Skocz do zawartości

OC w pojazdach > 40 lat


Keryp_

Rekomendowane odpowiedzi

> Jak na zwykłych to tak.

Proponuję poczytać ustawę o ubepieczeniach obowiązkowych i nie wprowadzać w błąd, jeśli się nie jest pewnym...

Quote:

Art. 23.

1. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.

1a. Posiadacz pojazdu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 10 lit. a, zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem pojazdu, w odniesieniu do którego państwem członkowskim Unii Europejskiej umiejscowienia ryzyka jest państwo Unii Europejskiej, w którym pojazd ma być zarejestrowany,
obowiązany jest posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany, z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów historycznych
. W odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych za granicą obowiązek ten trwa przez cały okres pozostawania tych pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 2:

10) pojazd mechaniczny:

a) pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepę określone w przepisach ustawy - Prawo o ruchu drogowym,

b) pojazd wolnobieżny w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym, z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa;

11)
pojazd historyczny - pojazd mechaniczny, o którym mowa w pkt 10, będący
:

a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym,

b)
pojazdem mającym co najmniej 40 lat
,

c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

Art. 27. 1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej "umową ubezpieczenia krótkoterminowego", można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:

1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;

2) zarejestrowany czasowo;

3) zarejestrowany za granicą, jeżeli zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 7a lit. c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska;

4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b;

5)
pojazdem historycznym.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pojazd zaopatrzony w tablice rejestracyjne ma obowiązek posiadać ubezpieczenie OC posiadacza

> pojazdu mechanicznego.

a konkretniej: "[Posiadacz pojazdu zarejestrowanego na terenie RP] obowiązany jest posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany, z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów historycznych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Byłem pewny ze wiek nie ma znaczenia i musi mieć tablice ale wychodzi że chyba jednak nie. Warto

> zadzwonić do wydziału komunikacji i zapytać.

ale o co chcesz pytać? To co podałem to artykuły z aktualnej i obowiązującej ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i są one wyżej niż interpretacja pani z okienka, która może twierdzić różne rzeczy, nie zawsze prawdziwe i poparte stwierdzeniem "bo ja tak uważam".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A aktualne ubezpieczenie wypada wypowiedzieć, czy cierpliwie poczekać do końca wazności OC?

to zależy ile Ci do tego końca zostało w zasadzie, a raczej jaki zwrot byś dostał.

Tak czy inaczej, jak będziesz wypowiadał to wrzuć w wypowiedzenie paragraf z ustawy znoszący obowiązek ciągłości dla >40l - tak na wszelki wypadek wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to zależy ile Ci do tego końca zostało w zasadzie, a raczej jaki zwrot byś dostał.

Polisy chyba do początku listopada, więc nie warto.

Byle nie przedłużali. grinser006.gif

> Tak czy inaczej, jak będziesz wypowiadał to wrzuć w wypowiedzenie paragraf z ustawy znoszący

> obowiązek ciągłości dla >40l - tak na wszelki wypadek

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pojazd zaopatrzony w tablice rejestracyjne ma obowiązek posiadać ubezpieczenie OC posiadacza

> pojazdu mechanicznego.

Bosh.....ale poczytałeś ustawę czy tak klepiesz żeby klepać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Polisy chyba do początku listopada, więc nie warto.

> Byle nie przedłużali.

jak złożysz wypowiedzenie to Ci polisy nie wznowią, ale znając życie UFG przyśle prośbę o okazanie aktualnej polisy OC, ponieważ w związku z przeprowadzoną kontrolą na dzień X nie posiadałeś ważnego ubezpieczenia wink.gif

wtedy wrzucasz zacytowane wcześniej art. z ustawy i spokój waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale o co chcesz pytać? To co podałem to artykuły z aktualnej i obowiązującej ustawy o

> ubezpieczeniach obowiązkowych i są one wyżej niż interpretacja pani z okienka, która może

> twierdzić różne rzeczy, nie zawsze prawdziwe i poparte stwierdzeniem "bo ja tak uważam".

pani w okienku chciala ode mnie OC na auto na "zoltych blachach".... jak chcialem DR odebrac, i ciezko jej bylo pojac ze musi mi go wydac bez OC zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pani w okienku chciala ode mnie OC na auto na "zoltych blachach".... jak chcialem DR odebrac, i

> ciezko jej bylo pojac ze musi mi go wydac bez OC

A tak przy okazji spytam. Firmy ubezpieczeniowe mają jakąś ciekawą ofertę na ubezpieczenie czasowe pojazdów zabytkowych? Jakiego rzędu są to stawki na dzień, tydzień, miesiąc...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pani w okienku chciala ode mnie OC na auto na "zoltych blachach".... jak chcialem DR odebrac, i

> ciezko jej bylo pojac ze musi mi go wydac bez OC

Nie wiedziałem tego i przyznam, że jestem zaskoczony. Co w takim razie w przypadku dzwona? Sprawa cywilna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.