Jump to content

poziomnica

Olleo
 Share

Recommended Posts

> OT - teraz czekamy na dyskusję - a jakże w temacie - pt. poziomnica czy poziomica...

> Ja kupiłem markietową, ale nie najtańszą, tylko niby coś tam profi. Działa, nie pokrzywiła się.

Mniejsza o ortografię. Ile dałeś za swoją?

> Siema,

> jaką polecacie poziomnice, zeby zaraz sie nie zwichrowała? Byle jaką z marketu budowlanego, czy coś

> ściągać przez internet?

Podstawa to kupowanie fizycznie na miejscu. Bo wtedy możesz sprawdzić, czy oczko jest dobrze ustawione przykładając ją do poziomej powierzchni i obracając lewa-prawa. To samo z pionem - oczko powinno w obydwu ustawieniach wskazywać ten sam poziom (lub tę samą odchyłkę).

Co do "wichrowania" - nie zwichrowała mi się żadna, ani tanie marketowe, ani droższa Stabila, mimo że nie raz poleciały na ziemię czy na nich stanąłem. A mam takie od 20 cm do 2 metrów.

Natomiast ostatnio widziałem u moich wykonawców fajne poziomice z dużym oczkiem, tak ze dwa razy większym, niż w typowych. Następnych będę szukał takich.

> Siema,

> jaką polecacie poziomnice, zeby zaraz sie nie zwichrowała? Byle jaką z marketu budowlanego, czy coś

Nie polecam topex-ów itp., są zwyczajnie badziewnie wykonane. Pooglądaj czy solidnie wygląda, sprawdź w obie strony wskazania i bierz jaka pasuje.

> OT - teraz czekamy na dyskusję - a jakże w temacie - pt. poziomnica czy poziomica...

Poziom czy poziomń? Poziomujesz czy poziomniujesz? Narzędzie do wyznaczania poziomu czy poziomniu? Montujesz poziomo czy poziomnio? zlosnik.gif

ważne by nie była zapowietrzona 270751858-jezyk.gif

Też zawsze brałem markietowe i od patrzenia na nie się nie krzywiły.

Najtańszej nie ma co brać, takiej wygiętej z blaszki, bo dwoma palcami ją pokrzywisz.

> Poziom czy poziomń? Poziomujesz czy poziomniujesz? Narzędzie do wyznaczania poziomu czy poziomniu?

> Montujesz poziomo czy poziomnio?

Definicyjnie to poziomica jest linią łączącą punkty o tej samej wysokości, a poziomnica narzędziem. Ale pewnie i tak dopuszczalne jest użycie obu nazw w odniesieniu do narzędzia. smile.gif

> Siema,

Mam jakąś 40 cm Modeco z marketu - przyzwoicie wykonana, cena chyba ciut ponad 40 zł i jakąś trzyliterową polską 100 cm (BSM czy jakoś tak) za 60-70 zł. Obie dobre.

Oglądając poziomnice spokojnie ocenisz, czy różnią się jakościowo - różnice w masie i solidności są znaczne np. między takim Topeksem, a droższym Modeco (choć oba to chinolki).

I jak już pisano kupuj osobiście, bo np. gdy kupowałem swoją 100cm to przykładałem do 2x droższego Stanleya i okazało się, że Stanley jest zwichrowany. zlosnik.gif

Metrowego Topeksa kupiłem sobie za 5 zł do ścinania garbków na wylewce. Co ciekawe przeżył i ma się dobrze, ale jakościowo jest jak z papieru...

Ja kupiłem 2 szt. Dextera i jest OK. Gumowana na końcach, jak upadnie (a zdarzało się) to tragedii nie ma.

Kiedyś chciałem kupić taniochę i jak położyłem na posadzce w markecie to nie mogłem uwierzyć że mają tak krzywo grinser006.gif A inne, droższe, pokazywały ładny poziom. Z dala od taniochy!

Kupiłem w 1999 dwie szt. z tańszych w markecie. Jedna chyba Topex zwykła, druga taka mocniejsza, z grubego, frezowanego profilu.

Obie wytrzymały całą budowę systemem gospodarczym, remonty lokali użytkowych, łazienek i wielu innych rzeczy. Bez uszczerbku, poza zabrudzeniem tej tańszej, bo używałem jej awaryjnie jako łatę do ściągania tynku.

Nic się nie zwichrowało.

BTW: co trzeba robić poziomicą aby ją zwichrować?

Pozdrawiam.

> BTW: co trzeba robić poziomicą aby ją zwichrować?

Nadepnac? Moze tez byc kiepskie mocowanie libelli.

A propos libelli. Przejmowal sie ktos z was kiedys dokladnoscia? Chodzi mi o najmniejszy kat, o jaki trzeba odchylic poziomnice, by pecherzyk sie ruszyl.

> Nadepnac? Moze tez byc kiepskie mocowanie libelli.

> A propos libelli. Przejmowal sie ktos z was kiedys dokladnoscia? Chodzi mi o najmniejszy kat, o

> jaki trzeba odchylic poziomnice, by pecherzyk sie ruszyl.

Na tych moich marketowych spokojnie widać odchylenia rzędu 1-2 mm na długości poziomicy. Nie chcę zmyślać, ale sądzę, że odchylenie o 1mm na dystansie metra da się wypatrzeć przy kilkakrotnym przyłożeniu nawet tej mojej 40cm.

> Nadepnac? Moze tez byc kiepskie mocowanie libelli.

> A propos libelli. Przejmowal sie ktos z was kiedys dokladnoscia? Chodzi mi o najmniejszy kat, o

Im dłuższa, tym dokładniejsza.

Ja ostatnio wypatrzyłem całkiem inny problem - niektóre, tanie poziomice mają inną czułość na np. podniesienie lewego i prawego końca. Niby poziomica jest dobra, bo idealny poziom pokazuje także po odwróceniu, ale żeby np. oczko powietrza przesunęło się 1 mm za kreskę to lewy koniec trzeba podnieść np. 2 mm, a prawy 5 mm. Przy układaniu kafelków w pewnym momencie nieźle się zdziwiłem zlosnik.gif więc nawet dwudziestocentymetrową poziomicę trzeba kupić porządną, jak chce się układać spadki.

> kupilem sobie elektroniczna , polecam, dziala pod kazdym katem, z laserkiem na koncu, magnesem,

> super sprawa

Fantastyczna, pod warunkiem, że stale nią pracujesz. Jeżeli sporadycznie, to bateria akurat się wykończy wtedy, gdy będziesz jej potrzebował zlosnik.gif

> Definicyjnie to poziomica jest linią łączącą punkty o tej samej wysokości, a poziomnica narzędziem.

> Ale pewnie i tak dopuszczalne jest użycie obu nazw w odniesieniu do narzędzia.

toć to nie poziomica tylko waserwaga grinser006.gif

Waserwaga 033102bebe_1_prv.gif033102bebe_1_prv.gif033102bebe_1_prv.gif, a i tak zawsze mówię "kij z wodą"

> Ja kupiłem markietową, ale nie najtańszą, tylko niby coś tam profi. Działa, nie pokrzywiła się.

Mam jakieś 4 sztuki rożnej długości - wszystkie czerwone ale jakiej marki niewiem.gif.

Przeżyły budowę i nadal dobrze się mają.

> Fantastyczna, pod warunkiem, że stale nią pracujesz. Jeżeli sporadycznie, to bateria akurat się

> wykończy wtedy, gdy będziesz jej potrzebował

u mnie trzeci rok siedzi ta sama i jeszcze nie wskazuje zużycia 270751858-jezyk.gif a jeździ w samochodzie okrągły rok więc bateria leży w temp od -30 do + 60 hehe.gif