Skocz do zawartości

Jaki piec/kocioł węglowy CO ?


2New

Rekomendowane odpowiedzi

- sprawdzic w jakiej kondycji jest komin i czy nadaje się do takiego kotła

- sprawdzić wentylację kotłowni

Generalnie im cięższy kocioł tym lepszy (grubsza blacha).

Polecam stronę http://czysteogrzewanie.pl/ - odnośnie palenia i takich tam ciekawostek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie zdecydujesz się na jakiś wypas na groszek pellet czy cóś to polecam kocioł wszystkożerny zlosnik.gif

ceny paliw się zmieniają z czasem na tyle, że warto mieć możliwość palenia różnymi paliwami palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

groszek czy śmieciuch?

Od niedawna użytkuję RBR Ekouniwersal 17kW ze sterownikiem eCoal - póki co polecam.

Poza tym Defro, Zębiec ....

Mało danych - ogrzewać ma tylko CO czy też CWU? Grzejniki? podłogówka?

Podaj więcej danych. No i cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Co polecacie do zimowego ogrzewania domu, piec powinien mieć około 15kW i być na paliwo stałe czyli

> węgiel.

> Czy jest coś, o czym się powinno wiedzieć przed zakupem takiego pieca ?

Zmienić ogrzewanie na gazowe.

Rodzice mają w domu na ekorgoszek. Podajnik ślimakowy.

Następny piec będzie na gaz.....

Jeśli zaś chodzi o piec to koniecznie wybierz wersję z ogranicznikiem przeciw przeciążeniowym w śliniku ślimaka a nie z zawleczką. Druga sprawa, to w rurze prowadzącej ślimaka MUSISZ mieć rewizje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Co polecacie do zimowego ogrzewania domu, piec powinien mieć około 15kW i być na paliwo stałe czyli

> węgiel.

Mam SASa UWT ze sterowaniem i 2 pompami, 6 sezon działa pięknie, latem podgrzewa mi wodę.

Opalany w sezonie grzewczym węglem, a latem drewnem, najczęściej sosnowym ok.gif

> Czy jest coś, o czym się powinno wiedzieć przed zakupem takiego pieca ?

Dobre wykonanie,gwarancja,serwis, dostępność części zamiennych, grubość blach, upierdliwość czyszczenia zlosnik.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Co polecacie do zimowego ogrzewania domu, piec powinien mieć około 15kW i być na paliwo stałe czyli

> węgiel.

> Czy jest coś, o czym się powinno wiedzieć przed zakupem takiego pieca ?

Powinieneś wiedzieć jak najwięcej, chociażby o prawidłowym spalaniu w kotle. Zachęcam do lektury.

http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/ranking-kotlow-weglowych/

http://forum.info-ogrzewanie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> groszek czy śmieciuch?

Mów mi jeszcze hmm.gifniewiem.gif

> Poza tym Defro, Zębiec ....

No właśnie - proponowano Defro Optima Komfort 15 hmm.gif

> Mało danych - ogrzewać ma tylko CO czy też CWU?

To akurat jest napisane - ogrzewanie w zimie, czyli tylko CO.

> Grzejniki? podłogówka?

Grzejniki.

> Podaj więcej danych. No i cena.

Najpierw model trzeba wybrać a potem cenę dostosowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeśli nie zdecydujesz się na jakiś wypas na groszek pellet czy cóś to polecam kocioł wszystkożerny

> ceny paliw się zmieniają z czasem na tyle, że warto mieć możliwość palenia różnymi paliwami

Rozwiń myśl. Po czym poznać na co jest dany piec ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - sprawdzic w jakiej kondycji jest komin i czy nadaje się do takiego kotła

> - sprawdzić wentylację kotłowni

Już jest kocioł węglowy, ale się wysłużył. Czas na wymianę.

> Generalnie im cięższy kocioł tym lepszy (grubsza blacha).

ok.gif

> Polecam stronę http://czysteogrzewanie.pl/ - odnośnie palenia i takich tam ciekawostek.

Do przeglądnięcia ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmienić ogrzewanie na gazowe.

Kocioł gazowy już jest, ale koszty ogrzewania gazem niemłodego budynku niskie nie będą. Można sobie górnolotnie planować i marzyć, że opał tylko na gaz, tylko pewnie pierwszy rachunek to szybko zweryfikuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mów mi jeszcze

> No właśnie - proponowano Defro Optima Komfort 15

> To akurat jest napisane - ogrzewanie w zimie, czyli tylko CO.

> Grzejniki.

> Najpierw model trzeba wybrać a potem cenę dostosowywać.

No to inaczej - kto i ile czasu chce przy tym piecu spędzać?

Możesz kupić standardowy kocioł zasypowy bez podajnika (jak proponowany Defro). ładujesz co jakiś czas kilka łopat wungla (drewno, miał itp. chyba też połknie). Możesz kupić piec z podajnikiem - wtedy frakcja opału do około 25mm (więc standardowo ekogroszek).

I niech to będzie początkowy wybór. Potem dopiero model dobrać do mocy.

Dom masz ocieplony? Jaka powierzchnia do ogrzania?

Do firm dodał bym jeszcze SAS i chwalone przez wielu kotły Solei (chyba Leroy je sprzedaje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dom masz ocieplony?

Niestety nie

> Jaka powierzchnia do ogrzania?

Około 80mkw na pierwszym piętrze + standardowo ogrzewane jest podpiwniczenie, bo wtedy na górze jest cieplej. W sumie wychodzi więc około 160mkw powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Co polecacie do zimowego ogrzewania domu, piec powinien mieć około 15kW i być na paliwo stałe czyli

> węgiel.

> Czy jest coś, o czym się powinno wiedzieć przed zakupem takiego pieca ?

Gwarancja - jak najdłuższa. Sterownik z możliwością ustawiania takich rzeczy jak temp. załączania pompy, temperatura wody, czas przedmuchu i czas odstępu między przedmuchami.

W zeszłym roku nabyłem piec Stalkot Pleszew i daje rady tak na miał jak na węgiel, utrzymuje temperaturę w ryzach i się sprawdza. Nie wiem na ile to kwestia sterownika a ile doboru pieca - imvho lepiej wziąć ciut mniejszy niż taki który będzie gotował wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - imvho lepiej wziąć ciut mniejszy niż taki który będzie gotował wodę.

No i źle podpowiadasz koledze...

Zawsze danie większego pieca można zniwelować poprzez zawór procentowy i w pokojach utrzymujesz temperaturę jaka tylko chcesz. Dać za mały piec i potem grzać nim na 70-80 stopni żeby w mrozy dawał rade, to nie zbyt dobra opcja.

U mnie jest piec eco-tech 18kw dom raptem 80m do ogrzania. Piec z podajnikiem, dom nie ocieplony i w mrozy szło mi 15-20kg groszku na dobę. W pokojach mam zawory termostatyczne i w każdym mogę utrzymywać inną temperaturę Piec chodzi na 55 stopni ( minimum producenta) zawór procentowy 70% na dom ciepłej wody. Podłoga w kuchni i łazience lekko ciepła tylko po to by odparować to co się nachlapie. Do kotłowni zaglądam obecnie raz na tydzień ciepło się zrobiło to piec stoi i bardzo rzadko dogrzewa wodę.

U mojego ojca jest zwykły piec uniwersalny ze sterownikiem. Dmuchawa z klapą zabezpieczającą i na piecu 60 stopni nigdy nie rozpaliło się więcej jak do 65stopni nawet przy największych wiatrach. Jak piec jest szczelny to po wyłączeniu dmuchawy powinien nie mieć powietrza do dalszej pracy i tyle. Chyba, że ktoś pomiesza ustawienia i przedmuchy będą rozpalały nadal piec zamiast tylko wydmuchiwać spaliny z komory pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i źle podpowiadasz koledze...

> Zawsze danie większego pieca można zniwelować poprzez zawór procentowy i w pokojach utrzymujesz

> temperaturę jaka tylko chcesz. Dać za mały piec i potem grzać nim na 70-80 stopni żeby w mrozy

> dawał rade, to nie zbyt dobra opcja.

Bzdurki. Temperatura wody na wyjściu kotła ma się tylko połowicznie do jego mocy. Gdy przepływ wody przez kocioł będzie mały, to i najmniejszy kocioł zagotuje tę wodę. Sam piszesz o zaworze procentowym (pewnikiem 3D lub 4D) i wiesz, że z jego pomocą można mieć na kotle 70-80, a na instalację mieszać wodę o dowolnie niższej temperaturze.

> U mnie jest piec eco-tech 18kw dom raptem 80m do ogrzania. Piec z podajnikiem, dom nie ocieplony i

> w mrozy szło mi 15-20kg groszku na dobę.

1kg węgla daje przeciętnie 8kwh energii. Twój kocioł spalał ze średnią mocą rzędu 6kW. Teoretycznie 6kW w palenisku. Tylko, ile z tego poszło w instalację? Może nie wiesz, ale większość czasu Twój przewymiarowany kocioł pracuje w stanie ,,podtrzymania" i wtedy spala węgiel z bardzo niską sprawnością. Obstawiam, że kociołek z mocą maksymalną 7-8kW spalił by 10-13kg, a w domu miałbyś tak samo ciepło.

Gratulacje doboru kotła.

> ... Do kotłowni zaglądam obecnie raz na tydzień ciepło się zrobiło to piec stoi

> i bardzo rzadko dogrzewa wodę.

Czyli, jak pisałem, większość czasu w podtrzymaniu.

> U mojego ojca jest zwykły piec uniwersalny ze sterownikiem. Dmuchawa z klapą zabezpieczającą i na

> piecu 60 stopni nigdy nie rozpaliło się więcej jak do 65stopni nawet przy największych

> wiatrach. Jak piec jest szczelny to po wyłączeniu dmuchawy powinien nie mieć powietrza do

> dalszej pracy i tyle. Chyba, że ktoś pomiesza ustawienia i przedmuchy będą rozpalały nadal

> piec zamiast tylko wydmuchiwać spaliny z komory pieca.

Zwykły piec z dmuchawą to kompletna pomyłka. Co się dzieje gdy dmuchawa przestaje podawać powietrze? Rozżarzona zawartość pieca nie wyłącza się jak dmuchawa. Nadal się pali i odgazowuje, tylko z mała ilością tlenu. Z kotła robi się wytwornica lotnych węglowodorów i tlenku węgla. Niespalone paliwo leci w komin. Lepsze jest palenie na naturalnym ciągu z miarkownikiem. No i w nieprzerośniętym kotle. Wtedy większość czasu w kotle się pali, a nie kisi w podtrzymaniu, a naturalny ciąg samoczynnie reguluje ilość powietrza zasysanego do kotła.

Dmuchawa jest dobra do kotłów na miał węglowy, albo do zgazowujących drewno. W 99% innych zastosowań daje namiastkę wygody, ale pogarsza ekonomię spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o jakość to tyko Defro w zeszłym roku zmieniałem piec więc trochę tego naoglądałem. Przede wszystkim jest to jedyna firma która gwarantuje wykonanie pieca ze stali kotłowej 6mm. U innych było różnie podają że stal 6 w rzeczywistości była 5 lub nawet 4. Do tego jakość wykonania nie porównywalna do innych. Obejrzysz Defro to od razu będziesz widział różnice i wady pozostałych hehe.gif Maja jedna tyko wadę..cena są wyższe zdecydowanie od innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Rozumiem, że jeśli kolega założy mniejszy piec to będzie miał zabezpieczenie jeśli chodzi o mroźne dni?? Ktoś po coś wymyślił wyliczanie zapotrzebowania na energię i dobieranie do tego kotła. Mój kocioł akurat kupiłem okazyjnie, nie był dobierany pod dom, ale daje sobie rade i pewnie będzie pracował cały rok ponieważ chce mieć ciepłą wodę nawet latem. Czyli mój piec wg tego co napisałeś będzie bardzo nieefektywnie pracował. Wszystko zależy czy założyciel wątku wybierze piec z podajnikiem czy bez niego. Jeżeli wybierze bez podajnika i do tego kocioł o mniejszej mocy to chciałbym zobaczyć jak często będzie biegał dokładać do pieca.

Z tym co napisałeś o ciągu kominowym i spalaniem bez użycia dmuchawy to oczywiście zgadza się. Niestety nie wyobrażam sobie zostawić dom na kilka dni bez zabezpieczenia w postaci klapy na dmuchawie czy przesłony. Takie spalanie może być jeśli ktoś ma zawsze jakaś osobę w domu która może interweniować w razie zbytniego rozpalenia kotła. Miarkownik potrafi się zaciąć i pozostawić piec otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ok. Rozumiem, że jeśli kolega założy mniejszy piec to będzie miał zabezpieczenie jeśli chodzi o

> mroźne dni?? Ktoś po coś wymyślił wyliczanie zapotrzebowania na energię i dobieranie do tego

> kotła. Mój kocioł akurat kupiłem okazyjnie, nie był dobierany pod dom, ale daje sobie rade i

> pewnie będzie pracował cały rok ponieważ chce mieć ciepłą wodę nawet latem. Czyli mój piec wg

> tego co napisałeś będzie bardzo nieefektywnie pracował.

Policzyłem z jaką mocą pracował Twój kocioł, według ilości spalonego węgla w mroźne dni, jak sam podałeś. Czy to oznacza, że ja proponuję komuś za mały kocioł? To raczej Ty proponujesz komuś za duży kocioł, bo masz wrażenie, że u Ciebie się sprawdza.

> Wszystko zależy czy założyciel wątku

> wybierze piec z podajnikiem czy bez niego. Jeżeli wybierze bez podajnika i do tego kocioł o

> mniejszej mocy to chciałbym zobaczyć jak często będzie biegał dokładać do pieca.

Jeszcze głupszym rozwiązaniem jest za duży kocioł zasypowy, który w okresach przejściowych nie zdąży się rozpalić, a w domu tropiki. Prawdziwych mrozów mamy każdej zimy tydzień, czasem dwa tygodnie. Cała reszta sezonu grzewczego to i tak jazda na pół gwizdka.

>

> Niestety nie wyobrażam sobie zostawić dom na kilka dni bez zabezpieczenia w postaci klapy na

> dmuchawie czy przesłony. Takie spalanie może być jeśli ktoś ma zawsze jakaś osobę w domu która

> może interweniować w razie zbytniego rozpalenia kotła. Miarkownik potrafi się zaciąć i

> pozostawić piec otwarty.

Tu masz rację. Każde urządzenie może się zepsuć. Dlatego trzeba mieć odpowiednio zrobioną instalację i zabezpieczenia przy kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miarkownik potrafi się zaciąć i

> pozostawić piec otwarty.

Jak palę ok 30 lat od ok 10 roku życia i posiadam 3 kocioł tak nigdy taki prymitywny miarkownik ciągu się nie zaciął.

Oczywiście mając przewymiarowanego smoka 18kw na 80 mkw hehe.gif trzeba jak najbardziej się bać zagotowania.

Powinieneś mieć 08 kw albo 180 mkw

Kisisz a nie palisz efektywnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście mając przewymiarowanego smoka 18kw na 80 mkw trzeba jak najbardziej się bać

> zagotowania.

Nie ma takiej opcji u mnie, chyba że błąd ludzki (zostawienie otwartej klapy podajnika albo popielnik).

> Powinieneś mieć 08 kw albo 180 mkw

Piec wpadł mi okazyjnie i dlatego założyłem taki duży.

> Kisisz a nie palisz efektywnie

Czyli do podgrzewania wody latem powinienem mieć jeszcze mniejszy piec. Idąc tym tropem ludzie którzy wymyślili tryb letni w piecu mylili się i teraz reszta ludzi łyknęła ich pomyłkę.

Może właściciel wątku określi jaki piec by go interesował, bo na razie gadka zeszła na zupełnie inny plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może właściciel wątku określi jaki piec by go interesował, bo na razie gadka zeszła na zupełnie

> inny plan.

Nie wiem co jeszcze mógłbym dopisać ..... piec ma ogrzewać dom w zimie, tyle. Inne rzeczy podałem i chyba nie ma sensu się powtarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.