Skocz do zawartości

Fotoradar w Tarczynie


1Marek1

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem listownie fote ze Straży Miejskiej w Tarczynie na DK7. W liście była fota i nie mam wątpliwości, że ja to ja (fota od przodu, widać twarz). Ale na pasie obok mojego auta jest inne auto i mam wątpliwości czy to ja przekroczyłem prędkość. tamto auto jest nawet nieco bliżej na zdjęciu. Poza tym fota jest z wysoka, fotopstryk musial być naprawde wysoko. Skoro tak, to mam tez inna wątpliwośc- Straż Miejska nie może focić z radarów stacjonarnych. Proponuja 300 zł i 6 pkt lb 500 zł za niewskazanie. Ja jestem gotów przyjąć mandat na klatę ale nie jestem pewien czy to mnie zrobiło fotę. Ciekawe czy temu auto obok tez wysłali mandat? Skoro tak to ankieta nie przewiduje pytania dla mnie bo nie ma w niej przypadku : tak to ja ale mandatu nie przyjmuję. Co zrobić? Myślę napisać do nich pismo w stylu :tak to ja ale nie mnie fotoradar zrobił zdjecie. Czy dobrze myślę? Jaki bedzie ciąg dalszy postępowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz wątpliwości czy płaciłbyś za siebie, a w dodatku na zdjęciu jest inny pojazd (masakra, że oni to w ogóle wysłali), to ja bym nie przyjmował mandatu. Odpisz im że się nie poczuwasz, że jest inne auto, i zapytaj z czego Ci to robili (skoro mówisz że fota z wysoka), albo będą szli w zaparte, albo się wycofają. Możesz też zawsze napisać do bigosa zlosnik.gif. Ma gdzies maila na swojej stronce, odpisuje na maile i pomaga zlosnik.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tam są 4 fotoradary na jednym skrzyżowaniu, po jednym na każdym rogu skrzyżowania. Skrzyżowanie

> jest trochę niżej bo w dołku lekkim.

Ale są to stacjonarne? Gdzie sa ich skrzynki bo zdjecie z wysoka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dostałem listownie fote ze Straży Miejskiej w Tarczynie na DK7. W liście była fota i nie mam

> wątpliwości, że ja to ja (fota od przodu, widać twarz). Ale na pasie obok mojego auta jest

> inne auto i mam wątpliwości czy to ja przekroczyłem prędkość. tamto auto jest nawet nieco

Płać i tyle - tam nie jest zwykły FR, a RedFleX - masz pewnie więcej zdjeć + jakieś wideo. Osobno każdy pas itd. Będzie tego więcej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie konkretny sprzęt...

"Zarówno policjanci, jak i urzędnicy podkreślają, że Redflex jest najnowocześniejszym systemem do pomiaru prędkości w Europie. Składa się z czterech skierowanych w stronę skrzyżowania kamer i czterech lamp. Urządzenie uaktywnia się nie tylko, gdy kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, ale także wtedy, gdy przejeżdżają skrzyżowanie na czerwonym świetle. - Może trudno w to uwierzyć, ale tych drugich wykroczeń mamy o wiele więcej - mówi Andrzej Toporkiewicz, komendant straży miejskiej w Tarczynie. - Rekordzista, kierowca ciężarówki, wjechał na skrzyżowanie, gdy czerwone światło paliło się od 14 s...

Każdy pojazd, który złamie przepisy ruchu drogowego, fotografowany jest z przodu (2 zdjęcia najazdowe) i z tyłu (tzw. zdjęcie odjazdowe). Dodatkowo, z wykroczenia, realizowane jest 12-sekundowe nagranie wideo w wysokiej rozdzielczości, które można odtworzyć klatka po klatce. Urządzenie działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i rejestruje samochody jadące wszystkimi czterema pasami w obydwu kierunkach. "

> Płać i tyle - tam nie jest zwykły FR, a RedFleX - masz pewnie więcej zdjeć + jakieś wideo. Osobno

> każdy pas itd. Będzie tego więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są 4 fotoradary stacjonarne. SM wykonała pomiar niezgodnie z prawem. Ja bym odmówił przyjęcia mandatu. W odpowiedzi zażądał bym podstawy prawnej, na podstawie której wykonali pomiar prędkości tymi urządzeniami.

Dla wszystkich estetów. Jeżdżę zgodnie z przepisami i wymagam, aby służby powołane do kontroli przepisów działały zgodnie z prawem. Tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Faktycznie konkretny sprzęt...

w praktyce błyska zazwyczaj jedna lampka więc coś mi się nie zgadza z opisem

poza tym faktycznie robi różne ciekawe zdjęcia niekoniecznie za prędkość

i raczej nie rozróżnia pasów (albo nie wiedzą jak to zinterpretować) bo kilkanaście razy mi błyskało jak wyskakiwałem zza samochodu pod aparat i na 200% na fotkach byłyby dwa samochody - nic nie przyszło nigdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dostałem listownie fote ze Straży Miejskiej w Tarczynie na DK7. W liście była fota i nie mam

> wątpliwości, że ja to ja (fota od przodu, widać twarz). Ale na pasie obok mojego auta jest

> inne auto i mam wątpliwości czy to ja przekroczyłem prędkość. tamto auto jest nawet nieco

> bliżej na zdjęciu. Poza tym fota jest z wysoka, fotopstryk musial być naprawde wysoko. Skoro

> tak, to mam tez inna wątpliwośc- Straż Miejska nie może focić z radarów stacjonarnych.

> Proponuja 300 zł i 6 pkt lb 500 zł za niewskazanie. Ja jestem gotów przyjąć mandat na klatę

> ale nie jestem pewien czy to mnie zrobiło fotę. Ciekawe czy temu auto obok tez wysłali mandat?

> Skoro tak to ankieta nie przewiduje pytania dla mnie bo nie ma w niej przypadku : tak to ja

> ale mandatu nie przyjmuję. Co zrobić? Myślę napisać do nich pismo w stylu :tak to ja ale nie

> mnie fotoradar zrobił zdjecie. Czy dobrze myślę? Jaki bedzie ciąg dalszy postępowania?

Tu masz ładnie opisane co masz zrobić(wysłać ich na drzewo).

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podali żadnych informacji na temat urządzenia pomiarowego?

Przy moim ostatnim pamiątkowym zdjęciu od SM w kopercie oprócz samej foty i formularza konkursowego była również kopia dokumentu dotyczącego fotoradaru (mobilnego) - typ, numer fabryczny, data ważności legalizacji etc.

A tu nic? icon_eek.gif

Widocznie nie bez powodu... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie podali żadnych informacji na temat urządzenia pomiarowego?

Przysłali świadectwo legalizacji pionowej (ważne do 30.06.2014) dla prędkościomierza kontrolnego do pomiaru prędkości pojazdów REDFLEX red-speed nr fabryczny xxxxx rok produkcji 2012.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Faktycznie konkretny sprzęt...

> "Zarówno policjanci, jak i urzędnicy podkreślają, że Redflex jest najnowocześniejszym systemem do

> pomiaru prędkości w Europie. Składa się z czterech skierowanych w stronę skrzyżowania kamer i

> czterech lamp. Urządzenie uaktywnia się nie tylko, gdy kierowcy przekraczają dozwoloną

> prędkość, ale także wtedy, gdy przejeżdżają skrzyżowanie na czerwonym świetle. - Może trudno w

> to uwierzyć, ale tych drugich wykroczeń mamy o wiele więcej - mówi Andrzej Toporkiewicz,

> komendant straży miejskiej w Tarczynie. - Rekordzista, kierowca ciężarówki, wjechał na

> skrzyżowanie, gdy czerwone światło paliło się od 14 s...

> Każdy pojazd, który złamie przepisy ruchu drogowego, fotografowany jest z przodu (2 zdjęcia

> najazdowe) i z tyłu (tzw. zdjęcie odjazdowe). Dodatkowo, z wykroczenia, realizowane jest

> 12-sekundowe nagranie wideo w wysokiej rozdzielczości, które można odtworzyć klatka po klatce.

> Urządzenie działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i rejestruje samochody jadące wszystkimi

> czterema pasami w obydwu kierunkach. "

> > każdy pas itd. Będzie tego więcej.

Ja miałem z takiego urządzenia mandat, to mi nawet ani jednego zdjęcia nie przysłali - napisali ze do wglądu w ich siedzibie frown.gif zaplacilem ok.gif

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zaplacilem

twoja strata ....

Może i złamałeś przepisy..... ale płacić za to, żeby ktoś na wysokim stołku w gminie mógł sobie nowy samochód kupić .... do tego bezprawnie ściągająć pieniądze.... heh.. odpowiedź sama się nasuwa

Pod warunkiem ,że straż miejska obsługiwała te fotoradary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Cię te auto obok nie interesuje bo wykroczenie jest zarejestrowane na podstawie przejechania przez pętle zatopione w jezdni, więc skoro Ciebie wskazali to pewnie przeleciałeś za szybko. Tam są cztery słupki i wszystkie są widoczne.

No chyba że złapałeś kawałek dalej w Pamiątce to tam są chyba dwa tradycyjne słupki hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie przyjmuj mandatu ... w odpowiedzi napisz , że zgodnie z wyrokami sądowymi - i znajdź je .....

> Straż Miejska nie ma prawa karać kierowców z fotoradarów stacjonarnych.

W Polsce nie ma prawa precedensowego, więc jak już to lepiej powołać się na opinię PG.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> że niby jak?

> jak ja dostałem z tego:

> http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,dwa-nowe-superradary-wylapuja-kierowcow,71770.html

> taki superradar to nawet nie probuje się wykrecac SM przysłało...

Tu masz opisane.

Quote:

Zdecydowanie odmiennie kształtuje się sytuacja prawna w przypadku prawomocnych skazań przez sądy powszechne za wykroczenia ujawnione przez straż gminną (miejską) za pomocą stacjonarnego urządzenia rejestrującego tzw. „fotoradaru” i kamer monitoringu miejskiego.

Jak już wyżej wspomniano,
organ ten nie posiada kompetencji do prowadzenia postępowania wyjaśniającego, kierowania wniosku do sądu o ukaranie obwinionego oraz do wnoszenia środków zaskarżenia - w każdym przypadku gdy dotyczy to wykroczeń związanych z naruszeniem Prawa o ruchu drogowym, ujawnionych za pomocą stacjonarnego urządzenia rejestrującego.
Odnośnie wykroczeń ujawnionych za pomocą kamer monitoringu miejskiego z zakresu ruchu drogowego straż gminna(miejska) posiada ograniczone kompetencje do prowadzenia postępowania wyjaśniającego, kierowania wniosku do sądu o ukaranie obwinionego oraz do wnoszenia środków zaskarżenia, a sprowadzają się one przypadków wskazanych w art. 129b ust. 1 pkt 1 a, pkt 2 a, b i c Prawa o ruchu drogowym.

Tak więc każdy prawomocny wyrok sądu skazujący za wymienione powyżej wykroczenia z wniosku straży gminnej (miejskiej), jest możliwy do zaskarżenia jedynie w drodze kasacji wniesionej przez podmiot specjalny, określony w art. 110 § 1 k.p.w. (Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich).

Podkreślić należy, że
kasacja może być wniesiona na korzyść obwinionego w każdym czasie,
niezależnie od tego czy wyrok uprawomocnił się w sądzie I instancji, czy w też w instancji odwoławczej. Ewentualną podstawą do zaskarżenia takiego wyroku kasacją, może być określona w art. 104 § 1 pkt 7 k.p.w. w zw. z art. 5 § 1 pkt 9 k.p.w. bezwzględna przyczyna odwoławcza w postaci braku skargi uprawnionego oskarżyciela.


Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem 3-4 lata temu zdjęcie z tego fotoradaru.

Pamiętam jak jechałem i strzeliło mi fotkę - a wjechałem z pełną świadomością, że walnie fotę ale wiedziałem że jak fotka będzie z 2-ma samochodami to idzie do kosza.

Niestety system ten działa w przypadku "zwykłego" fotoradaru - ten jest "wypasiony", razem z pętlą indykcyjną pod jezdnią, no i wali serię 3 zdjęć.

A na zdjęciach wyraźnie było widać, że ja byłem autem szybszym.

Więc koniec końców pochyliłem głowę i wskazałem kierującego - nie mnie palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem tam ostatnio inną ciekawą sytuację. Jadąc w nocy (wiem że, jest fotopstryk) zwalniam, zrobiło się czerwone.

Stanąłem na lewym pasie obok innego już stojącego pojazdu. Jak zmieniło się światło na zielone, w momencie ruszania radar błyska...

Obaj (z tym kierowcą obok) popatrzyliśmy na siebie i zaczęliśmy się śmiać...

Ciekawe czy coś przyjdzie??

Tak dla siebie zapisałem sobie nr rej. tego kolesia (aby mieć świadka w sądzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja miałem tam ostatnio inną ciekawą sytuację. Jadąc w nocy (wiem że, jest fotopstryk) zwalniam,

> zrobiło się czerwone.

> Stanąłem na lewym pasie obok innego już stojącego pojazdu. Jak zmieniło się światło na zielone, w

> momencie ruszania radar błyska...

> Obaj (z tym kierowcą obok) popatrzyliśmy na siebie i zaczęliśmy się śmiać...

> Ciekawe czy coś przyjdzie??

> Tak dla siebie zapisałem sobie nr rej. tego kolesia (aby mieć świadka w sądzie).

zapewne jechales w strone Krakowa?

Jako ze przejezdzam przez ten radar kilka razy dziennie moge smialo powiedziec tttm jak sie ruszy na zielonym to pstryka flesz. na 99% nic z tego Ci nie przyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że poszli w totalną komercję i robią zdjęcia by wyłapać tych rozmawiających przez telefon czy bez zapiętych pasów.

> A ja miałem tam ostatnio inną ciekawą sytuację. Jadąc w nocy (wiem że, jest fotopstryk) zwalniam,

> zrobiło się czerwone.

> Stanąłem na lewym pasie obok innego już stojącego pojazdu. Jak zmieniło się światło na zielone, w

> momencie ruszania radar błyska...

> Obaj (z tym kierowcą obok) popatrzyliśmy na siebie i zaczęliśmy się śmiać...

> Ciekawe czy coś przyjdzie??

> Tak dla siebie zapisałem sobie nr rej. tego kolesia (aby mieć świadka w sądzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możliwe, że poszli w totalną komercję i robią zdjęcia by wyłapać tych rozmawiających przez telefon

No ale jest to chyba lekka przesada, że flesz daje ci po oczach, bo być może popełniasz jakieś wykroczenie. To może od razu wszystko filmujmy... facepalm%5B1%5D.gif Czy ci ludzie są normalni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mylisz się- nie zawsze jest obowiązkowa.

Ty się mylisz, a artifax ma rację pisząc:

Quote:

Nie jest zgodne z prawem. Przez telefon możesz rozmawiać przez zestaw handsfree, a jazda w zapiętych psach też jest obowiązkowa


Uważaj na nisko przelatujące kwantyfikatory - jazda w pasach jest obowiązkowa. Oczywiście są możliwe wyłączenia tego obowiązku w specyficznych sytuacjach opisanych przepisami szczegółowymi, ale nie zmienia to faktu, że jazda w pasach jest obowiązkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Witam. Czy fotoradar nadal działa? Jechałem w weekend w góry, nie pamiętam ile miałem na liczniku, ale zauważyłem żółtą skrzyneczkę (fotoradar), który wcześniej wcale nie był oznakowany, czy przypadkiem urządzenia mierzące prędkość odpowiednio wcześniej nie muszą być poprzedzone stosowanym znakiem (kontrola prędkości fotoradar)? Proszę o info. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Orientuje się ktoś, czy fotoradar w Tarczynie działa? Jechałem w góry i zauważyłem go przy światłach, nie wiem ile miałem na liczniku, na czerwonym i pomarańczowym nie przejechałem. Według przepisów, fotoradar powinien być wcześniej oznaczony znakiem, przy tym takiego znaku nie ma, stąd pytanie, czy on działa? 
Przepraszam za powtórkę, myślałem, że tamten post nie dodał się.

Edytowane przez seba2203
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, seba2203 napisał:

Według przepisów, fotoradar powinien być wcześniej oznaczony znakiem

  To fotoradar ma "przestrzegać " przepisy a ty nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seba2203 napisał:

liczyłem na rozsądną i rzeczową odpowiedź

    Taki temat bierze sie na klatę a nie szuka się pocieszenia w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, irekw napisał:

    Taki temat bierze sie na klatę a nie szuka się pocieszenia w internecie.

 

Spoko, :piekna: właśnie się wyzerowały 2 punkty za FR - gapiostwo. Zwracam uwagę na 2 punkty i chyba +12km/h. Nikt nie pytał czy FR działa, czy jest oznakowany itd.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, seba2203 napisał:

czy przypadkiem urządzenia mierzące prędkość odpowiednio wcześniej nie muszą być poprzedzone stosowanym znakiem

Oidp to jest znak, a przynajmniej wydaje mi się, że jeszcze tydzień temu był. Widzę, że kolega to w ogóle mało co na drodze dostrzega.

Edytowane przez shapyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jechałem w zeszły weekend i mogę potwierdzić, że jest oznakowany prawidłowo z obu stron. Trzeba zakładać, że jest aktywny (akurat tego nie weryfikowałem osobiście na sobie, ale od kilku lat w PL nie można stawiać pustych skrzynek/atrap radarów). Trzeba się na drodze rozglądać.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2022 o 22:30, shapyr napisał:

Oidp to jest znak, a przynajmniej wydaje mi się, że jeszcze tydzień temu był. Widzę, że kolega to w ogóle mało co na drodze dostrzega.

To tak samo wydaje mi się, a nawet na 90% jestem pewny, że żadnego znaku tam nie ma, ale może przy okazji uda mi się to zweryfikować, skoro nikt z towarzystwa nie jest pewny, a jedynie ocenia mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba2203 napisał:

To tak samo wydaje mi się, a nawet na 90% jestem pewny, że żadnego znaku tam nie ma,

Nie zauważyłeś, że wyżej @Manx napisał, że znaki są. Ja mam taką pewność na jakieś 99%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.