowego. Sprawdziłem rozrusznik na biegu przekręcając kluczyk - porusza samochód. Czyli jak mi się wydaje powinien obracać palec. Obawiam się najgorszego- zerwania paska rozrządu. Czy macie pomysł jak w Matizie to sprawdzić lub wyeliminować? Jeżeli zerwał się pasek to jaki może być orientacyjny koszt naprawy? Może to inny problem? Jak do tego dojść? Proszę o wskazówki.

Dziękuję i pozdrawiam

Wątek został przeniesiony, polecam poczytac regulamin forum,

pozdrawiam

steyr

Fakt 4 śruby odkręciłem i zobaczyłem urwany pasek. Ciekawe czy samemu warto się do tego zabrać? Może jest w necie instrukcja co po kolei trzeba zrobić w matizie by to naprawić? Po kilku telefonach do mechaników usłyszałem szacunkowy koszt 1kzł - kosmos panic.gif

Co radzicie?

> Fakt 4 śruby odkręciłem i zobaczyłem urwany pasek. Ciekawe czy samemu warto się do tego zabrać?

> Może jest w necie instrukcja co po kolei trzeba zrobić w matizie by to naprawić? Po kilku

> telefonach do mechaników usłyszałem szacunkowy koszt 1kzł - kosmos

> Co radzicie?

no jak tysiąc złotych to jest cena kosmos za naprawę silnika po zerwaniu paska... to ja nie wiem, co powiedzieć. W bardziej skomplikowanym aucie tyle pieniędzy nie starczy nawet na wymianę rozrządu (okresową) - i to nie mówię o jakimś V8, a zwykłych czterocylindrowcach. Obawiam się, że sam tego nie ogarniesz, to sporo roboty (prawdopodobnie pogięte tłoki, nie wiadomo, co więcej) i dużo rozbierania. No chyba, że masz smykałkę do roboty i jakiegoś kolegę-mechanika.

generalnie sciągasz głowice i dajesz ja do wyspecjalizowanego zakładu, który sprawdzi Ci/wymieni zawory splanuje głowice i itp. jeśli robiłes cokolwiek takiego kiedys i ten temat nie jest Ci obcy dasz rade, jeśli masz sie opierac na podpowiedziach z forum oddaj do mechanika wink.gif

Koszty naprawy po zerwaniu paska zależą od tego co zostało uszkodzone.

Licząc najtańszą opcje ze tloki nie zostały uszkodzone, to do wymiany są:

zawory z prowadnicami, gniazdami i uszczelniaczami 6 sztuk

uszczelka pod głowice, pokrywy zaworów

komplet do wymiany rozrządu

przydało by sią wymienić płyn chłodzący i olej w silniku bo

podczas zdejmowania głowicy trochę się wymieszają

Można policzyć koszty części a robocizna to w zależności od warsztatu.

Więc koszty są bardzo ruchome.

mdyrka- dla mnie 1/3 wartości samochodu to jest kosmos.

Sam nie robiłem nigdy silnika. Największa wymiana w Matizie to nagrzewnica. Trochę to zajęło czasu. Dobry pomysł ze znajomym i zdjęciem głowicy. Zobaczę czy w tą stronę iść.

W sklepie podali mi ceny części:

68zł - pasek z napinaczem

49zł - uszczelki pod głowicę i pokrywę

89zł - pompa wodna

i po 20zł za zawór (max 120zł jeśli wszystkie padły)

Sprzedawca ze swojego doświadczenia powiedział, że zazwyczaj to kupują do Matiza przy takiej sytuacji.

aaaa i dowiedziałem się, że za robociznę chcą co najmniej 350zł. Reszta (około 600-800) to niby koszty.

W necie znalazłem wpis z informacją z 2009r., że jakiś mechanik naprawił za 350zł (całość).

Jeśli chodzi o naprawe głowicy to jak naprawiałem jakiś silnik to oddawałem do zakładu który tym sią zajmuje.

Sprawdzą szczelność głowicy odpowiednio dopasują zawory.

Za głowicę z Matiza 4 lata temu płaciłem 250 zł a z Corsy 1,4 300 ł.

Zawsze wymienili komplet zaworów aby uniknąć późniejszych problemów z zaworami.

Mam jeszcze jedną propozycję. Zerknij na wątki podwieszone, zapoznaj się z nimi (dość jasno określają zasady panujące na forum, zasady umieszczania wątków itp. itd.) a potem - po odrobieniu takiego zadania domowego zrób to, co jest w tych wątkach napisane ok.gif

> Fakt 4 śruby odkręciłem i zobaczyłem urwany pasek. Ciekawe czy samemu warto się do tego zabrać?

> Może jest w necie instrukcja co po kolei trzeba zrobić w matizie by to naprawić? Po kilku

> telefonach do mechaników usłyszałem szacunkowy koszt 1kzł - kosmos

> Co radzicie?

Przerabiałem to w zeszłym roku- koszt 1060zł ( planowanie głowicy; kompletny rozrząd z pompą; zawory i ich prowadnice oraz regulacja; wszystkie uszczelnienia; nowy olej i filtr ).