Skocz do zawartości

Przeróbka wiązki 1.1 MPI na 1.1 SPI


yamahayzfr13

Rekomendowane odpowiedzi

> Witam. Robie swapa z 1.1 MPI na 1.2 MPI 75.

> Jak podłączyc wiazke kabinową (1.1 mpi) do silnikowej 1.2 MPI 75 MM (przerobiona 1.1 SPI) kiedy w

> we wtyczce od MPI jest kilka kabliu a we wtryczce od SPI jest ich dużo wiecej?

> Macie jakiś schemat panowie?

Eeejjj slinka.gif nikt nie robił swapa w 1.1 MPI?? Poradzcie coś..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisze jak ja to robiłem - moja wiązka elektryczna była od punto 1.1 spi ( ale myślę ze schemat będzie podobny smile.gif )

Moja kostka mpi

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8390e89f8f6113bb.html

Czerwony - rozrusznik

Różowy - + 12v po przekaźniku do pompy paliwa

Fioletowo-czarny - alternator wzbudzenie

żółto-szary - ciśnienie oleju

pomarańczowo-czarny

pomarańczowy - te dwa idą bezpośrednio do wtyczki ( prawdopodobnie map sensor jeśli dobrze pamiętam smile.gif )

Teraz wtyczka od punto : (kolory kabli mogą się różnić )

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1822ffcb2c16950a.html

czerwony - rozrusznik

brązowo-biały - idzie kabel do bezpiecznika widocznego w lewym górnym rogu i łączy się z brązowym ( +12v pompa paliwa ) połączyć z różowym od MPI wywalając org przekaźnik z mpi (wiązka z punto ma swój przekaźnik jeden duży podwójny )

szaro-czarny - alternator (łącz z czarno-fioletowym )

i żółto-szary - ciśnienie oleju ( tak samo jak w mpi )

pomarańczowy - + 12v po stacyjce ( łącz go z pomarańczowym który jest w bezpiecznikach obok przekaźników pompy i wentylatora )

reszta to kontrolki

Zaznaczam jeszcze raz ze to opis wiązki od punto i kolory mogą być inne smile.gif

Ogólnie rozkminka tego zajęła mi jeden wieczór w garażu przy piwku z miernikiem w ręku i z trzema schematami 1.1 mpi 1.1 spi i 1.2mpi smile.gif

Pisałem z pamięci jeśli coś napisałem źle niech ktoś mnie poprawi

Powodzenia smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Szybkie Pytanko Sej Mpi Swap na 1.2 75, żeby było najprościej jak się da komp IAW 49F D1. Kolektor dać z 1.1 czy z 75 + plastikowa listwa, oraz co z MAP/IAT P1 ma osobno Sej zespolony było by miło żeby elektryki nie ruszać. Czy ten komp będzie sterował wentylatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szybkie Pytanko Sej Mpi Swap na 1.2 75, żeby było najprościej jak się da komp IAW 49F D1. Kolektor

> dać z 1.1 czy z 75 + plastikowa listwa, oraz co z MAP/IAT P1 ma osobno Sej zespolony było by

> miło żeby elektryki nie ruszać. Czy ten komp będzie sterował wentylatorem?

ja mam tak sytuację rozwiązaną u siebie w seju, latam na kompie 49F.D1

kolektor mam z P1, na nim siedzi plastikowa listwa wtryskowa z 1.1 mpi z wtryskami z 1.1 mpi, które de facto mają ciut większą wydajność niż te z 1.2 75

wystarczy tylko wrzucić kilka podkładek pod tą listwę, żeby podpasowała do metalowego kolektora.

co do MAP-a musisz podrutować trochę elektronikę, nie obejdziesz tego inaczej, no chyba, że masz zamiar wiercić dziurę w metalowym kolektorze i próbować tam wcisnąć zespolonego MAP/IAT z 1.1 mpi.

komp steruje normalnie wentylatorem, jest natomiast jedna rzecz, którą wypadałoby ogarnąć żeby chodziło jak należy..

przy 49F.D1 musisz pociągnąć masę do grzałki z sondy lambda z zewnątrz, bo w przeciwnym razie grzałka nie będzie działać. W lato nie robi to większej różnicy, ale jak temp. zaczynają spadać to dziwnie się zachowuje silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam oryginalną listwę plastikową z P1 ale myślałem żeby dać kolektor z 1.1 Tyle że pewnie śr kanałów jest inna, (muszę spr) Czyli wtykę trzeba rozdzielić na dwie MAP i IAT. Dodatkowo czy ten komp ogarnia dwie sondy czy tylko 1 (wolałbym żeby z braku 2 nie wywalał błędu). Oraz jak się ma czujnik wałka, P1 chyba go nie miało?. Dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam oryginalną listwę plastikową z P1 ale myślałem żeby dać kolektor z 1.1 Tyle że pewnie śr

> kanałów jest inna, (muszę spr) Czyli wtykę trzeba rozdzielić na dwie MAP i IAT. Dodatkowo czy

> ten komp ogarnia dwie sondy czy tylko 1 (wolałbym żeby z braku 2 nie wywalał błędu). Oraz jak

> się ma czujnik wałka, P1 chyba go nie miało?. Dzięki za odp.

czekaj czekaj.. jak plastikową z P1?

nie dawaj plastikowego kolektora, nie warto IMO w ten sposób kombinować, chociaż gdzieś tam chyba wyczytałem (nie jestem pewien), że pasuje.

fakt, trzeba rozdzielić wtyczkę na MAP i IAT tyle, że masę mają wspólną.

Komp nie ogarnia dwóch sond, u mnie kostka od drugiej lambdy wisi za zderzakiem podczepiona, żeby nie dyndała sobie samopas.

Czujnik położenia wałka rozrządu to temat do olania. Jeśli jesteś estetą to możesz zastosować pokrywę z 1.1 mpi, żeby miał swoje miejsce. 49F.D1 go nie obsługuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Kolejne pytanie. Tym razem wiązka będzie standardowa Spi SC w budzie SC Mpi silnik 1.2 75. Czy ma ktoś rozpiskę wtyczki od kompa IAW 4AF. Oraz dodatkowo Czy przekaźnik wentylatora jest sterowany + czy - i który pin kompa za to jest odpowiedzialny. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

> napisze jak ja to robiłem - moja wiązka elektryczna była od punto 1.1 spi ( ale myślę ze schemat

> będzie podobny )

> Moja kostka mpi

> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8390e89f8f6113bb.html

> Czerwony - rozrusznik

> Różowy - + 12v po przekaźniku do pompy paliwa

> Fioletowo-czarny - alternator wzbudzenie

> żółto-szary - ciśnienie oleju

> pomarańczowo-czarny

> pomarańczowy - te dwa idą bezpośrednio do wtyczki ( prawdopodobnie map sensor jeśli dobrze pamiętam

> )

> Teraz wtyczka od punto : (kolory kabli mogą się różnić )

> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1822ffcb2c16950a.html

> czerwony - rozrusznik

> brązowo-biały - idzie kabel do bezpiecznika widocznego w lewym górnym rogu i łączy się z brązowym (

> +12v pompa paliwa ) połączyć z różowym od MPI wywalając org przekaźnik z mpi (wiązka z punto

> ma swój przekaźnik jeden duży podwójny )

> szaro-czarny - alternator (łącz z czarno-fioletowym )

> i żółto-szary - ciśnienie oleju ( tak samo jak w mpi )

> pomarańczowy - + 12v po stacyjce ( łącz go z pomarańczowym który jest w bezpiecznikach obok

> przekaźników pompy i wentylatora )

> reszta to kontrolki

> Zaznaczam jeszcze raz ze to opis wiązki od punto i kolory mogą być inne

> Ogólnie rozkminka tego zajęła mi jeden wieczór w garażu przy piwku z miernikiem w ręku i z trzema

> schematami 1.1 mpi 1.1 spi i 1.2mpi

> Pisałem z pamięci jeśli coś napisałem źle niech ktoś mnie poprawi

> Powodzenia

Odkopuje trochę temat,Czytając powyższy post rozumiem że trzeba wyciąć wszystko razem z przekaźnikami ?? A jak to jest z + 12 na pompę paliwa bo nie kumam ?? .SWAP 1.1 mpi na 1.2 16 V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Elo, poskładałem dwa Seje na 49D1 1 szt na mapie zewnętrznym, druga na zespolonym w alu kolektorze. Pierwsza opcja wydaje się być lepsza. Z kolejnych spostrzeżeń te Ecu nie sygnalizuje przegrzania silnika (zielony czujnik mpi) Generalnie P1 chyba nawet nie ma kontrolki, tylko wskaźnik. Grzałem opalarką czujnik do 120st i nic. Dodam że oryginalna głowica z tego silnika ma zaślepkę w miejscu czujnika. A sygnał bierze z czerwonego czujnika 3 pin. w kolektorze.

Z tą masą sondy to ciekawe, wiązkę mam oryginalną mpi wszystkie przewody do sondy wychodzą z budy. Problem jest że silnik lubi się przydławić tak do temp 35st, na Lpg jest to jeszcze bardziej odczuwalne. Jakieś sugestie? Z błędów tylko zwarcie Mapa do + ale wskazania daje dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówiłem, że pierwsza opcja z MAP-em zewnętrznym jest lepsza ;-)

 

po prawie 2 latach użytkowania też dostrzegłem problem braku sygnalizacji przegrzania silnika, warto więc dołożyć przy swapie zewnętrzny zegarek, czujnika (z odpowiednim adapterem) można użyć tego, który zostaje nie podłączony po swapie (widać go przy bagnecie oleju - nie pamiętam koloru).

 

Objaw o którym piszesz przy niedogrzanym silniku to właśnie sprawa sondy, którą udało mi się rozwiązać poprzez pociągnięcie zewnętrznej masy.

 

Chodzi o to, że w komputerze z 1.1 mpi i seryjnej wiązce z 1.1 mpi, masa na grzałkę sondy lambda podawana jest z komputera (druty są tak poprowadzone, ze któryś tam pin komputera to masa grzałki sondy), natomiast w 49F.D1 tak nie jest, dlatego musisz pomierzyć przewody wychodzące z sondy miernikiem, sprawdzić który odpowiada za masę, rozciąć go i podać na niego masę z zewnątrz (ja np. przedłużyłem sobie kabelek i pociągnąłem aż do podstawki cewek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok warto sprawdzić, coś w tym jest bo im zimniej tym gorzej. Co do temp to planuję dać chociaż kontrolkę czyli czerwony czujnik 1 pin i bezpośrednio na wiązkę budy za kompem. Pytanie tylko czy sygnał z kompa był - czy + jak wiadomo czujnik poda masę.

 

Chciałem 75 ruszyć na plastikowym kolektorze - gdyby ktoś próbował to jest rzeźba, głowicy jest za mało nadlewu żeby uszczelnił się kolektor. Pomijając fakt że kanały są beznadziejne.

 

Pytanie poza programem spotkałem się z kolejnym pomysłem od klienta, 75 palona na hybrydzie z P II 60. Pomysł wydaję się ciekawy pytanie tylko czy bez remapu to pojedzie. Ktoś testował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Chciałem 75 ruszyć na plastikowym kolektorze - gdyby ktoś próbował to jest rzeźba, głowicy jest za mało nadlewu żeby uszczelnił się kolektor. Pomijając fakt że kanały są beznadziejne.
potwierdzam, gra nie warta świeczki, biorąc pod uwagę cenę ameliniowego (czy tam stalowego) kolektora z P1 :)

 


Pytanie poza programem spotkałem się z kolejnym pomysłem od klienta, 75 palona na hybrydzie z P II 60. Pomysł wydaję się ciekawy pytanie tylko czy bez remapu to pojedzie. Ktoś testował?
musiałbyś porównać sobie pin-out między hybrydą z 1.1 mpi a hybrydą P2 60 (moim zdaniem nie powinny się różnić znacznie, a najprawdopodobniej nie różnią się wcale bo to CHYBA te same kompy).

Taka ciekawostka: hybrydy posiadają całkiem dobre możliwości autoadaptacji więc pewnie delikatnie się pod silnik dostroi, jednak różnice w osprzęcie są tak znaczne, że prawdopodobnie bez remapu to IMO nie pojedzie odpowiednio.

 

Zanim zdjęli mi IMMO z 49F.D1 to swoje 1.2 75 napędzałem seryjnym kompem z 1.1 mpi i jakoś to jechało, ale szału nie było ;-)

 

Wracając do dławienia się - ogarnij lambdę tak jak Ci napisałem - w obu swapach problem zniknął :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie poza programem spotkałem się z kolejnym pomysłem od klienta, 75 palona na hybrydzie z P II 60. Pomysł wydaję się ciekawy pytanie tylko czy bez remapu to pojedzie. Ktoś testował?

 

Jeżeli dobrze pamiętam co tam wygrzebałem w tych różnych kompach to będzie burdel z kalibracją czujników, w szczególności MAP, IAT-a, i CTS-a. Co do pin-outu - to trzeba by sprawdzić, nowsze hybrydy (rozumiem, że mówimy o 5AF) chyba są inne co do pinów od 59F. 

 

Na marginesie, nazywanie tych komów hybrydami to jest jakiś poroniony pomysł  :swinka:

 

EDIT: po zastanowieniu, PII chyba na 5AF jeszcze nie chodziło...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


po zastanowieniu, PII chyba na 5AF jeszcze nie chodziło...?
nie jestem pewien na 100% ale czy 5AF to nie przypadkiem kompy, które pojawiły się dopiero w Pandach?

 

ps. na marginesie.. jakoś tak sie przyjeło mówić na te kompy (4AF) hybrydy, czy tam żelowe.. sam nie wiem czemu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

witam jestem tu nowy planuje przerobić moje sc założyć głowicę od 1.2 mpi z kolektorem i rozwiercaniem glowicy  i chodzi mi o instalacje elektryczna jak ja przerobić i czy lepiej zmienić komputer na 1.2  i przerobi instalacje czy zostawić ten od 1.1 mpi i bawic sie z mapa. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.