Skocz do zawartości

Komunikat olejowy przy rozruchu


pilzner

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy temperatura spada poniżej -3 stopni, przy odpalaniu zimnego silnika (po kilkugodzinnym postoju na mrozie np. rano lub po pracy) pojawia się komunikat "Niewystarczające ciśnienie oleju silnika. Zatrzymać się i wyłączyć silnik."!

Wyświetla się on dosłownie w pierwszej sekundzie jak tylko motor odpali i zaraz znika. Wyłączenie silnika i ponowny rozruch już nie generują takiego komunikatu.

Co to może być? Olej jest prawie pod górną kreską na bagnecie i zmieniany był pod koniec lipca 2013, od tamtej pory przejechałem około 10 tyś. km.

Jeździć, czy doszukiwać się czegoś poważniejszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdy temperatura spada poniżej -3 stopni, przy odpalaniu zimnego silnika (po kilkugodzinnym postoju

> na mrozie np. rano lub po pracy) pojawia się komunikat "Niewystarczające ciśnienie oleju

> silnika. Zatrzymać się i wyłączyć silnik."!

> Wyświetla się on dosłownie w pierwszej sekundzie jak tylko motor odpali i zaraz znika.

Jakie to auto i z którym silnikiem? Jaki typ oleju masz wlany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdy temperatura spada poniżej -3 stopni, przy odpalaniu zimnego silnika (po kilkugodzinnym postoju

> na mrozie np. rano lub po pracy) pojawia się komunikat "Niewystarczające ciśnienie oleju

> silnika. Zatrzymać się i wyłączyć silnik."!

> Wyświetla się on dosłownie w pierwszej sekundzie jak tylko motor odpali i zaraz znika. Wyłączenie

> silnika i ponowny rozruch już nie generują takiego komunikatu.

> Co to może być? Olej jest prawie pod górną kreską na bagnecie i zmieniany był pod koniec lipca

> 2013, od tamtej pory przejechałem około 10 tyś. km.

> Jeździć, czy doszukiwać się czegoś poważniejszego?

Może wilgoć zebrała się w oleju i przymarza.

Jeździsz na krótkich odcinkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może wilgoć zebrała się w oleju i przymarza.

> Jeździsz na krótkich odcinkach?

Do pracy mam jakieś 24-26km. Rano podróż trwa jakieś 30 minut, po południu do 1h.

Trudno powiedzieć, żeby to były krótkie odcinki. Oczywiście sporadycznie zdarzy się 2-3km do jakiegoś sklepu czy na myjnię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom oleju, o ile jest na bagnecie, nie ma wpływu na ciśnienie. Inna rzecz, że jak jest zimno, to olej gęstnieje i zawsze ciut później osiągane jest wymagane ciśnienie - nawet zwykła kontrolka świeci minimalnie dłużej, niż latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdy temperatura spada poniżej -3 stopni, przy odpalaniu zimnego silnika (po kilkugodzinnym postoju

> na mrozie np. rano lub po pracy) pojawia się komunikat "Niewystarczające ciśnienie oleju

> silnika. Zatrzymać się i wyłączyć silnik."!

> Wyświetla się on dosłownie w pierwszej sekundzie jak tylko motor odpali i zaraz znika. Wyłączenie

> silnika i ponowny rozruch już nie generują takiego komunikatu.

> Co to może być? Olej jest prawie pod górną kreską na bagnecie i zmieniany był pod koniec lipca

> 2013, od tamtej pory przejechałem około 10 tyś. km.

> Jeździć, czy doszukiwać się czegoś poważniejszego?

moze zawor zwrotny w filtrze oleju nie trzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeździć, czy doszukiwać się czegoś poważniejszego?

Jeździć i nie przejmować się. Zimą olej jest trochę gęściejszy, czujnik później załapuje a komputer odbiera sygnał i wyświetla komunikat. Dawniej było by to mignięcie albo sekundę dłużej świecenie kontrolki oleju na desce, na które nawet nie zwrócił byś uwagi grinser006.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 159 1.75 TBi.

> Olej CASTROL Magnatec zgodny ze specyfikacją producenta czyli SAE 5W-40 ACEA C3 i FIAT 9.55535-S2.

> Alfa zaleca SELENIA StAR P.E.

jak 10.000 to zmień ten olej tylko nie lej już tego magnateca - ja w astrze jak go miałem (a tam jest hydraulica na zaworach) to zajebiście było słychać o ile jest on gęstszy od innych, bo przy temp. rzędu 0* potrafiły popychacze grać przez dobrą minutę.

Na niby tym samym, czyli 10W40 ale GM dopiero przy minus 15-20 jeden czy dwa na kilka sekund zagrał.

Ponadto, po wymianie z Magnateca na zwykłego GM silnik odrazu odetchnął - dało się odczuć sporą i natychmiastową poprawę mocy i elestyczności silnika - ten Magnatec to chyba naprawę im się udał "magnetyczny"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 159 1.75 TBi.

> Olej CASTROL

... EDGE pozatykał mi kanały odprowadzające olej w tłokach.

Zmień na jakiś dobry, w pełni syntetyczny (np. Millers, Motul). Naprawdę szkoda katować dobry silnik - szczególnie uturbiony - słabym olejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... EDGE pozatykał mi kanały odprowadzające olej w tłokach.

> Zmień na jakiś dobry, w pełni syntetyczny (np. Millers, Motul). Naprawdę szkoda katować dobry

> silnik - szczególnie uturbiony - słabym olejem.

To aż taki syf? Myślałem dojeździć jeszcze do lipca a minimum marca/kwietnia... hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To aż taki syf? Myślałem dojeździć jeszcze do lipca a minimum marca/kwietnia...

Ja się nie znam, tak mi powiedziano po rozebraniu silnika. A że jeździł na castrolu przez blisko 150kkm, to co innego mogło to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Castrol nazywany jest pospolicie ścierwolem - w internecie można znaleźć dużo zdjęć jak wygląda

> silnik od wewnątrz po laniu Castrola.

Kiedys lalem oleje wysokiej klasy np ekstramalnie drogi Mobil 1. Teraz leje najtanszy lotos zgodny ze specyfikacja producenta i nie zauwazam roznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedys lalem oleje wysokiej klasy np ekstramalnie drogi Mobil 1. Teraz leje najtanszy lotos zgodny

> ze specyfikacja producenta i nie zauwazam roznicy.

Umówiłem się na jutro na wymianę w ASO. Niech zaleją go Selenią StAR P.E. i zobaczymy czy będzie piszczał* przy rozruchu. Na razie mrozy mają się utrzymywać, więc będę testował. Wymiana w ASO ma kosztować około 550 złotych (robocizna, filtr oleju, kasowanie inspekcji olejowej).

*) - piszczał, czyli sygnalizował dźwiękowo pojawienie się komunikatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Umówiłem się na jutro na wymianę w ASO. Niech zaleją go Selenią StAR P.E. i zobaczymy czy będzie

> piszczał* przy rozruchu. Na razie mrozy mają się utrzymywać, więc będę testował. Wymiana w ASO

> ma kosztować około 550 złotych (robocizna, filtr oleju, kasowanie inspekcji olejowej).

tanio nie jest, a oleje i poradę co i jak to masz w Twoich okolicach np. www.texpert.pl

oczywiście w realu grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak już, ktoś wcześniej pisał, prawdopodobnie masz nieszczelny zaworek zwrotny w pompie oleju.

> Przed wymiana zrób płukankę, może to tylko wina jakiegoś syfu.

Sam tego nie będę przecież zmieniał, nie mam warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wczorajsza wymiana oleju nic nie pomogła. Dzisiaj przy -13,5 stopniach Celsjusza znowu wyskoczył ten komunikat.

Mógłby opisać mi ktoś o co chodzi z tym zaworem zwrotnym? To się jakoś wymienia?

Przypominam sobie, że pierwszy raz ten komunikat wyskoczył mi jak auto stało lekko pod górkę. Dodatkowo pokazał wtedy minimum oleju (na bagnecie też, bo zaraz to sprawdziłem). Później już na równym, poziom oleju wrócił do normy bez konieczności go uzupełniania. Może wtedy się coś zapowietrzyło lub przytkało?

Jak szkodliwe może to być dla silnika dalsze jego użytkowanie? Bo niestety nie mam na razie czasu, żeby odstawiać auto na dłużej niż pół dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety wczorajsza wymiana oleju nic nie pomogła. Dzisiaj przy -13,5 stopniach Celsjusza znowu

> wyskoczył ten komunikat.

> Mógłby opisać mi ktoś o co chodzi z tym zaworem zwrotnym? To się jakoś wymienia?

> Przypominam sobie, że pierwszy raz ten komunikat wyskoczył mi jak auto stało lekko pod górkę.

> Dodatkowo pokazał wtedy minimum oleju (na bagnecie też, bo zaraz to sprawdziłem). Później już

> na równym, poziom oleju wrócił do normy bez konieczności go uzupełniania. Może wtedy się coś

> zapowietrzyło lub przytkało?

> Jak szkodliwe może to być dla silnika dalsze jego użytkowanie? Bo niestety nie mam na razie czasu,

> żeby odstawiać auto na dłużej niż pół dnia.

Jak masz olej wlany na max i silnik nie wydaje żadnych niepokojących dźwięków poza tym sekundowym komunikatem to na razie śmigaj.

Jak będziesz miał czas to wstaw go do kogoś kto sprawdzi Ci ciśnienie oleju na zimnym i na rozgrzanym i wtedy będziesz wiedział na czym stoisz.

Niestety Castrol Magnatec miał być taki ajwaj a życie pokazało że ten jego magnetyzm tylko szkodzi bo cały syf zostaje i czepia się w silniku a po jakimś czasie robi się bajzel.

Wymiana na inny nie gwarantuje od razu poprawy bo tak się po prostu nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety wczorajsza wymiana oleju nic nie pomogła. Dzisiaj przy -13,5 stopniach Celsjusza znowu

> wyskoczył ten komunikat.

> Mógłby opisać mi ktoś o co chodzi z tym zaworem zwrotnym? To się jakoś wymienia?

Wymienia się razem z całym filtrem. Tak ogólnie dobry filtr ma zawór dzięki któremu nie wypływa z niego olej jak auto stoi. Niektóre tanie filtry nie mają wcale tego zaworu chociaż powinny albo on źle działa. Może być też zawór przy pompie.

Jakbyś miał normalną kontrolkę to sobie można zaobserwować jak długo (ile sekund) jest niskie ciśnienie po odpaleniu Tak to ciężko powiedzieć.

Ja osobiście być może przeszedłbym się na sprawdzenie ciśnienia oleju gdziekolwiek przy takim komunikacie - to pozwoli zdecydować czy szukać przyczyny, taki urok aut z komunikatami. Ewentualnie może to wina czujnika ciśnienia oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie tak martwisz o suchy rozruch, to zarzuc 25 gram MoS2 do oleju. Jak sie wetrze w panewki, walki i cala reszte, to suchy rozruch silnikowi nie straszny wink.gif

Tylko nie chinski MoS2 99% czystosci, tylko taki dedykowany. Bo inaczej utknie na filtrze. Molykote A bodajze jest "w plynie", dla silnikow z malym przebiegiem.

A jak masz kase, to wal WS2, ale najtaniej jak sie da z kanady sciagnac, to trzeba 300zl wywalic na 0.5kg (minimalne zamowienie).

Swoja droga czemu olej 5w40? Nie lepiej pelnego syntetyka 0w40 typu Motul albo Liquy Moly (wtedy masz MoS2 juz fabrycznie z olejem). Jesli Ci nie cieknie silnik, to sie nawet nie ma co zastanawiac. Chyba ze masz trupa z uszczelniaczami z waty, no to wtedy jasne ze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.