Skocz do zawartości

Szum przy jeździe prosto i w prawo - co to może być?


pawkos5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam problem ze swoją Hienką... Ostatnio zaczęło mi szumieć w kabinie jak przekraczam 50 km/h. Zauważyłem, że jak delikatnie skręcam w lewo to szum ustaje...(np jadąc po łukuw lewo). Jadąc prosto i w prawo szum jest taki sam. Szum się zwiększa wraz ze wzrostem prędkości. Początkowo moje podejrzenie padło na łożyska. Oddałem zatem auto do swojego mechanika aby zobaczył co i jak. Zostało wymienione lewe przednie łożysko, co zgadza się z większością opini, że jeżeli sręcam w lewo to lewe łożysko przestaje szumieć, bo zostaje odciążone. Jednakże problem pozostał... Mechanik powiedział, że mechanicznie wygląda wszystko ok i żeby na razie się tym nie martwić.

Nie dawało mi to jednak spokoju i pojechałem do innego znajomego mechanika na podnośnik, żeby podnieść auto i rozpędzić koła i wtedy posłuchać skąd dochodzi dźwięk. W drodze do warsztatu jadąc na prostej 70-90 km/h poczułem bicie na kierownicy... Bicie było na tyle mocne, że aż zatrzymałem się na poboczu aby sprawdzić czy mi koło nie odpadnie grinser006.gif

Po podniesieniu auta i rozpędzeniu kół okazało się, że lewe koło podskakuje i że to z lewej strony słychać szum. Podejrzenie padło na przegub.

Mam wątpliwości, że to przegub, bo jak czytałem uszkodzony przegub przy maksymalnym skręcie powinien przeskakiwać i stukać a tak nie jest... Dziś robiłem bączki po parkingu i nasłuchiwałem... jedyne co zauważyłem to to, że faktycznie koło drży jakby miało jakiś luz i druga rzecz jakbym w prawo miał szersze zawracanie niż w lewo... ale być może to tylko moje złudzenie.

Chociaż z drugiej strony jak samochód był na podnośniku i gość docisnął ręką półośkę w stronę koła a drugi kręcił kołem to bicie ustawało więc może faktycznie wymiana przegubu załatwi sprawę.

Dodam, że wszystkie gumy wyglądają na nieuszkodzone i wszędzie jest sucho... Czy to możliwe, że smar w przegubach ze starości stwardniał i skruszał przez co zaczeło zacierrać? Samochód ma nie duży przebieg (81 tyś), ale jednak swoje lata ma, więc mogę się spodziewać wszystkiego.

Czy ktoś miał podobny problem? Nie chciałbym po raz kolejny nie potrzebnie wymienić sprawnej części. Co prawda łożysko, które zostało wymienione miało mały luz, ale jeszcze na pewno mogło troche pochodzić...

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nikt nic? prawie 100 odsłon i nikomu się nic nie nasuwa??

Co ma przegub wspólnego z szumem ?Masz dobry tok rozumowania - przy skręcie jak przegub padnięty to powinno ''strzelać''.Jak mechanik wymienił łożysko to dalej szumi czy przestało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po wymianie lewego łożyska dalej szumi... Wiem, że powinno strzelać, ale kombinuję już na różne strony... A może to przegub wewnętrzny? Czytałem na jakimś forum, że tam jest jakieś łożysko igłowe... dźwięk jest metaliczny i słychać jakby gdzieś coś równomiernie ocierało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jakiej firmy założyłeś te łożysko z przodu ? ja jak włożyłem pewnej firmy to padło już po 10000 km i znów wymiana... mi wydaje się, że jak padło mi łożysko prawe to przy skręcie w lewo gdy było dociążone właśnie to przestawało szumieć więc sprawdź obydwa łożyska. Na podnośniku ciężko jest wyczuć gdzie wyje łożysko... czemu miałeś spawana skrzynię ? może faktycznie wewnętrzne łożysko półosi pada, chociaż raczej ono poprostu by się rozsypało i zablokowało mechanizm różnicowy... musisz to też posprawdzać. Smar w przegubie raczej nie stwardnieje przynajmniej u mnie się to nie zdarzyło a ma już 16 lat chociaż nigdy nic nie wiadomo, przesmarowanie przegubów nowym smarem i usunięcie starego to szybka i niedroga sprawa przecież. Moim skromnym zdaniem wynikającym z mojego przebiegu sienki i różnych mankamentów z tym związanych pewnie problem będzie siedział głębiej niestety ale trzeba puki co wykluczyć najprostrze rzeczy. powodzenia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.