Jump to content

Programowane wycieraczki

shapyr
 Share

Recommended Posts

Odkąd mam Matiza brakowało mi regulacji prędkości wycieraczek. Kilka dni temu przypomniałem sobie o patencie który zastosowałem w mojej Asterce kilka lat temu, więc kupiłem przekaźnik od VW, AUDI typ 357 955 531 (nr 99), dzisiaj go zamontowałem i działa yay.gif Mam regulację prędkości wycieraczek zlosnik.gif

PS. Znalazłem, że podobny temat był z 6 lat temu, ale dotyczył innego przekaźnika.

> Ten patent działa w pełni zamiennie, bez żadnych przeróbek instalacji?

Wygląda, że podobnie jak w Oplu rozwiązanie jest plug and play.

> Mógłbyś napisać, jak steruje się pracą przerywaną?

Przełączam w pracę przerywaną i od razu wyłączam. Po czasie jaki uznam za konieczny włączam ponownie w pracę przerywaną i działają z zadanym odstępem czasowym.

> W sumie, to jeśli tego typu przekaźniki bywały montowane do matizów, to może nawet taki posiadam i

> o tym nie wiem.

Ten z pewnością nie był.

> Ten patent działa w pełni zamiennie, bez żadnych przeróbek instalacji?

Patent z polskim przekaźnikiem (może ktoś rzuci symbol, bo zapomniałem wink.gif ) wyciągasz stary i wkładasz nowy - programowany.

> Mógłbyś napisać, jak steruje się pracą przerywaną?

W polskim krótkim sygnałem spryskiwacza - włączasz tryb pracy przerywanej, wycieraczki wykonują pierwszy cykl, odstęp czasowy ustalasz krótkim impulsem spryskiwacza. Reset do ustawień fabrycznych jest realizowany poprzez impuls spryskiwacza w czasie pracy wycieraczek.

> W sumie, to jeśli tego typu przekaźniki bywały montowane do matizów, to może nawet taki posiadam i o tym nie wiem.

Fabrycznie chyba nie były, chociaż kto wie wink.gif Jeżeli były to zapewne wariant, o którym piszę (zbieżny z tym z Poloneza np.).

> Patent z polskim przekaźnikiem (może ktoś rzuci symbol, bo

> zapomniałem ) wyciągasz stary i wkładasz nowy - programowany...

Producent: APE

Oznaczenie: APE 23

Link do sklepu APE: TUTAJ

Link do instrukcji obsługi: TUTAJ

Zdjęcie towaru:

287320758-APE-23.jpg

Od siebie dodam, że użytkuję ten wynalazek od paru lat i nie wyobrażam sobie już obsługi wycieraczek bez niego ok.gif

post-76957-14352522355035_thumb.jpg

Dzięki 20.GIF Coś takiego chyba to jest. Z Vadero osobiście byliśmy w fabryce (coś strasznego... dziewczyny pracowały na zewnątrz - w podwórzu, bo w hali był taki upał, że się nie dało wytrzymać), biurokracja - czysta komuna (m.in. chcieli ode mnie oryginału dokumentów firmowych, żeby wystawić fakturę...).

W sumie po jakimś czasie odpadły mi 2 nóżki, ale lutownica w łapę i dało się przekaźnik naprawić. Jest to bardzo fajna funkcja - szkoda jeszcze, że ta przerywana praca nie jest zależna od prędkości (w Santku tak mam - jest kilka prędkości przełączanych pierścieniem i w trybie przerywanym w zależności od prędkości wycieraczki mogą w przypadkach skrajnych albo całkiem się zatrzymać - po zatrzymaniu samochodu, albo pracować z maksymalną prędkością - przy szybkiej jeździe w najszybszym trybie przerywanym).

> Patent z polskim przekaźnikiem (może ktoś rzuci symbol, bo zapomniałem ) wyciągasz stary i

> wkładasz nowy - programowany.

Na korzyść przekaźnika z VW przemawia jednak cena.

> Fabrycznie chyba nie były, chociaż kto wie Jeżeli były to zapewne wariant, o którym piszę (zbieżny

> z tym z Poloneza np.).

Poczytałem, tu i ówdzie i wychodzi na to, że przekaźnik który wyjąłem z Mietka też ma regulację prędkości (96312300), ale potrzebna jest do tego celu manetka z Lanosa i trochę kabelków. Wymiana przekaźnika prostsza jednak.

Wyjęty przekaźnik planuję wykorzystać do zrobienia pracy przerywanej tylnej wycieraczki, bo drażni mnie jak trzeba ją co jakiś czas włączać i wyłączać.

• 4 weeks later...

> Wyjęty przekaźnik planuję wykorzystać do zrobienia pracy przerywanej tylnej wycieraczki, bo drażni

> mnie jak trzeba ją co jakiś czas włączać i wyłączać.

Jako, że nie mogę edytować posta powyżej, to odpowiem sam sobie smile.gif

Przekaźnik, o którym mowa powyżej nie nadaje się do mojego pomysłu, ale za to zastosuję przekaźnik VW, Skoda nr 72. Sterowanie tym przekaźnikiem odbywa się przy pomocy impulsu od spryskiwacza, krótki impuls = praca przerywana wycieraczki co 7-8 sekund, drugi krótki = wyłączenie wycieraczki, długi = spryskiwacz + praca ciągła, a po puszczeniu wycieraczka wykonuje jeszcze trzy ruchy. Może to trochę inne niż normalne sterowanie, ale za to zyskuję pracę przerywaną.

Z analizy schematów oraz prób pod napięciem wynika, że aby to osiągnąć trzeba (opis dla podłączenia przy wtyczce przełącznika wycieraczek):

- przeciąć biały kabelek idący do silnika wycieraczki,

- przekaźnik podłączamy: styk 15 do + po stacyjce (grubszy przewód żółto-czerwony na pinie 3 (bo są dwa) lub brązowy), styk 31 do masy, styk 53 łączymy z białym idącym do wycieraczki, z przewodem zielono-czarnym z pinu 2 (zasilanie pompkę spryskiwacza tylnej szyby) łączymy styk L przekaźnika.

- biały kabelek idący do wtyczki zaizolować.

Poniżej rozpiska wtyczki.

287372518-indeks.jpg

287381705-schemat_2136.jpg

post-31534-14352522571718_thumb.jpg

> Złożyłem, działa W powyższym opisie wkradł się jednak błąd. Z przewodem zielono-czarnym łączymy styk L przekaźnika.

Wyedytowałem Twój wcześniejszy post - dodałem erratę. Zerknij, czy dobrze zrobiłem, bo post chciałbym dorzucić do Vademecum ok.gif