Skocz do zawartości

Zużycie gazu do ogrzewania i cwu?


open

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni mieszkańcy domów - czy możecie podzielić się jakie mieliście zużycie gazu do ogrzewania domu w styczniu tego roku?

U mnie wyszło ~450 m3 za miesiąc. Ogrzewanie + mała ilość podgrzanej wody + gotowanie -> chyba sporo? crazy.gif

Dom 130m, słabo ocieplony, wymienione okna i drzwi, wieczorami odpalany kominek.

P.S. Czy sens ekonomiczny ma obniżanie temperatury cwu w czasie, gdy jej nie używam (np. w nocy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szanowni mieszkańcy domów - czy możecie podzielić się jakie mieliście zużycie gazu do ogrzewania

> domu w styczniu tego roku?

> P.S. Czy sens ekonomiczny ma obniżanie temperatury cwu w czasie, gdy jej nie używam (np. w nocy)?

styczeń 2014 - 147m3 (c.o. c.w.u. posiłki) dom z 2012r, dobrze ocieplony, niecałe 100m2

W nocy między 0.00-5.30 wyłączone podtrzymywanie temp.cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szanowni mieszkańcy domów - czy możecie podzielić się jakie mieliście zużycie gazu do ogrzewania

> domu w styczniu tego roku?

> U mnie wyszło ~450 m3 za miesiąc. Ogrzewanie + mała ilość podgrzanej wody + gotowanie -Dom 130m,

> słabo ocieplony, wymienione okna i drzwi, wieczorami odpalany kominek.

> P.S. Czy sens ekonomiczny ma obniżanie temperatury cwu w czasie, gdy jej nie używam (np. w nocy)?

280m3, dom niezamieszkany, ok. 208m2 plus nieogrzewana duza piwnica, bez drzwi wewnetrznych i z nieogrzewana druga polowa blizniaka bez dylatacji ze styropianem miedzy polowkami. Temp. 17 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szanowni mieszkańcy domów - czy możecie podzielić się jakie mieliście zużycie gazu do ogrzewania

> domu w styczniu tego roku?

Jeszcze nie dostałem rachunku. Idzie przez InPost wink.gif

...

> P.S. Czy sens ekonomiczny ma obniżanie temperatury cwu w czasie, gdy jej nie używam (np. w nocy)?

Z moich pomiarów wynika, że jest to całkowicie nieopłacalne. Na początku użytkowania domu eksperymentowałem z zaawansowanym sterownikiem Honeywell-a, który potrafi nawet dostosować się do bezwładności cieplnej budynku. Zmniejszałem na noc temperaturę do 18st.C. podczas kiedy w dzień była ustawiona na 21st.C. Później zostawiałem na stałe na 21st.C. Starałem się mierzyć zużycie gazu przez kilka kolejnych dni o zbliżonych warunkach atmosferycznych. C.W.U było wtedy elektrycznie. Cykl powtarzałem przy rożnych temperaturach na zewnątrz przez kilka miesięcy.

Okazało się, że przy zmianach temperatury zużycie gazu jest sporo większe. Ostatecznie ustawiłem sterownik na stałe na 21st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze nie dostałem rachunku. Idzie przez InPost

> ...

> Z moich pomiarów wynika, że jest to całkowicie nieopłacalne. Na początku użytkowania domu

> eksperymentowałem z zaawansowanym sterownikiem Honeywell-a, który potrafi nawet dostosować się

> do bezwładności cieplnej budynku. Zmniejszałem na noc temperaturę do 18st.C. podczas kiedy w

> dzień była ustawiona na 21st.C. Później zostawiałem na stałe na 21st.C. Starałem się mierzyć

> zużycie gazu przez kilka kolejnych dni o zbliżonych warunkach atmosferycznych. C.W.U było

> wtedy elektrycznie. Cykl powtarzałem przy rożnych temperaturach na zewnątrz przez kilka

> miesięcy.

> Okazało się, że przy zmianach temperatury zużycie gazu jest sporo większe. Ostatecznie ustawiłem

> sterownik na stałe na 21st.C.

A sprawdzales, ktory wariant jest bardziej ekonomiczny - wyzsza temp. grzania wody w CO, ale piec chodzi z przerwami, czy nizsza, ale ciagle? Czyli wyzsza, czy nizsza krzywa grzewcza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z moich pomiarów wynika, że jest to całkowicie nieopłacalne. ...

> Okazało się, że przy zmianach temperatury zużycie gazu jest sporo większe. Ostatecznie ustawiłem

> sterownik na stałe na 21st.C.

Zgadzam się z Tobą co do C.O., natomiast kolega pytał o obniżenie na noc temp. ciepłej wody smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A sprawdzales, ktory wariant jest bardziej ekonomiczny - wyzsza temp. grzania wody w CO, ale

> piec chodzi z przerwami, czy nizsza, ale ciagle? Czyli wyzsza, czy nizsza krzywa grzewcza?

U mnie wychodzi podobnie. Tylko że mój piec robi tak, że w trybie automatycznym po włączeniu potrafi podgrzać wodę do 82 stopni, a później sobie spokojnie schodzi do niższej (55-45 st.) - nie próbowałem przestawiać mu żadnych krzywych itp. (w sensie, żeby nie zaczynał tak gwałtownie, tylko poczekał trochę na reakcję czujnika) bo nie znalazłem jeszcze na to czasu. W każdym razie u mnie czy ustawię temp. czynnika na auto, czy na 55 stopni (żeby wykorzystywać kondensację) to piec grzeje z przerwami, a różnic w rachunku nie zauważyłem znaczących. Na auto jest przyjemniej, bo kaloryfery trochę więcej ciepła wypromieniowują i jest efekt słoneczka. wink.gif

Właściwie to nie wiem czy powinienem pisać w temacie ogrzewania, bo jest tu taki jeden fachman, który zawsze pisze mi, że jestem idiotą, więc można spodziewać się, że uaktywni się i w tym wątku. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Faktycznie. Analfabeta wtórny ze mnie.

Właśnie wink.gif

Fakt pytałem o ciepłą wodę. Ale dobrze, że napisałeś - bo też eksperymentuję z konfiguracją elektronicznych głowic termostatycznych (zainstalowane po koniec stycznia) ustawiając je na niższe temperatury na czas, gdy nikogo nie ma w danym pomieszczeniu.

Proszę niech ktoś napisze, że zużywa więcej gazu - będzie mi raźniej wink.gif

Cóż - mam stary piec, dom (pewnie jednak większa powierzchnia niż podałem), po remoncie, więc pewnie wychłodzony i jeszcze wilgotny, dzieciaka, któremu trzeba zapewnić wyższą temperaturę i... wychodzi rachunek crazy.gif

Znalazłem taki kalkulator klik

I nawet się sprawdzają te wyliczenia, więc wynika, że część z Was musi mieć budynek niskoenergetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A sprawdzales, ktory wariant jest bardziej ekonomiczny - wyzsza temp. grzania wody w CO, ale

> piec chodzi z przerwami, czy nizsza, ale ciagle? Czyli wyzsza, czy nizsza krzywa grzewcza?

Mój kocioł nie ma takich opcji. To stary, klasyczny Termet sprzed 15 lat. Pracuje tylko z przerwami a kiedy termostat w bojlerze się załączy to przechodzi na grzanie C.W.U. niezależnie od wszystkiego innego.

Edit: częściowa odpowiedź w następnym poście. Mój kocioł kiedy nie ma sterownika pracuje na utrzymanie temperatury czynnika..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> Fakt pytałem o ciepłą wodę. Ale dobrze, że napisałeś - bo też eksperymentuję z konfiguracją

> elektronicznych głowic termostatycznych (zainstalowane po koniec stycznia) ustawiając je na

> niższe temperatury na czas, gdy nikogo nie ma w danym pomieszczeniu.

Masz w ogóle sterownik temperatury do kotła czy chodzi regulując tylko temperaturę czynnika a w pomieszczeniach regulują termostaty? Bo jeśli tak to u mnie na początku, zanim zainstalowałem sterownik kotła, tak właśnie było. Miałem zawyżone zużycie. I nie było to kilkanaście procent tylko przynajmniej 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znalazłem taki kalkulator klik

> I nawet się sprawdzają te wyliczenia, więc wynika, że część z Was musi mieć budynek

> niskoenergetyczny.

Po kiego grzyba podaja kwote netto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Masz w ogóle sterownik temperatury do kotła czy chodzi regulując tylko temperaturę czynnika a w

> pomieszczeniach regulują termostaty? Bo jeśli tak to u mnie na początku, zanim zainstalowałem

> sterownik kotła, tak właśnie było. Miałem zawyżone zużycie. I nie było to kilkanaście procent

> tylko przynajmniej 100%.

Sterowanie na podstawie t. zewnetrznej, czy wewnetrznej? Nie masz niedogrzanych niektorych pomieszczen?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Masz w ogóle sterownik temperatury do kotła czy chodzi regulując tylko temperaturę czynnika (...)

Na kotle mam gałkę regulacji "temperatury zasilania CO", od 0 do 5 i na końcu E.

Sterownika czasowego, czy pogodowego na piecu i w jego pobliżu nie znalazłem - chyba nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sterowanie na podstawie t. zewnetrznej, czy wewnetrznej? Nie masz niedogrzanych niektorych

> pomieszczen?

Wewnętrzna. Sterownik na dole i tam brak głowic na grzejnikach. Tylko ustawione wstępnie zawory. Pomieszczenia otwarte.

Na górze głowice. Różnice temperatury (poza łazienkami) sięgają 1st.C. Instalacja rozdzielaczowa. Sam dobierałem moc grzejników na podstawie kubatury pomieszczeń. W łazience na górze mi nie wyszło i jest cieplej tylko o 2st.C. zamiast o 5st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie dom 120m kw. + ogrzewany garaż 30m kw. Dom jeszcze niezamieszkały. W styczniu prowadzone prace wykończeniowe więc zużycie ciepłej wody jakieś jest, ale niewielkie. Temp. ustawiona na 18 stopni. W styczniu poszło około 170 m3 gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie

> Fakt pytałem o ciepłą wodę. Ale dobrze, że napisałeś - bo też eksperymentuję z konfiguracją

> elektronicznych głowic termostatycznych (zainstalowane po koniec stycznia) ustawiając je na

> niższe temperatury na czas, gdy nikogo nie ma w danym pomieszczeniu.

> Proszę niech ktoś napisze, że zużywa więcej gazu - będzie mi raźniej

> Cóż - mam stary piec, dom (pewnie jednak większa powierzchnia niż podałem), po remoncie, więc

> pewnie wychłodzony i jeszcze wilgotny, dzieciaka, któremu trzeba zapewnić wyższą temperaturę

> i... wychodzi rachunek

> Znalazłem taki kalkulator klik

> I nawet się sprawdzają te wyliczenia, więc wynika, że część z Was musi mieć budynek

> niskoenergetyczny.

Ja mam grubo ponad stuletni bunkier, do tego z korytarzem nieuszczelnionym na przestrzał domu i izolacją w suficie ciągle w planach. Ogrzewam 100 m2 i w ciągu 3 lat wychdzi mi 2500-2900 rocznie za CO+CWU (gaz ~2 zł/m + 70 zł abo co miesiąc). Kąpiemy się codziennie i obficie - 3 osoby, choć ja to raczej więcej niż 3-4 dni w tygodniu w domu nie bywam [niestety]. Salonik i sypialnię dogrzewamy piecem kaflowym, jeśli mamy na to ochotę - a mamy coraz rzadziej, bo ciężko później wytrzymać jak się piec rozgrzeje (jesteśmy zimnolubni wink.gif ).

Nie wiem czy pocieszyłem - chyba nie. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znalazłem taki kalkulator klik

> I nawet się sprawdzają te wyliczenia, więc wynika, że część z Was musi mieć budynek

> niskoenergetyczny.

Z kalkulatora przy moich założeniach (temp. cwu 40st.bez cyrkulacji) wychodzi dom energooszczędny 70kWh/m2rok smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właściwie to nie wiem czy powinienem pisać w temacie ogrzewania, bo jest tu taki jeden fachman,

> który zawsze pisze mi, że jestem idiotą, więc można spodziewać się, że uaktywni się i w tym

> wątku.

no chyba masz mnie na myśli hmm.gifcfaniaczek.gif

nie uaktywnię się w temacie bo raz, że nie mam czasu, dwa nie eksploatuję kotła gazowego - jest kol. Joki , więc On zapewne w miarę potrzeby wszystko wyjaśni ok.gif

Co do nazywania Ciebie idiotą, to chyba lekko przesadzasz - nie pamiętam, żebym tak do kogoś pisał (jeżeli było inaczej podaj cytat).

P.S. i nie fachman, tylko fuchman jak już hahaha.gifhahaha.gifhahaha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szanowni mieszkańcy domów - czy możecie podzielić się jakie mieliście zużycie gazu do ogrzewania

> domu w styczniu tego roku?

> U mnie wyszło ~450 m3 za miesiąc. Ogrzewanie + mała ilość podgrzanej wody + gotowanie -Dom 130m,

> słabo ocieplony, wymienione okna i drzwi, wieczorami odpalany kominek.

> P.S. Czy sens ekonomiczny ma obniżanie temperatury cwu w czasie, gdy jej nie używam (np. w nocy)?

przy 215m2 za grudzień i listopad wyszło około 170 m3 na miesiąc

teraz jest chłodniej więc liczę, że styczeń i luty to circa 250-300m3 na miesiąc

kominek odpalany sporadycznie

ale to jest segment więc to trochę nie do końca miarodajne

w każdym razie co do drugiej kwestii - u mnie non stop ktoś jest więc temperatura ustawiona jest na sztywno na 21,5-22,00 stopnia przez 24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szanowni mieszkańcy domów - czy możecie podzielić się jakie mieliście zużycie gazu do ogrzewania

> domu w styczniu tego roku?

> U mnie wyszło ~450 m3 za miesiąc. Ogrzewanie + mała ilość podgrzanej wody + gotowanie -Dom 130m,

> słabo ocieplony, wymienione okna i drzwi, wieczorami odpalany kominek.

> P.S. Czy sens ekonomiczny ma obniżanie temperatury cwu w czasie, gdy jej nie używam (np. w nocy)?

1440 zł za 2012 r (2013 jeszcze nie podumowałem) za mieszkanie 65m2 (co+cwu + kuchenka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie 230m2, styro 20cm, w styczniu poszło ok. 140m3, temp w dzien 23,5, w nocy 23

Takich cudów nawet u Andersena nie czytywałem... Ale na AK w sumie wszystko możliwe...Dziennie 4,5 m3 gazu? Zakładam że: 230m2 z czego ogrzewana 1/4 powierzchni; 23,5 *K nie C; woda grzana tylko w niedzielę a kuchenka gazowa ma metki producenta jeszcze... hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Takich cudów nawet u Andersena nie czytywałem... Ale na AK w sumie wszystko możliwe...Dziennie 4,5

> m3 gazu? Zakładam że: 230m2 z czego ogrzewana 1/4 powierzchni; 23,5 *K nie C; woda grzana

> tylko w niedzielę a kuchenka gazowa ma metki producenta jeszcze...

Faktycznie mój błąd, ja grzeje propanem i to są m3 propanu.

Trzeba by to przeliczyć na ziemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Faktycznie mój błąd, ja grzeje propanem i to są m3 propanu.

> Trzeba by to przeliczyć na ziemny.

A możesz to zużycie propanu wyrazić w kilogramach ewentualnie litrach (w stanie ciekłym), bo chyba tak się to paliwo sprzedaje/kupuje hmm.gif

Zresztą cenowo to chyba i tak wychodzi sporo, bo propan to jedno z droższych paliw crazy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A możesz to zużycie propanu wyrazić w kilogramach ewentualnie litrach (w stanie ciekłym), bo chyba

> tak się to paliwo sprzedaje/kupuje

> Zresztą cenowo to chyba i tak wychodzi sporo, bo propan to jedno z droższych paliw

mniej więcej 500l, ja kupowałem po 1,7x pln za litr czyli wychodzi około 850pln,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Faktycznie mój błąd, ja grzeje propanem i to są m3 propanu.

> Trzeba by to przeliczyć na ziemny.

Fizykiem nie jestem, ale m3 gazu to m3 gazu, tak samo płynu... Kwestia jaką kaloryczność spalania ma dane paliwo...

Użytkowa wartość opałowa gazu ziemnego jest równa około 37 300 kJ/Nm3. Wartość opałowa gazów płynnych przewyższa więc kaloryczność gazu ziemnego.

Propan: 91.260/37.300 = 2,4 krotnie wyższa

Butan: 122.570/37.300 = 3,3 krotnie wyższa.

Średnia wartość opałowa mieszaniny propanu i butanu wynosi QW=46.000 kJ/kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fizykiem nie jestem, ale m3 gazu to m3 gazu, tak samo płynu... Kwestia jaką kaloryczność spalania

> ma dane paliwo...

> Użytkowa wartość opałowa gazu ziemnego jest równa około 37 300 kJ/Nm3. Wartość opałowa gazów

> płynnych przewyższa więc kaloryczność gazu ziemnego.

> Propan: 91.260/37.300 = 2,4 krotnie wyższa

> Butan: 122.570/37.300 = 3,3 krotnie wyższa.

> Średnia wartość opałowa mieszaniny propanu i butanu wynosi QW=46.000 kJ/kg.

no to byłoby 140*2,4 czyli około 330-340m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szanowni mieszkańcy domów - czy możecie podzielić się jakie mieliście zużycie gazu do ogrzewania

> domu w styczniu tego roku?

Mam tylko ogrzewanie gazowe, powierzchnia domu ok. 200m2, nastawa temperatury 21st.C. Od 10.12.2013 do 31.01 zużycie było ok. 650m3. W tym jest też grzanie wody przez wymiennik.

> P.S. Czy sens ekonomiczny ma obniżanie temperatury cwu w czasie, gdy jej nie używam (np. w nocy)?

Nie wiem, ja trzymam równo i na jak najmniejszej amplitudzie, czyli załącza się przy 20,8 a wyłącza przy 21,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam Wasze wypowiedzi to dochodzę do wniosku, że ogrzewanie gazem jest tańsze od węglowego.

Dom ocieplony wraz z poddaszem użytkowym również ocieplonym, okna PCV, 140mkw.

Przy mrozach, w styczniu spalone 700kg węgla za około 550zł.

Kocioł CO górnego spalania ze sterownikiem.

Chyba zainwestuję w kocioł gazowy, bo instalacja jest zaszykowana i przyłącze mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak tak czytam Wasze wypowiedzi to dochodzę do wniosku, że ogrzewanie gazem jest tańsze od

> węglowego.

Tańsze nie bardzo ale na pewno wygodniejsze.

Z resztą poprzedniej zimy postanowiłem przetestować opalanie wyłącznie kominkiem. Okazało się, że wychodzi również taki sam koszt a kotłownia w salonie bezcenna wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak tak czytam Wasze wypowiedzi to dochodzę do wniosku, że ogrzewanie gazem jest tańsze od

> węglowego.

> Dom ocieplony wraz z poddaszem użytkowym również ocieplonym, okna PCV, 140mkw.

> Przy mrozach, w styczniu spalone 700kg węgla za około 550zł.

> Kocioł CO górnego spalania ze sterownikiem.

> Chyba zainwestuję w kocioł gazowy, bo instalacja jest zaszykowana i przyłącze mam.

Mopy nie będą marzły? cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to za aplikacja?

> Zacząłem kombinować trochę z moim kotłem - zmniejszyłem mu moc grzewczą, zobaczymy co z tego

> wyjdzie. Ostatnio palił ~10m3/dobę - to już lepiej ale przy Waszych wynikach i tak sporo...

energy consumption analyser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie 230m2, styro 20cm, w styczniu poszło ok. 140m3, temp w dzien 23,5, w nocy 23

Jak Wy to robicie, że macie takie niskie zużycie gazu?

Właśnie sprawdziłem moją fakturę i za 2 miesiące od 11.12.2013 do 10.02.2014r zużyłem 826m3 gazu, przy nastawie 21st.C i 200m2 domu.

Jestem właśnie na etapie wymiany kotła, dom uważam że dobrze ocieplony, więc podajcie w czym jest "tajemnica" tak niskiego zużycia? hmm.gif

Co ciekawe, moi teściowie mają dom trochę mniejszy niż ja, mają ustawioną niższą temperaturę i mają nowszy kocioł, chyba 5-cio letni i ich rachunki są prawie takie same jak moje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak Wy to robicie, że macie takie niskie zużycie gazu?

> Właśnie sprawdziłem moją fakturę i za 2 miesiące od 11.12.2013 do 10.02.2014r zużyłem 826m3 gazu,

> przy nastawie 21st.C i 200m2 domu.

> Jestem właśnie na etapie wymiany kotła, dom uważam że dobrze ocieplony, więc podajcie w czym jest

> "tajemnica" tak niskiego zużycia?

> Co ciekawe, moi teściowie mają dom trochę mniejszy niż ja, mają ustawioną niższą temperaturę i mają

> nowszy kocioł, chyba 5-cio letni i ich rachunki są prawie takie same jak moje.

Ja nic nie robię - samo się robi. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tańsze nie bardzo ale na pewno wygodniejsze.

> Z resztą poprzedniej zimy postanowiłem przetestować opalanie wyłącznie kominkiem. Okazało się, że

> wychodzi również taki sam koszt a kotłownia w salonie bezcenna

Powiedz to mojemu sąsiadowi, bo już całą familię w kufajki poubierał a baba rozwodem mu grozi za bajzel w salonie. Ale on swoje wie!

A poza tym ten wątek zmierza donikąd, gdyż należałoby porównywać jabłko do jabłka a nie różne owoce pracy twórczej budowlańców. Przynajmniej warto podawać kubaturę budynku, materiał przegród pionowych, ocieplenie stropu czy dachu oraz średnią temperaturę najcieplejszego pomieszczenia. Inaczej to sobie możemy pisać...

Ja odebrałem przed chwilą rachunek z PGNiGe i w grudniu spaliłem 240 m3 gazu a w styczniu 223 m3 gazu LNG. Kominka w tym czasie nie używałem ani razu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.